Zavrieť

Porady

Výsluhový dôchodok - DoVP

Želám pekný deň, môžem uzatvoriť DoVP s poberateľom výsluhového dôchodku, a platí sa všetko tak ako pri ostatných DoVP?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Áno, len treba dávať pozor na nezdaniteľnú čiastku ak má podpísané vyhlásenie.

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    sonička
    Želám pekný deň, môžem uzatvoriť DoVP s poberateľom výsluhového dôchodku, a platí sa všetko tak ako pri ostatných DoVP?
    Výsluhový dôchodca nemá nárok na nezdaniteľnú časť mzdy. Ostatné tak, ako všetci ostatní dohodári.

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Zita4
    Výsluhový dôchodca nemá nárok na nezdaniteľnú časť mzdy. Ostatné tak, ako všetci ostatní dohodári.
    Má nárok na nezdaniteľnú časť mzdy, resp. jej časť, ak k 1.1. bol výsluhový dôchodca a výslúhový dôchodok mal nižší ako 1/12 nezdnaniteľnej časti (v roku 2006 7568,--). Nezdaniteľná časť je tento rozdiel (výsluhový dôchodok < 7568).

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Ja by som povedala takto:
    Poberatelia dôchodkov podľa par. 11 ods. 2 /ak sú poberateľmi k 1.1. príslušného roka/ nemajú nárok na nezdaniteľnú časť základu dane - ak je dôchodok nižší ako NČ v priebehu roka sa "rozdiel" NEUPLATŇUJE.
    Pri RZ sa uplatní rozdiel medzi NČ a úhrnom vyplatených dôchodkov.
    Ak sa mýlim - opravte ma.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Mesačnú nezdaniteľnú časť nedelíme je fixná. Prípadné rozdiely sa vyrovnajú tak ako píše Erika -Pepa

    Wanda77 je offline (nepripojený) Wanda77

    Wanda77
    Pepa
    Ja by som povedala takto:
    Poberatelia dôchodkov podľa par. 11 ods. 2 /ak sú poberateľmi k 1.1. príslušného roka/ nemajú nárok na nezdaniteľnú časť základu dane - ak je dôchodok nižší ako NČ v priebehu roka sa "rozdiel" NEUPLATŇUJE.
    Pri RZ sa uplatní rozdiel medzi NČ a úhrnom vyplatených dôchodkov.
    Ak sa mýlim - opravte ma.
    Súhlasím, výsluhový dôchodca nemá nárok na uplatnenie nezdaniteľnej položky v celej výške, ale len alikvotne /90.816 - výška dôchodku = rozdiel/ Teda uplatňuje len sumu rozdielu.
    Ale vraj sa vykonala zmena v oblasti výsluhových dôchodkov a podľa tej zmeny má poberateľ takéhoto dôchodku nárok na uplatnenie nezdaniteľnej položky v plnej výške. / mal by splniť podmienku, že služobný pomer trval viac ako 15 rokov/ Prosím. zároveň o radu, či je to ozaj tak, ak splní túto podmienku, či má ozaj nárok na uplatnenie celej nezdaniteľnej položky.

    Veľmi pekne ďakujem.
    Wanda

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Ja v ZoDP_§11_ods.2 som nenašla výnimku. Nepomýlila Ťa náhodou novela 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov?
    Výsluhový dôchodok
    • od roku 2006 bude výsluhový dôchodok vyplatený tým policajtom, ktorí v polícii pôsobili aspoň 15 rokov a dovŕšili 50 rokov veku/veková podmienka na vyplatenie dôchodku v súčasnosti neexistuje/
    • úsilím rezortu vnútra je zabezpečiť takýmto spôsobom personálnu stabilizáciu plne kvalifikovaných a skúsených policajtov vo výkone služby
    Policajtom, u ktorých vznikne nárok na vyplatenie dávok výsluhového zabezpečenia do účinnosti tejto novely, budú výsluhové dôchodky, príspevky a odchodné vyplatené podľa doterajších predpisov.

    uzivatel2 je offline (nepripojený) uzivatel2

    Kata uzivatel2
    Wanda77
    Súhlasím, výsluhový dôchodca nemá nárok na uplatnenie nezdaniteľnej položky v celej výške, ale len alikvotne /90.816 - výška dôchodku = rozdiel/ Teda uplatňuje len sumu rozdielu.
    Ale vraj sa vykonala zmena v oblasti výsluhových dôchodkov a podľa tej zmeny má poberateľ takéhoto dôchodku nárok na uplatnenie nezdaniteľnej položky v plnej výške. / mal by splniť podmienku, že služobný pomer trval viac ako 15 rokov/ Prosím. zároveň o radu, či je to ozaj tak, ak splní túto podmienku, či má ozaj nárok na uplatnenie celej nezdaniteľnej položky.

    Veľmi pekne ďakujem.
    Wanda
    Je potrebné rozlišovať "výsluhový dôchodok" a "výsluhový príspevok".
    Poberatelia "výsluhového príspevku" majú nárok na odpočítateľnú položku,
    poberatelia "výsluhového dôchodku" nárok nemajú, ak ho poberajú celý rok aje vyšší ako nezdaniteľné minimum.

    Wanda77 je offline (nepripojený) Wanda77

    Wanda77
    Marína
    Ja v ZoDP_§11_ods.2 som nenašla výnimku. Nepomýlila Ťa náhodou novela 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov?
    Výsluhový dôchodok
    • od roku 2006 bude výsluhový dôchodok vyplatený tým policajtom, ktorí v polícii pôsobili aspoň 15 rokov a dovŕšili 50 rokov veku/veková podmienka na vyplatenie dôchodku v súčasnosti neexistuje/
    • úsilím rezortu vnútra je zabezpečiť takýmto spôsobom personálnu stabilizáciu plne kvalifikovaných a skúsených policajtov vo výkone služby
    Policajtom, u ktorých vznikne nárok na vyplatenie dávok výsluhového zabezpečenia do účinnosti tejto novely, budú výsluhové dôchodky, príspevky a odchodné vyplatené podľa doterajších predpisov.
    Ďakujem za odpoveď. /Dúfam, že rozumiem teraz správne:
    Ak je daňovník poberateľom výsluhového dôchodku /po 15 rokoch služobného pomeru/ nemá nárok na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky v plnej výške, len na konci účtovného obdobia uplatní rozdiel medzi 90.816 Sk a výškou dôchodku/.
    ALE ak je poberateľom výsluhového príspevku /do 15 roka služobného pomeru/ má nárok na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky v plnej výške na konci roka/.

    Ocenila by som Váš názor.
    Ďakujem.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Wanda77
    Ďakujem za odpoveď. /Dúfam, že rozumiem teraz správne:
    Ak je daňovník poberateľom výsluhového dôchodku /po 15 rokoch služobného pomeru/ nemá nárok na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky v plnej výške, len na konci účtovného obdobia uplatní rozdiel medzi 90.816 Sk a výškou dôchodku/.
    Áno. Platí vtedy, ak je poberateľom k 1.1. Ak sa stal poberateľom počas roka, uplatní sa mu celá nezd. čiastka.
    ALE ak je poberateľom výsluhového príspevku /do 15 roka služobného pomeru/ má nárok na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky v plnej výške na konci roka/.
    Áno.
    Ocenila by som Váš názor.
    Ďakujem.
    ...................

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    Ahojte,
    prijala som do prac.pomeru strážnika, ktorý ma priznaný výsluhový dôchodok. Nemá nárok na nezdaniteľnú časť. Odvody na NP, IP a Pvn platí, alebo nie? Nie som si istá, prosím, poraďte. ďakujem vopred.

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    drobeceva
    Ahojte,
    prijala som do prac.pomeru strážnika, ktorý ma priznaný výsluhový dôchodok. Nemá nárok na nezdaniteľnú časť. Odvody na NP, IP a Pvn platí, alebo nie? Nie som si istá, prosím, poraďte. ďakujem vopred.
    Odvody platí všetky.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.