Zavrieť

Porady

Refundácia DPH zo zahraničia

Vie niekto poradiť ako mám zaúčtovať faktúru zo zahraničia ,ktorá nám dobropisuje uznané vratky DPH. Je na nej čiastka v eurách s mínusom.Je to príjem ovplyvňujúci základ dane? Účtujem v ALFE.ďakujem
Usporiadat
Lucia951 Lucia951

Lucia951 je offline (nepripojený) Lucia951

Ahojte,
ja mám tiež nejaký chaos s celou refundáciou DPH. Mám klienta, ktorý si dával opraviť auto v Poľsku a faktúry mu vystavili s DPH. povedal, že si bude žiadať DPH naspäť. To bolo v roku 2008. Všetky tieto DPH som k 31.12.2008 zúčtovala 378/648, on však o vrátenie nepožiadal. teraz mám zostatok na tomto účte a neviem, čo s tým.... vypýtať to už asi nemôže.
0 0
Lucia951 Lucia951

Lucia951 je offline (nepripojený) Lucia951

a tiež mám takéto faktúry aj v roku 2009. Tieto som účtovala celá suma 511/321, suma DPH 378/511. ale ako som sa dozvedela, musím túto DPH (z r.2009) už pýtať ja cez DU SR. Je to tak? mám ešte niečo k 31.12.2009 zúčtovať? a ako to je DPH nakupovanou v Poľsku? ja som to vždy účtovala celé na 501. ďakujem
0 0
zuzka011 zuzka011

zuzka011 je offline (nepripojený) zuzka011

mozem poprosit o odsuhlasenie zauctovania pokladnicneho dokladu za nakup PHM v Cechach? cela suma aj s dph 501/211, samostatne dph 378/648?
0 0
juskam juskam

juskam je offline (nepripojený) juskam

Vie mi niekto poradiť ako mám zaučtovať v ALFE došlý dobropis na ktorom je vrátka DPH zo zahraničia a zároveň provízia za tieto služby
Vratka DPH : - 5 000 Eur
Provízia: 100,00 + 19% DPH = 119 Eur
K úhrade - 4881,00
Dph je príjem ovplyvň ZD. Keď to učtujem cez záväzky, neviem to dostať do príjmu a keď to dám cez pohľadávku tak mi zase nejde uplatniť DPH z provízie.
Prosím poraďte mi.

A ešte sa chcem spýtať, predchadzajúci účtovník účtoval nákup PHM cez výdavok na material. Je to správne, ale mám všetko opraviť na prevadzkovú réžiu.
0 0
juskam juskam

juskam je offline (nepripojený) juskam

Nemá s tým nikto skúsenosť?
0 0
detektív detektív

detektív je offline (nepripojený) detektív

Ahojte, ako riesiť refundaciu od 01.01.2011?

Účtovanie:

DF 501/321 PHM
501XXX/321 DPH danej krajiny

Ak splnime limit na vratienie v priebehu roka 2011 tak potom: ID 378/648

A ako riesiť pripad, ak ideme žiadat o vratenie DPH až v roku 2012 na rok 2011?
Nechame vsetko v nakladoch / prkl. účet 501 / v roku 2011 a v roku 2012
zauctujeme ID 378/648.
Nemate nietko nejake usmernenie z Min.financií?

Mam doklad z Francuzka, tankovanie PHM, platba v hotovosti, ale nie je na doklade daňové číslo?
Je tam iba vycisleny ZD a dan?
A čo s dokladom z hotela, tiež tam nie je daňové číslo? Tento doklad mam súčasťou ces.príkazu? Tiež
musím žiadať o refundaciu? Zauctujem to potom ako 512xxxx/331 /výška DPH/?
Naposledy upravil detektív : 12.05.11 at 07:05
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

Ja som zisťovala na DR SR, ako účtovať samozdanenie atď. a povedali mi, čo bude odpoveďou aj na tvoju otázku. Nezáleží na tom, či mám na doklade IČ DPH alebo názov alebo DPH krajiny zo zahraničia, vždy sa sleduje to, či je to zdaniteľná služba alebo nie, keďže nie je povedané, čo majú obsahovať doklady zo zahraničia, keďže každá krajina má svoje zákony na to, ako má byť daňový doklad vyhotovený.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

detektív Pozri príspevok
Ahojte, ako riesiť refundaciu od 01.01.2011?

Účtovanie:

DF 501/321 PHM
501XXX/321 DPH danej krajiny

Ak splnime limit na vratienie v priebehu roka 2011 tak potom: ID 378/648

A ako riesiť pripad, ak ideme žiadat o vratenie DPH až v roku 2012 na rok 2011?
Nechame vsetko v nakladoch / prkl. účet 501 / v roku 2011 a v roku 2012
zauctujeme ID 378/648.
DPH/?
Zmena v roku 2011 je o tom, že DPH zo zahraničia sa účtuje ako pohľadávka.

Na konci roka riešim či môžem žiadať o vrátenie.

Ak nežiadam potom zúčtujem pohľadávku ako náklad.
Ja použijem účet 548 lebo bolo bu hodne smiešne, aby som na koci roka zisťoval či DPH je zaplatené za službu, alebo tovar.

Kde sa dá tam si robotu zľahčím. Vo firme o ktorej som presvedčený, že DPH zo zahraničia nepresiahne limit účtujem DPH hneď ako náklad.

apo
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
Naši auditory nám zasa povedali, že nemám nárok si DPH, ktorú nepožiadam uplatniť ako náklad, musí to byť nedaňový náklad.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Zuzanak1 Pozri príspevok
Naši auditory nám zasa povedali, že nemám nárok si DPH, ktorú nepožiadam uplatniť ako náklad, musí to byť nedaňový náklad.
DPH sa nežiada uplatniť ako náklad. Žiada sa k vráteniu. Neuplatnená/nežiadaná DPH, ktorá sa žiadať mohla je nedaňový náklad.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Zuzanak1 Pozri príspevok
Naši auditory nám zasa povedali, že nemám nárok si DPH, ktorú nepožiadam uplatniť ako náklad, musí to byť nedaňový náklad.
Audítori majú pravdu, ale až od sumy dane viac ako 50 Euro.

Ustanovenie zo zákona o DPH
§ 55c


(1) Žiadosť o vrátenie dane sa podáva za obdobie najviac jedného kalendárneho roka a suma dane, ktorej vrátenie sa žiada, musí byť najmenej 50 eur.

apo
0 0
andzeliiina andzeliiina

andzeliiina je offline (nepripojený) andzeliiina

Už mám z toho trochu chaos...mňa sa tiež týka vrátka DPH v JÚ prostredníctvom firmy Shell a účtovanie dobropisov... doteraz som to účtovala tak, že faktúru za PHL v zahraničí som dala priamo do prevádzkovej réžie a dobropis tiež do prevádzkovej réžie s mínusom, vôbec som neriešila o ktoré roky mi vrátku poslali, mám na mysli, že som to brala tak, že keď bol raz výdaj na PHL, tak som tento výdaj znížila o vrátku DPH a je jedno z ktorého roka...lenže na DÚ mi povedali, že ich nezaujíma, že faktúru mi vystavuje firma Shell so slovenským IČ DPH, pretože PHL bola spotrebovaná v zahraničí...(na každej faktúre je vedené, z ktorej krajiny mi bloky za PHL faktúrujú)... po dohovore s kolegyňou som faktúry za PHL zo zahraničia začala účtovať cez samozdanenie...lenže teraz sa neviem vysomáriť z toho, ako zaúčtovať v JÚ dobropis - cez samozdanenie je to logicky blbosť, pretože nebudem samozdaňovať iba sumu vrátenej DPH (z DPH nesamozdaním DPH)...takže čo s tým? mám ten dobropis zaúčtovať ako ostatné príjmy s nulovou DPH-tabuľkou? či ako? na DÚ mi hovoria vždy tak, ako sa v ktorý deň vyspia...vopred ďakujem za radu...
0 0
emma01 emma01

emma01 je offline (nepripojený) emma01

My sme v r. 2012 podali žiadosť o vrátenie DPH zo zahraničia zaplatenú v r. 2011. V rámci uzávierkových prác, sme účtovali nárok na vrátenie DPH ako pohľadávku - 378/648. Teda v r. 2011 sme DPH účtovali ako daňový výdavok. Prišla nám odpoveď z daného štátu, že žiadosť v plnom rozsahu zamietajú a z iného štátu nám DPH vrátili len čiastočne. Ako by ste účtovali takúto nevrátenú DPH? Zostane táto nevrátená DPH daňovým výdavkom, alebo ju treba preúčtovať do daňovo neuznaných nákladov?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

andzeliiina Pozri príspevok
Už mám z toho trochu chaos...

...lenže na DÚ mi povedali, že ich nezaujíma, že faktúru mi vystavuje firma Shell so slovenským IČ DPH, pretože PHL bola spotrebovaná v zahraničí...(na každej faktúre je vedené, z ktorej krajiny mi bloky za PHL faktúrujú)... po dohovore s kolegyňou som faktúry za PHL zo zahraničia začala účtovať cez samozdanenie...

Pohonné látky nakúpené v krajinách EU nesamozdaňujeme, lebo tieto NEboli spotrebované na Slovensku.

Postup má byť taký, že do nákladov účtujeme PHM bez DPH a DPH z nákupov v EU evidujeme oddelene, aby sme si ju mohli vyžiadať ak celková DPH v konkrétnej krajine prekročí stanovenú sumu 50 Euro. Základ dane z príjmu vrátená DPH ovplyvní v čase keď dôjde k jej vráteniu - refundácii. Ak som to dobre pochopil tak je jedno či vedieme JU alebo podvojné účtovníctvo.

apo
0 0
mimi mimi

mimi je offline (nepripojený) mimi

emma01 Pozri príspevok
My sme v r. 2012 podali žiadosť o vrátenie DPH zo zahraničia zaplatenú v r. 2011. V rámci uzávierkových prác, sme účtovali nárok na vrátenie DPH ako pohľadávku - 378/648. Teda v r. 2011 sme DPH účtovali ako daňový výdavok. Prišla nám odpoveď z daného štátu, že žiadosť v plnom rozsahu zamietajú a z iného štátu nám DPH vrátili len čiastočne. Ako by ste účtovali takúto nevrátenú DPH? Zostane táto nevrátená DPH daňovým výdavkom, alebo ju treba preúčtovať do daňovo neuznaných nákladov?
Aj nám neuznali DPH v zahraničí. Vie niekto či je to daňový náklad? Lebo ako som tu čítala...podľa audítorov je potrebné vyžiadať DPH. My sme vyžiadali , ale zamietli vrátenie dane.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Dobrý večer, ako mám chápať pojem v pokynoch k žiadaniu o vrátenie dane zapletenej v Rakúsku
- nie je nárok na vrátenie dph "viažúce sa kúpu a nájom osobného automobilu a jeho udržiavanie v prevádzke;

počíta sa do toho aj tankovanie a nákup PHL alebo nie ? Ako je to teda vlastne s tým Rakúskom ? A umytie auta alebo oprava sa zrejme neráta, ale patrí nákup PHL a spotrebného materiálu typu kvapalina do ostrekovača, motorový olej do kategórie nákupov viažúcich sa na udržiavanie v prevádzke ? už si neviem rady V Nemecku, Čechách a Maďarsku by to nemal byť problém, ale najviac bločkov mám práve z Rakúska

Ďakujem za každé info alebo link, ktorý pomôže. Refund bude treba prvý raz
0 0
Iva1 Iva1

Iva1 je offline (nepripojený) Iva1

Prosím Vás o radu:
r.2011
služby zo zahraničia fakturované s DPH, ktorú si môžeme refundovať
518au/321 základ
518au/321 DPH
na konci roka sme zaúčtovali 378/648

v roku 2012 bola podaná žiadosť o vrátenie DPH.
Dostali sme odpoveď, že žiadosť zamietli, neviem z akého dôvodu. Ako máme účtovne a daňovo vysporiadať zostatok na 378 v roku 2012 ???
0 0
emma01 emma01

emma01 je offline (nepripojený) emma01

Na ťarchu účtu 648 so súvzťažným zápisom 378.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

emma01 Pozri príspevok
Na ťarchu účtu 648 so súvzťažným zápisom 378.
Nie som účtovník od špiku kosti. Robím túto prácu už 20 rokov a nikdy nie som celkom istý na ktorej strane sa účtuje keď sa uvedie "Na ťarchu" a "V prospech" účtu. Lebo máme aktívne, pasívne, nákladové a výnosové a ešte aj uzávierkové účty.

Poprosím o malé školenie kedy je na ťarchu a kedy v prospech účtu.

Ďakujem.

apo
0 0
emma01 emma01

emma01 je offline (nepripojený) emma01

na ťarchu - MD v prospech - dal
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať