Zavrieť

Porady

Lekárska prehliadka - povinnosti zamestnávateľa

1. Takže zamestnávateľ je povinný pravidelne posielať zamestnancov na lekárske prehliadky v súvislosti s tým, čo zamestnanec vykonáva?
2. Ako často?
O tomto som nevedela, a mala som asi šéfa informovať ja...
Čítala som nedávno v Sme, že v súvislosti s tzv aproximačnými nariadeniami EU budú musieť zamestnávatelia zaviesť nové opatrenia.
Týkalo sa to napr. pracovnej plochy, sedadla, podložky pod chodidlá...
3. Neviete, či to platí?
Ak už budem informovať zamestnávateľa, že som niečo zanedbala, chcela by som vedieť presne.
Usporiadat
Biba4 Biba4

Biba4 je offline (nepripojený) Biba4

tinaM
Neviem, či uvažujem správne, ale v takom prípade by som tú prehliadku do tých 7 dní nerátala. Možno ma niekto opraví.
Správne. Do tých 7 dní sa táto prehliadka nezapočítava (a nielen táto - všetky lekárske prehliadky súvisiace s prácou sa nezapočítavajú do tých 7 dní). Ak nie je zamestnancom - zamestnávateľ mu na lekársku prehliadku nedáva voľno. (zamestnanec má nárok na voľno ak napr. ide na periodickú preventívnu lekársku prehliadku - a tá je mimo týchto 7 dní, ktoré má na lekára v zmysle zákona)
1 0
fialka m fialka m

fialka m je offline (nepripojený) fialka m

mam takuto otazocku.
Zamestnanec bol pred nastupom na lekarskej prehliadke. Chceme mu to preplatit, je to zdanitelny prijem??

dakujem
0 0
fialka m fialka m

fialka m je offline (nepripojený) fialka m

nevie mi niekto poradit?
0 0
Robbi Robbi

Robbi je offline (nepripojený) Robbi

Náklady ktoré vzniknú so starostlivosťou o zamestnancov, uhrádza zamestnávateľ. Pretože ide o povinnosť, ktorá je zamestnávateľovi ustanovená osobitným predpisom, tieto náklady sú aj uznaným daňovým výdavkom v zmysle § 19 ods. 2 písm. c) bod 2 zákona o dani z príjmov.

Podľa zákona o verejnom zdravotníctve je zamestnávateľ povinný zabezpečiť lekárske preventívne prehliadky. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com[IMG]http://www.porada.sk/ /><o:p></o:p><font face=" /><o:p></o:p>
<FONT face=Arial><FONT size=3><FONT color=black><o:p></o:p>
<FONT face=Arial><FONT size=3><FONT color=black><FONT face=Arial>Lekárska prehliadka sa podľa daného ustanovenia vykonáva:<FONT color=black><o:p></o:p>
<FONT face=Arial><FONT size=3><FONT color=black><FONT face=Symbol>-<FONT color=black><FONT face=Arial>pred nástupom do práce,<FONT color=black><o:p></o:p>
<FONT face=Arial><FONT size=3><FONT color=black><FONT face=Symbol>-<FONT color=black><FONT face=Arial>v súvislosti s výkonom práce,<FONT color=black><o:p></o:p>
<FONT face=Arial><FONT size=3><FONT color=black><FONT face=Symbol>-<FONT color=black><FONT face=Arial>pred zmenou pracovného zaradenia,<FONT color=black><o:p></o:p>
<FONT face=Arial><FONT size=3><FONT color=black><FONT face=Symbol>-<FONT color=black><FONT face=Arial>pri skončení pracovného pomeru.


1 0
katka1605 katka1605

katka1605 je offline (nepripojený) katka1605

A vie mi niekto poradiť, ak mám faktúru od zdravotníckeho zariadenia, ktoré nám poskytlo zdravotné prehliadky pre zamestnancov účtovať??
0 0
UCS UCS

UCS je offline (nepripojený) UCS

Nevie mi niekto poradiť aký je postup pri zákone 355/2007na zabezpečenie pre svojich zamestnancov posudzovanie zdravotnej spôsobilosti. Z výkladu zákona mi vyplýva,že tot musií absolvovať aj SZČO ,ktorý nezamestnáva - teda každý kto pracuje alebo podniká.Dobre to Chápem?
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Pozri sem: http://www.porada.sk/t63652-povinne-...tml#post555876
0 0
peter202 peter202

peter202 je offline (nepripojený) peter202

chcem sa opytat nasa firma aleob fabrika chce od nas zamestnancov aby sme chodili kazdy rok na prehliadku to je ok ale chcem sa opytat ako to je s uvolnenim z prace. Ma narok zamestnavatel na to aby nam nakazal aby sme isli na lekarsku prehliadku mimo pracovneho casu teda nas volny cas alebo nam zamestnavatel musi vyclenit ten volny cas cez pracovnu dobu a uvolnit nas nato aby sme si tu prehliadku spravili cez tu pracovn dobu zamestnavatel ma firmeneho lekazra teda lekara s ktorym ma zmluvu a preto preplaca len prehliadku od tohoto lekara lenze cakanie na prehliadku u tohoto lekara je na inkfart kolko krat sa tam caka aj cely den teda ked mam poobednu neni mozne sa niekedy vybavit a musim tam ist na dalsi den tak mame narok na to aby nam vyclenil zamestnavatel cas na prehliadku alebo musime si cerpat nas volny cas moc by ma to zaujimalo ak ma niekto v tomto jasno prosim dajte mi vediet. Moc vam dakujem za informaciu...
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
peter202 Pozri príspevok
chcem sa opytat nasa firma aleob fabrika chce od nas zamestnancov aby sme chodili kazdy rok na prehliadku to je ok ale chcem sa opytat ako to je s uvolnenim z prace. Ma narok zamestnavatel na to aby nam nakazal aby sme isli na lekarsku prehliadku mimo pracovneho casu teda nas volny cas alebo nam zamestnavatel musi vyclenit ten volny cas cez pracovnu dobu a uvolnit nas nato aby sme si tu prehliadku spravili cez tu pracovn dobu zamestnavatel ma firmeneho lekazra teda lekara s ktorym ma zmluvu a preto preplaca len prehliadku od tohoto lekara lenze cakanie na prehliadku u tohoto lekara je na inkfart kolko krat sa tam caka aj cely den teda ked mam poobednu neni mozne sa niekedy vybavit a musim tam ist na dalsi den tak mame narok na to aby nam vyclenil zamestnavatel cas na prehliadku alebo musime si cerpat nas volny cas moc by ma to zaujimalo ak ma niekto v tomto jasno prosim dajte mi vediet. Moc vam dakujem za informaciu...
§ 6 - Všeobecné povinnosti zamestnanca, bod q zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v platnom znení vraví:
- zabezpečiť vykonávanie zdravotného dohľadu pracovnou zdravotnou službou vrátane lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci (Zákon č. 126/2006 Z. z. o verejnom zdravotníctve a o doplnení niektorých zákonov v platnom znení) a to v pravidelných intervaloch s prihliadnutím na na charakter práce a na pracovné podmienky na pracovisku, ako aj vtedy, ak o to zamestnanec požiada.

§ 11 toho istého zákona vraví: Náklady spojené so zaisťovaním bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci je povinný znášať zamestnávateľ, tieto náklady nesmie prenášať na zamestnanca.

Teda: neúčasť na pracovisku z titulu povinnej zdravotnej prehliadky vo vzťahu k práci sú náklady spojené so zaisťovaním bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a musí ich znášať zamestnávateľ.
Uhrádza sa na čas nevyhnutne nutný, aj celý deň, ak je to potrebné (všeobecná prehliadka, môže sa jednať prehliadku na EKG, ušné, rontgen...). U nás vo firme sa to akceptuje, hoci je to opačne. Teda menej sa čaká, pretože ja ich na zdravotnú prehliadku objednávam u Pracovného lekára Pracovnej zdravotnej služby.
2 0
matem matem

matem je offline (nepripojený) matem

Dobrý deň prajem. Prosím o radu. Dal som si urobiť vstupnú prehliadku 6 dní pred vstupom do zamestnania. Zamestnávateľ tvrdí, že to nemôže byť staršie ako 3 dni. Má pravdu? AK je to možné, prosím aj zdroj, podľa ktorého paragrafu.
Ďakujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať