Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Viem mi niekto poradit?

Som zivnostnik (4 mesiace). Do konca roka budem mat 2x prijem za odvedenu pracu (spolu cca 550tis). Nemam vlastne ziadne naklady, okrem cestovania a stravy, co je do konca roka asi 50tis (a to sa neda dat do nakladov v plnej vyske).

Ktosi mi poradil, ze je pre mna vyhodnejsia pausalna dan, pretoze tak zaplatiom ovela menej dane, akokeby som si odcital z nakladov tych par tisic.

Ako to vlastne je?
Usporiadat
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
ermon Pozri príspevok
§ 19 odst. 2 písm i)
i) výdavok (náklad) vo výške menovitej hodnoty pohľadávky bez príslušenstva alebo obstarávacej ceny pohľadávky, ktorá jednotlivo nepresahuje 1 000 Sk za pohľadávku, ak sa trvale upúšťa od jej vymáhania z dôvodu, že náklady na jej vymáhanie by presiahli jej hodnotu,
Božžže, ja hovorím o tom istom písm. ale o odstavci 3. Za toto sa omlúvam... Nie ty, ale ja som už písmenkovopreodstavcovaná.
Naposledy upravil renča1 : 08.03.07 at 05:04
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Tak nám dávaš za pravdu, že:
§ 17 ods. 8
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý


a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, avýšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

lebo je uvedené §19 odst.2písm. h) a i)
???
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
ermon Pozri príspevok
Tak nám dávaš za pravdu, že:
§ 17 ods. 8
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý


a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, avýšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

lebo je uvedené §19 odst.2písm. h) a i)
???

Súhlasím...
Naposledy upravil renča1 : 08.03.07 at 05:03
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Muška, zatiaľ vyhlasujem BINGO!
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Ja by som mala tiež jednu otázočku k prechodu z JÚ na paušál. Chápem všetko ohľadom úpravy základu dane, ak mi z roku 2006 (JÚ)zostala neuhradená pohľadávka a v roku 2007 chcem prejsť na paušál, ale ako to zaučtujem do PD -cez ID ako POZD služby, tým pádom sa mi to premietne aj do výkazu o príjmoch a výdavkoch.A výkaz o majetku a závazkoch bude na konci roka nulový?V daňovom priznaní viem že to ide do riadka s §17.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ja uzavriem účtovníctvo , mám pohľadávku, tú uvediem do výkazu. - tu by mohol byť koniec......ale ja sa rozhodnem, že idem na pauš. vyd., tak upravím ZD priamo v DP a povýšim ho o túto pohľadávku.
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Ak Vás zaujíma: Dnes som práve jedno DDP bola odovzdať na DÚ. Zároveň som klientovi vybavila aj SP a tam som zostala prekvapená, lebo poistné do SP nedopláca spätne ale len za obdobie od podania DDP t.j. podané 7.3. 2007 za rok 2005 a zvýšené poistné začne platiť od 1.4.2007 do 30.7. 2007 a potom už zasa bude nový výpočet z DP za rok 2006.
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Ano, povýšim ZD v daňovom priznaní, a vo výkaze o majetku a závazkoch mi nezostane v pohľadávkach nič?
Príklad: Príjmy: 100000
Výdavky: 50000
Úprava: Zvýšenie ZD §17: 20000(pohľadávka neuhradená)
Príjmy spolu: 120000
Výdavky spolu: 50000

Výkaz o príjmoch a výdavkoch
Príjmy: 120000 ?
Výdavky 50000

Výkaz o majetku a závazkoch
V predch.období -pohľadávky 20000
V bežnom období - pohľadávky 0 ?
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Výkazy sa nepodávajú dodatočné, len keby si musela spätne ortvoriť účtovné knihy napr. nesprávne zaúčtovaná účt. položka a pod. Podávaš len DDP . nič iné. Na to je tam par. 17.

Ešte dodám. Tú pohľadávku o ktorú upravuješ ZD vlastne k 1.1. nie je pohľadávka.
Naposledy upravil Zužu : 07.03.07 at 18:46 Dôvod: Doplnenie textu
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Ja nechcem podávať DDP, toto sa týka roku 2006 kedy som viedla JÚ a ja teraz viem, že v roku 2007 budem uplatňovať paušálne výdavky.Takže v daňovom priznaní za rok 2006 chcem vykonať úpravu ZD, pretože mi zostali z roku 2006 neuhradené pohľadávky.Len chcem vedieť, či táto úprava sa mi prejaví aj vo Výkazoch ako som uviedla v tom príklade.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zužu Pozri príspevok
Ak Vás zaujíma: Dnes som práve jedno DDP bola odovzdať na DÚ. Zároveň som klientovi vybavila aj SP a tam som zostala prekvapená, lebo poistné do SP nedopláca spätne ale len za obdobie od podania DDP t.j. podané 7.3. 2007 za rok 2005 a zvýšené poistné začne platiť od 1.4.2007 do 30.7. 2007 a potom už zasa bude nový výpočet z DP za rok 2006.
áno.....a preto som si aj ja robila DDP za rok 2005
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

1.) Ešte sa vrátim k tomu môjmu DDP za rok 2005, kde si v úprave základu dane odpočítam tie moje záväzky (poistné). Podávam len dodatočný Výkaz o majetku a záväzkoch, že? Veď vo výkaze o Príjmoch a výdavkoch sa mi nič nemení.
2.) A ak podám aj dodatočné RZZP typ B, tak v riadku 27 budem mať ten nový základ dane a v riadok 28 navýšim o to poistné do ZP o ktoré som upravovala ZD v dodatočnom DP za 2005. ???
3.) A v roku 2006 si uplatním paušálne výdavky a výkazy napodávam. ??? Takto je to, že?
4.) DDP môžem podať na tlačive platnom pre rok 2006?
Naposledy upravil Dada : 08.03.07 at 05:07
0 0
Ľuba Ľuba

Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

Ja neviem, ale ja by som tie záväzky asi neodpočítavala, veď to je ako keby si ich už neevidovala. A Tebe ich nikto neodpustil, predsa si ich zaplatila v r. 2006. Ja by som opravila len v DP r.40 resp. 41 - úprava základu dane podľa § 17.

DDP na tlačive z r. 2005
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Ľuba Pozri príspevok
Ja neviem, ale ja by som tie záväzky asi neodpočítavala, veď to je ako keby si ich už neevidovala. A Tebe ich nikto neodpustil, predsa si ich zaplatila v r. 2006. Ja by som opravila len DP úprava základu dane podľa § 17.

DDP na tlačive z r. 2005
No tu prebiehala včera večer diskusia o tom, že opravovať treba.

A kde zoženiem tlačivo za rok 2005?
0 0
Ľuba Ľuba

Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

Tak to som nečítala, a tlačivo za r. 2005 by mali mať na DÚ.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Dada, záväzok stále eviduješ ako neuhradený. Keď ho uhradíš, platbu naň napáruješ a v PD to bude výdaj finanč. prostriedkov a to ako výdavok neovpyvňujúci základ dane.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Marína Pozri príspevok
Dada, záväzok stále eviduješ ako neuhradený. Keď ho uhradíš, platbu naň napáruješ a v PD to bude výdaj finanč. prostriedkov a to ako výdavok neovpyvňujúci základ dane.
Takže výkaz o majetku a záväzkoch zostáva nezmenený?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Môj názor - áno. Máš záväzok k 31.12.? Máš. Je uhradený? Nie je. DÚ, ak prechádzaš v rámci období z JU na evidenciu si vie "cifry" porovnať z DP r.40, 41 na výkaz. Tie majú byť rovnaké, t.z., zostatky zásob a PO na r.40 a ZA na r.41.
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Môžem odpočítať 40% z činnosti sprostredkovateľa, ktorá nie je živnosťou - r. 8 DP B
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Áno, môžeš.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať