Zavrieť

Porady

rodičovský príspevok a materská škôlka

U nás dávajú do materskej škôlky so súhlasom riad. MŠ svoje deti aj matky poberajúce rodičovský príspevok a nie sú zamestnané.
Keď sme na to upozornili zriaďovateľa MŠ - primátora mesta a jej priameho nadriadeného, tak nám tvrdili a tvrdia, že to nie je protizákonné.
Vieme 100%, že je to nezákonné. Prosíme Vás, ktorý zákon, predpis, smernica a konkrétny paragraf, odsek je v tomto smere platný, aby sme im ho ukázali? Ináč ich nepresvedčíme.
Usporiadat
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

Na RP máš nárok len počas adaptačnej doby dieťaťa. Aj keď po jej uplynutí bude v škôlke len 3 hodiny denne, strácaš nárok na RP.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jaja99 Pozri príspevok
Na RP máš nárok len počas adaptačnej doby dieťaťa. Aj keď po jej uplynutí bude v škôlke len 3 hodiny denne, strácaš nárok na RP.
jaja, vieš povedať, kde= v ktorom zákone je spomenutá tá adaptačná doba? Lebo v zákone o rodič.príspevku sa nič také nespomína.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

kveta27 Pozri príspevok
mozem dat dieta do statnej skolky na 3hodiny ked este nema 3roky.pridem o rp alebo nepridem
podla mna, ak dieťa aj rodičia sú zdraví (nejde o dieťa z dlhod.nepriaz.zdrav.stavom ani rodičia nie sú ZŤP), tak strácaš nárok na RD.

Ak si však aspon časť mesiaca splnila nárok na RP (napr. na rozhodnutí o prijatí do MŠ máš dátum nástupu 2.9.08), tak za tento mesiac (9/08) ešte RP dostaneš.
Naposledy upravil brčko : 01.09.08 at 18:11
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
kveta27 Pozri príspevok
mozem dat dieta do statnej skolky na 3hodiny ked este nema 3roky.pridem o rp alebo nepridem
To je jedno, či bude chodiť do MŠ na 3 hod. alebo na celý deň (podstatné je, že bolo prijaté rozhodnutím a sú na toto dieťa poskytované dotácie). Takže nárok na RP strácaš, (samozrejme iba ak ide o MŠ dotovanú štátom). Plus platí to, čo písala brčko, ak si splnila podmienku časti mesiaca (nástup napr. od 2.9.08, nárok za september ešte máš)
0 0
DANIELA VRABELOVA DANIELA VRABELOVA
Kam sa má hlásiť rodič, ktorý dal dieťa do št. dotovaného zariadenia pred dovŕšením 3 rokov ? Alebo automaticky posiela mesto alebo škôlka na prísl. úrad nejaké oznámenie a netreba sa nikde hlásiť ?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

DANIELA VRABELOVA Pozri príspevok
Kam sa má hlásiť rodič, ktorý dal dieťa do št. dotovaného zariadenia pred dovŕšením 3 rokov ? Alebo automaticky posiela mesto alebo škôlka na prísl. úrad nejaké oznámenie a netreba sa nikde hlásiť ?
škôlka to myslím posiela na UPSVaR, ale radšej tam zájdite. Na základe oznámenia zo škôlky vás aj tak UPSVaR vyzve na predloženie rozhodnutia o prijatí, takže takto to urýchlite a nemusíte príp. vracať rodič.príspevok za žiadny mesiac, čo by sa pri zdlhavejšom postupe stať mohlo.

NO a potom príp. do 8dní odhlášku do soc.poistovne, lebo už nie ste pokladaná za osobu, ktorá sa riadne stará o dieťa do 6rokov, nesplnate podmienku riadnej starostlivosti.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

DANIELA VRABELOVA Pozri príspevok
Kam sa má hlásiť rodič, ktorý dal dieťa do št. dotovaného zariadenia pred dovŕšením 3 rokov ? Alebo automaticky posiela mesto alebo škôlka na prísl. úrad nejaké oznámenie a netreba sa nikde hlásiť ?
Musíš to oznámiť na ÚPSVaR, aby Ti prestali vyplácať rodičovský príspevok. Inak im ho budeš musieť potom vrátiť. Škôlka to možno oznamuje, ale na to by som sa nespoliehala.
0 0
LesnáVíla LesnáVíla

LesnáVíla je offline (nepripojený) LesnáVíla

Ahojte! Prosím vás mám taký dosť vážny problém,ale najprv moja otázka: Syn dovŕšil 3 roky 19.10, dostanem ešte v novembri rodičovský príspevok?
A taktiež by som potrebovala poradiť,lebo už som v koncoch. Problém je takýto: Dňa 19 .10. mi končila rodičovská dovolenka,tak so m musela u zamestnávateľa podať "Výpoveď formou dohody",nakoľko som sa nemohla vrátiť naspäť do práce pretože som sa medzičasom presťahovala z Komárna do Bratislavy. Zamestnávateľ mi ju bez problémov podpísal ku dňu 19.10.,takže ja som mohla už 20.10. nastúpiť do nového zamestnania. Lenže!!!!Malého mi nezobrali do škôlky,lebo škôlka je plná,a v septembri vyšiel nový školský zákon,podľa ktorého v jednej triede v MŠ môže byť len 20 detí. Tak som ho chcela dať do inej,ale všetky škôlky sú plné. No tak teraz sa nemôžem zamestnať,lebo nemám kde dať syna,lebo manžel je viac v práci ako doma,starí rodičia z manželovej strany sú tiež pracujúci,ja rodičov už nemám. Súkromná škôlka neprichádza do úvahy nakoľko najlacnejšia stojí 9000sk mesačne, a to si pri manželovej výplate 23 000sk, hypotéke a druhom synovi ktorý má celiakiu a epilepsiu nemôžeme dovoliť. Tak teraz mi prosím poraďte čo mám robiť,ako postupovať,alebo aké mám možnosti???Doma zostať nemôžem lebo by sme z manželovej výplaty nevyžili.Ďakujem Vám za rady a ochotu.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

LesnáVíla Pozri príspevok
Ahojte! Prosím vás mám taký dosť vážny problém,ale najprv moja otázka: Syn dovŕšil 3 roky 19.10, dostanem ešte v novembri rodičovský príspevok?
A taktiež by som potrebovala poradiť,lebo už som v koncoch. Problém je takýto: Dňa 19 .10. mi končila rodičovská dovolenka,tak so m musela u zamestnávateľa podať "Výpoveď formou dohody",nakoľko som sa nemohla vrátiť naspäť do práce pretože som sa medzičasom presťahovala z Komárna do Bratislavy. Zamestnávateľ mi ju bez problémov podpísal ku dňu 19.10.,takže ja som mohla už 20.10. nastúpiť do nového zamestnania. Lenže!!!!Malého mi nezobrali do škôlky,lebo škôlka je plná,a v septembri vyšiel nový školský zákon,podľa ktorého v jednej triede v MŠ môže byť len 20 detí. Tak som ho chcela dať do inej,ale všetky škôlky sú plné. No tak teraz sa nemôžem zamestnať,lebo nemám kde dať syna,lebo manžel je viac v práci ako doma,starí rodičia z manželovej strany sú tiež pracujúci,ja rodičov už nemám. Súkromná škôlka neprichádza do úvahy nakoľko najlacnejšia stojí 9000sk mesačne, a to si pri manželovej výplate 23 000sk, hypotéke a druhom synovi ktorý má celiakiu a epilepsiu nemôžeme dovoliť. Tak teraz mi prosím poraďte čo mám robiť,ako postupovať,alebo aké mám možnosti???Doma zostať nemôžem lebo by sme z manželovej výplaty nevyžili.Ďakujem Vám za rady a ochotu.
Jedna z možností je nájsť si dobrú opatrovateľku, ktorej budete platiť oveľa menej ako 9.000Sk. Ale to neviem, koľko si taká opatrovateľka môže zapýtať.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

LesnáVíla Pozri príspevok
Ahojte! Prosím vás mám taký dosť vážny problém,ale najprv moja otázka: Syn dovŕšil 3 roky 19.10, dostanem ešte v novembri rodičovský príspevok?
A taktiež by som potrebovala poradiť,lebo už som v koncoch. Problém je takýto: Dňa 19 .10. mi končila rodičovská dovolenka,tak so m musela u zamestnávateľa podať "Výpoveď formou dohody",nakoľko som sa nemohla vrátiť naspäť do práce pretože som sa medzičasom presťahovala z Komárna do Bratislavy. Zamestnávateľ mi ju bez problémov podpísal ku dňu 19.10.,takže ja som mohla už 20.10. nastúpiť do nového zamestnania. Lenže!!!!Malého mi nezobrali do škôlky,lebo škôlka je plná,a v septembri vyšiel nový školský zákon,podľa ktorého v jednej triede v MŠ môže byť len 20 detí. Tak som ho chcela dať do inej,ale všetky škôlky sú plné. No tak teraz sa nemôžem zamestnať,lebo nemám kde dať syna,lebo manžel je viac v práci ako doma,starí rodičia z manželovej strany sú tiež pracujúci,ja rodičov už nemám. Súkromná škôlka neprichádza do úvahy nakoľko najlacnejšia stojí 9000sk mesačne, a to si pri manželovej výplate 23 000sk, hypotéke a druhom synovi ktorý má celiakiu a epilepsiu nemôžeme dovoliť. Tak teraz mi prosím poraďte čo mám robiť,ako postupovať,alebo aké mám možnosti???Doma zostať nemôžem lebo by sme z manželovej výplaty nevyžili.Ďakujem Vám za rady a ochotu.
Rodičovský príspevok v novembri, čiže spätne za 10/2008 ešte dostaneš, stačí aby si jeden deň v mesiaci splnila podmienky na jeho vyplatenie. A keďže syn dovŕšil 3 roky 19.10.2008 tak podmienky máš splnené za 19 dní.

V tom ostatnom Ti je bohužiaľ ťažko radiť. Keď doma zostať nemôžeš, tak si musíš k malému niekoho zohnať aby si sa mohla zamestnať. Ak je náhodou nejaký chorľavejší, môžeš skúsiť požiadať o predĺženú RD, čiže by si dostávala aj rodičovský príspevok.

V prvom rade však, keďže už nie si zamestnaná, musíš sa ísť prihlásiť do ZP. Myslím, že pri starostlivosti o dieťa do 6 rokov platí zdravotné za teba štát, ak by neplatil, musela by si sa vlastne prihlásiť ako dobrovoľne nezamestnaná osoba a platiť si ZP. Na SP si pravdepodobne prihlásená na dôchodkové poistenie, takže to neruš, nech Ti ho aj naďalej platí štát.
0 0
LesnáVíla LesnáVíla

LesnáVíla je offline (nepripojený) LesnáVíla

No po skúsenostiach mojej kamarátky,ktorej sa opatrovateľka opila do nemoty v čase keď sa mala starať výhradne o jej 2 ročného syna,ktorý si vďaka jej opilosti rozbil tak nešťastne hlavu že mal prasknutú lebku a bol dva dni v kóme,tak túto možnosť vylučujem.A pochybujem že by som našla dôveryhodnú osobu ktorá by bola ochotná opatrovať moje dieťa 12 hodín denne 5 dní v týždni.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

LesnáVíla Pozri príspevok
No po skúsenostiach mojej kamarátky,ktorej sa opatrovateľka opila do nemoty v čase keď sa mala starať výhradne o jej 2 ročného syna,ktorý si vďaka jej opilosti rozbil tak nešťastne hlavu že mal prasknutú lebku a bol dva dni v kóme,tak túto možnosť vylučujem.A pochybujem že by som našla dôveryhodnú osobu ktorá by bola ochotná opatrovať moje dieťa 12 hodín denne 5 dní v týždni.
Tak to verím, že po takých skúsenostiach kamarátky by som ani ja žiadnej neverila. Máš to ťažké. Neviem aké riešenie by bolo najlepšie.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

LesnáVíla Pozri príspevok
Ahojte! Prosím vás mám taký dosť vážny problém,ale najprv moja otázka: Syn dovŕšil 3 roky 19.10, dostanem ešte v novembri rodičovský príspevok?
A taktiež by som potrebovala poradiť,lebo už som v koncoch. Problém je takýto: Dňa 19 .10. mi končila rodičovská dovolenka,tak so m musela u zamestnávateľa podať "Výpoveď formou dohody",nakoľko som sa nemohla vrátiť naspäť do práce pretože som sa medzičasom presťahovala z Komárna do Bratislavy. Zamestnávateľ mi ju bez problémov podpísal ku dňu 19.10.,takže ja som mohla už 20.10. nastúpiť do nového zamestnania. Lenže!!!!Malého mi nezobrali do škôlky,lebo škôlka je plná,a v septembri vyšiel nový školský zákon,podľa ktorého v jednej triede v MŠ môže byť len 20 detí. Tak som ho chcela dať do inej,ale všetky škôlky sú plné. No tak teraz sa nemôžem zamestnať,lebo nemám kde dať syna,lebo manžel je viac v práci ako doma,starí rodičia z manželovej strany sú tiež pracujúci,ja rodičov už nemám. Súkromná škôlka neprichádza do úvahy nakoľko najlacnejšia stojí 9000sk mesačne, a to si pri manželovej výplate 23 000sk, hypotéke a druhom synovi ktorý má celiakiu a epilepsiu nemôžeme dovoliť. Tak teraz mi prosím poraďte čo mám robiť,ako postupovať,alebo aké mám možnosti???Doma zostať nemôžem lebo by sme z manželovej výplaty nevyžili.Ďakujem Vám za rady a ochotu.
V BA sú desiatky škôlok, neverím, že v niektorej z nich nenájdeš voľné miesto. Holt - nebude to hneď pri dome, budeš ho musieť voziť. A na budúci rok skôr začať zháňať škôlku, nie po začatí šk. roka.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
som trošku ,ale chcem sa opýtať: ako je to z rodičovským príspevkom v prípade, že jeho poberateľ je na PN a sú mu vyplácané dávky z DNP. Nikde som nenašla, že táto dávka by rušila rodičovský príspevok. Ak som však zle hľadala a zle čítala všetko okolo tohto problému, budem rada ak mi niekto potvrdí, prípadne vyvráti môj názor.
Ďakujem.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Melnick Pozri príspevok
som trošku ,ale chcem sa opýtať: ako je to z rodičovským príspevkom v prípade, že jeho poberateľ je na PN a sú mu vyplácané dávky z DNP. Nikde som nenašla, že táto dávka by rušila rodičovský príspevok. Ak som však zle hľadala a zle čítala všetko okolo tohto problému, budem rada ak mi niekto potvrdí, prípadne vyvráti môj názor.
Ďakujem.
Ak poberateľ RP má nárok na nemocenské dávky (teda je nemocensky poistený) tak je možné poberať aj RP aj nemocenské. Žiadny zákon to nevylučuje - preto si to nikde nenašla.
0 0
LesnáVíla LesnáVíla

LesnáVíla je offline (nepripojený) LesnáVíla

Chobot Pozri príspevok
V BA sú desiatky škôlok, neverím, že v niektorej z nich nenájdeš voľné miesto. Holt - nebude to hneď pri dome, budeš ho musieť voziť. A na budúci rok skôr začať zháňať škôlku, nie po začatí šk. roka.
Obvolala som 29 skôlok v BA, a ani jedno voľné miesto.Takisto som volala na Úrad práce,sociálnych vecí a rodiny,na Krajský Úrad školskej správy a aj na Ministerstvo školstva,všade mi potvrdili že voľné miesto nie je!! A na margo toho zháňania na poslednú chvíľu- nebolo to na poslednú chvíľu,lenže na podnet lekárky gastrologičky sme si nemohli slôr podať prihlášku,lebo u nás je taký "menší" problém zvaný celiakia,ktorý ti možno nehovorí nič. a ak by sa táto diagnóza potvrdila,tak by som so synom musela zostať doma na predĺženej materskej dovolenke,takže takto to je.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

LesnáVíla Pozri príspevok
Obvolala som 29 skôlok v BA, a ani jedno voľné miesto.Takisto som volala na Úrad práce,sociálnych vecí a rodiny,na Krajský Úrad školskej správy a aj na Ministerstvo školstva,všade mi potvrdili že voľné miesto nie je!! A na margo toho zháňania na poslednú chvíľu- nebolo to na poslednú chvíľu,lenže na podnet lekárky gastrologičky sme si nemohli slôr podať prihlášku,lebo u nás je taký "menší" problém zvaný celiakia,ktorý ti možno nehovorí nič. a ak by sa táto diagnóza potvrdila,tak by som so synom musela zostať doma na predĺženej materskej dovolenke,takže takto to je.
Pokiaľ sa diagnóza preukáže - potvrdí aj neskôr(neboj, viem čo je celiaklia, poznám aj viacej diagnóz ), tak budeš mať nárok na RP aj spätne od veku 3 rokov dieťaťa.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lesnaVíla,
ešte čo sa týka toho dôchodkového poistenia. Na tvojom mieste by som sa informovala na soc.poistovni, či si nemusíš dať prihlášku. Vzhladom na to, že tvoj syn má teraz 3roky, predpokladám, že za teba podával prihlášku zamestnávatel v soc.poistovni podla sídla, t.j. sama si si prihlášku nepodávala (v soc.poistovni podla bydliska). Totiž pri nástupe na MD do 31.7.06 platila ako prihláška oznámenie zamestnávatela o nástupe na MD (resp. RD), no od 1.8.06 to už neplatí. Teraz ta zamestnávatel odhlásil v soc.poistovni a neviem, či aj nadalej tvoje dôch.poistenie trvá (nie je nikde spomínané, ako sa postupuje v takýchto prípadoch a postupy jednotlivých pobočiek sú nejednotné).
Preto si to radšej over, či ti dôch.poistenie trvá a či sa nemusíš ísť prihlásiť (s potrebnými prílohami, napr. rodným listom dieťaťa) na SP podla tovjho bydliska, lebo spätne sa to prihlásiť nedá, najskôr odo dna odovzdania prihlášky.
A daj vedieť, ako si dopadla (ak chceš)
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Ja sa na vás obraciam s takým dotazom:
Mamička 3- a 2- ročnej dcérky a zároveň konateľka firmy /spolu s manželom/ chce dať od 2 rokov aj druhé dieťa do štátnej škôlky. Nemá od tej chvíle nárok na materský príspevok, ako konateľka nemá príjmy. Čo navrhujete - zamestnať sa vo vlastnej firme trebárs za pol. min. mzdy alebo môže ísť aj na Úrad práce ??? Ďakujem
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Nevie niekto poradiť?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať