Zavrieť

Porady

Daňová kontrola a priebežné vedenie účtovníctva

Ahojte,

vo februári 2004 som si založil živnosť a odvtedy sa mi už podarilo prekročiť 1,5 mil. obrat (predaj jedného diela), teda som sa musel stať platcom DPH (štvrťročná platba). Na ten predaj mi bolo poskytnuté obchodné poradenstvo od inej firmy na základe zmluvy, pričom táto firma mi ho už účtovala s DPH, ktorú som si následne uplatnil (cca 70.000 Sk). Inak som nemal veľké výdavky, takže na zníženie zisku som nakúpil nejaké veci, za II. a III. štvrťrok by mi mal teda DÚ vrátiť na DPH cca 100.000 Sk.

Moje otázky:
1) Kedy mi DÚ vráti peniaze? Príde mi daňová kontrola? Ak áno, kedy asi a čo bude robiť?
2) Som FO-živnostník, nemám zamestnancov, do júna 2005 som oslobodený od odvodov, mesačne mám priemerne 10 účtovných položiek. Zatiaľ nevediem priebežné účtovníctvo (samozrejme všetky doklady mám uchované) -- je toto podmienkou, alebo stačí ho spracovať raz za rok? Keď príde daňová kontrola, bude ho vyžadovať, alebo stačí predložiť faktúry?
3) Zatiaľ mi to vychádza na daň cca 200.000 Sk. Znamená to, že na rok budem musieť platiť preddavky na daň z príjmu, plus odvody (?). Môj príjem (niekoľko miliónov) bol však jednorázový, v budúcom roku predpokladám príjmy do 40.000 Sk za celý rok. Je možné, aby som neplatil tieto preddavky? Príp. čo by ste mi odporúčali, aby som sa vyhol zbytočnému plateniu?
4) Čo sú bežné veci, ktoré sa kupujú v takýchto prípadoch, aby som si znížil základ dane? Nechcem robiť žiadne "černoty", ak však môžem nejakým spôsobom "ušetriť" aspoň časť z tých 200.000 Sk, ktoré by som mal zaplatiť na daniach, budem rád.

Vopred ďakujem za akékoľvek rady a odpovede.

Pekný deň prajem :-)
Usporiadat
viktoria viktoria

viktoria je offline (nepripojený) viktoria

Nike
DU kontrolujú aj dodržiavania zákona o účtovníctve a môže jeho nedodržiavanie postihovať. Mám dva konkrétne čerstvé prípady, že tak robia (našťastie bez pokuty).
Nike, mohla by si napísať čo presne kontrolovali?
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Napríklad prítomnosť IČO na FA a zmluvách. Klient je totiž člen komory a do 1.1.03 nemuseli mať IČO, ale po tomto dátume ano a po tom išli.
0 0
ivan01 ivan01

ivan01 je offline (nepripojený) ivan01

aconn
Ad ricij:

1) Notebook nechcem predávať s.r.o.-čke, nakoľko pravdepodobne najprv zruším živnosť a až neskôr urobím s.r.o. Proste čo by sa stalo s tým notebookom, keby som len jednoducho zrušil živnosť a nezakladal nič iné?


Dík!
Ten postup pri zakladaní urob opačne lebo keď zrušíš živnosť prestávaš byť plátcom DPH a máš povinnosť odviesť DPH zo zostastovej ceny. Keď si následne predáš ten notebook (ako FO-nepodnikaťeľ) do sro nemáš nárok na odpočet lebo sro ho kúpi od neplátcu. Takže asi si najskôr založ sro-čku a až potom zruš živnosť.
druha časť otazky - s DPH je to popísané viššie a čo sa týka zostatkovej ceny - proste smola to si už nedáš nikdy do nákladov.
0 0
aconn aconn

aconn je offline (nepripojený) aconn

Mňa ale zaujíma, čo by som konkrétne robil, ak by som nič ďalšie (s.r.o.) nezakladal. Nikomu nič nechcem predávať -- jednoducho zruším živnosť a bodka; čo sa stane s majetkom, ktorý som v živnosti mal?
0 0
aconn aconn

aconn je offline (nepripojený) aconn

A čo so softvérom, ktorý som si kúpil na živnosť? Budem ho môcť legálne používať ďalej, aj keď živnosť zruším?
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
aconn
Mňa ale zaujíma, čo by som konkrétne robil, ak by som nič ďalšie (s.r.o.) nezakladal. Nikomu nič nechcem predávať -- jednoducho zruším živnosť a bodka; čo sa stane s majetkom, ktorý som v živnosti mal?
Neodporúčam ti len tak zrušiť živnosť, lebo potom musíš skončiť aj s platením DPH a všetok majetok v zostatkovej hodnote musíš nanovo zdaniť. Nemáš nejakého kamoša, ktorý je platiteľom DPH? Papierovo mu notebook predaj a čo ty odvedieš, on si uplatní. Alebo ak ani to nie je možné, papierovo ho predaj svojej frajerke za polovičnú hodnotu zostatkovej ceny.
Príklad: V tomto roku si kúpil notebook za 80.000,- Sk. O rok bude mať hodnotu 60.000,- Sk. 60.000,- Sk nikdy neuvidíš v nákladoch a navyše musíš odviesť DPH 19% zo 60.000,- Sk. Nie je to zbytočné? A to isté so softvérom.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať