Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Viem mi niekto poradit?

Som zivnostnik (4 mesiace). Do konca roka budem mat 2x prijem za odvedenu pracu (spolu cca 550tis). Nemam vlastne ziadne naklady, okrem cestovania a stravy, co je do konca roka asi 50tis (a to sa neda dat do nakladov v plnej vyske).

Ktosi mi poradil, ze je pre mna vyhodnejsia pausalna dan, pretoze tak zaplatiom ovela menej dane, akokeby som si odcital z nakladov tych par tisic.

Ako to vlastne je?
Usporiadat
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

simonka Pozri príspevok
Mám otázku. Pri paušálnych výdavkoch sa počítajú do príjmu len uhradené faktúry, alebo všetky vystavené faktúry v r.2006 bey ohľadu na úhradu?
Ďakujem za odpoveď.
Nielen pri tzv. paušálnych, ale aj pri preukázateľných výdavkoch sa do príjmu v JU započítavajú do zdaniteľných príjmov úhrady od 1.1. do 31.12.2006.
0 0
mahagon mahagon

mahagon je offline (nepripojený) mahagon

smith Pozri príspevok
Príjem r. 2007
Ako sa teda zaradi tato zml.o vytv.diela- z 11/06, vyplatena az 01/07, nie na riadok 40?
Ako sa pise tuto: http://www.porada.sk/t47906-a-zase-p...e-vydavky.html

Pôvodca textu príspevku: kjudit
Chcela by som sa vyhnúť podania dodatočného priznania za rok 2006 na budúci rok, môžem podľa Vám zahrnúť do základu dane už teraz tú jednu neuhradenú pohľadávku? Uvediem tú sumu rovno na r. 40? ďakujem za odpovede.
renča1:
Dokonca sa to doporučuje.
evina:
Podľa mojej mienky, ak to takto dopredu viete, môžeš to tak urobiť ako píšeš

Teraz neviem, nechat to tak a starat sa o to az za r.2007, ako mi radi smith aj sway, alebo je to pohladavka-kde sa da dat-r.40?
Poradte prosim.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

mahagon Pozri príspevok
Ako sa teda zaradi tato zml.o vytv.diela- z 11/06, vyplatena az 01/07, nie na riadok 40?
Ako sa pise tuto: http://www.porada.sk/t47906-a-zase-p...e-vydavky.html

Pôvodca textu príspevku: kjudit
Chcela by som sa vyhnúť podania dodatočného priznania za rok 2006 na budúci rok, môžem podľa Vám zahrnúť do základu dane už teraz tú jednu neuhradenú pohľadávku? Uvediem tú sumu rovno na r. 40? ďakujem za odpovede.
renča1:
Dokonca sa to doporučuje.
evina:
Podľa mojej mienky, ak to takto dopredu viete, môžeš to tak urobiť ako píšeš

Teraz neviem, nechat to tak a starat sa o to az za r.2007, ako mi radi smith aj sway, alebo je to pohladavka-kde sa da dat-r.40?
Poradte prosim.
Mahagon, ak uvažuješ o využití paušálnych výdavkov v roku 2007, tak potom podľa mňa jednoznačne do riadku 40. Dielo bolo dokončené ako píšeš 30.12.2006 no nebolo zaplatené, ale vchádza do výkazu o majetku a záväzkoch
do pohľadávok r. 2006. Vyhneš sa tým DDP.

Ak si si nie istý tak neupravuj teraz ZD, lebo v prípade pokračovania v preukazovaní výdavkov /teda vedení JÚ/ patrí zas tento príjem jednoznačne do roka 2007. V prípade rozhodnutia sa až na základe výsledku r. 2007 a podania DDP Ti z tejto sumy hrozí pokuta 2 166 SK, čo zas nie je tak vysoká pokuta...SP po novom platíš až od podania DDP
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

mahagon Pozri príspevok
Ako sa teda zaradi tato zml.o vytv.diela- z 11/06, vyplatena az 01/07, nie na riadok 40?
Ako sa pise tuto: http://www.porada.sk/t47906-a-zase-p...e-vydavky.html

Pôvodca textu príspevku: kjudit
Chcela by som sa vyhnúť podania dodatočného priznania za rok 2006 na budúci rok, môžem podľa Vám zahrnúť do základu dane už teraz tú jednu neuhradenú pohľadávku? Uvediem tú sumu rovno na r. 40? ďakujem za odpovede.
renča1:
Dokonca sa to doporučuje.
evina:
Podľa mojej mienky, ak to takto dopredu viete, môžeš to tak urobiť ako píšeš

Teraz neviem, nechat to tak a starat sa o to az za r.2007, ako mi radi smith aj sway, alebo je to pohladavka-kde sa da dat-r.40?
Poradte prosim.
poviem to trošku "po lopate"
o neuhradené pohľadávky sa zvyšuje ZD iba v roku, ktorý predchádza tzv. "prechodu" z účta na paušál alebo opačne
0 0
mahagon mahagon

mahagon je offline (nepripojený) mahagon

evina Pozri príspevok
Mahagon, ak uvažuješ o využití paušálnych výdavkov v roku 2007, tak potom podľa mňa jednoznačne do riadku 40. Dielo bolo dokončené ako píšeš 30.12.2006 no nebolo zaplatené, ale vchádza do výkazu o majetku a záväzkoch
do pohľadávok r. 2006. Vyhneš sa tým DDP.

Ak si si nie istý tak neupravuj teraz ZD, lebo v prípade pokračovania v preukazovaní výdavkov /teda vedení JÚ/ patrí zas tento príjem jednoznačne do roka 2007. V prípade rozhodnutia sa až na základe výsledku r. 2007 a podania DDP Ti z tejto sumy hrozí pokuta 2 166 SK, čo zas nie je tak vysoká pokuta...SP po novom platíš až od podania DDP
Dakujem,
pre upresnenie, toto je 1. rok podnikania na slob.povolanie, cize idem od 0, v 2006 ihned idem na pausal.
Pravdepodobne aj 2007, ale to este neviem.
Takze ak som dobre pochopil - v 2006 mam pausal.
V pripade ze za 2007 budem mat opat PAUSAL, dam neuhradenu sumu na r.40, nepripocitavam si vsak k prijmu v tabulke c.1 riadok 5, tam necham iba sumu bez neuhradenej pohladavky z 11/06. Ale ZD - r.42, sa zvysi o neuhradenu sumu.
V pripade ze v 2007 budem mat JU, a teraz upravim r.40 neuhradenou sumou, cize ZD r.42-takisto, nemusim podat DDP, vsetko by malo byt OK?
Rozdiel bude, ak v 2007 budem mat JU, ale teraz neupravim r.40 o dlznu sumu, cize ZD r.42 nenavysim o dlznu sumu. Budem musiet podat DDP a platit pokutu.
Spravne som to pochopil?
Ospravedlnujem sa, trva mi to dlhsie, ale konecne to zacinam chapat -cele DP:-)
Dakujem Vam!
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

mahagon Pozri príspevok
V pripade ze za 2007 budem mat opat PAUSAL, dam neuhradenu sumu na r.40, nepripocitavam si vsak k prijmu v tabulke c.1 riadok 5, tam necham iba sumu bez neuhradenej pohladavky z 11/06. Ale ZD - r.42, sa zvysi o neuhradenu sumu. !
Ak ideš stále na paušálne výdavky, tak o neuhradenej pohľadávky nikde v DP nepíšeš
0 0
PanoramixPN PanoramixPN

PanoramixPN je offline (nepripojený) PanoramixPN

Mám otázku...Mal som živnosť popri zamestnaní v roku 2006 do 26. júna 2006. Uplatňujem si paušálne výdavky. V roku 2006 sa mi podarilo prejsť z JU na paušálne výdavky, vďaka tomu, že som nemal na prelome rokov žiadne záväzky, pohľadávky ani materiál, teda nemusel som ani podať DDP ani nič oznámiť DÚ. Príjmy od 1.1.2006 do 26.6.2006 uvádzam v DP ako príjmy a k nim uplatňujem 40% paušálne výdavky.
Faktúry neuhradené do 26.6. uvádzam ako pohľadávky, takže nimi navyšujem základ dane v r.40 na základe §17 ZoDP a na tieto pohľadávky už neuplatňujem 40% paušálne výdavky. Problém mám s RZZP (ročné zúčtovanie ZP), pretože tam platba prebehla až 27.6. (jeden deň po ukončení živnosti – banka si dala načas). Možem ich dať do r.41 DP ako záväzky, či priamo do výdavkov? Predpokladám, že k daňovému priznaniu prikladám len potvrdenie od zamestnávateľa a žiadne iné výkazy.
Inak zákon som prekopával dosť dlho a asi mi uchádza nejaká súvislosť ohľadom r. 41 DP na §17 zákona a možno celkovo na platby do poisťovní. Vďaka za radu a za prípadné upozornenie ak som niečo spravil aj tak niečo zle aj v predošlom konaní .
0 0
tori tori

tori je offline (nepripojený) tori

Otázočka: pri paušálnych výdavkoch sa predkladajú aj výkazy (majetok-záväzky, príjmy-výdaje)? Ďakujem
0 0
Janalu Janalu

Janalu je offline (nepripojený) Janalu

nie výkazy sa nedávajú.
0 0
mahagon mahagon

mahagon je offline (nepripojený) mahagon

Dobry den,
potreboval by som poradit, neviem posudit este toto:
V roku 2005 bolo účtovníctvo, žiadne zásoby, pohľadávky uhradené.
2006-Pausal-mal som nedoplatok RZZP-kam to mam uviest? Do oddielu VI. r.6, alebo to necham tak a nedokladujem?
Mam este problem s riadkom 67-stale ho mam vysvieteny v elektronickej forme, neviem co s tymto, ostatne sedi.
Dakujem Vam.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Ten riadok 67, sa iba prepíše.

A v DP nedoplatok RZZP, pripočíta sa v DP k paušálnym výdavkom, je na riadkoch 2,9,11. - VI.oddiel
0 0
mahagon mahagon

mahagon je offline (nepripojený) mahagon

Dakujem! prepisem riadok 66 na r.67, tak je to ok?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

mahagon Pozri príspevok
Dakujem! prepisem riadok 66 na r.67, tak je to ok?
Áno, prepísať, a potom r. 68 už skočí sám kliknutím...
ďakujem aj ja
0 0
PanoramixPN PanoramixPN

PanoramixPN je offline (nepripojený) PanoramixPN

Nik neskusi odpovedat na otazku 369?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
PanoramixPN Pozri príspevok
Mám otázku...Mal som živnosť popri zamestnaní v roku 2006 do 26. júna 2006. Uplatňujem si paušálne výdavky. V roku 2006 sa mi podarilo prejsť z JU na paušálne výdavky, vďaka tomu, že som nemal na prelome rokov žiadne záväzky, pohľadávky ani materiál, teda nemusel som ani podať DDP ani nič oznámiť DÚ. Príjmy od 1.1.2006 do 26.6.2006 uvádzam v DP ako príjmy a k nim uplatňujem 40% paušálne výdavky.
Faktúry neuhradené do 26.6. uvádzam ako pohľadávky, takže nimi navyšujem základ dane v r.40 na základe §17 ZoDP a na tieto pohľadávky už neuplatňujem 40% paušálne výdavky. Problém mám s RZZP (ročné zúčtovanie ZP), pretože tam platba prebehla až 27.6. (jeden deň po ukončení živnosti – banka si dala načas). Možem ich dať do r.41 DP ako záväzky, či priamo do výdavkov? Predpokladám, že k daňovému priznaniu prikladám len potvrdenie od zamestnávateľa a žiadne iné výkazy.
Inak zákon som prekopával dosť dlho a asi mi uchádza nejaká súvislosť ohľadom r. 41 DP na §17 zákona a možno celkovo na platby do poisťovní. Vďaka za radu a za prípadné upozornenie ak som niečo spravil aj tak niečo zle aj v predošlom konaní .
Nedoplatok z ročného zúčtovania zo ZP budeš ku ukončení živnosť evidovať ako závazok o ktorý okrem iných ponížiš základ dane v daňovom priznaní, presne v r.41. Ostatné je o.k.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

renča1 Pozri príspevok
Nedoplatok z ročného zúčtovania zo ZP budeš ku ukončení živnosť evidovať ako závazok o ktorý okrem iných ponížiš základ dane v daňovom priznaní, presne v r.41. Ostatné je o.k.
Čiste teoreticky a logicky: nie je nespravodlivé, že sa na pohľadávky, ktoré neboli uhradené nevzťahuje možnosť uplatniť si 40 % výdavky? Veď ja za to nemôžem, že mi to zaplatiki neskôr?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
JAJA11 Pozri príspevok
Čiste teoreticky a logicky: nie je nespravodlivé, že sa na pohľadávky, ktoré neboli uhradené nevzťahuje možnosť uplatniť si 40 % výdavky? Veď ja za to nemôžem, že mi to zaplatiki neskôr?
Teoreticky a logicky sa ma teraz pýtaš alebo poukazuješ na moju predchádzajúcu odpoveď? Skús mi prosím ťa napovedať, pretože už mi to nemyslí...
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Muška Pozri príspevok
poviem to trošku "po lopate"
o neuhradené pohľadávky sa zvyšuje ZD iba v roku, ktorý predchádza tzv. "prechodu" z účta na paušál alebo opačne
V paušálnych výdavkoch nie som moc zbehlá, resp. vôbec, ale toto mi nesedí.
Takže v r. 2005 bolo JU, v r. 2006 chce uplatniť paušálne výdavky.
Podľa horeuvedeného ak mal v r. 2005 neuhradené pohľadávky vo výške 10.000,-- Sk, z ktorých očakával príjem v r. 2006 (aj bol), tak za rok 2005 musí podať dodatočné DP a za rok 2006 tento príjem musí prirátať, nakoľko je to príjem v r. 2006?
Je to tak?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Gabi03 Pozri príspevok
V paušálnych výdavkoch nie som moc zbehlá, resp. vôbec, ale toto mi nesedí.
Takže v r. 2005 bolo JU, v r. 2006 chce uplatniť paušálne výdavky.
Podľa horeuvedeného ak mal v r. 2005 neuhradené pohľadávky vo výške 10.000,-- Sk, z ktorých očakával príjem v r. 2006 (aj bol), tak za rok 2005 musí podať dodatočné DP áno o túto sumu priamo v DP upraví ZD a za rok 2006 tento príjem musí prirátať nie ,v roku 2006 to bude príjem neovplyvňujúci ZD, nakoľko je to príjem v r. 2006 je to PNZD?
Je to tak?
Odpoveď v texte červeným
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Ďakujem Muška.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať