Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Viem mi niekto poradit?

Som zivnostnik (4 mesiace). Do konca roka budem mat 2x prijem za odvedenu pracu (spolu cca 550tis). Nemam vlastne ziadne naklady, okrem cestovania a stravy, co je do konca roka asi 50tis (a to sa neda dat do nakladov v plnej vyske).

Ktosi mi poradil, ze je pre mna vyhodnejsia pausalna dan, pretoze tak zaplatiom ovela menej dane, akokeby som si odcital z nakladov tych par tisic.

Ako to vlastne je?
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Anna Gibasova Pozri príspevok
Asi si sa trochu prepocitala. pretoze pausalne vydavky z prijmu z podnikania - z 500000 40% je 200000a z toho 19% je 38000. Ale kvoli takemu prijmu za tych par mesiacov bysi asi kazdy zalozil zivnost.

Moja prvá reakcia: ?????

Pri príjem 500.000
40% -200.000
NČ - 90.816

ZD 209.184
Daň 39.744

A neuvažoval som o poistnom a prípadne daňový bonus, odpočitateľná položka na manžela/ku, životné poistenie.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Anna Gibasova Pozri príspevok
Asi si sa trochu prepocitala. pretoze pausalne vydavky z prijmu z podnikania - z 500000 40% je 200000a z toho 19% je 38000. Ale kvoli takemu prijmu za tych par mesiacov bysi asi kazdy zalozil zivnost.

Neviem na ktorý príspevok si reagovala.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Anna Gibasova Pozri príspevok
Asi si sa trochu prepocitala. pretoze pausalne vydavky z prijmu z podnikania - z 500000 40% je 200000a z toho 19% je 38000. Ale kvoli takemu prijmu za tych par mesiacov bysi asi kazdy zalozil zivnost.
Čo to je za matematika
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Normálka, účtovník-živnostník .
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Johanka Pozri príspevok
Normálka, účtovník-živnostník .
A potom prečo si nás klienti nevážia.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

smith Pozri príspevok
A potom prečo si nás klienti nevážia.
Nerýp do mňa na noc , už mi dnes pri príspevku č.211 v tejto téme tiekli slzy .
0 0
Adkah Adkah

Adkah je offline (nepripojený) Adkah

Johanka Pozri príspevok
Prepáč, ale toto nie je o neskúsenosti. Toto je o absolútnej nevedomosti. Z tohto som zase ja nešťastná ....
A ten, komu robíš DP bude jedného dňa tiež nešťastný ...
Nehnevaj sa na mňa Johanka ale ako ty môžeš hodnotiť moje vedomosti? Deň keď som žiadala o radu skúsenejších a úprimne som sa priznala, že som nemala s paušal. výdavkami skúsenosť (len som použila iný výraz, nie taký uhladený) som "absolútne nevedomá"?

Nikto z neba múdri nespadol. Učíme sa celý život.
Naposledy upravil Adkah : 11.03.07 at 11:32
0 0
Stano545 Stano545

Stano545 je offline (nepripojený) Stano545

Mam jednu otázočku.Treba pisať penazny deník a knihu odoslanych a došlých faktur ked si robim pausalne vydavky?
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Nie PD nemusíš,vedieš evidenciu o príjmoch v časovom slede,o zásobách a o pohľadávkch.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Čo so sociálmi zaplatenými navyše - 1 mesiac zaplatil odvod do SP 2 x. Môžem mu ich uplatniť do nákladov v plnej výške a v budúcom roku, keď zaplatí o 1 platbu menej, potom bude mať nižššie náklady za SP?
0 0
Guso Guso

Guso je offline (nepripojený) Guso

Prosím o potvrdenie alebo vyvrátenie názoru na uplatnenie výdavkov.
Viacerí spoluvlastníci u spoločne dosiahnutých príjmov z prenájmu nehnuteľnosti – fyzických osôb uplatňujú paušálne výdavky. Ak jedna osoba zo spoluvlastníkov bude živnostníkom a bude chcieť uplatniť skutočné výdavky zo živnosti, má príjmy z podnikania a prenájmu v jednom paragrafe - podľa § 6 zákona o DP. Je možné, aby si uplatnila z podnikania skutočné výdavky a z prenájmu paušálne? Predpokladám že nie. Buď kvôli príjmom z prenájmu, kde je spoluvlastníkom a uplatňuje sa paušálna výška výdavkov musí paušálne výdavky uplatniť aj pri podnikaní, alebo sa ostatní spoluvlastníci prispôsobia živnostníkovi a budú musieť účtovať a uplatňovať skutočné výdavky.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Guso Pozri príspevok
. Ak jedna osoba zo spoluvlastníkov bude živnostníkom a bude chcieť uplatniť skutočné výdavky zo živnosti, má príjmy z podnikania a prenájmu v jednom paragrafe - podľa § 6 zákona o DP. Je možné, aby si uplatnila z podnikania skutočné výdavky a z prenájmu paušálne? Predpokladám že nie.
Je možné si uplatniť popri príjmov zo živnosti podľa § 6 aj paušálne výdavky z prenájmu. Pokiaľ nie je platiteľom dph počas celého roka, viď § 6 ods.10 zdzp
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

JAJA11 Pozri príspevok
Čo so sociálmi zaplatenými navyše - 1 mesiac zaplatil odvod do SP 2 x. Môžem mu ich uplatniť do nákladov v plnej výške a v budúcom roku, keď zaplatí o 1 platbu menej, potom bude mať nižššie náklady za SP?
Presne tak, ako píšeš.
0 0
mango11 mango11

mango11 je offline (nepripojený) mango11

Marína Pozri príspevok
Podškrtávam to, čo platí pre Teba.
§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane

ods. (10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8
Vysvetlivky: Nebol účtovnou jednotkou(neúčtoval), čiže si uplatňoval výdavky podľa § 6 ods. 10(paušálne)

ods. (8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6),upraví daňovník, ktorý
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
Vysvetlivky: Daňovník, ktorý si uplatňoval výdavky podľa § 6 ods. 10 a prechádza na skutočné výdavky, upraví si základ dane (podľa ods. 8 písm. c) o nespotrebované zásoby a pohľadávky

Zhrnutie
1/ Ak prechádza daňovník z paušálnych výdavkov na skutočné, upraví (§17/8/c) základ dane o nespotrebované zásoby a o pohľadávky, okrem tých pohľadávok, ktoré sú uvedené v § 19 ods. 2 písm. h) a i)
2/ Ak prechádza daňovník zo skutočných výdavkov na paušálne, upraví (§ 17/8/a) základ dane o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

Ak nebudeš niečomu rozumieť, kľudne sa na to opýtaj.

Ahojte,
Marina, vidim, ze si v obraze a mas v tom jasno, preto ta prosim o radu (ja mam prax v podvojnom ucte)..jedna znama ma poprosila, ci jej neurobim danove, je zamestnana a mala zivnost na sprostredkovanie sluzieb a obchodu v rozsahu volnej zivnosti a robila vlastne poistne zmluvy pre maklersku spolocnost, ktora jej za to vyplacala provizie. Zivnost zrusila 7.8.2006, ale este aj po tomto termine jej dobiehali na ucet provizie. Do augusta na podnikatelsky a potom na osobny.Za rok 2005 uplatnovala vydavky preukazatelne vynalozene, ja by som jej teraz chcela uplatnit 40 % z prijmov. Zasoby nemala v tejto cinnosti ziadne a myslim, ze nemala ani ziadne neuhradene pohladavky ani zavazky, takze by asi nemusela upravovat ZD za predchadz.zdanovacie obdobie. Ale ak by mala napr.fa za mob.telefon, ktora sa tyka 12/05 uhradenu v 01/06, tak vtedy musim upravit ZD? A este mam taku otazku, ci tento prijem za sprostred.ide do DP r.2 - zo zivnosti, alebo r.8 - z cinnosti sprostredkovatelov, ktore nie su zivnostou..prosim ta o skoru odpoved, lebo jej musim povedat, ci to zoberim alebo nie..velmi pekne dakujem..

ospravedlnujem sa vsetkym poradakom, v tomto prispevku som na zaklade upozornenia Mariny porusila bod 7 - etikety porady, som tu aktivna tak asi tyzden, a etiketu nemam este nastudovanu...este raz prepacte vsetci
Naposledy upravil mango11 : 12.03.07 at 15:21
0 0
Petronella Petronella

Petronella je offline (nepripojený) Petronella

strkam nos aj tam kam nemam....aj do uctovnictva ;-) ...viac
Prepacte, snazila som sa docitat, ale nenasla som tuto temu...Ako je to s pausalnymi vydavkami ked davam DP typu B a prijem som mala len z cinnosti ktore som robila na dohodu? Mam tiez narok na pausalne vydavky aj ked to bolo len 49.000SK? Dakujem pekne za odpoved.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Petronella Pozri príspevok
Prepacte, snazila som sa docitat, ale nenasla som tuto temu...Ako je to s pausalnymi vydavkami ked davam DP typu B a prijem som mala len z cinnosti ktore som robila na dohodu? Mam tiez narok na pausalne vydavky aj ked to bolo len 49.000SK? Dakujem pekne za odpoved.
V tomto prípade vôbec nepodávaš DP B ale DP A. Príjem z dohody /predpokladám z dohody o vykonaní prác/ je príjmom podľa § 5 a uvádza sa v DP A na základe Potvrdenia...o príjme, ktoré Ti dá zamestnávateľ. Potvrdenie..je povinnou prílohou DP. Na žiadne výdavky samozrejme pri tomto paragrafe nárok nemáš.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

mango11 Pozri príspevok
Ahojte,
Marina,
Tu Ťa poprosím si pozrieť bod. 7 http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html
vidim, ze si v obraze a mas v tom jasno, preto ta prosim o radu (ja mam prax v podvojnom ucte)..jedna znama ma poprosila, ci jej neurobim danove, je zamestnana a mala zivnost na sprostredkovanie sluzieb a obchodu v rozsahu volnej zivnosti a robila vlastne poistne zmluvy pre maklersku spolocnost, ktora jej za to vyplacala provizie. Zivnost zrusila 7.8.2006, ale este aj po tomto termine jej dobiehali na ucet provizie. Do augusta na podnikatelsky a potom na osobny.Za rok 2005 uplatnovala vydavky preukazatelne vynalozene, ja by som jej teraz chcela uplatnit 40 % z prijmov. Zasoby nemala v tejto cinnosti ziadne a myslim, ze nemala ani ziadne neuhradene pohladavky ani zavazky, takze by asi nemusela upravovat ZD za predchadz.zdanovacie obdobie. Ale ak by mala napr.fa za mob.telefon, ktora sa tyka 12/05 uhradenu v 01/06, tak vtedy musim upravit ZD?
Áno, správne by si jej mala upraviť základ dane na r.41 DP.
A este mam taku otazku, ci tento prijem za sprostred.ide do DP r.2 - zo zivnosti, alebo r.8 - z cinnosti sprostredkovatelov, ktore nie su zivnostou..prosim ta o skoru odpoved, lebo jej musim povedat, ci to zoberim alebo nie..velmi pekne dakujem..
Pozri, čo patrí do r.8 a na základe toho rozhodni.
ZoDP, odkazy k textu:
29a) Napríklad zákon č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení
neskorších predpisov, zákon č. 650/2004 Z. z. v znení zákona č. 747/2004 Z. z., zákon č. 5/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon Slovenskej národnej rady č. 310/1992 Zb. v znení neskorších predpisov, zákon č. 566/2001 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 340/2005 Z. z. o sprostredkovaní poistenia a sprostredkovaní zaistenia a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
(účinnosť od 15. decembra 2005)
Odpoveď v rámci citátu.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Chcela by som sa opýtať, čo so ZP a SP uhradenom v I./06 za XII./05 pri uplatňovaní paušálnych výdavkov? Nemôžu sa odpočítať z príjmov (po odpočítaní 40 % paušálnych výdavkov) ? SZČO si neupravil základ dane v r. 2005 o tieto záväzky a v r. 2006 si ich pravdepodobne nemôže uplatniť, ale nie som si istá.
A keď SZČO platí nepravidelne - neviem či to douhrádzal za predchádzajúce obdobie, alebo platí za toto obdobie. Čo v takom prípade?
Ak je tu niekto, čo má takéto prípady, prosím ozvite sa.
Ďakujem,
0 0
mango11 mango11

mango11 je offline (nepripojený) mango11

Marína Pozri príspevok
Odpoveď v rámci citátu.

dakujem za odpoved a ospravedlnujem sa za ten bod 7- etikety porady, je pravda, ze som etiketu este necitala, som tu registrovana vyse roka, ale nenavstevovala som tuto stranku skoro vobec, az od minuleho tyzdna som tu dost casto, takže si to pozorne precitam, aby sa mi to uz nestalo a este raz sa ospravedlnujem VSETKYM poradakom...
0 0
Vladula Vladula

Vladula je offline (nepripojený) Vladula

Mozem poprosit o Vas názor
Vediem uctovnictvo uplatnovanim skutocnych vydavkov.Budúci rok t.j.2007 si chcem uplatnovat pausálne výdavky.Aby som sa vyhla robeniu dodatočného DP chcem si uz v tomto roku upravit základ dane o pohladávky a závazky.Pohladávky mám 0, ale v zavazkoch mi ostali SP+ZP za 12/06,ktoré sú zaplatené v 1/07. Mám znizit ZD r.2006 o tieto zavazky?
V roku 2007 by som dala príjem-40% paus.v.-odvody/ale uz bez tych zaplatených v 1/07/ Je to takto správne?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať