Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Viem mi niekto poradit?

Som zivnostnik (4 mesiace). Do konca roka budem mat 2x prijem za odvedenu pracu (spolu cca 550tis). Nemam vlastne ziadne naklady, okrem cestovania a stravy, co je do konca roka asi 50tis (a to sa neda dat do nakladov v plnej vyske).

Ktosi mi poradil, ze je pre mna vyhodnejsia pausalna dan, pretoze tak zaplatiom ovela menej dane, akokeby som si odcital z nakladov tych par tisic.

Ako to vlastne je?
Usporiadat
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

maska4 Pozri príspevok
Alebo inak. V tomto roku teda SZCO ponecha v uctovnictve skutocne naklady. Moze subezne hned v tom istom DP robit upravy podľa §17, s tym, ze v roku 2008 by sa preslo na pausalne vydaje, alebo po podani riadneho DP treba hned spravit dodatocne....A preco by hned to DDP mali pokutovat? Dakujem.
V prípade, že sa rozhodne ponechať v roku 2007 skutočné náklady a v roku 2008 chce paušálne výdavky, potom musí upraviť daňové priznanie za rok 2007 podľa paragrafu 17 a nemusí podávať DDP, čiže je to aj bez pokuty.
0 0
maska4 maska4

maska4 je offline (nepripojený) maska4

JAJA11 Pozri príspevok
V prípade, že sa rozhodne ponechať v roku 2007 skutočné náklady a v roku 2008 chce paušálne výdavky, potom musí upraviť daňové priznanie za rok 2007 podľa paragrafu 17 a nemusí podávať DDP, čiže je to aj bez pokuty.

A treba aj niekde poznacit, ze v roku 2008 sa bude robit pausalom?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

maska4 Pozri príspevok
A treba aj niekde poznacit, ze v roku 2008 sa bude robit pausalom?
Myslím, že to nie je povinné, ale nič sa nestane, ak sa do poznámok v daň. priznaní uvedie, že v nasledujúcom roku sa budú účtovať paušálne výdavky.
0 0
maska4 maska4

maska4 je offline (nepripojený) maska4

Dakujem za radu.
0 0
Fedab Fedab

Fedab je offline (nepripojený) Fedab

pracujúci dôchodca
Za rok 2007 chcem v DP uplatniť paušálny výdavok 40%.Môžem si od základu dane odpočítať na nepracujúcu manželku 95.616 .-Sk a tiež výdavky do fondov(ZP SP)?
Prosím poraďte,či musím nejako ohlásiť na DU,že chcem uplatniť paušálne výdavky,lebo za r.2006 som uplatňoval skutočné výdavky.Ďakujem.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

JAJA11 Pozri príspevok
Myslím, že to nie je povinné, ale nič sa nestane, ak sa do poznámok v daň. priznaní uvedie, že v nasledujúcom roku sa budú účtovať paušálne výdavky.
Paušálne výdavky sa neúčtujú a nie je potrebné nič podobné v DP uvádzať. Čo keď sa zmení situácia ???
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Johanka Pozri príspevok
Paušálne výdavky sa neúčtujú a nie je potrebné nič podobné v DP uvádzať. Čo keď sa zmení situácia ???
Súhlasím s Johankou. Uplatnenie paušálnych výdavkov sa uvádza v daňovom priznaní za bežné obdobie (tento rok tam pribudol aj údaj o zaplatenom poistnom), či ich uplatním aj na budúci rok sa v DP nespomína.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Fedab Pozri príspevok
Za rok 2007 chcem v DP uplatniť paušálny výdavok 40%.Môžem si od základu dane odpočítať na nepracujúcu manželku 95.616 .-Sk a tiež výdavky do fondov(ZP SP)?
Prosím poraďte,či musím nejako ohlásiť na DU,že chcem uplatniť paušálne výdavky,lebo za r.2006 som uplatňoval skutočné výdavky.Ďakujem.
Paušálne výdavky
Prechod na pausalne vydavky???
Zmena spôsobu uplatňovania výdavkov v nasledujúcom roku.
0 0
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
Fedab Pozri príspevok
Za rok 2007 chcem v DP uplatniť paušálny výdavok 40%.Môžem si od základu dane odpočítať na nepracujúcu manželku 95.616 .-Sk a tiež výdavky do fondov(ZP SP)?
Prosím poraďte,či musím nejako ohlásiť na DU,že chcem uplatniť paušálne výdavky,lebo za r.2006 som uplatňoval skutočné výdavky.Ďakujem.
Skutočnosť, že uplatňuješ paušálne výdavky sa vyznačí v daňovom priznaní (B) pod tabuľkou č.1 na str.3. A po novom tam uvedieš aj výšku príspevkov do poisťovní
0 0
Fedab Fedab

Fedab je offline (nepripojený) Fedab

pracujúci dôchodca
Dovolím si ešte jednu otázočku.Ak si teda uplatním paušálny výdavok40% a k 31.12.2007 som ukončil podnikanie,pričom mi moji zákazníci neuhradili všetky faktúry k 31.12.2007,zdaňujem
aj tie,však?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Fedab Pozri príspevok
Dovolím si ešte jednu otázočku.Ak si teda uplatním paušálny výdavok40% a k 31.12.2007 som ukončil podnikanie,pričom mi moji zákazníci neuhradili všetky faktúry k 31.12.2007,zdaňujem
aj tie,však?
Áno, pri ukončení podnikania treba upraviť všetko tak ako pri zmene spôsobu účtovania.
0 0
Fedab Fedab

Fedab je offline (nepripojený) Fedab

pracujúci dôchodca
Ďakujem za poradenie.
0 0
vysky vysky

vysky je offline (nepripojený) vysky

Aj ja si chcem niečo overiť, neviem, či uvažujem správne, čo sa týka paušálnych výdavkov a či sa mi to oplatí.

Momentálne účtujem v JU, príjem za r. 2007 je 500 000, zásoby neevidujem, lebo fakturujem len sprostredkovateľské provízie, pohľadávky mám všetky do konca roka uhradené, záväzky tiež, až na záväzky týkajúce sa odvodov do fondov. Výdavky mám na nájomné, PHM, mobil, fondy, čo nie je celkom málo, ale chcem si zjednodušiť vedenie účtovníctva a nie ho skomplikovať, tak hľadám aj cestu paušálnych výdavkov. A teraz k otázke, dobre som pochopila, že ak nemám zásoby ani neuhradené pohľadávky, nemusím podávať dodatočné DP a môžem prejsť rovno na paušálne výdavky?
Ako je to s tým spomínaným nájomným resp. časťou nájomného v tom paragrafe 17? Musím tam niečo upraviť?
(Platím nájomné za priestory trvalým príkazom, vždy mesiac vopred, teda za december v novembri...)


Musím pri prechode opäť na JU pri rovnakom príjme a ostatných podmienkach (žiadne zásoby ani neuhradené pohľadávky) napr. v nasledujúcom roku niečo opäť upravovať alebo môžem znova viesť preukázateľné výdavky?

Chcem sa vyhnúť zbytočným úpravám ale aj zjednodušiť vedenie účtov. Poradíte mi, čo sa viac oplatí?
Za rady Ďakujem

V.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

vysky Pozri príspevok
Aj ja si chcem niečo overiť, neviem, či uvažujem správne, čo sa týka paušálnych výdavkov a či sa mi to oplatí.

Momentálne účtujem v JU, príjem za r. 2007 je 500 000, zásoby neevidujem, lebo fakturujem len sprostredkovateľské provízie, pohľadávky mám všetky do konca roka uhradené, záväzky tiež, až na záväzky týkajúce sa odvodov do fondov. Výdavky mám na nájomné, PHM, mobil, fondy, čo nie je celkom málo, ale chcem si zjednodušiť vedenie účtovníctva a nie ho skomplikovať, tak hľadám aj cestu paušálnych výdavkov. A teraz k otázke, dobre som pochopila, že ak nemám zásoby ani neuhradené pohľadávky, nemusím podávať dodatočné DP a môžem prejsť rovno na paušálne výdavky?
Ak v r.2007 chceš viesť evidenciu(uplatňovať si paušálne výdavky), v DP za r.2006 si si mala upraviť základ dane(v tvojom prípade) o záväzky(v DP r.41). Záväzkami sú pre teba aj odvody za 12/2006 uhrádzané v 1/2007. Dtto záväzok za mobil, ak je za obdobie z r.2006.
Ako je to s tým spomínaným nájomným resp. časťou nájomného v tom paragrafe 17? Musím tam niečo upraviť?
(Platím nájomné za priestory trvalým príkazom, vždy mesiac vopred, teda za december v novembri...)
Upraviť základ dane o nájomné za 1/2007 uhradené v 12/2006.
Musím pri prechode opäť na JU pri rovnakom príjme a ostatných podmienkach (žiadne zásoby ani neuhradené pohľadávky) napr. v nasledujúcom roku niečo opäť upravovať alebo môžem znova viesť preukázateľné výdavky?
Ak prechádzaš z evidencie na ÚJ(účtovná jednotka), upravuješ základ dane o nespotrebované zásoby a o pohľadávky. Uvádzaš, že to nie je tvoj prípad.
Chcem sa vyhnúť zbytočným úpravám ale aj zjednodušiť vedenie účtov. Poradíte mi, čo sa viac oplatí?
Za rady Ďakujem
V.
Odpoveď v rámci citátu. Pozri aj http://www.porada.sk/324017-post32.html
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

vysky Posledná návšteva: Dnes 11:52 AM
Stačí takáto odpoveď?
0 0
martina100 martina100

martina100 je offline (nepripojený) martina100

Ahojte poradaci, chcem si tiez overit, ci uvazujem spravne. SZCO zacal podnikat v roku 2007, uplatni si pausalne vydavky, k 31.12.2007 ma v evidencii jednu neuhradenu fakturu - pohladavku a zavazok voci zdravotnej poistovni za december, ktory uhradi v januari 2008. V roku 2008 chce viest JU. Takze pri podani DP za rok 2007 si ZD zvysi o tu jednu fakturu a znizi o poistne za december. Moze takto upraveny ZD hned uviest v DP, alebo to musi spravit v nato urecnych riadkoch? V roku 2008 mu pride uhrada faktury - bude to prijem neovplyvnujuci ZD a taktiez zaplati poistne do ZP a bude to vydavok NOZD?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

martina100 Pozri príspevok
Ahojte poradaci, chcem si tiez overit, ci uvazujem spravne. SZCO zacal podnikat v roku 2007, uplatni si pausalne vydavky, k 31.12.2007 ma v evidencii jednu neuhradenu fakturu - pohladavku a zavazok voci zdravotnej poistovni za december, ktory uhradi v januari 2008. V roku 2008 chce viest JU. Takze pri podani DP za rok 2007 si ZD zvysi o tu jednu fakturu a znizi o poistne za december. Moze takto upraveny ZD hned uviest v DP, alebo to musi spravit v nato urecnych riadkoch? V roku 2008 mu pride uhrada faktury - bude to prijem neovplyvnujuci ZD a taktiez zaplati poistne do ZP a bude to vydavok NOZD?
Ja mám presne taký istý prípad. Základ dane treba upraviť v na to určených riadkoch, ostatné všetko je správne.
0 0
martina100 martina100

martina100 je offline (nepripojený) martina100

Super, dakujem za odpoved. Este ma napadla takato vec. Ak by som ZD upravila, ako som napisala a SZCO by sa nakoniec rozhodol, ze aj v r. 2008 si xce uplatnit pausalne vydavky. Moze alebo bude s tym problem?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

martina100 Pozri príspevok
Super, dakujem za odpoved. Este ma napadla takato vec. Ak by som ZD upravila, ako som napisala a SZCO by sa nakoniec rozhodol, ze aj v r. 2008 si xce uplatnit pausalne vydavky. Moze alebo bude s tym problem?
To je to čo trápi aj mňa. Myslím však, že v takom prípade bude treba spraviť dodatočné priznanie, ale predpokladám, že sa bude jednať o preplatok na dani, takže by to nemal byť až taký problém. To je jedna z vecí, ktorú dodnes nedoriešili v zákonoch a mohli by, lebo je veľa takých, ktorí majú tento problém.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

V zákone je doriešené dobre .... pre štátny rozpočet .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať