Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Viem mi niekto poradit?

Som zivnostnik (4 mesiace). Do konca roka budem mat 2x prijem za odvedenu pracu (spolu cca 550tis). Nemam vlastne ziadne naklady, okrem cestovania a stravy, co je do konca roka asi 50tis (a to sa neda dat do nakladov v plnej vyske).

Ktosi mi poradil, ze je pre mna vyhodnejsia pausalna dan, pretoze tak zaplatiom ovela menej dane, akokeby som si odcital z nakladov tych par tisic.

Ako to vlastne je?
Usporiadat
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

JAJA11 Pozri príspevok
Čiste teoreticky a logicky: nie je nespravodlivé, že sa na pohľadávky, ktoré neboli uhradené nevzťahuje možnosť uplatniť si 40 % výdavky? Veď ja za to nemôžem, že mi to zaplatiki neskôr?
Čiste teoreticky a logicky: nie je.
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Je možné aby živnostník prešiel na paušálne výdavky v r. 2006 ak vo výkaze majetku a záväzkoch za r. 2005 mal stav BU Sk -1.508,-? Vo výkaze nemá žiadne pohľadávky ani záväzky, len + pokladňu a - BU. Ďakujem.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Môže v pohode.
Stav na banke ani v pokladni nemá nič spoločné s prechodom
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Ďakujem za super rýchlu odpoveď. Ja som myslela, že nemôže, pochybovala som, lebo čítala som na porade názor, že sa to berie ako záväzok.
0 0
simonka simonka

simonka je offline (nepripojený) simonka

Môžem za rok 2006 uplatniť pašalne výdavky aj keď 20.1.2006 sa stal platcom DPH?
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

simonka Pozri príspevok
Môžem za rok 2006 uplatniť pašalne výdavky aj keď 20.1.2006 sa stal platcom DPH?
Paušálne výdavky si môže uplatniť len neplatiteľ DPH.
(10)Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom
dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a2 okrem daňovníka, ktorý má
z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej
hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné
daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa
tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného
a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu
dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo
výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný
viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o


a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

No ak je platiteľom len od 20.1.2006, /je to nie celý rok,/ tak si môže uplatniť.
Naposledy upravil tinaM : 29.03.07 at 09:56
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Ja sa prikláňam k názoru neplatňovať paušálne výdavky.Keď je daňovník už raz platiteľom DPH tak si vedie evidenciu DPH a uplatňuje si DPH na vstupe na základe prijatých faktúr a nákupov v hotovosti ktoré eviduje a je jednoduchšie podľa mňa viesť jednoduché účtovníctvo. Samozrejme neviem aký daňový základ mu vychádza - či je pre neho výhodnejšie uplatňovať si výdavky paušálom..
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

misolga Pozri príspevok
Ja sa prikláňam k názoru neplatňovať paušálne výdavky.Keď je daňovník už raz platiteľom DPH tak si vedie evidenciu DPH a uplatňuje si DPH na vstupe na základe prijatých faktúr a nákupov v hotovosti ktoré eviduje a je jednoduchšie podľa mňa viesť jednoduché účtovníctvo. Samozrejme neviem aký daňový základ mu vychádza - či je pre neho výhodnejšie uplatňovať si výdavky paušálom..
Podľa § 6 ods.10 ZDP si môže uplatniť.
Nebol platiteľom k 1.1.2006.
Jedná sa o časť roka.
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Uvažovala som čo by bolo výhodnejšie- či viesť jednoduché účtovníctvo alebo uplatňovať paušálne výdavky, podľa toho ako mu vychádza základ dane, paušálne výdavky som kategoricky nezamietala..
0 0
bambino87 bambino87

bambino87 je offline (nepripojený) bambino87

chcem sa este k teme spytat, chcem zacat zivnost, este som nikde nepracovala. ked som si to tak ratala, mala by som prijem vymyslim si 200 000,- rocne, odvody do poistovni 48 000,- rocne. keby som chcela si uplatnit 40% paušálne výdavky bolo by to: 200 000 - 40% = 120 000,-
120 000 - 48 000 = 72 000,-
A zo 72 000,- by som odviedla 19% daň? čiže 28 800,-? alebo si ešte z tej sumy odratam nezdanitelnu cast na danovnika 90 816,-? takze by mi eventualne este mali vratit volaco? Dakujem velmi mi tym pomozete.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

bambino87 Pozri príspevok
chcem sa este k teme spytat, chcem zacat zivnost, este som nikde nepracovala. ked som si to tak ratala, mala by som prijem vymyslim si 200 000,- rocne, odvody do poistovni 48 000,- rocne. keby som chcela si uplatnit 40% paušálne výdavky bolo by to: 200 000 - 40% = 120 000,-
120 000 - 48 000 = 72 000,-
A zo 72 000,- by som odviedla 19% daň? čiže 28 800,-? alebo si ešte z tej sumy odratam nezdanitelnu cast na danovnika 90 816,-? takze by mi eventualne este mali vratit volaco? Dakujem velmi mi tym pomozete.
Vrátiť Ti nemajú čo, keď neplatíš daň... Ale odpočítateľnú položku si uplatníš, takže Tvoj základ dane bude 0.
0 0
bambino87 bambino87

bambino87 je offline (nepripojený) bambino87

a mozem sa este spytat, viem ze ked si uplatnim 40% paušalne vydavky tak nerobim uctovnictvo, ale iba evidenciu prijmov, pohladavok a zavazkov. ak pisem spravne malo by to byt vsetko, potrebujem nejake knihy v ktorych to budem viest? alebo staci iby ak mi pride kontrola im ukazat moje faktury...
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

V zmysle § 6 ods.10 Zákona o dani z príjmov je daňovník pri uplatňovaní výdavkov percentom z príjmov povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach. Forma tejto evidencie nie je predpísaná .
0 0
bambino87 bambino87

bambino87 je offline (nepripojený) bambino87

Dakujem za radu
nevies mi nahodou niekoho poradit kto si uplatnuje pausalne vydavky aby mi mohol poradit metodu ako to viest? ci staci aby som si zalozila jeden zakladat a tam si to pekne pozaradovala
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Ja obyčajne týmto "paušalistom" zakladám do rýchloviazaču rad radom faktúry, príp. výpisy z účtu + potvrdenky o zaplatení odvodov a vyrobím im tabuľku s pohľadávkami a príjmami (príp. zásobami) v exceli.
0 0
bambino87 bambino87

bambino87 je offline (nepripojený) bambino87

robila som JU a tam sa musi viest pokladna, prijem ( z BU ) a vydaj, pri pausali sa s tym zaoberat nemusim?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Nie, daňovník, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov nie je účtovnou jednotkou a nie je povinný viesť jednoduché účtovníctvo, iba vyššie uvedené evidencie.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

... najmä v tom je "čaro" paušálnych výdavkov .
0 0
bambino87 bambino87

bambino87 je offline (nepripojený) bambino87

dakujem uz smed som sa spytala na vsetko
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

bambino87 Pozri príspevok
chcem sa este k teme spytat, chcem zacat zivnost, este som nikde nepracovala. ked som si to tak ratala, mala by som prijem vymyslim si 200 000,- rocne, odvody do poistovni 48 000,- rocne. keby som chcela si uplatnit 40% paušálne výdavky bolo by to: 200 000 - 40% = 120 000,-
120 000 - 48 000 = 72 000,-
A zo 72 000,- by som odviedla 19% daň? čiže 28 800,-? alebo si ešte z tej sumy odratam nezdanitelnu cast na danovnika 90 816,-? takze by mi eventualne este mali vratit volaco? Dakujem velmi mi tym pomozete.
Zlý postup ste uviedli.

rok 2007-príjmy:
Príjem: 200 000, Sk
Výdavok: 80 000, Sk+odvody 48 000, Sk=128 000, Sk
ZD:......................... 72 000,- Sk
Nezdaniteľná časť ZD: -95 616, Sk
ZD znížený o nezdanit.časť dane: 0, Sk
Daň: 0
Nepočítate ihneď daň zo základu dane, najskoôr si uplatníte nezdanit. časť ZD
Naposledy upravil betka : 31.05.07 at 17:08
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať