Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Viem mi niekto poradit?

Som zivnostnik (4 mesiace). Do konca roka budem mat 2x prijem za odvedenu pracu (spolu cca 550tis). Nemam vlastne ziadne naklady, okrem cestovania a stravy, co je do konca roka asi 50tis (a to sa neda dat do nakladov v plnej vyske).

Ktosi mi poradil, ze je pre mna vyhodnejsia pausalna dan, pretoze tak zaplatiom ovela menej dane, akokeby som si odcital z nakladov tych par tisic.

Ako to vlastne je?
Usporiadat
bambino87 bambino87

bambino87 je offline (nepripojený) bambino87

velmi pekne dakujem
0 0
Katarína Kolarčíková Katarína Kolarčíková
Prosím Vás, vždy som robila iba PÚ, tak mám jednu základnú otázku... Paušálne výdavky si môže uplatňovať ktorákoľvek SZČO? Nemusí to oznámiť napr. na DÚ?
a ešte jeden dotaz :
Nemohli by ste mi napísať v skratke, na čo všetko má SZČO pri vedení JÚ nárok? Napr. ako si môže uplatniť mobilný telefón, motorové vozidlo, ... a ostatné výhody?

Ďakujem Vám kráááásne!
0 0
Katarína Kolarčíková Katarína Kolarčíková
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

SZČO ak nie registr.platiteľom DPH,si môže podľa § 6 odst.10 ZDP uplatniť paučšálne výdavky.
Daňové výdavky § 19 ZDP,všetko čo potrebuje na zabezpečenie a udržanie príjmu.
0 0
Katarína Kolarčíková Katarína Kolarčíková
vikinka Pozri príspevok
SZČO ak nie registr.platiteľom DPH,si môže podľa § 6 odst.10 ZDP uplatniť paučšálne výdavky.
Daňové výdavky § 19 ZDP,všetko čo potrebuje na zabezpečenie a udržanie príjmu.
Ďakujem, v tom sa vŕtam už od rána, cez všetky tie odvolania na iné zákony a ešte mi to chvíľu určite potrvá... Myslela som len tak naozaj zbežne, základné veci ako ak má na seba mobil, má svoje auto, čo z toho si môže uplatniť... Ak sa to vôbec takto jednoducho dá povedať...
0 0
Jano23 Jano23

Jano23 je offline (nepripojený) Jano23

Ešte sa dajú odrátať odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne, potom odpočitateľná položka od základu dane pre rok 2007 95 616 Sk , pre rok 2008 je to 98 496 Sk. / ak základ dane nie je vyšší ako 498 000 Sk/
PS: Ja si ešte odratávam 12 000 Sk za rok , pretože si sporím 1000 Sk mesačne na III. pilier, prípadne daňový bónus na dieťa jeden z rodičov.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Katarína Kolarčíková Pozri príspevok
Ďakujem, v tom sa vŕtam už od rána, cez všetky tie odvolania na iné zákony a ešte mi to chvíľu určite potrvá... Myslela som len tak naozaj zbežne, základné veci ako ak má na seba mobil, má svoje auto, čo z toho si môže uplatniť... Ak sa to vôbec takto jednoducho dá povedať...
Ak má mobil na IČO, môže si faktúry uplatniť v nákladoch,ak je auto zaradené v majetku uplatní si vo výdavkoch spotrebu PL,ak nie má možnosť uplatniť paušál.náhradu 6,20,-sk/1km+spotr.PL,do výdavkov si dá to čo dokáže obhájiť,že potreboval pri svojej činnosti.Okrem iného samozrejme zaplatené odvody do SP a ZP, odpočítateľnú položku za rok 2007 95 616,-.
0 0
Katarína Kolarčíková Katarína Kolarčíková
vikinka Pozri príspevok
Ak má mobil na IČO, môže si faktúry uplatniť v nákladoch,ak je auto zaradené v majetku uplatní si vo výdavkoch spotrebu PL,ak nie má možnosť uplatniť paušál.náhradu 6,20,-sk/1km+spotr.PL,do výdavkov si dá to čo dokáže obhájiť,že potreboval pri svojej činnosti.Okrem iného samozrejme zaplatené odvody do SP a ZP, odpočítateľnú položku za rok 2007 95 616,-.
Ďakujem veľmi pekne. A ak má mobil na seba ako súkr. osobu? Nemôže si tiež uplatniť nejaký paušál z tej faktúry?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ale toto je už dosť .
0 0
Katarína Kolarčíková Katarína Kolarčíková
A ešte, pri tom aute - musí viesť knihu jázd v oboch prípadoch?
0 0
Katarína Kolarčíková Katarína Kolarčíková
Johanka Pozri príspevok
Ale toto je už dosť .
viem, pardon, uz koncim
0 0
maska4 maska4

maska4 je offline (nepripojený) maska4

Ahojte,citala som, citala.Mozem si to zhrnut a poradite mi.V roku 2006 uctovna jednotka - skutocne naklady. Vyjde do straty. V roku 2007 chce prejst na pausalne vydaje 40%.Treba teda podat dodatocne DP / aj k nejakemu terminu?????/ a dopocitat vysku pohladavok, zavazkov a zasob z vykazu o majetku. Potom spravim Dp za rok 2007 . Mozem nasledne odpocitat aj stratu?
A teraz co zo SP? Z DDP vyjde vyssi prijem , teda sa malo platit do SP ale neplatilo sa.Budu to sankcionovat alebo dorubovat?Dakujem.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

maska4 Pozri príspevok
Ahojte,citala som, citala.Mozem si to zhrnut a poradite mi.V roku 2006 uctovna jednotka - skutocne naklady. Vyjde do straty. V roku 2007 chce prejst na pausalne vydaje 40%.Treba teda podat dodatocne DP / aj k nejakemu terminu?????/ a dopocitat vysku pohladavok, zavazkov a zasob z vykazu o majetku. Potom spravim Dp za rok 2007 . Mozem nasledne odpocitat aj stratu?
A teraz co zo SP? Z DDP vyjde vyssi prijem , teda sa malo platit do SP ale neplatilo sa.Budu to sankcionovat alebo dorubovat?Dakujem.
Zákon neumožňuje robiť DDP bez pokút, takže treba spočítať, či pokuty by nespôsobili viac výdavkov ako sa ušetrilo.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Jaja, daňovník ale nemá na výber .... má povinnosť upraviť základ dane. V zadaní je, že sa základ dane dokonca zvýši ....
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

maska4 Pozri príspevok
Ahojte,citala som, citala.Mozem si to zhrnut a poradite mi.V roku 2006 uctovna jednotka - skutocne naklady. Vyjde do straty. V roku 2007 chce prejst na pausalne vydaje 40%.Treba teda podat dodatocne DP / aj k nejakemu terminu?????/ a dopocitat vysku pohladavok, zavazkov a zasob z vykazu o majetku. Potom spravim Dp za rok 2007 . Mozem nasledne odpocitat aj stratu?
A teraz co zo SP? Z DDP vyjde vyssi prijem , teda sa malo platit do SP ale neplatilo sa.Budu to sankcionovat alebo dorubovat?Dakujem.
Lehotu na podanie DDP stanovuje Zákon o správe daní a poplatkov v § 39
(2) Ak daňový subjekt zistí, že podané daňové priznanie alebo hlásenie je nesprávne alebo neúplné a jeho oprava má za následok zvýšenie dane alebo zníženie nadmerného odpočtu,11ad) je povinný podať správcovi dane dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení s uvedením obdobia, ktorého sa dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie týka. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná, ak osobitný zákon neustanovuje inak.

0 0
maska4 maska4

maska4 je offline (nepripojený) maska4

Johanka Pozri príspevok
Lehotu na podanie DDP stanovuje Zákon o správe daní a poplatkov v § 39
(2) Ak daňový subjekt zistí, že podané daňové priznanie alebo hlásenie je nesprávne alebo neúplné a jeho oprava má za následok zvýšenie dane alebo zníženie nadmerného odpočtu,11ad) je povinný podať správcovi dane dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení s uvedením obdobia, ktorého sa dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie týka. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná, ak osobitný zákon neustanovuje inak.
No v podstate moja otazka smeruje k tomu, ze kedy sa vlastne SZCO musi rozhodnut, ze ide na paušalne vydaje??
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Johanka Pozri príspevok
Jaja, daňovník ale nemá na výber .... má povinnosť upraviť základ dane. V zadaní je, že sa základ dane dokonca zvýši ....
Ale môže sa rozhodnúť, či prejde na paušálne výdavky alebo bude pokračovať vo vykazovaní skutočných nákladov.
0 0
maska4 maska4

maska4 je offline (nepripojený) maska4

Alebo inak. V tomto roku teda SZCO ponecha v uctovnictve skutocne naklady. Moze subezne hned v tom istom DP robit upravy podľa §17, s tym, ze v roku 2008 by sa preslo na pausalne vydaje, alebo po podani riadneho DP treba hned spravit dodatocne....A preco by hned to DDP mali pokutovat? Dakujem.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Myslíš KEDY časovo? Zákonodarca asi predpokladá, že daňovník na začiatku zdaňovacieho obdobia vie, aký spôsob uplatňovania výdavkov použije, teda upravuje základ dane pri prechode na iný spôsob uplatňovania výdavkov v reálnom čase .
Všetci vieme, že kopec daňovníkov toto netuší a zvažuje až pri podaní DP. Niektorí dokonca v dobrej viere vedú JÚ a na konci roka zistia, že sa to neoplatí ...a z toho im vyplynie splniť povinnost podania DDP, pretože v riadnom DP neupravili základ dane ...
Celkom slušný priestor na sankcie .
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

maska4 Pozri príspevok
Alebo inak. V tomto roku teda SZCO ponecha v uctovnictve skutocne naklady. Moze subezne hned v tom istom DP robit upravy podľa §17, s tym, ze v roku 2008 by sa preslo na pausalne vydaje, alebo po podani riadneho DP treba hned spravit dodatocne....A preco by hned to DDP mali pokutovat? Dakujem.
Úpravu základu dane sa má robiť v riadnom DP. Keď sa však rozhodne až po jeho podaní,resp. po uplynutí lehoty na podanie riadneho DP, už je k dispozícii iba DDP.
Naposledy upravil Johanka : 12.01.08 at 09:13
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať