Zavrieť

Porady

Pracovný pomer zodpovedného zástupcu

Zodpovedný zástupca, konateľ sro-starobný dôchodca v jednej osobe.
Počula som názor jedného audítora, že vraj takýto starobný dôchodca nemusí byť vôbec zamestnaný vo svoj sro. (Jedná sa o lekára vo svojej sro).
Je to súrne p.Dr. chce aby som ju poodhlasovala z poisťovní.
Usporiadat
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Pracovný pomer na kratší pracovný čas
§ 49
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť v pracovnej zmluve kratší pracovný čas, ako je ustanovený týždenný pracovný čas.

(2) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť zmenu ustanoveného týždenného pracovného času na kratší týždenný pracovný čas a zmenu kratšieho týždenného pracovného času na ustanovený týždenný pracovný čas.

(3) Kratší pracovný čas nemusí byť rozvrhnutý na všetky pracovné dni.

(4) Zamestnancovi v pracovnom pomere na kratší pracovný čas patrí mzda zodpovedajúca dohodnutému kratšiemu pracovnému času.

(5) Zamestnanec v pracovnom pomere na kratší pracovný čas sa nesmie zvýhodniť alebo obmedziť v porovnaní s porovnateľným zamestnancom zamestnaným na ustanovený týždenný pracovný čas.

(6) Pracovný pomer na kratší pracovný čas, v ktorom je rozsah pracovného času menej ako 15 hodín týždenne, môže zamestnávateľ alebo zamestnanec skončiť výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Výpovedná doba je 30 dní a začína plynúť dňom, v ktorom sa doručila výpoveď.

(7) Na pracovný pomer na kratší pracovný čas podľa odseku 6 sa nevzťahujú ustanovenia § 62, § 64 ods. 1 písm. a), b), d) a e), § 73, § 74 a § 240 ods. 8.

(8) Zamestnávateľ informuje zrozumiteľným spôsobom zamestnancov a zástupcov zamestnancov o možnostiach pracovných miest na kratší pracovný čas a na ustanovený týždenný pracovný čas.
0 0
AlkaS AlkaS

AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

mamina 7 ročnej dcérky
ĎAKUJEM AŽ TERAZ KEĎ SOM POZORNEJŠIE ČÍTALA TEN § , TAK SOM TO POCHOPILA: EŠTE RAZ VĎAKA:
0 0
Mimka7 Mimka7

Mimka7 je offline (nepripojený) Mimka7

mozno banalna otazka, ale ako postupovat ak je zodpovednym zastupcom brat? je potrebna pracovna zmluva, ked v §11 sa pise ze nemusi byt... neviem si s tym rady....dakujem
0 0
AdaMtiM AdaMtiM

AdaMtiM je offline (nepripojený) AdaMtiM

Viete mi prosím niekto z osobnej skúsenosti s kontrolou zo živnostenského potvrdiť .... či naozaj musí byť zodpovedná osoba zamestnaná na pracovnú zmluvu alebo stačí len dohoda? Viem, že v § 11 ŽZ sa hovorí o pracovnom pomere ale mne povedal šéf žinostenského úradu, že stačí dohoda .... ale nemám to od neho samozrejme písomne....máte s tým niekto skúsenosť pri kontrole??? Ďakujem .
0 0
AdaMtiM AdaMtiM

AdaMtiM je offline (nepripojený) AdaMtiM

posúvam
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Povinnosti spojené so zodpovedným zástupcom
Z vyššie uvedeného musí byť zodpovedný zástupca pri prevádzkovaní živnosti v pracovnoprávnom vzťahu k podnikateľovi alebo obchodnej spoločnosti. Pracovnoprávnym vzťahom podľa Zákonníka práce môže byť pracovný pomer založený pracovnou zmluvou a môžu to byť aj dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Toto neplatí, v prípade, že do funkcie zodpovedného zástupcu ustanovíte manželku/manžela alebo ak podnikateľom je právnická osoba, nemusí byť jej zodpovedný zástupca v pracovnoprávnom vzťahu, ak je ním spoločník.

Zodpovedný zástupca musí podľa živnostenského zákona spĺňať viaceré zákonné podmienky. Predovšetkým musí spĺňať všeobecné i osobitné podmienky prevádzkovania živnosti. Všeobecnými podmienkami prevádzkovania živnosti podľa § 6 živnostenského zákona sú:
  • dosiahnutie veku 18 rokov,
  • spôsobilosť na právne úkony a
  • bezúhonnosť.
Za bezúhonného sa na účely tohto zákona nepovažuje ten, kto bol právoplatne odsúdený za trestný čin hospodársky, trestný čin proti majetku alebo iný trestný čin spáchaný úmyselne, ktorého skutková podstata súvisí s predmetom podnikania, ak sa naňho nehľadí, akoby nebol odsúdený. Osobitnými podmienkami prevádzkovania živnosti, ktoré musí zodpovedný zástupca spĺňať, sú podľa § 7 živnostenského zákonaodborná alebo iná spôsobilosť podľa živnostenského zákona alebo osobitných predpisov, ak ju živnostenský zákon vyžaduje.Podnikateľ, ktorý je fyzickou osobou a spĺňa osobitné podmienky na prevádzkovanie živnosti, môže úlohy spojené s výkonom funkcie zodpovedného zástupcu vykonávať aj osobne v jedinej takejto prevádzkarni alebo s povolenou výnimkou od živnostenského úradu aj vo viacerých takýchto prevádzkarňach.

Živnostenský zákon umožňuje využiť inštitút zodpovedného zástupcu aj pri pokračovaní živnosti pri úmrtí fyzickej osoby (živnostníka) podľa § 13 živnostenského zákona. Ak dedičia zo zákona, dedičia zo závetu a pozostalý manžel (aj keď nie je dedičom, ale je spoluvlastníkom majetku používaného na prevádzkovanie živnosti) a ak v živnosti nepokračujú dedičia, nespĺňajú všeobecné podmienky prevádzkovania živnosti podľa § 6 živnostenského zákona a osobitné podmienky podľa § 7 živnostenského zákona, sú povinní bez meškania ustanoviť zodpovedného zástupcu. Rovnakú povinnosť má aj správca dedičstva ustanovený súdom, ktorý nespĺňa osobitné podmienky prevádzkovania živnosti podľa § 7 ods. 1 a 2 živnostenského zákona.

Ustanovenie, ako aj ukončenie výkonu funkcie zodpovedného zástupcu, je podnikateľ povinný oznámiť živnostenskému úradu v lehote 15 dní.
Táto povinnosť sa nevzťahuje na podnikateľa, ktorý má zriadených viac prevádzkarní ako jednu prevádzkareň alebo združenú prevádzkareň, v ktorých prevádzkuje remeselnú živnosť, viazanú živnosť alebo koncesovanú živnosť. V tomto prípade má podnikateľ povinnosť mať zodpovedného zástupcu, ale nemá povinnosť jeho ustanovenie, ako aj ukončenie výkonu jeho funkcie ohlásiť živnostenskému úradu. Rovnako takúto povinnosť nemá podnikateľ, ktorý je fyzickou osobou a spĺňa osobitné podmienky na prevádzkovanie živnosti podľa § 7 živnostenského zákona a ktorý úlohy spojené s výkonom funkcie zodpovedného zástupcu vykonáva osobne. Nesplnenie povinností, ktoré živnostenský zákon ukladá v súvislosti s inštitútom zodpovedného zástupcu, tvorí aj jednotlivé skutkové podstaty iných správnych deliktov, za ktoré môže živnostenský úrad podnikateľa sankcionovať.

Údaje o zodpovednom zástupcovi, ako aj jeho výpis z registra trestov sa dokladajú na príslušnom formulári pri ohlásení prevádzkarne na živnostenskom úrade a zodpovedný zástupca potvrdzuje svojím podpisom, že súhlasí so svojím ustanovením do tejto funkcie a vyhlasuje, že spĺňa všetky predpoklady na výkon tejto funkcie. Jeho údaje sa tiež uvádzajú na označení prevádzky spolu s otváracími hodinami, menom prevádzky a názvom jej prevádzkovateľa.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

AdaMtiM Pozri príspevok
Viete mi prosím niekto z osobnej skúsenosti s kontrolou zo živnostenského potvrdiť .... či naozaj musí byť zodpovedná osoba zamestnaná na pracovnú zmluvu alebo stačí len dohoda? Viem, že v § 11 ŽZ sa hovorí o pracovnom pomere ale mne povedal šéf žinostenského úradu, že stačí dohoda .... ale nemám to od neho samozrejme písomne....máte s tým niekto skúsenosť pri kontrole??? Ďakujem .
aj bez osobnej skúsenosti - zodpovedný zástupca musí byť zamestnaný na prac.zmluvu (dohoda nestačí) - stačí prac.pomer na kratší pracovný čas.

§ 11 Živnostenského zákona
Na začiatok

(1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi;

DEVIATA ČASŤ
DOHODY O PRÁCACH VYKONÁVANÝCH
MIMO PRACOVNÉHO POMERU
Zákonníka práce


§ 223
Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru

Na začiatok

(1)Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom (dohoda o vykonaní práce) alebo ak ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce (dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov). Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa vzťahujú ustanovenia prvej časti a šiestej časti.
Naposledy upravil veronikasad : 10.12.11 at 17:19
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Mila123, z čoho si to citovala ?
0 0
AdaMtiM AdaMtiM

AdaMtiM je offline (nepripojený) AdaMtiM

No veď aj ja som našla pár linkov, kde sa spomína, že stačí dohoda, preto sa pýtam či s tým má niekto osobnú skúsenosť pri kontrole: http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?...gID=0&CatID=79 aj http://www.msponline.sk/content/zodpovedny-zastupca ,... a navyše sa mi nechce veriť, že by šéf živnostenského len tak od brucha mi povedal, že môže byť aj dohoda.... tak ja už naozaj neviem čo je správne...
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

prečo sa potom tu zisťuješ info?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

AdaMtiM Pozri príspevok
No veď aj ja som našla pár linkov, kde sa spomína, že stačí dohoda, preto sa pýtam či s tým má niekto osobnú skúsenosť pri kontrole: http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?...gID=0&CatID=79 aj http://www.msponline.sk/content/zodpovedny-zastupca ,... a navyše sa mi nechce veriť, že by šéf živnostenského len tak od brucha mi povedal, že môže byť aj dohoda.... tak ja už naozaj neviem čo je správne...
"klikala" si aj na živnostenský zákon a zákonník práce ?
0 0
mirhu mirhu

mirhu je offline (nepripojený) mirhu

Mirka
koalko Pozri príspevok
Zodpovedný zástupca, konateľ sro-starobný dôchodca v jednej osobe.
Počula som názor jedného audítora, že vraj takýto starobný dôchodca nemusí byť vôbec zamestnaný vo svoj sro. (Jedná sa o lekára vo svojej sro).
Je to súrne p.Dr. chce aby som ju poodhlasovala z poisťovní.
Máte niekto skúsenosť s tým, že odborný zástupca je ,,zamestnaný,, na inú než pracovnú zmluvu? napr. dohoda o výkone funkcie odb.zástupcu (takú má náš odb. z.)... neviem ako mám hľadieť na tú zmluvu, keďže v zmluve je odmena za túto činnosť mesačne. Ako na závislú činnosť? alebo niečo iné?
0 0
mirhu mirhu

mirhu je offline (nepripojený) mirhu

Mirka
mirhu Pozri príspevok
Máte niekto skúsenosť s tým, že odborný zástupca je ,,zamestnaný,, na inú než pracovnú zmluvu? napr. dohoda o výkone funkcie odb.zástupcu (takú má náš odb. z.)... neviem ako mám hľadieť na tú zmluvu, keďže v zmluve je odmena za túto činnosť mesačne. Ako na závislú činnosť? alebo niečo iné?
poradí niekto?
Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mirhu Pozri príspevok
Máte niekto skúsenosť s tým, že odborný zástupca je ,,zamestnaný,, na inú než pracovnú zmluvu? napr. dohoda o výkone funkcie odb.zástupcu (takú má náš odb. z.)... neviem ako mám hľadieť na tú zmluvu, keďže v zmluve je odmena za túto činnosť mesačne. Ako na závislú činnosť? alebo niečo iné?
Zodpovedná zástupca musí byť zamestnaný na pracovnú zmluvu - môže byť aj na kratší pracovný čas.
V zmysle akého zákona má Váš ZZ zmluvu ?
0 0
mirhu mirhu

mirhu je offline (nepripojený) mirhu

Mirka
veronikasad Pozri príspevok
Zodpovedná zástupca musí byť zamestnaný na pracovnú zmluvu - môže byť aj na kratší pracovný čas.
V zmysle akého zákona má Váš ZZ zmluvu ?
Je to dohoda o výkone funkcie odborného zástupcu - nie je to klasická dohoda o pracovnej činnosti - neviem teda či to posúdiť ako závislú činnosť, ale asi áno, tak mi to vychádza, neriadi sa to zákonníkom práce, ale zákonom 578/2004 o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Len nemám v tom jasno, či je to závislá činnosť, alebo nie - ale v zmluve je uvedená mesačná odmena... Zmluvu pripravoval právnik a on tvrdil, že to nie je pracovno-právny vzťah...
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať