Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Viem mi niekto poradit?

Som zivnostnik (4 mesiace). Do konca roka budem mat 2x prijem za odvedenu pracu (spolu cca 550tis). Nemam vlastne ziadne naklady, okrem cestovania a stravy, co je do konca roka asi 50tis (a to sa neda dat do nakladov v plnej vyske).

Ktosi mi poradil, ze je pre mna vyhodnejsia pausalna dan, pretoze tak zaplatiom ovela menej dane, akokeby som si odcital z nakladov tych par tisic.

Ako to vlastne je?
Usporiadat
bambino87 bambino87

bambino87 je offline (nepripojený) bambino87

takze rocne zuctovanie robi aj SZČO ktora nie je uctovnou jednotkou, a daňové priznanie bude robiť až ked prejde na účtovníctvo pokial tomu spravne rozumim.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

bambino87 Pozri príspevok
takze rocne zuctovanie robi aj SZČO ktora nie je uctovnou jednotkou, a daňové priznanie bude robiť až ked prejde na účtovníctvo pokial tomu spravne rozumim.
Nie - DP podáva v každom prípade /resp. ak dosiahne príjem min. vo výške polovice nezdaniteľnej časti na daňovníka ..... /.
0 0
bambino87 bambino87

bambino87 je offline (nepripojený) bambino87

zle formulovana otazka, poda DP len moze si uplatnit zivnostnik nezdanitelnu cast zakladu dane na svoju manzelku, ktora cast roka nebola zamestnana a do konca r. 2007 nedosiahne prilem vyssi 90 816?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

bambino87 Pozri príspevok
zle formulovana otazka, poda DP len moze si uplatnit zivnostnik nezdanitelnu cast zakladu dane na svoju manzelku, ktora cast roka nebola zamestnana a do konca r. 2007 nedosiahne prilem vyssi 90 816?
Ak nedosiahne manželka v roku 2007 príjem 95.616 Sk, tak manžel si môže uplatniť na manželku rozdiel medzi NČ a príjmom manželky.
0 0
Galadik Galadik

Galadik je offline (nepripojený) Galadik

Dobrý deň, prosím o radu. Som plný invalidný dôchodca a mám živnosť ako remeselník. Za roku 2006 som si uplatnil paušálne náklady vo 60%. Uplatnil som si aj odpočitateľnú položku na seba a manželku.
Chcem sa spýtať či som mal na to právo. Zároveň sa chcel spýtať aké doklady si musím odkladať pre prípadnú daňovú kontrolu.
Ďakujem.
Naposledy upravil Galadik : 19.08.07 at 08:33
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Galadik Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím o radu. Som plný invalidný dôchodca a mám živnosť ako remeselník. Za roku 2006 som si uplatnil paušálne náklady vo 60%.
Chcem sa spýtať či som mal ako ID právo na uplatnenie paušálnych nákladov a aké doklady musím odkladať pre prípadnú daňovú kontrolu.
Ďakujem.
Poberanie ID nemá vplyv na uplatnenie paušálnych výdavkov. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a pohľadávkach.

--------
Veronika
0 0
Galadik Galadik

Galadik je offline (nepripojený) Galadik

Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Zároveň Vás chcem poprosiť na otázku či som si ma nárok, ako ID, uplatňovať odpočítateľné položky za seba a za manželku. Manželka nemá žiadaný príjem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ak manželka v r.2006 nemala žiadny príjem /je doma - dobrovolne nezamestnaná ?/ mohol si si na seba aj manželku uúplatniť nezdanitelnú čiastku 90 816 sk.

-------
Veronika
0 0
Galadik Galadik

Galadik je offline (nepripojený) Galadik

Ďakujem za odpoveď.
Galadík.
0 0
benyl benyl

benyl je offline (nepripojený) benyl

Dobrý deň
prosím Vás o radu nakoľko mám z tých informácií španielsku dedinu a posielajú ma z jednéej inštitúcie do druhej .
Manželka poberá opatrovateľské za opatrovanie brata ktorý je ZŤP.
Podľa zákona môže mať príjem 2 násobok životného minima a vtedy bude dostávať opatrovateľské 10 200 ,- Sk.
Chce začať robiť sprostredkovanie poistenia a navrhovali nám paušálne výdavky. Otázka je či čistý príjem z hľadiska zdanenia sa ráta bez opatrovateľského? Kancelária bude v našom dome v jednej izbe, auto bude používať moje súkromné ( cca 30 000 Km ročne), internet, telefon...?
Oplatí sa nám naozaj paušálna daň, alebo radšej jednoduché účtovníctvo ...
Odvody jej bude odvádzať štát ak jej príjem nepresiahne 10 200,- .Ak presiahne za ten mesiac si to bude musiať doplatiť pri ročnom zúčtovaní. Problém je že toto mi nevedeli potvrdiť na urade práce a sociálnych vecí ( volal som priamo na ministerstvo ale stále nič jednoznačné).
Stretli ste sa takýmto prípadom?
Vopred ďakujem za odpoveď
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

dobrý deň.

Chcem sa opýtať.

Pri paušálnych výdavkoch čo beriem do úvahy?

Všetky vystavené faktúry za rok 2007 bez ohľadu na ich úhradu?

napr. ak sú príjmy za rok 400.000,- a z toho je 30.000,- neuhradených do konca roka 2007 z akých príjmov vychádzam? 400.000,- alebo 370.000,- Sk

a ako je to so závazkami t.j. poistným v decembri a zaplat. v januári? pri paušálnych výdavkoch?
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

elizabet100 Pozri príspevok
dobrý deň.

Chcem sa opýtať.

Pri paušálnych výdavkoch čo beriem do úvahy?

Všetky vystavené faktúry za rok 2007 bez ohľadu na ich úhradu?

napr. ak sú príjmy za rok 400.000,- a z toho je 30.000,- neuhradených do konca roka 2007 z akých príjmov vychádzam? 400.000,- alebo 370.000,- Sk

a ako je to so závazkami t.j. poistným v decembri a zaplat. v januári? pri paušálnych výdavkoch?
Príjmom sú zaplatené pohľadávky. (370000,-)
výdaje na poistné sa pripočítavajú k paušálnym výdavkom ( iba skutočne zaplatené poistné v danom roku - zdaňovacom období)
0 0
mirhu mirhu

mirhu je offline (nepripojený) mirhu

Mirka
benyl Pozri príspevok
Dobrý deň
prosím Vás o radu nakoľko mám z tých informácií španielsku dedinu a posielajú ma z jednéej inštitúcie do druhej .
Manželka poberá opatrovateľské za opatrovanie brata ktorý je ZŤP.
Podľa zákona môže mať príjem 2 násobok životného minima a vtedy bude dostávať opatrovateľské 10 200 ,- Sk.
Chce začať robiť sprostredkovanie poistenia a navrhovali nám paušálne výdavky. Otázka je či čistý príjem z hľadiska zdanenia sa ráta bez opatrovateľského? Kancelária bude v našom dome v jednej izbe, auto bude používať moje súkromné ( cca 30 000 Km ročne), internet, telefon...?
Oplatí sa nám naozaj paušálna daň, alebo radšej jednoduché účtovníctvo ...
Odvody jej bude odvádzať štát ak jej príjem nepresiahne 10 200,- .Ak presiahne za ten mesiac si to bude musiať doplatiť pri ročnom zúčtovaní. Problém je že toto mi nevedeli potvrdiť na urade práce a sociálnych vecí ( volal som priamo na ministerstvo ale stále nič jednoznačné).
Stretli ste sa takýmto prípadom?
Vopred ďakujem za odpoveď
Opatrovateľské 10 200 Sk???? to je nejako veľa, ved maximum je 7500 sk,ja som tu raz zadavala taku otazku, ale zatial mi nikto neporadil, ze ci mozem popri tom mat aj nejaku brigadu, ale zda sa mi ze nie, ved ked predsa beries opatrovatelske , tak sa staras o dotycnu osobu, celodenne, a tazko potom mozes este pracovat.. Ale ak sa nieco dozvies, nechaj mi tu oodkaz, pretoze by aj mna take nieco zaujimalo,ci sa da subezne brat opatrovatelsky prispevok pre TZP a vykonavat nejakupracovnu cinnost..poradi niekto ?
0 0
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
benyl Pozri príspevok
Dobrý deň
prosím Vás o radu nakoľko mám z tých informácií španielsku dedinu a posielajú ma z jednéej inštitúcie do druhej .
Manželka poberá opatrovateľské za opatrovanie brata ktorý je ZŤP.
Podľa zákona môže mať príjem 2 násobok životného minima a vtedy bude dostávať opatrovateľské 10 200 ,- Sk.
Chce začať robiť sprostredkovanie poistenia a navrhovali nám paušálne výdavky. Otázka je či čistý príjem z hľadiska zdanenia sa ráta bez opatrovateľského? Kancelária bude v našom dome v jednej izbe, auto bude používať moje súkromné ( cca 30 000 Km ročne), internet, telefon...?
Oplatí sa nám naozaj paušálna daň, alebo radšej jednoduché účtovníctvo ...
Odvody jej bude odvádzať štát ak jej príjem nepresiahne 10 200,- .Ak presiahne za ten mesiac si to bude musiať doplatiť pri ročnom zúčtovaní. Problém je že toto mi nevedeli potvrdiť na urade práce a sociálnych vecí ( volal som priamo na ministerstvo ale stále nič jednoznačné).
Stretli ste sa takýmto prípadom?
Vopred ďakujem za odpoveď
Podľa akého zákona? V zákone o sociálnej pomoci č. 195/1998, po zmene zákona v r 2004 (priložený link) môže byť príjem opatrovateľa max.0,6 násobok živ. minima (5130), teda 3078 Sk.
A aj tých 10 200 Sk sa mi vidí veľa, nakoľko príspevok je 6 000 Sk a ešte sa znižuje napr. pri vysokom dôchodku opatrovaného, ak poberá dôchodok pre bezvládnosť.
Pozisťuj si to poriadne, aby ste neprišli o ten príspevok za opatrovanie.
Pozri zákon 45/2004 § 64a
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/de...%A1lnej+pomoci
Naposledy upravil Lydka R : 29.12.07 at 21:36
0 0
copilot copilot

copilot je offline (nepripojený) copilot

copilot Rally
Mam otázku prosím poradte mi?
Idem si odratať paušalné výdavky 40% z príjmu a možem si odrátať aj 90.816,- na svoju osobu? k tym 40% ?????
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

copilot Pozri príspevok
Mam otázku prosím poradte mi?
Idem si odratať paušalné výdavky 40% z príjmu a možem si odrátať aj 90.816,- na svoju osobu? k tym 40% ?????
Áno, môžeš a aj platby do zdravotnej a sociálnej poisťovne, príp. ak máš doplnkové dôchodkové, alebo životné poistenie (za určitých podmienok) ešte max.12000.- Sk.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
copilot Pozri príspevok
Mam otázku prosím poradte mi?
Idem si odratať paušalné výdavky 40% z príjmu a možem si odrátať aj 90.816,- na svoju osobu? k tym 40% ?????
Tých 90.816,- v skutočnosti je na rok 2007 95.616,- Sk, a je to nezdaniteľná čiastka na daňovníka.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Lydka R Pozri príspevok
Podľa akého zákona? V zákone o sociálnej pomoci č. 195/1998, po zmene zákona v r 2004 (priložený link) môže byť príjem opatrovateľa max.0,6 násobok živ. minima (5130), teda 3078 Sk.
A aj tých 10 200 Sk sa mi vidí veľa, nakoľko príspevok je 6 000 Sk a ešte sa znižuje napr. pri vysokom dôchodku opatrovaného, ak poberá dôchodok pre bezvládnosť.
Pozisťuj si to poriadne, aby ste neprišli o ten príspevok za opatrovanie.
Pozri zákon 45/2004 § 64a
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/de...%A1lnej+pomoci
Typujem, že manželka dostáva od brata odmenu za osobnú asistenciu ... a ten zase dostane príspevok na osobnú asistenciu od UPSVaR, ak jeho príjem nepresiahne dvojnásobok ŽM ...(ešte je to upresnené)
.. pre benyl, nie je to náhodou tak?
0 0
bambino87 bambino87

bambino87 je offline (nepripojený) bambino87

Dobry den, mam problem, som zaciatocnik, ale nejako sa zacat musi. zatial mam iba dvoch klientov, a jeden z nich je trosku komplikovany. je pausalista, pracuje pre jedneho chlapika, u ktoreho predava PC a robi servis. Pripravujem sa na jeho DP, len ma trosku zaskocil papierom o potvrdeni "daň vyberaná zrážkou poda &43 ods. 3 písm.j zákona - kde v riadku 12. je úhrn záčtovaných a vyplatených príjmov zo závislej činnosti & 5 ods. 1 písm. a) až g) .... 2000,-
a v riadku 14 je úhrnná suma dane ... 380,-
Toto tiež zohladním v DP, ak ano tak kde?
Dakujem
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

bambino87 Pozri príspevok
Dobry den, mam problem, som zaciatocnik, ale nejako sa zacat musi. zatial mam iba dvoch klientov, a jeden z nich je trosku komplikovany. je pausalista, pracuje pre jedneho chlapika, u ktoreho predava PC a robi servis. Pripravujem sa na jeho DP, len ma trosku zaskocil papierom o potvrdeni "daň vyberaná zrážkou poda &43 ods. 3 písm.j zákona - kde v riadku 12. je úhrn záčtovaných a vyplatených príjmov zo závislej činnosti & 5 ods. 1 písm. a) až g) .... 2000,-
a v riadku 14 je úhrnná suma dane ... 380,-
Toto tiež zohladním v DP, ak ano tak kde?
Dakujem
Je to daň vybraná zrážkou - príjem podľa par. 5 /závislá činnosť/ - tieto príjmy môžeš a nemusíš uviesť do DP. Daň je vysporiadaná.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať