Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Viem mi niekto poradit?

Som zivnostnik (4 mesiace). Do konca roka budem mat 2x prijem za odvedenu pracu (spolu cca 550tis). Nemam vlastne ziadne naklady, okrem cestovania a stravy, co je do konca roka asi 50tis (a to sa neda dat do nakladov v plnej vyske).

Ktosi mi poradil, ze je pre mna vyhodnejsia pausalna dan, pretoze tak zaplatiom ovela menej dane, akokeby som si odcital z nakladov tych par tisic.

Ako to vlastne je?
Usporiadat
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Vanesa34 Pozri príspevok
Dobrý večer! Pri počítaní 60% výdav. mi vyšlo číslo s desatinným miestom.Ako sa zaokrúhľuje? Na celé koruny nahor, nadol, alebo matematicky? Neviete mi niekto poraddiť?
Zaokrúhlujem na celé koruny matematicky
0 0
Vanesa34 Vanesa34

Vanesa34 je offline (nepripojený) Vanesa34

Ďakujem, môžem ísť počítať.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Dobrý večer, prosím vás, môže sa paušálne výdavky uplatnit aj majiteľ pohostinstva alebo reštaurácie?
Ď.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

lydinka Pozri príspevok
Dobrý večer, prosím vás, môže sa paušálne výdavky uplatnit aj majiteľ pohostinstva alebo reštaurácie?
Ď.
Pokiaľ je FO a nie je platcom DPH tak môže

§6 ods.10 Zákona o dani z príjmov
Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
uplatniť výdavky vo výške 60 %.
Naposledy upravil katkaj : 13.03.07 at 20:00 Dôvod: doplnenie §
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

katkaj Pozri príspevok
Pokiaľ je FO a nie je platcom DPH tak môže

§6 ods.10 Zákona o dani z príjmov
Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
uplatniť výdavky vo výške 60 %.
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
0 0
Uľa Uľa

Uľa je offline (nepripojený) Uľa

Prosím vás ako postupovať pri prechode z paušalnych výdavkov na skutočné? Keď si SZČO za rok 2005 uplatnila paušálné výdavky a tento rok už nie. Ďakujem veľmi pekne za radu.
0 0
Tatiana Tatiana

Tatiana je offline (nepripojený) Tatiana

normálka
Môže si uplatniť živnostník paušálne výdavky 60%, keď má ohlasovaciu živnosť na pilčícke práce a služby v rámci lestíctva a ťažby dreva? Fakúry má vystavené na ťažbu dreva. Ďakujem
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Tatiana Pozri príspevok
Môže si uplatniť živnostník paušálne výdavky 60%, keď má ohlasovaciu živnosť na pilčícke práce a služby v rámci lestíctva a ťažby dreva? Fakúry má vystavené na ťažbu dreva. Ďakujem
Takáto živnosť nebola zaradená medzi remeselné živnosti. Nemôže si uplatniť 60% , len 40%.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

mahagon Pozri príspevok
Dakujem Vam. Mam este otazku: Robil som 2 mesiace na dohodu o vyk. prace-mal som statut dobrovolne nezamestnaneho. Dan bola odvedena zrazkou+akasi ina mala platba do fondu.Uvadza sa aj toto v DP, ked dan bola uz zrazena a neziadal som firmu o zuctovanie dane? Este ma zaujima, ci si mozem odratat tych 90800 na seba, plus druhych 90800 na manzelku (tak som to pochopil)- ak je 3.rok na materskej, ine prijmy nemala-iba matersku. Ide stale o pausalne vydaje-40 percent
Dakujem Vam velmi pekne!
Ak bola daň odvedená zrážkou, je možnosť rozhodnúť sa, či si to do daňového priznania dáte (firmu ste o ročné zúčtovanie nemohli žiadať, lebo ste okrem príjmov zo závislej činnosti mali aj iné príjmy). Vo Vašom prípade je pravdepodobne výhodné dať si tieto príjmy do DP, nakoľko Vám bude táto daň vrátená. Odpočty si môžete urobiť na seba a aj na manželku, pokiaľ mala len rodičovský príspevok, tak v plnej výške.
0 0
Tatiana Tatiana

Tatiana je offline (nepripojený) Tatiana

normálka
Ďakujem ...../Peter- Strelec/ za odpoveď.
0 0
mahagon mahagon

mahagon je offline (nepripojený) mahagon

Dakujem za odpovede vsetkym!
0 0
AIMA AIMA

AIMA je offline (nepripojený) AIMA

Má živnostník povinnosť oznámiť daňovému úradu prechod z vedenia účtovníctva na paušálne výdavky?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
AIMA Pozri príspevok
Má živnostník povinnosť oznámiť daňovému úradu prechod z vedenia účtovníctva na paušálne výdavky?

Nie, nemá povinnosť oznámenia , uvedieš to len v daňovom priznaní .......
0 0
Bodula Bodula

Bodula je offline (nepripojený) Bodula

Ja sa chcem opytat, ak by som tento rok /myslim rok 2006 /prvy krat uplatnovala 40% pausalne vydavky za rok 2005 musim podat dodatocne danove priznanie???? Moze mi niekto napisat o tom nieco viac, vôbec niesom v obraze. Vdaka
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Bodula Pozri príspevok
Ja sa chcem opytat, ak by som tento rok /myslim rok 2006 /prvy krat uplatnovala 40% pausalne vydavky za rok 2005 musim podat dodatocne danove priznanie???? Moze mi niekto napisat o tom nieco viac, vôbec niesom v obraze. Vdaka
Iba v prípade, ak Ti ostali pohľadávky a záväzky z roku 2005, teda znamená to, že boli vlastne platené v roku 2006....
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

A viac sa dočítaš v tejto téme, keď budeš čítať od začiatku...
0 0
lslavik lslavik

lslavik je offline (nepripojený) lslavik

Marína Pozri príspevok
Podškrtávam to, čo platí pre Teba.
§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane

ods. (10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8
Vysvetlivky: Nebol účtovnou jednotkou(neúčtoval), čiže si uplatňoval výdavky podľa § 6 ods. 10(paušálne)

ods. (8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6),upraví daňovník, ktorý
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
Vysvetlivky: Daňovník, ktorý si uplatňoval výdavky podľa § 6 ods. 10 a prechádza na skutočné výdavky, upraví si základ dane (podľa ods. 8 písm. c) o nespotrebované zásoby a pohľadávky

Zhrnutie
1/ Ak prechádza daňovník z paušálnych výdavkov na skutočné, upraví (§17/8/c) základ dane o nespotrebované zásoby a o pohľadávky, okrem tých pohľadávok, ktoré sú uvedené v § 19 ods. 2 písm. h) a i)
2/ Ak prechádza daňovník zo skutočných výdavkov na paušálne, upraví (§ 17/8/a) základ dane o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

Ak nebudeš niečomu rozumieť, kľudne sa na to opýtaj.

To zhrnutie je presne, ale ten zakon netvrdi presne to, co to zhrnutie.
Je rozdiel odvolavat sa na 8a, 8c alebo na odsek 8, v ktorom sa hovori, za akych podmienik sa uplatnuje 8a,b,c, ale nehovori nic o tom, ako sa uplatnuju 8.a,b,c v obdobi, ktore podmienka 8 nezahrnuje. Osek 10 takisto nehovori, za akych podmienik sa uplatnuje 8a,b,c. Zakonodarca ma len zbozne zelanie, aby to tak bolo, ale napisane je to inak.
Existuje na to nejaky vykonavaci predpis, ktory tento nezmysel v zakone upresnuje?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

lslavik Pozri príspevok
To zhrnutie je presne, ale ten zakon netvrdi presne to, co to zhrnutie.
Je rozdiel odvolavat sa na 8a, 8c alebo na odsek 8, v ktorom sa hovori, za akych podmienik sa uplatnuje 8a,b,c, ale nehovori nic o tom, ako sa uplatnuju 8.a,b,c v obdobi, ktore podmienka 8 nezahrnuje. Osek 10 takisto nehovori, za akych podmienik sa uplatnuje 8a,b,c. Zakonodarca ma len zbozne zelanie, aby to tak bolo, ale napisane je to inak.
Existuje na to nejaky vykonavaci predpis, ktory tento nezmysel v zakone upresnuje?
.......vlastne som to nepochopila, čo si chcel povedať
0 0
lslavik lslavik

lslavik je offline (nepripojený) lslavik

Len tolko, pokial neexistuje nejaky iny vykonavaci predpis, ktory to upresnuje, som presvedceny, ze ucinnost odseku 10 sa konci hned na podmienke odseku 8 . A 8.a,b,c nema k odseku 10 ziadny vztah, pretoze odsek 10 hovori len o odseku 8 ako celku a nie o 8a,b,c....

Vie sa k tomu niekto vyjadrit, ako to je?
Naposledy upravil lslavik : 15.03.07 at 14:50
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Muška Pozri príspevok
.......vlastne som to nepochopila, čo si chcel povedať
Podobne ...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať