Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Viem mi niekto poradit?

Som zivnostnik (4 mesiace). Do konca roka budem mat 2x prijem za odvedenu pracu (spolu cca 550tis). Nemam vlastne ziadne naklady, okrem cestovania a stravy, co je do konca roka asi 50tis (a to sa neda dat do nakladov v plnej vyske).

Ktosi mi poradil, ze je pre mna vyhodnejsia pausalna dan, pretoze tak zaplatiom ovela menej dane, akokeby som si odcital z nakladov tych par tisic.

Ako to vlastne je?
Usporiadat
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

kukučka Pozri príspevok
Daň z príjmu v tomto prípade nebude tak či tak, ani odvody to neovplyvní, akurát budú iné cifry v DP, ale aj tak by ma zaujímali vaše názory. Ja sa prikláňam k zníženiu VOZD.

Áno kolonka platby do fondov s mínusovým znamienkom.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

kukučka Pozri príspevok
Živnostník si platil od 1.7.2005 odvody do SP.
V roku 2006 v SP zistili, že nemajú jeho prihlášku a poistné vrátili.
Teraz si uplatňuje paušálne výdavky a ja sa pýtam, či vrátené poistné je storno VOZD, alebo ostatný príjem?
Určite nie ostatný príjem,jednoducho neuplatníš k paušál.výdavkom zaplatené poistné.PD nevedieš takže nemáš kde účtovať znamienkom mínus.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Túto otázku som dala preto, že kdesi v iných príspevkoch som čítala, že vrátené poistné je ostatný príjem.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

ale len vrátené poistné z RZZP....
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
kukučka Pozri príspevok
Živnostník si platil od 1.7.2005 odvody do SP.
V roku 2006 v SP zistili, že nemajú jeho prihlášku a poistné vrátili.
Teraz si uplatňuje paušálne výdavky a ja sa pýtam, či vrátené poistné je storno VOZD, alebo ostatný príjem?
No príjmom OVZ by nemali byť , lebo by si opäť z nich počítala percento výdavkov .To znamená mínusovať zo zaplatenej výšky odvodov do fondov .....

To znamená napríklad :

Celkový príjem plus 100 000
40% mínus 40 000
platby do fond. mínus 10 000
vratka SP plus 10 000

Opravte ma ak sa mýlim .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
kukučka Pozri príspevok
Túto otázku som dala preto, že kdesi v iných príspevkoch som čítala, že vrátené poistné je ostatný príjem.
na poistnom -ale sa týkal ako píše ermon RZZP a tento preplatok sa za rok 2006 uvádza do príjmov § 8 .
0 0
Vanesa34 Vanesa34

Vanesa34 je offline (nepripojený) Vanesa34

renča1 Pozri príspevok
To isté som napísala aj ja v príspevku č.:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=...&postcount=283
Manžel v 2005 podnikal 3 mesiace,viedol účtovníctvo, od apríla do decembra mal pozastav. živnosť. Celý r.2006 podnikal a chce prejsť na paušál. výdavky. Za r.2005 podal daň. priznanie a pri roč. zúčtovaní mu vyšiel nedoplatok na ZP aj SP. Na DÚ mi povedali, že nemusí za r.2005 podať DDP a zaplatený nedoplatok si má zohľadniť v DP za r.2006 spolu so zaplateným poistným v 2006. Hrá tam úlohu prerušenie živnosti?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Nedoplatok mu mohol vyjsť len z RZZP na ZP. Nie na SP. A nie na DÚ. Na paušálne výdavky chce prejsť v r. 2006 alebo v r. 2007? Ak chce v r. 2006 paušálne výdavky, tak v r. 2005 musí cez DDP upraviť základ dane o pohľadávky a záväzky (r.40 a r.41 DP) z r. 2005.
0 0
aamaterka aamaterka

aamaterka je offline (nepripojený) aamaterka

moze podnikatel ktory v roku 2005 viedol uctovnictvo v roku 2006 uplatnit pausalne vydavky?
v novembri 2006 presiahol limit 1500000 prijmy a tak podal ziadost na platcu DPH. tym sa stal od januara 2007.
Ak odpisuje dopravny prostriedok moze pozastavit odpisy?
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Môže uplatniť paušálne výdavky , ale treba dať pozor či nemal na konci roka 2005 pohľadávky, ktoré boli uhradené v roku 2006. Vtedy sa upravuje základ dane za rok 2005.

Ešte doplním: odpisy sú premietnuté v paušálnych výdavkoch.
Naposledy upravil Zužu : 20.03.07 at 19:13 Dôvod: doplnenie textu
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Dostali sa mi do ruky faktúry szčo kde uvádza ako predmet fakturácie pomocné stavebné práce, bez bližšieho rozpisu o aké stavebné práce išlo.V tomto prípade si môže uplatniť 60 % pašál.výdavky, alebo radšej mu ponechať 40 %? Ďakujem..
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Pozri do zmluvy o dielo : ak je tam uvedené murárske práce, môžeš dať 60%. Ak nie (ide len o pomocníka) tak daj 40%
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

ermon Pozri príspevok
Pozri do zmluvy o dielo : ak je tam uvedené murárske práce, môžeš dať 60%. Ak nie (ide len o pomocníka) tak daj 40%

ďakujem za odpoveď aj v prípade otázky soc.poistenia a prajem ti pekný večer.
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

Kolegyňa ma požiadala o pomoc s DP pre jej manžela - SZČO. V roku 2006 mal príjem cca 450.000,- a výdavky cca 400.000,- (faktúry) + zaplatené poistné cca 24000,-. Ak správne rozumiem, paušálne výdavky sa mu neoplatia, keďže jeho skutočné výdaje boli vyššie. V DP za 2005 vykazoval príjem 0,-, výdaj 0,- (živnosť od 5/2005).
Je potrebné nejako upravovať základ dane, keď neeviduje žiadne zásoby? Akú evidenciu musí viesť v prípade, že si uplatňuje skutočné výdavky?
Naposledy upravil fipina : 21.03.07 at 05:08
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Nie je nutné upravovať základ dane, lebo nie je ani o čo ho upraviť. A ak by aj bolo o čo, Ty predsa neprechádzaš z paušálnych výdavkov na skutočné, ale pokračuješ vo vedení účtovníctva. To, že v r.2005 nemal žiadne PO, ZA(??? Ani odvody do ZP?), príjmy, výdavky ???(tu dávam otázniky, pretože určite mal minimálne výdavky na odvody ZP). Ak si uplatňuje skutočné výdavky, nevedie evidenciu ale je účtovnou jednotkou a vedie účtovníctvo podľa postupov účtovania v JU.
Dodatok: Ak mal zaškrtnuté x - kom pod tab. č. 1 v DP za r.2005, že si uplatňuje paušálne výdavky, mohlo by to tak aj byť, že P = 0, V = 0, aj keď k výdavkom by mal pripočítať odvody do ZP a bol by v strate.
Naposledy upravil Marína : 21.03.07 at 05:36
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

Marína Pozri príspevok
Nie je nutné upravovať základ dane, lebo nie je ani o čo ho upraviť. A ak by aj bolo o čo, Ty predsa neprechádzaš z paušálnych výdavkov na skutočné, ale pokračuješ vo vedení účtovníctva. To, že v r.2005 nemal žiadne PO, ZA(??? Ani odvody do ZP?), príjmy, výdavky ???(tu dávam otázniky, pretože určite mal minimálne výdavky na odvody ZP). Ak si uplatňuje skutočné výdavky, nevedie evidenciu ale je účtovnou jednotkou a vedie účtovníctvo podľa postupov účtovania v JU.
Dodatok: Ak mal zaškrtnuté x - kom pod tab. č. 1 v DP za r.2005, že si uplatňuje paušálne výdavky, mohlo by to tak aj byť, že P = 0, V = 0, aj keď k výdavkom by mal pripočítať odvody do ZP a bol by v strate.
Takže má podať DDP za 2005, kde vykáže stratu a za 2006 si uplatní skutočné výdavky? Môže nejako zohľadniť túto stratu v r. 2006?
Čo sa týka evidencie, mal by si viesť okrem dokladov o príjmoch a výdajoch a peňažného denníka aj niečo iné?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

fipina Pozri príspevok
Takže má podať DDP za 2005, kde vykáže stratu a za 2006 si uplatní skutočné výdavky? Mal by, ale nech sa rozhodne, či je tá strata taká významná, na podanie DDP. Môže nejako zohľadniť túto stratu v r. 2006? Áno, odpočíta si ju v odd. IX. DP.
Čo sa týka evidencie, mal by si viesť okrem dokladov o príjmoch a výdajoch a peňažného denníka aj niečo iné? Ak myslíš to, že si chce uplatňovať paušálne výdavky, tak vtedy vedie evidenciu príjmov, pohľadávok a zásob. Tzv. paušálne výdavky si môže uplatniť len v tom prípade, ak nebol počas celého zdaň. obdobia platiteľom DPH.Opravujem. Dobre som to myslela a nesprávne napísala. Paušálne výdavky si môže uplatniť aj ak bol platiteľom DPH časť zdaňovacieho obdobia.
...........................
Naposledy upravil Marína : 21.03.07 at 20:14
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

misolga Pozri príspevok
Dostali sa mi do ruky faktúry szčo kde uvádza ako predmet fakturácie pomocné stavebné práce, bez bližšieho rozpisu o aké stavebné práce išlo.V tomto prípade si môže uplatniť 60 % pašál.výdavky, alebo radšej mu ponechať 40 %? Ďakujem..

Ja by som dala 40%, lebo nie na všetky stavebné práce je možné použiť 60%.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

aamaterka Pozri príspevok
moze podnikatel ktory v roku 2005 viedol uctovnictvo v roku 2006 uplatnit pausalne vydavky? môže
v novembri 2006 presiahol limit 1500000 prijmy a tak podal ziadost na platcu DPH. tym sa stal od januara 2007.
Ak odpisuje dopravny prostriedok moze pozastavit odpisy?
Pri použití paušálnych výdavkov sa odpisy nesmú prerušiť.


Odpoveď v texte
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

Marína Pozri príspevok
...........................
Vlani mal 0,- a pravdepodobne mal začiarknuté paušálne výdavky (to ešte overím). Za rok 2006 by som mu doporučila skutočné výdavky, keďže mal výdaje vyššie ako 40 % (dúfam, že sa nemýlim).
Ak v roku 2005 aj boli výdaje, bolo to len zdravotné poistenie 5-12/05.
Musí alebo môže podať DDP za 2005?

Nie je platcom DPH.
Ste zlatí, že mi takto pomáhate.
Naposledy upravil fipina : 21.03.07 at 06:52
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať