Zavrieť

Porady

m a t e r s k a 2007

planujeme dieta, mozno to vyzera trochu vypocitavo, ale preco sa v zakonoch trochu nezorientovat a nepokusit sa mat maximalnu moznu matersku?!
urcite je nas viac, od 1.8.2006 mame vraj zasa nejake zmeny v zakonoch, zatial ma napadli tieto otazky:

1. je niekde stanovena maximalna mozna vyska materskej?
2. ked si budem platit socialne vo viacerych statoch EU, mozem poberat matersku z viacerych statov?
3. mozno tu mame aj maminy z inych statov (cesko, madarsko...), ako je to riesene tam? lepsie - horsie?
4. podla vas, z tychto clankov p. mihala je este nieco aktualne?!

http://mihal.blog.sme.sk/c/10235/Mat...ilmesacne.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2755/Mate...VII-zaver.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2706/Mate...u-cast-VI.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2697/Mate...mu-cast-V.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/2640/Mate...u-cast-IV.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1910/Mate...-cast-III.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1603/Mate...u-cast-II.html
http://mihal.blog.sme.sk/c/1389/Mate...mu-cast-I.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

nikulik Pozri príspevok
Ahojte, rada by som si len ujasnila, či to dobre chapem. Idem 26.12.2007 na matersku. 23.11.2007 som uzatvorila novy pracovný pomer, takže do potvrdenia uvediem rozhodujúce obdobie od 23.11.2007 do 30.11.2007? Alebo aj od 01.12.2007 do 25.12.2007??
Uvedieš len mesiac, predchádzajúci mesiacu, v ktorom nastupuješ na MD. Čiže uvedieš 11/2007 a mzdu od 23.11.-30.11.2007.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
brčko Pozri príspevok
No a predovšetkým sa chcem podakovať pánovi Mihálovi za cenné usmernenia a tento "priestor" pre rady a diskusiu pre nás všetkých!
Ďakujem a pripomínam že v témach "materská" odporúčam všetkým záujemcom o "vyššiu" materskú riadiť sa heslom, ktoré má v podpise endrju:

Ak chceš nasýtiť niekoho na jeden deň, daruj mu rybu. Ak ho chceš nasýtiť na celý život, nauč ho chytať ryby. (čínska múdrosť)

Čiže presne tak, ako to zvládli jankasm či brčko, za čo im i ja ďakujem.
0 0
strm.vladka strm.vladka

strm.vladka je offline (nepripojený) strm.vladka

dobry den,
uz som tu raz ziadala o radu. Aj som sa podla nej riadiala, ale nejako to nevyslo. zamestnana som od 08/06 a doteraz mam riadnt prac. pomer. od 1.12.07 som DNP. dala som si svoj 28XXX - svoj VZ v praci a od 1.12. som zaplatila v soc. poist. DNP. na MD nastupujem 1.1. 08. dnes som bola zaniest listok na soc. poist. a tam mi povedali ze mi nevznika z DNP narok na matersku?????? vraj nemam v oboch pripadoch splnenu podmienku 270 dni. u zamestnavatela ano ale na DNP nie. ked som sa ale ohradila, ze mi bolo povedane ze staci u jedneho povedala ze to nie je pravda. naozaj nemam narok na max. matersku??????
dakujem
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

brčko Pozri príspevok
Chcem sa podakovať Jankesm, ajobsovi, Janke Motyčkovej aj ostatným za rady a podporu, ktoré mi dávali v tejto téme pre kamarátku. Aj vdaka vám získala nárok na materské v ochrannej lehote zo zamestnania skoro z maxima. No a veru vydýchla som si aj ja, pretože som ju do zrealizovania rady musela nielen ťahať, ale aj tlačiť. No a pani zo SP povedala, že jej to aj tak nepomôže, tak som ani spávať nemohla. A predsa pomohlo!!! Už to má aj na papieri a predpokladám spätne na účte.
No a predovšetkým sa chcem podakovať pánovi Mihálovi za cenné usmernenia a tento "priestor" pre rady a diskusiu pre nás všetkých!
Ďakujem! )
Pekný deň prajem, ja mám podobný problém, materské zo zamestnania mi uznali - prišlo rozhodnutie, ale materské z DNP zatiaľ nie. Majú tety zo SP nejakú povinnosť zaslať toto rozhodnutie do určitej doby, alebo mám ja písať druhýkrát žiadosť o vyplatenie? Keď som volala s paňou zo SP, povedala mi, že ešte čaká na niečo od zamestnávateľa /neviem na čo .../ a že rozhodnutie príde. Žiadosť je podaná od 23.10.2007. Treba ešte čakať, alebo konať?
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
strm.vladka Pozri príspevok
dobry den,
uz som tu raz ziadala o radu. Aj som sa podla nej riadiala, ale nejako to nevyslo. zamestnana som od 08/06 a doteraz mam riadnt prac. pomer. od 1.12.07 som DNP. dala som si svoj 28XXX - svoj VZ v praci a od 1.12. som zaplatila v soc. poist. DNP. na MD nastupujem 1.1. 08. dnes som bola zaniest listok na soc. poist. a tam mi povedali ze mi nevznika z DNP narok na matersku?????? vraj nemam v oboch pripadoch splnenu podmienku 270 dni. u zamestnavatela ano ale na DNP nie. ked som sa ale ohradila, ze mi bolo povedane ze staci u jedneho povedala ze to nie je pravda. naozaj nemam narok na max. matersku??????
dakujem
ja si myslím, že na tej pobočke ešte nevedia o zmenách alebo čo, lebo podľa toho, čo píšeš, si myslím, že môžeš byť spokojná a dostaneš max. materskú. Napokon, tie tety pri okienku tú materskú nevypočítavajú, tak oni to asi nemusia vedieť.
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

Dobrý deň, do koľkých dní od narodenia dieťaťa sa musím prihlásiť v SP ako poistenec štátu - do 15-tich? Nie som si istá. Čo ak to nestihnem do 15 dní? Som nemocensky poistená ako zamestnanec aj ako DNP. Musím vyplniť registračný list dvakrát, tzn. aj ako DNP, alebo stačí raz? Ďakujem.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Dobroslava Pozri príspevok
Dobrý deň, do koľkých dní od narodenia dieťaťa sa musím prihlásiť v SP ako poistenec štátu - do 15-tich? Nie som si istá. Čo ak to nestihnem do 15 dní? Som nemocensky poistená ako zamestnanec aj ako DNP. Musím vyplniť registračný list dvakrát, tzn. aj ako DNP, alebo stačí raz? Ďakujem.
Správne, do 15 dní. Prihlásiť sa stačí 1x, však aj keď si tam poistená z viacerých poistení, stále si len jedna osoba.
Nezabudni si k tomu ešte zobrať aj kópiu rodného listu dieťatka.
Ak by si to nestihla do 15 dní, tak za Teba začne štát platiť poistné až odo dňa prihlásenie. Ak to do 15 dní stihneš, tak myslím, že od začiatku MD.
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

Ďakujem za rýchlu odpoveď.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
jankasm Pozri príspevok
Správne, do 15 dní. Prihlásiť sa stačí 1x, však aj keď si tam poistená z viacerých poistení, stále si len jedna osoba.
Nezabudni si k tomu ešte zobrať aj kópiu rodného listu dieťatka.
Ak by si to nestihla do 15 dní, tak za Teba začne štát platiť poistné až odo dňa prihlásenie. Ak to do 15 dní stihneš, tak myslím, že od začiatku MD.
Štát platí poistné na dôchodkové poistenie za osobu, ktorá nie je dôchodkovo poistená ako zamestnanec alebo ako SZČO. Viď § 15 ods. 1 písm. c) zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení.

Počas poberania materskej je matka stále poistená ako zamestnanec. K prerušeniu dôchodkového poistenia zamestnanca dochádza až v momente, kedy končí materské a začína jej rodičovská dovolenka (začína poberať rodičovský príspevok). Až v ten deň sa stáva poistencom štátu. Samozrejme k tomu dňu už musí byť prihlásená ako poistenec štátu.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

P. Mihál, ocenujem váš príspevok, lebo som si myslela, že mám takýto názor sama. O tomto sa ja dohadujem s pracovníkmi SP pri okienku registrácie už dlhšie. Všetci svorne tvrdia, že aj zamestnaná matka sa musí prihlásiť do 15 dní (platí vraj do 31.12.07) a od 1.1.08 je vraj lehota do 30dní od narodenia dieťaťa. Kedže som chcela poradiť aj druhým mamičkám, chcela som to mať od zdroja. No nechcem im hovoriť nezmysly, ani ich zbytočne plašiť. No dosť ma to zaráža. SP to nemá jednoznačne napísané ani na svojich stránkach, ktoré by mali mamičky usmerniť a veru, nie je to tak. Podla môjho názoru by teraz matke mali dať spolu s rodným listom dieťaťa aj brožúru, aké má práva a povinnosti.
Ja som prípad, že povinnosť zaregistrovať som ešte nemala. Bola som na SP podla bydliska podať odhlášku (§229). Tam mi povedali, že vzhladom na to, že ma prihlasoval zamestnavatel vo svojej pobočke SP, odhlášku musím podať v tej istej pobočke. Tak to pošlem poštou.

DOPLNAM: preškrtnuté je oprava podla príspevku p. Mihála, za ktorý dakujem!
Naposledy upravil brčko : 20.12.07 at 14:49
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
§ 15 ods. 1 písm. c) zákona 461/2003:

"(1) Povinne dôchodkovo poistení sú
...
c) fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ak nie je dôchodkovo poistená podľa písmen a) alebo b) (tj. nie je povinne poistená ako zamestnanec alebo SZČO, pozn. JM), nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšila vek potrebný na nárok na starobný dôchodok (ďalej len "dôchodkový vek") a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti,"

Za vyššie uvedené osoby platí dôchodkové poistenie štát. Zdôrazňujem, že štát platí vtedy, ak matky starajúce sa o dieťa nie sú povinne poistené ako zamestnanec alebo ako SZČO. Povinné poistenie zamestnanca alebo SDZČO pritom trvá počas poberania materského a končí až skončením poberania materského - kedy počas poberania rodičovského príspevku (počas rodičovskej dovolenky) dochádza k prerušeniu povinného dôchodkového poistenia = čo sa posudzuje ako zánik povinného dôchodkového poistenia.

Teda štát platí dôchodkové poistenie za matku až po skončení materskej - samozrejme za podmienky, že matka sa dovtedy stihla prihlásiť v SP ako poistenec štátu.

§ 22 ods. 1 zákona 461/2003:

"Povinné dôchodkové poistenie vzniká fyzickej osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. c) až e) (mamičke, pozn. JM) odo dňa prihlásenia sa na dôchodkové poistenie, najskôr odo dňa podania prihlášky na dôchodkové poistenie. Fyzickej osobe uvedenej v § 15 ods. 1 písm. c), ktorá podala prihlášku na dôchodkové poistenie do 15 dní odo dňa narodenia dieťaťa, vzniká povinné dôchodkové poistenie odo dňa narodenia dieťaťa."

O žiadnych 30 dňoch (zmene po 1.1.2008) netuším. Želám pracovníkom v pobočkách SP menej fantázie a viac pridržiavania sa zákona.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 20.12.07 at 14:25
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Tak teraz som z toho dosť mimo aj ja. Na SP som totiž nestihla vypísať registračný list do 15 dní po narodení malého (pritom pracovná zmluva mi stále trvá, len poberám materské). Bola som sa prihlásiť neskôr - keď to dávali v správach. Pozerala som si teraz odvody do dôchodkovej správcovskej spoločnosti a naozaj mi ich začali posielať až prihlásením sa - vypísaním RLFO.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Podla mna v tomto prípade vlastne núti SP mamičku podpisovať klamstvo. Vo vyhlásení, ktoré sa musí podpísať a priložiť k prihláške FO, za ktorú platí DP štát, medziiným prehlasuje, že nie je poistená ako zamestnanec a že všetky dôležité zmeny nahlási.
Ak teda začne počas RD pracovať na PZ, nemusela by sa odhlasovať. Je to to isté ako počas MD. Akoby bola DP dvakrát.
(To len mudrujem, nie je to rada)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V systéme sociálneho poistenia je taký chaos, že o jeden problém viac alebo menej, je úplne jedno.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Úplne súhlasím so všetkými názormi, ktoré tu boli spomínané /p. Mihál, brčko, alušik/ pretože môj názor bol niekedy rovnaký. Ale z vlastnej skúsennosti na našej pobočke SP, z toho čo bolo medializované v správach niekedy pred 3 mesiacmi /že každá mamička sa má do 15 dní od narodenia dieťatka prihlásiť/ a aj z toho, čo bolo preberané na porade v období vzniku tejto povinnosti, tvrdím, že sa má prihlásiť každá mamička. Viem, že by to tak nemalo byť, ale SP to vyžaduje. Myslím, že to tu dosť vtedy preberala somij, možno sa mi podarí k tomu niečo nájsť a priložím.

Našla som k tomu napr. toto
http://www.porada.sk/t11861-p27-mate...-r-2006-a.html
Príspevok č. 269 od somij, vtedy s tým súhlasil aj p. Mihál.
http://www.porada.sk/t34662-prihlase...e-dietata.html
Naposledy upravil jankasm : 20.12.07 at 17:02
0 0
lastrada lastrada

lastrada je offline (nepripojený) lastrada

dobrý deň, potrebujem radu...

- momentálne som na MD - apríl 2005
- platím si DNP (marec ´07- november ´07 najnižší VZ) zrušené a založené nové DNP (november ´07... najvyšší VZ)
- na materskú by som mala nastúpiť na prelome rokov ´07 a ´08
- čo je pre mňa výhodnejšie? nastúpiť už v decembri alebo až v januári? pýtala som sa už veľa ľudí a každý mi radil niečo iné :-(
poistenie som zakladala s úmyslom dosiahnuť maximálnu materskú! podarí sa mi to? ako na to?

vopred všetkým ďakujem za rady...

alušik Pozri príspevok
Predpokladám, že podmienka 270 dní bude splnená - nepíšeš presné dátumy. Keďže si založila v novembri nové DNP, je potrebné, aby Ťa na MD vypísal lekár do 31.12.2007 - potom by sa Ti materské rátalo podľa "starých" podmienok a mala by si teda maximálnu materskú. Ak by Ťa lekár vypísal na MD až po 1.1.2008, bude sa počítať materské podľa nového zákona, ktorý vstúpi do platnosti a tam by si nemala mať 26 týždňov pred nástupom na MD zmenu VZ (a ty ju vlastne máš). Rátala by sa Ti teda materská z minimálneho VZ.
zdravím :-)
na materskú ma lekár vypísal ku dňu 31.12.2007 a tlačivo som už aj zaniesla na socpoist. teraz čakám, ako mi tú materskú vypočítajú ;-)
ešte sa ohlásim, keď mi nebude jasný ďalší postup pri uplatňovaní si svojich nárokov :-)
ďakujem ešte raz všetkým za rady, je úžasné, že existuje táto porada aj pre obyčajných smrteľníkov, pre ktorých je naša legislatíva úplnou španielskou dedinou !!!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
lastrada: jednoznačne odporúčam ísť na materskú ešte v decembri
0 0
Alenaa Alenaa

Alenaa je offline (nepripojený) Alenaa

Zdravím Vás,
možno je to trochu mimo od témy, ale ja by som sa Vás chcela opýtať, aký je presný postup pri nástupe na materskú z pohľadu mzdovej účtovníčky.
Moja pracovníčka končí v našej firme pracovný pomer 31.12.2007, odhlásim ju v soc.poisť, zanesiem ELFP, odhlásim ju v zdravotnej poisť.
od 2.1.2008 s ňou uzavrieme nový pracovný pomer s hrubým príjmom 28.200,- Sk. Nahlásim ju do soc.aj do zdravotnej poisťovne.
10.1.2008 nastúpi na materskú dovolenku.
Prinesie žiadosť od svojho lekára - čo všetko mám potom pripraviť a zaniesť do sociálnej poisťovne?
Ďakujem za pomoc, Alena
0 0
Alenaa Alenaa

Alenaa je offline (nepripojený) Alenaa

Pokúsim sa odpovedať sama, zrejme nemáte čas, alebo som napísala svoju otázku do nevhodnej témy.
Do sociálnej poisťovne mám vyplniť "Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemoc dávku" ?
Prosím o pomoc, nemám skúsenosti, ešte mi neodchádzala nikdy zamestnankyňa na materskú.
Ďakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Od r.2000 nerobím mzdy, no myslím, že presne ako píšeš. Na SP a ZP nahlásiš nástup na MD a do SP odnesieš spolu so žiadosťou o materské aj potvrdenie zam.o zam.na účely uplatn.nároku na ND s RO 2.-9.1.08
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať