Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Viem mi niekto poradit?

Som zivnostnik (4 mesiace). Do konca roka budem mat 2x prijem za odvedenu pracu (spolu cca 550tis). Nemam vlastne ziadne naklady, okrem cestovania a stravy, co je do konca roka asi 50tis (a to sa neda dat do nakladov v plnej vyske).

Ktosi mi poradil, ze je pre mna vyhodnejsia pausalna dan, pretoze tak zaplatiom ovela menej dane, akokeby som si odcital z nakladov tych par tisic.

Ako to vlastne je?
Usporiadat
Vanesa34 Vanesa34

Vanesa34 je offline (nepripojený) Vanesa34

ermon Pozri príspevok
Nedoplatok mu mohol vyjsť len z RZZP na ZP. Nie na SP. A nie na DÚ. Na paušálne výdavky chce prejsť v r. 2006 alebo v r. 2007? Ak chce v r. 2006 paušálne výdavky, tak v r. 2005 musí cez DDP upraviť základ dane o pohľadávky a záväzky (r.40 a r.41 DP) z r. 2005.
Ospravedlňujem sa za skratky asi ich nepoužívam správne.
Na paušálne výdavky chce prejsť v 2006, v 2005 nemal na Výkaze o majetku a záv. nič a na Výkaze o príj. a výdav. iba príjmy, réžia a platbu do fondov, ako výdavky. Takže DDP v 2005 sa ho netýka? A nedoplatok, kt. zaplatil 2006 pri roč. zúčtovaní si má pripočítať k zapl. poistnému 2006.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Marína Pozri príspevok
...........................

Uplatniť si paušálne výdavky môže aj ten, ktorý bol platcom DPH len časť roka.
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

.................posúvam....................
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

fipina Pozri príspevok
.................posúvam....................
Marína ti odpovedala v príspevku červenou farbou, že sa má rozhodnúť... Takže môže, ale nemusí.
0 0
kiikaa kiikaa

kiikaa je offline (nepripojený) kiikaa

Prosím proraďte mi , či som správne pochopila z týchto príspevkov ako postupovať, keď FO bol zamestnanec (I-XI/2006) teraz SZČO od(X-XII/2006): Môže si uplatniť paušálne výdavky vo výške 40% za obdobie X-XII/2006?
Do výnosou sa mu započítavajú aj faktúry ktoré vystavil za XII/2006 ale boli mu uhradené až v I,II/2006 ?
A faktúry, ktoré boli vystavené v I/2007, ale týkajú sa ešte roku 2006 už musí zaradiť k výnosom za rok 2007 ?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
kiikaa Pozri príspevok
Prosím proraďte mi , či som správne pochopila z týchto príspevkov ako postupovať, keď FO bol zamestnanec (I-XI/2006) teraz SZČO od(X-XII/2006): Môže si uplatniť paušálne výdavky vo výške 40% za obdobie X-XII/2006?
Môže , ak nebol od začiatku podnikania platcom dph.

kiikaa
Do výnosou sa mu započítavajú aj faktúry ktoré vystavil za XII/2006 ale boli mu uhradené až v I,II/20067 ?
Asi si mala namysli rok 2007 ? Fa vystavené v r.2006 a neuhradené do konca roku 2006 sa zahrnú do zdaniteľného príjmu až v 1,2/2007. K 31.12.06 sa budú vykazovať v knihe pohľadávok ako neuhradené. Ak sa uplatňujú skutočné výdavky, tak sa podávajú aj výkazy. Potom tieto pohľadávky vstúpia aj do výkazu o majetku a závazkov k 31.12.06


kiikaa
A faktúry, ktoré boli vystavené v I/2007, ale týkajú sa ešte roku 2006 už musí zaradiť k výnosom za rok 2007 ?
Fa vystavené alebo s dátumom dodania v 1/07 sa budú evidovať do knihy pohľadávok v r.2007. Do príjmov /výnosov/ sa zahrnú až v tom roku kedy budú uhradené.
Naposledy upravil renča1 : 24.03.07 at 19:58
0 0
kiikaa kiikaa

kiikaa je offline (nepripojený) kiikaa

renča 1, ďakujem
0 0
momaria momaria

momaria je offline (nepripojený) momaria

Reagujem na príspevok č 348. Veď predsa keď sa uplatňujú paušálne výdavky 40%, tak výkazy sa nepodávajú.Alebo sa mýlim.
Nebolo mi tiež jasné či vystavené faktúry v 12/2006 ktoré sú uhradené v 1/2007 idú do príjmu r.2006 ,alebo r.2007 pri uplatňovaní paušálnych výdavkov.Môže mi to niekto ešte potvrdiť ako to je? Vopred ďakujem
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
momaria Pozri príspevok
Reagujem na príspevok č 348. Veď predsa keď sa uplatňujú paušálne výdavky 40%, tak výkazy sa nepodávajú.Alebo sa mýlim.

Nie nemýliš, myslela som to všeobecne. Idem doplniť svoj príspevok, aby nikoho nemýlil.

Nebolo mi tiež jasné či vystavené faktúry v 12/2006 ktoré sú uhradené v 1/2007 idú do príjmu r.2006 ,alebo r.2007 pri uplatňovaní paušálnych výdavkov.Môže mi to niekto ešte potvrdiť ako to je? Vopred ďakujem

Fa uhradené v r.2007 idú do príjmu v r.2007.
zvýraznené čiernou.
0 0
momaria momaria

momaria je offline (nepripojený) momaria

Dik za skorú odpoveď.
Dlho som tu potom pátrala a ešte aj po tom poistnom.Nevedela som či poistné za 12/2006 platené v 1/2007 sa pripočíta k paušálnym výdavkom 2006 alebo k 2007.Z toho čo som tu vyčítala, som dospela k záveru, že to dám až do roku 2007.
0 0
mahagon mahagon

mahagon je offline (nepripojený) mahagon

Dobry den,
mam nejake pochybnosti. Pri pausalnych vydavkoch 40percent, slobodne povolanie,
tabulka c.1 dal som na:
riadok 5, stlpec-prijmy-80000
riadok 5, stlpec-vydavky-40 percent z 80000-32000
riadok 9, stlpec-prijmy-80000
riadok 9, stlpec-vydavky-32000+3303=35303, lebo nedoplatok RZZP bol 3303
Existuje vsak FA z 11/06, splatna az 01/07, na 40000. Mozem, dat toto do riadku 40, zvysit zaklad dane? Alebo je lepsie priamo pripocitat k 80000 z riadku 5-k prijmom-na 120 000 a riadok 40 nechat prazdny? Ide mi o vyhnutie sa DDP za 2007-neviem este ci budem mat pausal alebo JU.
Mam este jednu pochybnost. Pracoval som aj na dohodu o vyk.prace-dal som to do V. oddielu-prijmy zo zavislej cinnosti, dan bola vybrana zrazkou podla par.43ods.3 pism j.
Mam dat tu dan do oddielu X.:
- riadok 98.- suma preddavku vybrana podla par.43
-alebo riadok 99.- par.35 z prijmov zo zavislej cinnosti, ci nebogaj riadok 100.?
Ospravedlnujem sa za objem. Dakujem velmi pekne vsetkym, vela som sa odtial naucil!!!
0 0
marcelien marcelien

marcelien je offline (nepripojený) marcelien

a paušalne výdavky a dotácia, ako čitam to dookola ale chcem len na uprsnenie, dotacia je priejem ovplyvny.zakld.dane, takze moje vydavky tvoria datacia + prijmy a vydavky uplatnim paušalne 40%? prosim o odpoved bo nejasno mi to je
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
marcelien Pozri príspevok
a paušalne výdavky a dotácia, ako čitam to dookola ale chcem len na uprsnenie, dotacia je priejem ovplyvny.zakld.dane, takze moje vydavky tvoria datacia + prijmy a vydavky uplatnim paušalne 40%? prosim o odpoved bo nejasno mi to je
ANO príjem je aj dotácia, ale zasa výdavok je použitie tej dotácie. tak neviem či sa ti oplatia paušálne výdavky. musíš si to prepočítať !!!!
Ak sa ti to oplatí je to ako píšeš. Príjem : príjmy + dotácia preinvestovaná !!!
a výdavky 40% paušálne. len dobre prepočítaj !!
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
mahagon Pozri príspevok
Dobry den,
mam nejake pochybnosti. Pri pausalnych vydavkoch 40percent, slobodne povolanie,
tabulka c.1 dal som na:
riadok 5, stlpec-prijmy-80000
riadok 5, stlpec-vydavky-40 percent z 80000-32000
riadok 9, stlpec-prijmy-80000
riadok 9, stlpec-vydavky-32000+3303=35303, lebo nedoplatok RZZP bol 3303
Existuje vsak FA z 11/06, splatna az 01/07, na 40000. Mozem, dat toto do riadku 40, zvysit zaklad dane? Alebo je lepsie priamo pripocitat k 80000 z riadku 5-k prijmom-na 120 000 a riadok 40 nechat prazdny? Ide mi o vyhnutie sa DDP za 2007-neviem este ci budem mat pausal alebo JU.
Mam este jednu pochybnost. Pracoval som aj na dohodu o vyk.prace-dal som to do V. oddielu-prijmy zo zavislej cinnosti, dan bola vybrana zrazkou podla par.43ods.3 pism j.
Mam dat tu dan do oddielu X.:
- riadok 98.- suma preddavku vybrana podla par.43 ANO SEM ide zrážková daň
-alebo riadok 99.- par.35 z prijmov zo zavislej cinnosti, ci nebogaj riadok 100.?
Ospravedlnujem sa za objem. Dakujem velmi pekne vsetkym, vela som sa odtial naucil!!!
nezaplatenu fakturu nedávaš do príjmov ! až po jej uhradení teda v roku 2007.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

sway Pozri príspevok
Príjem : príjmy + dotácia preinvestovaná !!!
a výdavky 40% paušálne. len dobre prepočítaj !!
Pri použití paušálnych výdavkov musí dať do príjmu celú dotáciu /aj keď ju nepreinvestovala
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

marcelien Pozri príspevok
a paušalne výdavky a dotácia, ako čitam to dookola ale chcem len na uprsnenie, dotacia je priejem ovplyvny.zakld.dane, takze moje vydavky tvoria datacia + prijmy a vydavky uplatnim paušalne 40%? prosim o odpoved bo nejasno mi to je
klikni a čítaj príspevok 9 a 10 - prílohu http://www.porada.sk/t45800-nepouzit...ight=dot%E1cia
0 0
mahagon mahagon

mahagon je offline (nepripojený) mahagon

CO mam robit, ked ZMLUVA O DIELO MA DATUM 28/11/06,ale je tam uvedene: odmena je splatna k 15.dnu nasledujuceho mesiaca od uplneho vytvorenia diela. Dielo odobzdane 30.12.06. Platba na ucet nabehla az 15.01.07. Kam mam zaradit toto? Dakujem Vam!

Reagujem na:

Existuje vsak FA z 11/06, splatna az 01/07, na 40000. Mozem, dat toto do riadku 40, zvysit zaklad dane? Alebo je lepsie priamo pripocitat k 80000 z riadku 5-k prijmom-na 120 000 a riadok 40 nechat prazdny? Ide mi o vyhnutie sa DDP za 2007-neviem este ci budem mat pausal alebo JU.

nezaplatenu fakturu nedávaš do príjmov ! až po jej uhradení teda v roku 2007.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
mahagon Pozri príspevok
CO mam robit, ked ZMLUVA O DIELO MA DATUM 28/11/06,ale je tam uvedene: odmena je splatna k 15.dnu nasledujuceho mesiaca od uplneho vytvorenia diela. Dielo odobzdane 30.12.06. Platba na ucet nabehla az 15.01.07. Kam mam zaradit toto? Dakujem Vam!

Reagujem na:

Existuje vsak FA z 11/06, splatna az 01/07, na 40000. Mozem, dat toto do riadku 40, zvysit zaklad dane? Alebo je lepsie priamo pripocitat k 80000 z riadku 5-k prijmom-na 120 000 a riadok 40 nechat prazdny? Ide mi o vyhnutie sa DDP za 2007-neviem este ci budem mat pausal alebo JU.

nezaplatenu fakturu nedávaš do príjmov ! až po jej uhradení teda v roku 2007.
Príjem r. 2007
0 0
simonka simonka

simonka je offline (nepripojený) simonka

Mám otázku. Pri paušálnych výdavkoch sa počítajú do príjmu len uhradené faktúry, alebo všetky vystavené faktúry v r.2006 bey ohľadu na úhradu?
Ďakujem za odpoveď.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
simonka Pozri príspevok
Mám otázku. Pri paušálnych výdavkoch sa počítajú do príjmu len uhradené faktúry, alebo všetky vystavené faktúry v r.2006 bey ohľadu na úhradu?
Ďakujem za odpoveď.
Len uhradené faktúry. Kým nie je uhradená tak nie je ani príjem, len pohladávka
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať