Zavrieť

Porady

exekučný príkaz

Dobrý deň. Robím mzdy a dostala som exekučný príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami zo mzdy. Ako postupovať?
Usporiadat
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Lilith
Ahojte Poradaci,
tato otazka je adresovana hlavne Barbare. Pises v prispevku nasledovne:

Základná suma povinného je 60% živ. minima (4980,-SK) = 2988,- SK.
Základná suma povinného keď sa týka výživného je 70% živ. minima podľa b.1, to je teda 2092,-/ zo sumy 2988,-*70% = 2092,- /podľa nar, vlády 268/2006/ a nie zo sumy 4980,-/
Základná suma vyživovanej osoby je 25% živ. minima = 1245.- SK.
Suma nad ktorú sa zvyšok čistej mzdy povinného zrazí bez obmedzenia je 150% živ. minima = 7470,- SK.
" Nariadenie vlády č. 268/2006" .

Neda mi spavat Tvoja veta - zdoraznena - ohladom vyzivneho. Prosim Ta, vysvetli mi este raz, ako je to s tymi 70%-timi %. Stale sa pozeram na to Nariadenie vlady a nemozem to pochopit. V §2 sa pise: ak ide o výživné pre maloleté dieťa, základna suma.... 70% základnej sumy podľa §1. Z toho podla mna vyplyva, ze pri vyzivnom na nemalolete dieta, sa 70% nepouzije.
Ako je to .... porad... please
Dakujem

<!-- / message --><!-- attachments -->
ja to nariadenie chápem tak, že v §1 sa píše, že zo živ. min. 60% čo je 4980*60%= 2988,- toto je základná suma, a na výživné sa berie 70% zo základnej sumy, teda základná suma je tých 2988,- a z toho je 70% 2092,-
0 0
Lilith Lilith

Lilith je offline (nepripojený) Lilith

viem sa tesit z malickosti, ved tie robia zivot krasnym ...viac
Ja som to pochopila tak, ze ak mam medzi vyzivovanymi osobami malolete dieta, potom na toto dieta je nezadrzatelna ciastka 70% z ciastky pre plnoletu vyzivovanu osobu, tj. 25% ZM.

Lebo ako rozmyslam, tak rozmyslam..... keby som mala kratit este i povinnemu ciastku na 70% z jeho 60% zo ZM, potom vlastne on musi zit z mensej sumy ako doteraz. a to len tym, ze ma platit na malolete dietatko.

Nuz neviem.....
0 0
Lilith Lilith

Lilith je offline (nepripojený) Lilith

viem sa tesit z malickosti, ved tie robia zivot krasnym ...viac
Vsak to furt a stale dokola citam....
uz vyhladavam i dovodove spravy.

... ale dakujem za trpezlivost... :-)
0 0
Lilith Lilith

Lilith je offline (nepripojený) Lilith

viem sa tesit z malickosti, ved tie robia zivot krasnym ...viac
To su rozdielne chapane veci... Ty chapes zakladnu sumu ako zakladnu sumu podla §1 ods. (1), Zitka to chape ako cely § 1
a teraz bud z toho mudra.... ja som uz z toho blbec. :-(
:-)
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
prečítak od Zitky príspevok tutok č. 1
0 0
Lilith Lilith

Lilith je offline (nepripojený) Lilith

viem sa tesit z malickosti, ved tie robia zivot krasnym ...viac
To je v poriadku, ale nic nehovori o maloletych :-(
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Dúfam, že sa dobre zapojím. So sumou 70% základnej sumy určenej podľa §1 počítame iba vtedy ak zákoná zrážka - exekúcia je "výživné na maloleté dieťa".

Jana
0 0
Lilith Lilith

Lilith je offline (nepripojený) Lilith

viem sa tesit z malickosti, ved tie robia zivot krasnym ...viac
Ty chapes zakladnu sumu ako zakladnu sumu podla §1 ods. (1), Zitka to chape ako cely § 1 - tj. aj suma na povinneho, aj sumy na ostatne vyzivovane osoby. cize 70% z celej nezadrzatelnej ciastky.

:-)
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Barbara
skúsim............ ešteraz som si prečítala to nariadenie a ja to chápem takto, keď menovanému musíme zraziť výživné 2/3, takto vypočítam takto: z čistej mzdy
na zamestnanca odrátam základnú sumu to je 70% zo sumy 2988 podľa §1 =2092,-
a keď je ženatý a má povedzme 2 deti takto bude 25% z živ minima t.z. 4980*25%= 1245 t. z. že u toho zamestnanca odrátam na ženu a na deti 3*1245= 3735,-
a vynde mi suma na zrazenie

NA žENU A NA DETI žIADNýCH 70% SA NEBERIE ALE 25% Z živ. minima a to je tých 1245,-
ja to chápem takto

Nesúhlásím, podľa mňa by sa malo rátať ak ide o výživné na maloleté dieťa:

1) zamestnanec = 70% zo sumy 2988 = 2091,- Sk nakoľko sa zaokrúhľuje na celé koruny nadol
2) na ďalšie vyživované osoby bez ohľadu nato či sú deti alebo manželka je 70% zo sumy 1245 = 871,- Sk

Čistá mzda - uvedené nepostihnuteľné sumy = suma z kt. zrážam 2/3 ak táto suma je viac ako 7470 (150% zo živ.minima) zrazím nad túto sumu všetko + 2/3 zo 7470

Jana
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Lilith
Ty chapes zakladnu sumu ako zakladnu sumu podla §1 ods. (1), Zitka to chape ako cely § 1 - tj. aj suma na povinneho, aj sumy na ostatne vyzivovane osoby. cize 70% z celej nezadrzatelnej ciastky.

:-)

Ešte raz skúsím: ak sa jedná o výživné na maloleté dieťa vtedy počítam zo všetkých nepostihnuteľných súm 70% tzn., že nepostihnuteľné sumy sú 1) na zamestnanca 70% zo 2988, na vyživovanú osobu 70%


Jana
0 0
Lilith Lilith

Lilith je offline (nepripojený) Lilith

viem sa tesit z malickosti, ved tie robia zivot krasnym ...viac
Ak by sa malo 70% zrazit len zo sumy povinneho, tak by tam bolo napisane: zakladna suma podla §1 ods.1 - teda tak sa to doteraz vzdy robilo.....
je tam len §1 ......
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Barbara
lenže § 2 hovorí citujem:
ak ide o výživné pre maloleté dieťa , základná suma, ktorú povinnému nemožno zraziť z mes. mzdy je 70% zo základnej sumy určenej podľa § 1

tam nie je žiadne odvolanie, že tých 70% sa týka aj vyživované osoby, podľa mňa keby sa to malo týkať aj ich, tak by to bolo napísané, že
"povinnému aj vyživovaným osobám"

to je môj názor
Ale veď v §1 je aj nepostihnuteľná suma na povinného,nie?
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Až teraz som si uvedomila o čo ti ide a máš pravdu tých 70% sa týka iba základnej sumy nie aj ďalších vyživovaných osôb. Ospravedlňujem sa. Čítala som aj príspevok od Somij a tam to bolo vysvetlené ako som písala vyššie a ja som to tiež pochopila ako ona.

Jana
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
EkoMax
Možno to zle chápem, ale môže byť 70% životného minima 2.092,- Sk
menej ako 60 % živ. minima 2.988,- Sk.
Sorry, v tej rýchlosti som sa zle vyjadrila, pravdaže nie 70% zo živ. minima, ale zo základnej sumy teda z 2988,- je 70% 2092,-
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Lilith
Ak by sa malo 70% zrazit len zo sumy povinneho, tak by tam bolo napisane: zakladna suma podla §1 ods.1 - teda tak sa to doteraz vzdy robilo.....
je tam len §1 ......
noooo teda fakt, dá sa to aj takto chápať, no teraz už som z toho 2x jeleň

a co teť???

do šľaka už ani ja nie som si istá sama so sebou


sa mi zdá, že potom fakt máte Vy pravdu!!! hmmmmmmm :p

tuším idem vymazať moje príspevky, aby som nemýlila druhých. je to tak ako si myslíte Vy---určite,
preto si myslím, lebo ak ďalej čítam to nariadenie, tak § 4 hovorí že citujem:
sumy podľa §1 a §3 ods.1 to znamená , že máte pravdu!!!
v § 2 nepíšu, že podľa § 1 ods. 1 takže sa má brať aj na vyživ, osoby 70%
Naposledy upravil Barbara : 11.08.06 at 07:57
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Môj názor.

Tu je výňatok z Exekučného poriadku.

§ 70
Povinnému sa nesmie zraziť z mesačnej mzdy základná suma; spôsoby jej výpočtu ustanoví nariadením vláda Slovenskej republiky.

T.j. nariadenie vlády definuje základnú sumu. Ak by základnou sumou nebolo to, čo sa môže odpočítať na vyživované osoby, tak by sa na vyživované osoby nemohlo odpočítať nič.

Znenie §1 nariadenia je také, že základné suma je ... (v ods. 1). V 2. ods sa píše, že na vyživovanú osobu sa započíta (rozumej do základnej sumy) ....
T.j. pri výživnom pre maloleté dieťa je treba aj čiastku na ostatné vyživované osoby krátiť (70%).
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Barbara
lenže § 2 hovorí citujem:
ak ide o výživné pre maloleté dieťa , základná suma, ktorú povinnému nemožno zraziť z mes. mzdy je 70% zo základnej sumy určenej podľa § 1

tam nie je žiadne odvolanie, že tých 70% sa týka aj vyživované osoby, podľa mňa keby sa to malo týkať aj ich, tak by to bolo napísané, že
"povinnému aj vyživovaným osobám"

to je môj názor
Ešte k tomu "povinnému aj vyživovaným osobám". To tam napísané nemôže byť, lebo vyživovaným osobám sa nič nezráža. Zráža sa iba povinnému a jemu nemožno zraziť zo mzdy 70%....
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
somij
Ešte k tomu "povinnému aj vyživovaným osobám". To tam napísané nemôže byť, lebo vyživovaným osobám sa nič nezráža. Zráža sa iba povinnému a jemu nemožno zraziť zo mzdy 70%....

jasné Janka, už som si vymazala moje príspevky, aby som nemýlila druhých.
už to rozumiem -----má sa brať celý § 1
halvná vec, že som sa z toho už konečne vymotala
0 0
Lilith Lilith

Lilith je offline (nepripojený) Lilith

viem sa tesit z malickosti, ved tie robia zivot krasnym ...viac
Barbara, myslim, ze svoje prispevky mazat nemusis. Lebo i vdaka nim som to pochopila i ja... dakujem za debat :-)
zelam, nech sa ti dari
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Lilith
Barbara, myslim, ze svoje prispevky mazat nemusis. Lebo i vdaka nim som to pochopila i ja... dakujem za debat :-)
zelam, nech sa ti dari

a ja zas vďaka Tebe som to pochopila
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať