Zavrieť

Porady

zmena zdravotnej poisťovne

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Nie som si veľmi istá, kde sa mám pýtať, ale ...

Ak chcem zmeniť zdravotnú poisťovňu, ako mám postupovať? Prihlásim sa do novej a do kedy sa mám potom odhlásiť zo starej?
Usporiadat
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Na stránke Sidérie je výhoda overiť si, či to "rodné číslo " je ich poistencom.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Ak má lekár podpísanú zmluvu zo Sideriou, má ju od januára automaticky aj s Dôverou?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Janka6685
Ak má lekár podpísanú zmluvu zo Sideriou, má ju od januára automaticky aj s Dôverou?
Ty myslíš, že ak sa pacient preregistruje a lekár s pacientovou " novou" poisťovňou nemal zmluvu, že mu automaticky vzniká zmluvný vzťah s ňou? To nie.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Paula
Ty myslíš, že ak sa pacient preregistruje a lekár s pacientovou " novou" poisťovňou nemal zmluvu, že mu automaticky vzniká zmluvný vzťah s ňou? To nie.
Nie, išlo mi o to, že Dôvera sa spojila so Sidériou a teda keď nájdem na stránke Sidérie, že lekár má s ňou zmluvu, či automaticky bude mať aj s Dôverou? Lebo neviem, či som zle hľadala, ale na stránke Dôvery je málo lekárov (aspoň pre KE).
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Ahojte. Už som sa pýtala, či je potrebné odhlasovať sa zo starej zdrav. poisťovne, keď som SZČO a tu mi bolo povedané, že sa nemám odhlasovať, len odovzdať preukaz. Dúfam, že je to pravda...lebo mi teraz prišlo, že mi neakceptovali prihlášku, lebo som prihlásená v inej poisťovni. Pravdepodobne som sa aj ja stala obeťou podvodu a budem to musieť riešiť.

Ale moja otázka sa tentoraz týka zamestnávateľa a zamestnancov. Ak zamestnanec zmenil poisťovňu, je potrebné odhlásiť z-ľa aj z-ca a následne ich prihlásiť do novej?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Janka6685
.

Ale moja otázka sa tentoraz týka zamestnávateľa a zamestnancov. Ak zamestnanec zmenil poisťovňu, je potrebné odhlásiť z-ľa aj z-ca a následne ich prihlásiť do novej?
To je aj starosť zamestnanca, nakoľko v jednej poisťovni odovzdá a vdruhej si vyzdvihne kartičku poistenca. Zamestnávateľ má na starosti iba prihlásenie a odhlásenie seba a oznamovanie zmien (tým nemyslím zmenu, ktorú som napísala na začiatku).

Poistenec je povinný:
a) uhradiť príslušnej zdravotnej poisťovni zdravotnú starostlivosť, ak sa mu poskytla preukázateľne v dôsledku porušenia liečebného režimu alebo užitia návykovej látky,
b) vrátiť zdravotnej poisťovni preukaz poistenca, a ak mu zdravotná poisťovňa vydala európsky preukaz aj európsky preukaz, pri zmene zdravotnej poisťovne alebo zániku skutočností zakladajúcich účasť na verejnom zdravotnom poistení,
c) plniť povinnosti v súvislosti s vykonávaním ročného zúčtovania,
d) plniť povinnosť podať prihlášku do 8 dní od vzniku rozhodujúcej skutočnosti pre vznik verejného zdravotného poistenia,
e) doplatiť poistné, ktoré bol povinný uhradiť odo dňa vzniku skutočnosti zakladajúcej vznik verejného zdravotného poistenia,
f) plniť oznamovacie povinnosti,
g) dodržiavať pokyny zdravotnej poisťovne súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti v rámci verejného zdravotného poistenia zverejnené na internetovej stránke alebo zverejnené iným vhodným spôsobom.
Naposledy upravil Paula : 21.11.06 at 11:23
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Paula
To je aj starosť zamestnanca, nakoľko v jednej poisťovni odovzdá a vdruhej si vyzdvihne kartičku poistenca. Zamestnávateľ má na starosti iba prihlásenie a odhlásenie seba a oznamovanie zmien (tým nemyslím zmenu, ktorú som napísala na začiatku).

Poistenec je povinný:
a) uhradiť príslušnej zdravotnej poisťovni zdravotnú starostlivosť, ak sa mu poskytla preukázateľne v dôsledku porušenia liečebného režimu alebo užitia návykovej látky,
b) vrátiť zdravotnej poisťovni preukaz poistenca, a ak mu zdravotná poisťovňa vydala európsky preukaz aj európsky preukaz, pri zmene zdravotnej poisťovne alebo zániku skutočností zakladajúcich účasť na verejnom zdravotnom poistení,
c) plniť povinnosti v súvislosti s vykonávaním ročného zúčtovania,
d) plniť povinnosť podať prihlášku do 8 dní od vzniku rozhodujúcej skutočnosti pre vznik verejného zdravotného poistenia,
e) doplatiť poistné, ktoré bol povinný uhradiť odo dňa vzniku skutočnosti zakladajúcej vznik verejného zdravotného poistenia,
f) plniť oznamovacie povinnosti,
g) dodržiavať pokyny zdravotnej poisťovne súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti v rámci verejného zdravotného poistenia zverejnené na internetovej stránke alebo zverejnené iným vhodným spôsobom.
Odhlásim sa a následne sa prihlásim ako zamestnávateľ do 8. januára 2007 alebo do 8 dní od akceptácie prihlášky?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Janka6685
Odhlásim sa a následne sa prihlásim ako zamestnávateľ do 8. januára 2007 alebo do 8 dní od akceptácie prihlášky?
povinnosti zamestnávazeľa okrem iného:

c) písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni spôsobom určeným úradom najneskôr do ôsmich pracovných dní zmenu platiteľa poistného, okrem zmeny platiteľa poistného z dôvodu uvedeného v § 11 ods. 8 (poistenca štátu), ktorú treba oznámiť do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom došlo k zmene platiteľa poistného, a okrem zmeny platiteľa poistného z dôvodu uvedeného v § 11 ods. 9 (súbeh poistenca štátu a zamestnanca, SZČOo), ktorú treba oznámiť najneskôr v termíne pre podanie ročného zúčtovania za rozhodujúce obdobie, v ktorom došlo k zmene platiteľa poistného,

.........takže ak zamestnanec mení poisťovňu k 1.1.07, ty sa ako zamestnávateľ odhlásiš/prihlásiš do 8-mich dní od tejto zmeny. Samozrejme pokiaľ v súčasnej poisťovni už nebudeš mať zamestnanca a v budúcej poisťovni ešte nie si ako zamestnávateľ prihlásená.

P.S.všetko je na webe , napr. www.vszp.sk
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Paula
povinnosti zamestnávazeľa okrem iného:

c) písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni spôsobom určeným úradom najneskôr do ôsmich pracovných dní zmenu platiteľa poistného, okrem zmeny platiteľa poistného z dôvodu uvedeného v § 11 ods. 8 (poistenca štátu), ktorú treba oznámiť do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom došlo k zmene platiteľa poistného, a okrem zmeny platiteľa poistného z dôvodu uvedeného v § 11 ods. 9 (súbeh poistenca štátu a zamestnanca, SZČOo), ktorú treba oznámiť najneskôr v termíne pre podanie ročného zúčtovania za rozhodujúce obdobie, v ktorom došlo k zmene platiteľa poistného,

.........takže ak zamestnanec mení poisťovňu k 1.1.07, ty sa ako zamestnávateľ odhlásiš/prihlásiš do 8-mich dní od tejto zmeny. Samozrejme pokiaľ v súčasnej poisťovni už nebudeš mať zamestnanca a v budúcej poisťovni ešte nie si ako zamestnávateľ prihlásená.

P.S.všetko je na webe , napr. www.vszp.sk
Ďakujem veľmi pekne. Poprosím už len potvrdenie toho, že ja ako SZČO sa pri zmene zdravotnej pisťovne nemusím zo starej odhlásiť (len odovzdať preukaz do 8. 1.). Snažím sa totiž dovolať do poisťovne (a nedarí sa) a chcem mať správnú informáciu o tejto skutočnosti.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Potrebujem sa len ubezpečiť, či rozmýšľam správne. Odvody do zdravotnej poisťovne za december 2006, splatné do 8.1.2007 pri zmene poisťovne treba ešte asi poslať na účet pôvodnej poisťovne. Áno?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

vieroslava
Potrebujem sa len ubezpečiť, či rozmýšľam správne. Odvody do zdravotnej poisťovne za december 2006, splatné do 8.1.2007 pri zmene poisťovne treba ešte asi poslať na účet pôvodnej poisťovne. Áno?
Áno, presne tak.
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Ďakujem všetkým za odpovede.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Ja by som sa ešte spýtala na to, ktorému lekárovi treba ohlásiť zmenu zdravotnej poisťovne do 8 dní a ktorému stačí až pri ošetrení. Pretože teraz je všade neuveriteľné množstvo ľudí a neviem si predstaviť ísť ponahlasovať zmenu ku všetkým lekárom.
U obvodných lekárov som zmenu nahlásila, a napr. u zubára mi povedali, že zmenu stačí nahlásiť až pri ošetrení. A pri tej príležitosti ma hneď objednali na február, aj keď ja žiadne ošetrenie nepotrebujem.
Môžu si lekári takto "vynucovať" ošetrenie?
Je nejaký termín dokedy treba ktorým lekárom túto zmenu nahlásiť? Vďaka.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Marti.ka
Ja by som sa ešte spýtala na to, ktorému lekárovi treba ohlásiť zmenu zdravotnej poisťovne do 8 dní a ktorému stačí až pri ošetrení.
Obvodnému všeobecnému a stomatológovi, pretože on faktúruje ZP za Teba mesačne tzv. kapitáciu. Odborným lekárom stačí až pri ošetrení, pretože oni faktúruje ZP až za odvedený výkon.
Pretože teraz je všade neuveriteľné množstvo ľudí a neviem si predstaviť ísť ponahlasovať zmenu ku všetkým lekárom.
U obvodných lekárov som zmenu nahlásila, a napr. u zubára mi povedali, že zmenu stačí nahlásiť až pri ošetrení. A pri tej príležitosti ma hneď objednali na február, aj keď ja žiadne ošetrenie nepotrebujem.
Objednali Ťa na preventívnu prehliadku, pretože ak chceš, aby zdravotné výkony v r.2008 za Teba ZP preplácala, musíš ju mať absolvovanú 1x ročne. Inak by si za celé ošetrenie platila z vlastného vrecka.
Môžu si lekári takto "vynucovať" ošetrenie?
Vysvetlenie vyššie.
Je nejaký termín dokedy treba ktorým lekárom túto zmenu nahlásiť? Vďaka.
Odpoveď v citáte.
Naposledy upravil Marína : 04.01.07 at 09:44
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Doplním, že preventívna prehliadka bola absolvovaná v októbri 2006, takže vo februári asi preplatená nebude.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Marti.ka
Doplním, že preventívna prehliadka bola absolvovaná v októbri 2006, takže vo februári asi preplatená nebude.
Skúsim inak. Tá preventívna prehliadka, ktorú si absolvovala v r. 2006 Ti zaručuje, že za zdravotné výkony, ktoré absolvuješ v r. 2007, ZP uhradí. Tú preventívnu prehliadku, ktorú absolvuješ v r. 2007 Ti zaručí, že za zdravotné výkony, ktoré absolvuješ v r. 2008, ZP uhradí.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Tomu rozumiem. Ale pokiaľ viem tak sa preventívna prehliadka prepláca až po roku. Stalo sa mi, že ak som bola na preventívke napr. v júni, tak v máji na budúci rok mi nechcela preventívku urobiť, pretože ešte neprešiel rok po predchádzajúcej.
0 0
chlap chlap

chlap je offline (nepripojený) chlap

riadim firmu, ktorá prenajíma priestory ...viac
Marína
Odpoveď v citáte.
Ja len doplním, že všeobecnému (obvodnému) lekárovi (pre dospelých aj pre deti) a gynekológovi nestačí len nahlásiť, ale treba sa aj osobne zastaviť a podpísať novú Dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

Poisťovne (niektoré) lekárovi nezaplatia kapitáciu za vykázaného pacienta (aj keď je ich poistenec), pokiaľ lekár nepredloží kópiu tejto Dohody.

Takže šup šup k Vášmu lekárovi - inak príde o peniažky.
0 0
Farks Farks

Farks je offline (nepripojený) Farks

Chcem sa spýtať, čo v prípade, ak je niekto zamestnanec, SZČO a zároveň aj konateľ a k 01.01.2007 menil ZP.Aké má povinnosti? Ďakujem
0 0
Farks Farks

Farks je offline (nepripojený) Farks

???posúvam
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať