Zavrieť

Porady

Usporiadat
Téma je uzavretá.
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

misoft
Ovocie je všetko, čo pochádza z rastliny, ktorá má semená a plody (jahoda, jablko, baklažán, tekvica, uhorka, paprika......).
Zelenina je všetko, čo tomuto nezodpovedá - takže zelenina sú korene (mrkva, petržlen, listy (šalát, kapusta, špenát), stvoly (stonky) (zeler, zázvor, kaleráb), kvetné lupene, okvetia (napr. karfiol, brokolica).

Zjednodušene: ak potravina pochádza z rastliny, ktorá má semená a plody, je to ovocie. Inak sa jedná o zeleninu.
Takže baklažán, tekvica, uhorka, paprika či rajčiny sú ovocie... , mrkva, petržlen či šalát sa nemnožia semenami a taký uhorkovo-rajčinový šalát je vlastne ovocný?
Naposledy upravil Oliwa : 25.10.17 at 07:34
1 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Oliwa
misoft
Ovocie je všetko, čo pochádza z rastliny, ktorá má semená a plody (jahoda, jablko, baklažán, tekvica, uhorka, paprika......).
Zelenina je všetko, čo tomuto nezodpovedá - takže zelenina sú korene (mrkva, petržlen, listy (šalát, kapusta, špenát), stvoly (stonky) (zeler, zázvor, kaleráb), kvetné lupene, okvetia (napr. karfiol, brokolica).

Zjednodušene: ak potravina pochádza z rastliny, ktorá má semená a plody, je to ovocie. Inak sa jedná o zeleninu.
Takže baklažán, tekvica, uhorka, paprika či rajčiny sú ovocie... , mrkva a petržlen či šalát sa nemnožia semenami a taký uhorkovo-rajčinový šalát je vlastne ovocný?
to je jedno ako ho nazves, hlavne, ze ho vies urobit a ze vsetkym chuti
2 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Oliwa
misoft
Ovocie je všetko, čo pochádza z rastliny, ktorá má semená a plody (jahoda, jablko, baklažán, tekvica, uhorka, paprika......).
Zelenina je všetko, čo tomuto nezodpovedá - takže zelenina sú korene (mrkva, petržlen, listy (šalát, kapusta, špenát), stvoly (stonky) (zeler, zázvor, kaleráb), kvetné lupene, okvetia (napr. karfiol, brokolica).

Zjednodušene: ak potravina pochádza z rastliny, ktorá má semená a plody, je to ovocie. Inak sa jedná o zeleninu.
Takže baklažán, tekvica, uhorka, paprika či rajčiny sú ovocie... a taký uhorkovo-rajčinový šalát je vlastne ovocný?
Si predstav, že hej !!!

Avšak z vedeckého hľadiska je prekvapujúce, že veľa potravín, ktoré sú pre nás zelenininou sú vlastne ovocím!
Tak napríklad, verili by ste tomu, že fazuľa, kukurica, štipľavé papričky, hrach, baklažán, tekvica, uhorka, dyňa či paradajky, sú všetko ovocie? Z botanického hľadiska je ovocie ovocím, lebo je to plod kvitnúcich rastlín. A teda, ovocie sú vlastne plody rastliny. Takže aj orechy sú vlastne ovocie.

A čo zelenina? Botanicky povedané, zeleninou nazývame všetky iné súčasti rastliny – medzi inými listy (napr. špenát, šalát), koreň (mrkva, reďkev), stonka (zeler, zázvor) a aj kvetné lupene (brokolica, karfiol).

Takže, aby sme to zhrnuli – ak potravina pochádza z rastliny, ktorá má semená a plody, je to ovocie. Inak sa jedná o zeleninu.

Tak prečo sa potom na celom svete učíme také veci, že potraviny ako paprika, kukurica, uhorka sú zelenina? Prečo, keď nakupujeme v obchode, tak sú tieto veci v oddelení zeleniny? Vinu možno zvaliť na kulinárske tradície, podľa ktorých nerozhoduje o tom, či sa jedná o ovocie alebo zeleninu to, z akej časti rastliny daná vec pochádza, ale chuť! Podľa kulinárskej zaužívanej tradície vo všeobecnosti platí, že pokiaľ je niečo sladké, jedná sa o ovocie, zatiaľ čo zelenina je vo všeobecnosti menej sladká, ak vôbec. Navyše, ovocie podľa tejto metriky skôr slúži ako súčasť dezertu a zelenina je častokrát súčasťou skôr hlavného jedla.

Veda robí systém klasifikácie ovocia a zeleniny jednoznačný, zatiaľ čo kulinársky systém klasifikácie je viac prirodzený, avšak často krát zavádzajúci pri určení, čo je zelenina a čo ovocie. Nečudo preto, že napríklad v takom Francúzsku sa paradajka vo všeobecnosti považuje za ovocie, zatiaľ čo celý svet ju pozná ako zeleninu…
http://www.coolplaneta.sk/2013/09/ak...m-a-zeleninou/





P.S.:
Pritom je to také jednoduché....veď každý má predsa Google....či ?
1 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

taiko
Oliwa
misoft
Ovocie je všetko, čo pochádza z rastliny, ktorá má semená a plody (jahoda, jablko, baklažán, tekvica, uhorka, paprika......).
Zelenina je všetko, čo tomuto nezodpovedá - takže zelenina sú korene (mrkva, petržlen, listy (šalát, kapusta, špenát), stvoly (stonky) (zeler, zázvor, kaleráb), kvetné lupene, okvetia (napr. karfiol, brokolica).

Zjednodušene: ak potravina pochádza z rastliny, ktorá má semená a plody, je to ovocie. Inak sa jedná o zeleninu.
Takže baklažán, tekvica, uhorka, paprika či rajčiny sú ovocie... , mrkva a petržlen či šalát sa nemnožia semenami a taký uhorkovo-rajčinový šalát je vlastne ovocný?
to je jedno ako ho nazves, hlavne, ze ho vies urobit a ze vsetkym chuti
všetko je otázka zvykového triedenia. Niekedy sa delilo: plody z trvalých rastlín sú ovocie (preto aj Jahoda), a z jednoročných rastlín zelenina( napr. aj dyňa červená) Ale vývoj a poznanie nezastavíš. Voľakedy bolo Pluto planéta dnes už nie je a spústa iných príkladov zmeny
1 0
vicktor vicktor

vicktor je offline (nepripojený) vicktor

ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac
Plod z kvetu aj kvetne lupene su ovocie, ale samotny květák je zelenina.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Potešilo https://www.etrend.sk/firmy/firme-mi...isice-eur.html
1 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

misoft
Nepatrí to síce sem, ale keďže tu mnohí zavítajú, tak to pre istotu sem hodím:
Píše sa o ťažení kryptomeny po pripojení na isté stránky pomocou prehliadačov.
Potom sú často počítače pomalé, stránky pomaly reagujú....
Tu v článku je zoznam webstránok (aj s percentom zaťaženia procesora), ktoré sú "napadnuté" a po vstupe na ne sa začne "ťažba kryptomeny"
http://www.dsl.sk/article.php?article=20354
(viď tabuľka v článku).
mám už nainštalovaný ten nocoin,ale nič sa mi nezmenilo,ako ho treba nastaviť,keď rozkliknem ikonku? ak už mám niećo naťahané v pc,ten nocoin to asi neodstráni?
pod článkom je debata,že adblock zabrańuje aj ťažbe....
dá sa zistiť,či moj pc ťaží?
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

kopretinka

mám už nainštalovaný ten nocoin,ale nič sa mi nezmenilo,ako ho treba nastaviť,keď rozkliknem ikonku? ak už mám niećo naťahané v pc,ten nocoin to asi neodstráni?
pod článkom je debata,že adblock zabrańuje aj ťažbe....
dá sa zistiť,či moj pc ťaží?
Nemusíš nič nastavovať, priebežne je doplňovaný tzv. white list webov, ktoré sú bezpečné, doplnok porovnáva tento zoznam s práve otvorenou URL adresou. Pokiaľ stránka je "bezpečná" (nemá snahu ťažiť), prepustí bez obmedzenia. Pokiaľ narazí na "odbočku" pre ťažbu, tak túto odstaví a prepustí len tú hlavnú stránku.

Ide o to, že pokiaľ sa začne "ťaziť" pri sledovaní nejakej stránky, tak stúpne zaťaženie CPU (procesora) do takej miery, že ostatné funkcie sú spomalené (napr. pri otvorení ďalšej stránky by sa nečakalo napr. 1-2 sekundy, ale niekedy celé minúty...
2 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

misoft
Ide o to, že pokiaľ sa začne "ťaziť" pri sledovaní nejakej stránky, tak stúpne zaťaženie CPU (procesora) do takej miery, že ostatné funkcie sú spomalené (napr. pri otvorení ďalšej stránky by sa nečakalo napr. 1-2 sekundy, ale niekedy celé minúty...
toto mám stále,niekedy sa ani nedočkám.....
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
zarmutilo.
Zaspal som a uz mi vypredali listky na vinspacirku do Stiavnice
Naposledy upravil taiko : 26.10.17 at 13:46
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Pacilo, len neviem, ci by sa to skor nehodilo do temy o vianocnych darcekoch.

"Konzum. To je ked ludia minaju peniaze, ktore nemaju, na veci, ktore nepotrebuju "
-- G. Carlin --
5 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Potesilo by ma, keby si niekto osvojil toto krasne klbko "maltezacika".- vedia pomoct aj s prevozom.).
Fibi sa našla v Prešove pred vyše týždňom a nikomu doteraz nechýba preto jej hľadáme trvalý domov. Ma odhadom 4 roky ale už jej chýba skoro polka chrupu :-/ Je maličká ma cca 5 kg a je pokojnej povahy, potrebuje skôr kľudný domov kde od nej nebudú chcieť aby behala denne kilometre. Môže ísť aj k ďalšiemu psíkovi. Je vakcinovaná a čipovaná, do adopcie pôjde sterilizovaná.
Je v Prešove - 0948015944

1 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

PObavilo - FB vymyslel nejakeho prieskumnika- no ja nic nepreskumam, fungovalo mi to len par dni .
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Odvážny ogar. Vždy ma poteší, že nie všetci majú iba naložené v nohaviciach a všetkého sa boja. Fandím takýmto "bláznom"..
https://www.novinky.cz/koktejl/45310...-balonkum.html
1 0
Ing. Ľubomír Janoška Ing. Ľubomír Janoška
alaya1
Dnes ma striebornu medailu v dnes dobre radi skoro moja menovkyna - http://www.porada.sk/member.php?u=30173, jej posledny prispevok rok 2014 ...ale niekomu sa aj tak velmi pacili v rozmanitych tenach, dnes ich obodoval. Chvalim,
niekomu 848, ale to skôr bude hlúpa provokácia smerom k nevinnej poraďáčke
1 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Ing. Ľubomír Janoška
alaya1
Dnes ma striebornu medailu v dnes dobre radi skoro moja menovkyna - http://www.porada.sk/member.php?u=30173, jej posledny prispevok rok 2014 ...ale niekomu sa aj tak velmi pacili v rozmanitych tenach, dnes ich obodoval. Chvalim,
niekomu 848, ale to skôr bude hlúpa provokácia smerom k nevinnej poraďáčke
Hotová biela ľalia....
Ale tinktúru z tohoto kvetu by som si nedal na ranu...riskoval by som sepsu.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

3 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Ing. Ľubomír Janoška
alaya1
Dnes ma striebornu medailu v dnes dobre radi skoro moja menovkyna - http://www.porada.sk/member.php?u=30173, jej posledny prispevok rok 2014 ...ale niekomu sa aj tak velmi pacili v rozmanitych tenach, dnes ich obodoval. Chvalim,
niekomu 848, ale to skôr bude hlúpa provokácia smerom k nevinnej poraďáčke
alla66 tu pôsobila a radila, je to reálna žena, ktorá po "zmenách na Porade" sem prestala chodiť.
6 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

terezamaria
Ing. Ľubomír Janoška
alaya1
Dnes ma striebornu medailu v dnes dobre radi skoro moja menovkyna - http://www.porada.sk/member.php?u=30173, jej posledny prispevok rok 2014 ...ale niekomu sa aj tak velmi pacili v rozmanitych tenach, dnes ich obodoval. Chvalim,
niekomu 848, ale to skôr bude hlúpa provokácia smerom k nevinnej poraďáčke
alla66 tu pôsobila a radila, je to reálna žena, ktorá po "zmenách na Porade" sem prestala chodiť.
... a nie je jediná, čo už, už to nie je ta porada ...
6 0
Terezia13 Terezia13

Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

chudáčik
22853430_1454815654567397_1269830983795214901_n.jpg  
3 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať