Zavrieť

Porady

m a t e r s k a 2007

planujeme dieta, mozno to vyzera trochu vypocitavo, ale preco sa v zakonoch trochu nezorientovat a nepokusit sa mat maximalnu moznu matersku?!
urcite je nas viac, od 1.8.2006 mame vraj zasa nejake zmeny v zakonoch, zatial ma napadli tieto otazky:

1. je niekde stanovena maximalna mozna vyska materskej?
2. ked si budem platit socialne vo viacerych statoch EU, mozem poberat matersku z viacerych statov?
3. mozno tu mame aj maminy z inych statov (cesko, madarsko...), ako je to riesene tam? lepsie - horsie?
4. podla vas, z tychto clankov p. mihala je este nieco aktualne?!

http://mihal.blog.sme.sk/c/10235/Mat...ilmesacne.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2755/Mate...VII-zaver.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2706/Mate...u-cast-VI.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2697/Mate...mu-cast-V.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2640/Mate...u-cast-IV.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1910/Mate...-cast-III.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1603/Mate...u-cast-II.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1389/Mate...mu-cast-I.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
seda Pozri príspevok
Dobrý deň, myslíte, že je dobré ísť na sociálnu poisťovňu a spýtať sa, prečo je to tak? Nemá niekto skúsenosti s prepočtami dávok vyplatených zo sociálnej poisťovne? Ďakujem.
Na výpočet materskej ti mali poslať rozhodnutie, z toho by malo byť zrejmé, ako to počítali. Ak nie si spokojná (myslím, že to vypočítali zle-viď nižšie) treba podať odvolanie.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
jankasm Pozri príspevok
Maximálny denný VZ sa počíta v každom mesiaci podľa počtu dní. Takže ich výpočtu nerozumiem, podľa mňa nie je správny.
25911/28*13 (počet odpracovaných dní) = 12030,- mi vychádza maximálny VZ za jej odpracované dni. Dostala mzdu 12017,- z čoho išli aj odvody, keďže to nebolo viac akomaximum, a DVZ z 12017,- by mal byť: 12017/13*55% = 508, 4115.
To seda:
Mne to vychádza takto:
Mzda 25.911 Sk, počet pracovných dní v 02/2007=20 dní, počet odpracovaných dní=9 dní ( od 1.2. do 13.2.2007 - dni PN sa nepočítajú ), počet kalendárnych dní RO=13.
Výpočet - 25.911/20*9=11.660 Sk, 11.660/13=896,9231 Sk, to je denný VZ.
Materské - 55% z 896,9231=493,31 Sk denne. Takže za 10 dní mi vychádza materské 4934 Sk.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
jankasm Pozri príspevok
Ďakujem. Takže ak by som použila svoj postup, tak výška materskej by bola zo zamestnania maximum cca. 15000, plus z DNP podľa tvojho výpočtu cca. 9000,Prečo 9000 Sk, bolo by to maximum, pretože keby si už nerobila a nemala VZ zo zamestnania, potom by to bolo 25.911/30*2=1728 Sk a to opäť delené 2=864 Sk, takže 55% z toho je 475,20 Sk.spolu 24000, čo by tiež nebolo až tak málo. Rozmýšľam, že keby som zaplatila DNP z maxima za viac dní, napr. za 10 dní a 11 deň by sa bral vlastne už ako neplatený, tak by ten DVZ z DNP vyšiel 28142/31*10 = 9078 (VZ z DNP za tých 11 dní). Výška materskej z DNP by potom bola za jeden deň nejakých 454,-. Uvažujem správne? Opäť by tam asi bolo prekrývanie dôb, čo by nebolo dobré.
Neviem totiž, či budem môcť ukončiť PP už v júni. Záleží od okolností. To ukončenie PP je kľúčové (alebo zobrať si NV v pôvodnej práci). Teraz pozerám, že 30.6. je vlastne už sobota, mohla by som sa prihlásiť na DNP od soboty a zaplatiť vlastne len za sobotu? Môžeš zaplatiť len za sobotu, len už nesmieš byť v PP.
Ešte otázočka, ako si to myslel, že v júni nezaplatím na DNP ani korunu? Myslel si preto, že zaplatím za všetky dni maximu zo zamestnania? Áno, presne tak.Ale tam som si chcela zobrať neplatené voľno, pretože odvody si budem hradiť sama, čo by za tých 12 dni nebolo veľmi málo. Takže potom by som skôr použila pôvodný postup. Áno, odvody musíš zaplatiť, východiskom je skrátiť si nástup na MD napr. na 6.7.2007.
Len mi prosím napíš, či by to bolo OK. Maximum zo zamestnania 15000 + z DNP cca. 13000 by mi úplne stačilo.
Odpovede v texte.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ajobs Pozri príspevok
Odpovede v texte.
9000,- z DNP som myslela v tom prípade, ak by som DNP zaplatila len za 2 dni, tretí deň by sa kryl so zamestnaním, a DVZ by bol 306,53 (ako si mi to vypočítal v prvom príspevku) * 30 dní = 9195,-. Správne? Plus maximum zo zamestnania.
Môj nový návrh je zaplatiť DNP z maxima napr. za 10 dní (11 deň by sa kryl so zamestnaním). VZ by bol za tie dni 9078,- a DVZ potom v prepočte s 11 dňami by bol 9078/11*55% = 454,-. Materská by potom bola cca. 13600,-. Správne? Plus maximum zo zamestnania.
Vôbec mi nevadí, že ten jeden deň sa tam kryje a v konečnom dôsledku dostanem o nejakú 1000-2000 menej.
Len mi prosím potvrď, či sú tieto moje prepočty správne.
Ďakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ajobs Pozri príspevok
To seda:
Mne to vychádza takto:
Mzda 25.911 Sk, počet pracovných dní v 02/2007=20 dní, počet odpracovaných dní=9 dní ( od 1.2. do 13.2.2007 - dni PN sa nepočítajú ), počet kalendárnych dní RO=13.
Výpočet - 25.911/20*9=11.660 Sk, 11.660/13=896,9231 Sk, to je denný VZ.
Materské - 55% z 896,9231=493,31 Sk denne. Takže za 10 dní mi vychádza materské 4934 Sk.
No v príspevku sa vôbec nespomína, koľko je jej mesačný plat (možno je vyšší ako 25911). Píše sa len, že dostala mzdu do 13.02.2007 vo výške 12017,-.
Môj prepočet bol len o výške maximálneho VZ, preto som počítala 13 dní (napísala som síce odpracovaných, ale myslela som tým vlastne odpracovaných kalendárnych do nástupu na PN - trošku zle som sa vyjadrila).
Výpočet maximálneho VZ bol 25911/28*13 = 12030,- čo je viac ako jej bolo v skutočnosti vyplatené (12017), čiže maximálny VZ prekročený nebol a odvody na nemocenské išli skutočne zo sumy 12017. Výpočet DVZ by mal potom byť 12017/13*55% = 508,4115.
0 0
Livia2 Livia2

Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

Ahojte,
mňa by zaujímalo, baby, ktoré ste skončili pracovný pomer a následne uzatvorili nový pracovný pomer u toho istého zamestnávateľa pred materskou, ako reagovala sociálna poisťovňa. Neudialo sa z ich strany nič?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Livia2 Pozri príspevok
Ahojte,
mňa by zaujímalo, baby, ktoré ste skončili pracovný pomer a následne uzatvorili nový pracovný pomer u toho istého zamestnávateľa pred materskou, ako reagovala sociálna poisťovňa. Neudialo sa z ich strany nič?
Nie som baba, ale odpoviem ti. Nie je dôvod, aby SP čosi konala, pretože existuje zmluvná voľnosť v uzatváraní PZ, takže môžeš končiť a uzatvárať pracovné pomery ako chceš a s kým chceš. Čo myslíš, čo s tým môže urobiť SP ? Držať h*** a krok.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
jankasm Pozri príspevok
9000,- z DNP som myslela v tom prípade, ak by som DNP zaplatila len za 2 dni, tretí deň by sa kryl so zamestnaním, a DVZ by bol 306,53 (ako si mi to vypočítal v prvom príspevku) * 30 dní = 9195,-. Správne? Plus maximum zo zamestnania.
Môj nový návrh je zaplatiť DNP z maxima napr. za 10 dní (11 deň by sa kryl so zamestnaním). VZ by bol za tie dni 9078,- a DVZ potom v prepočte s 11 dňami by bol 9078/11*55% = 454,-. Materská by potom bola cca. 13600,-. Správne? Plus maximum zo zamestnania.
Vôbec mi nevadí, že ten jeden deň sa tam kryje a v konečnom dôsledku dostanem o nejakú 1000-2000 menej.
Len mi prosím potvrď, či sú tieto moje prepočty správne.
Ďakujem
No, snáď by to tak išlo, len v zamestnaní musíš byť aj 2.7.2007 (1.7. je nedeľa), takže NV v zam. od 3.7. do 11.7.2007 (9 dní)-čiže DNP z maxima v tomto období a 12.7.2007 bude max. zo zam., čiže materské z DNP bude 28.142/31*9=8171 Sk, 8171/10=817,1 Sk, čiže 55% je 449,405 Sk.
Aj keď to už vyzerá bezchybne, v praxi túto konštrukciu ( 2 NP v jednom mesiaci postupne ) nemám odskúšanú, takže stále odporúčam navrhovaný odskúšaný variant-ten platí.
0 0
Livia2 Livia2

Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

ajobs Pozri príspevok
Nie som baba, ale odpoviem ti. Nie je dôvod, aby SP čosi konala, pretože existuje zmluvná voľnosť v uzatváraní PZ, takže môžeš končiť a uzatvárať pracovné pomery ako chceš a s kým chceš. Čo myslíš, čo s tým môže urobiť SP ? Držať h*** a krok.
Súhlasím s tebou, že nemôže nič proti tomu konať, papiere sú v poriadku, tak čo. Len sme mali dnes ohľadne toho prepadovku so sociálky, tak ma zaujímalo, či si takto overujú viacero takýchto prípadov, alebo sme im zrovna my padli do rany.
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Ahojte ja mám len takýto maličký problém: vie mi niekto poradiť či náhodou zamestnávateľovi nevzniká zo zákona nejaká povinnosť platenia nejakej mzdy mamičkám na MD a RD? Dnes sa ma na to pýtala naša zamestnankyňa kt. je na MD či náhodou jej nemáme platiť nejakú mzdu (ani ona to nevedela presne nazvať)som z toho tak trochu popletená lebo pokiaľ viem tak dostáva so sociálky materské. Vďaka za odpovede.
0 0
damda damda

damda je offline (nepripojený) damda

Zuzka2510 Pozri príspevok
Ahojte ja mám len takýto maličký problém: vie mi niekto poradiť či náhodou zamestnávateľovi nevzniká zo zákona nejaká povinnosť platenia nejakej mzdy mamičkám na MD a RD? Dnes sa ma na to pýtala naša zamestnankyňa kt. je na MD či náhodou jej nemáme platiť nejakú mzdu (ani ona to nevedela presne nazvať)som z toho tak trochu popletená lebo pokiaľ viem tak dostáva so sociálky materské. Vďaka za odpovede.
Ahoj,ja som momentálne tiež na materskej, vlastne už rodičovskej dovolenke a pokiaľ dobre viem, zamestnávateľ počas jej poberania materských dávok nie je povinný jej platiť žiadnu mzdu (dokonca ona ani nemôžeš mať iný príjem ako materské,lebo by jej tie dávky krátili alebo zobrali).No počas rodičovskej dovolenky keď už poberá rodičovský príspevok sa môže zamestnať a poberať znova u zamestnávateľa mzdu,pričom jej ostane aj rodič.príspevok(ak nedá dieťa do štátnej škôlky).
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ajobs Pozri príspevok
No, snáď by to tak išlo, len v zamestnaní musíš byť aj 2.7.2007 (1.7. je nedeľa), takže NV v zam. od 3.7. do 11.7.2007 (9 dní)-čiže DNP z maxima v tomto období a 12.7.2007 bude max. zo zam., čiže materské z DNP bude 28.142/31*9=8171 Sk, 8171/10=817,1 Sk, čiže 55% je 449,405 Sk.
Aj keď to už vyzerá bezchybne, v praxi túto konštrukciu ( 2 NP v jednom mesiaci postupne ) nemám odskúšanú, takže stále odporúčam navrhovaný odskúšaný variant-ten platí.
Ďakujem, takto nejako som si to predstavovala.
Len teraz rozmýšľam, nie je tam prekrytie RO? Alebo zo zamestnania je RO vlastne len 1.-2.7.2007 a 12.7.2007 a z DNP dni od 03.7.-11.7.2007?

Ak to bude možné, ukončím PP už v júni a použijem tvoj odporúčaný postup. Len pre prípad potrebujem nejakú druhú variantu.

Ešte otázočka. Teoreticky by stačilo zobrať si v júni posledné dva dni neplatené voľno, počas ktorého si zaplatím z DNP maximum a potom ukončenie PP a k 1.7.2007 nový PP? To by šlo.

Ešte raz straaaaaaaaašne moc ďakujem za tvoj čas a ochotu, snáď po zodpovedaní týchto otázok už viac nebudem otravovať.
Naposledy upravil jankasm : 23.03.07 at 07:36
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
jankasm Pozri príspevok
Ďakujem, takto nejako som si to predstavovala.
Len teraz rozmýšľam, nie je tam prekrytie RO? Alebo zo zamestnania je RO vlastne len 1.-2.7.2007 a 12.7.2007 a z DNP dni od 03.7.-11.7.2007?Prekrývanie RO tam nebude, RO sú presne tak, ako ich uvádzaš. Len ide o to, že ja osobne nemám s takýmto spôsobom stanovenia RO (v rámci jedného mesiaca) praktickú skúsenosť - teda nevieme, ako bude reagovať SP - keďže vieme už z minulosti, že nereaguje vždy v zmysle zákona.

Ak to bude možné, ukončím PP už v júni a použijem tvoj odporúčaný postup. Len pre prípad potrebujem nejakú druhú variantu. Treba to čím skôr dohodnúť so svojou terajšou firmou.

Ešte otázočka. Teoreticky by stačilo zobrať si v júni posledné dva dni neplatené voľno, počas ktorého si zaplatím z DNP maximum a potom ukončenie PP a k 1.7.2007 nový PP? To by šlo. Áno, tak by to išlo, ale ak vieš dohodnúť NV, potom nie je problém dohodnúť aj skoršie ukončenie PP.

Ešte raz straaaaaaaaašne moc ďakujem za tvoj čas a ochotu, snáď po zodpovedaní týchto otázok už viac nebudem otravovať.
Nech to všetko vyjde - dúfam, že dáš vedieť.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ajobs Pozri príspevok
Nech to všetko vyjde - dúfam, že dáš vedieť.
Ďakujem Ti veľmi pekne.
To NV mám dohodnuté, a tiež ma cez víkend napadlo, že ak mi dajú NV, tak im nebude robiť problém ani ukončiť PP toho 28.6.2007.
Takže nebudem špekulovať, 29.6.-30.6. si zaplatím DNP z maxima, od 1.7. sa zamestnám u známeho s maximálnou mzdou a dohodnem sa na vypísaní na MD čo najskôr, aby ma tie odvody počas PP nestáli až tak veľa.
Ešte raz dík. Výsledok dám v každom prípade vedieť.
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

seda Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na Váš názor, čo sa týka výpočtu materskej. Zamestnankyňa mala rozhodujúce obdobie pre určenie vymeriavacieho základu od 1.2.07-18.2.07 z toho 14.2.07-18.2.07 PN, vo výške 12.017,-, včera jej prišla materská vo výške 4.751,-, čo je na deň 475,-. Mysleli sme, že sa jej bude materská rátať 25911/28*55% a že bude na deň 508,-. Je to tak, že sociálna poisťovňa ráta materskú 25911/30(kalendárnych dní)*55%, stále aj keď napr. ten mesiac má 28 alebo 31 dní? Alebo majú maximálny denný 475,-? Ďakujem.
Dobrý deň, touto cestou Vám chcem len dať vedieť, že k tomuto prvému môjmu príspevku po Vašich a mojich názoroch sme zašli na sociálnu poisťovňu, aby sme im oznámili, že nesprávne vyrátali vymeriavací základ pre poberanie materskej. Pracovníčka zo Sociálnej poisťovne, inak veľmi milá pani, čo sa často nevidí, nás vyviedla z omylu. Denný vymeriavací základ rátajú 25911/30*55% a je pre nich jedno, či má mesiac 31 alebo 28 dní. Všetko rátajú s 30-timi dňami. Takže myslím si, že to môžeme nazvať, že maximum na deň je 475,-. A taktiež pri rátaní odvodov do sociálnej poisťovne je pre nich rozhodujúci počet dní stále len a len 30 dní. Príjemný deň.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Tak to teda rátajú zle.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

seda Pozri príspevok
Dobrý deň, touto cestou Vám chcem len dať vedieť, že k tomuto prvému môjmu príspevku po Vašich a mojich názoroch sme zašli na sociálnu poisťovňu, aby sme im oznámili, že nesprávne vyrátali vymeriavací základ pre poberanie materskej. Pracovníčka zo Sociálnej poisťovne, inak veľmi milá pani, čo sa často nevidí, nás vyviedla z omylu. Denný vymeriavací základ rátajú 25911/30*55% a je pre nich jedno, či má mesiac 31 alebo 28 dní. Všetko rátajú s 30-timi dňami. Takže myslím si, že to môžeme nazvať, že maximum na deň je 475,-. A taktiež pri rátaní odvodov do sociálnej poisťovne je pre nich rozhodujúci počet dní stále len a len 30 dní. Príjemný deň.
To je zas jedna novinka od SP.
0 0
Dana K. Dana K.

Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

Livia2 Pozri príspevok
Ahojte,
mňa by zaujímalo, baby, ktoré ste skončili pracovný pomer a následne uzatvorili nový pracovný pomer u toho istého zamestnávateľa pred materskou, ako reagovala sociálna poisťovňa. Neudialo sa z ich strany nič?
Ja som to tak urobila v decembri 2006, odhlášku aj prihlášku poslala mailom a potom poštou,poslala som aj ELDZ a zatiaľ to nikomu neprekážalo. Na MD nastupujem až v máji, tak potom sa dozviem, či to pomohlo
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

jankasm Pozri príspevok
To je zas jedna novinka od SP.
Novinka to je riadna, zamestnankyna príde cca mesacne o 1.023,-. A na druhej strane vlastne boli odvedené nesprávne odvody, vyššie. Chcem dať dotaz na ústredie Sociálnej poisťovne, nech to mám písomne a až tak odvody opravím.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

seda Pozri príspevok
Novinka to je riadna, zamestnankyna príde cca mesacne o 1.023,-. A na druhej strane vlastne boli odvedené nesprávne odvody, vyššie. Chcem dať dotaz na ústredie Sociálnej poisťovne, nech to mám písomne a až tak odvody opravím.
To urobíš dobre, pretože s takým prepočtom sa ozaj z ľudí na porade ešte nikto nestretol. Potom daj vedieť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať