Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Viem mi niekto poradit?

Som zivnostnik (4 mesiace). Do konca roka budem mat 2x prijem za odvedenu pracu (spolu cca 550tis). Nemam vlastne ziadne naklady, okrem cestovania a stravy, co je do konca roka asi 50tis (a to sa neda dat do nakladov v plnej vyske).

Ktosi mi poradil, ze je pre mna vyhodnejsia pausalna dan, pretoze tak zaplatiom ovela menej dane, akokeby som si odcital z nakladov tych par tisic.

Ako to vlastne je?
Usporiadat
biba187 biba187

biba187 je offline (nepripojený) biba187

Som rada že ste ma uviedli do obrazu tak sa chcem opýtať ešte na tie paušálne výdavky, lebo v zákone je o tom dosť málo písané napr. ako dlho sa môžu robiť, kým sa nestanú platiteľom DPH? SZČO vedie JÚ a ďalší rok chce robiť paušálne výdavky dá sa na ten spôsob prejsť, prípadne potom zas na JÚ, je neplatiteľom DPH, lebo má nízky príjem a málo výdavkou?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

V zákone je napísané dosť, len ho treba prečítať celý .
Nenájdeš v ňom ustanovenie, ktoré by časovo obmedzovalo daňovníka v súvislosti s uplatňovaním paušálnych výdavkov ... ale v §17 ods.10 s odkazom na ods.8 nájdeš , aké povinnosti má daňovník v súvislosti so zmenou spôsobu uplatňovania výdavkov z paušálnych na preukázateľné a naopak.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

+ more tém na Porade
http://www.porada.sk/search.php?searchid=4766625
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Časť citátu:
AlkaS Pozri príspevok
Ahojte!
.................., tak odvody do ZP /r.2007 1064,-/ boli zaplatené v roku 2007 11 platieb a tá 12 bola uhradená až 01/2008 , tak zarátam len 11 a tú 12 dám do nového roka 2008. Mám pravdu???

Ďakujem
K paušálnym výdavkom započítaš tie odvody, ktoré boli uhradené od 1.1.2007 do 31.12.2007. Započítaš 11 tebou uvedených platieb a ak v 1/2007 bola uhradené platba za 12/2006, tak započítaš aj túto platbu. Ak si budeš v r.2008 tiež uplatňovať výdavky percentom z príjmov a platby do fondov budeš uhrádzať v lehote splatnosti, započítaš si uhradené odvody za 12/2007(uhr.v 1/2008)+1-11/2008(uhr. v 2-12/2008).
0 0
AlkaS AlkaS

AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

mamina 7 ročnej dcérky
Marína Pozri príspevok
Časť citátu:

K paušálnym výdavkom započítaš tie odvody, ktoré boli uhradené od 1.1.2007 do 31.12.2007. Započítaš 11 tebou uvedených platieb a ak v 1/2007 bola uhradené platba za 12/2006, tak započítaš aj túto platbu. Ak si budeš v r.2008 tiež uplatňovať výdavky percentom z príjmov a platby do fondov budeš uhrádzať v lehote splatnosti, započítaš si uhradené odvody za 12/2007(uhr.v 1/2008)+1-11/2008(uhr. v 2-12/2008).
Lenže on začal podnikať od 01.01.2007, takže rátam len 11 úhrad. Ďakujem Marína za odpoveď. Viete mi poradiť ohľadom toho montovania nábytku a montáže regálov???? AlkaS
0 0
lepka lepka

lepka je offline (nepripojený) lepka

Pozerala som to v prílohe 1 zákona 455/1991 Zb.ale montáž nábytku a regálov tam nie je uvedená ale pozri sa na to sama,podľa môjho vedomia a svedomia musia byť tie výdavky iba 40%
0 0
martina2006 martina2006

martina2006 je offline (nepripojený) martina2006

Prosím Vás, ak uplatňuje SZCO paušálne výdavky a v roku 2007
dostal dotáciu na začatie pod. činnosti z UPSVR, tak dotácia
ide celá do základu dane ale 40% paušálne výdavky rátam z príjmov
bez dotácie alebo všetky príjmy+dotácia a tak 40%? A samozrejme
+ poistné do ZP a SP. Ďakujem.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Ak uplatňuje paušálne výdavky, dotácia ide celá do príjmu, čiže príjem + dotácia a z toho rátaš 40 % výdavky....

Pozri:
http://www.porada.sk/t47817-p2-dotac...e-vydavky.html
0 0
zuhl zuhl

zuhl je offline (nepripojený) zuhl

K paušálnym výdavkom započítaš tie odvody, ktoré boli uhradené od 1.1.2007 do 31.12.2007. Započítaš 11 tebou uvedených platieb a ak v 1/2007 bola uhradené platba za 12/2006, tak započítaš aj túto platbu. Ak si budeš v r.2008 tiež uplatňovať výdavky percentom z príjmov a platby do fondov budeš uhrádzať v lehote splatnosti, započítaš si uhradené odvody za 12/2007(uhr.v 1/2008)+1-11/2008(uhr. v 2-12/2008).


Prečítala som tu o problematike paušálnych výdavkov asi 30 strán, možno som niektoré vynechala, takže by som to chcela zhrnúť a poprosiť vás o odpoveď: Takže v roku 2006 som sa rozhodla, že v roku 2007 pôjdem na Pauš. výd., základ dane som upravili o neuhradenú pohľadávku, ale neupravila som o neuhradené fondy. Dobre urobila som chybu, ale dod. DP robiť nebudem. Takže otázka: ak teda v roku 2007 idem na paušálne tak tie fondy zaplatené v 1/2007 za 12/2005 tam dávam alebo nedávam, o ktoré som si neznížila ZD tam dávam alebo nedávam? A druhá otázka: rátam do odvodov aj nedoplatok na ročnom zúčtovaní? Ďakujem.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Marína Pozri príspevok
Časť citátu:
K paušálnym výdavkom započítaš tie odvody, ktoré boli uhradené od 1.1.2007 do 31.12.2007. Započítaš 11 tebou uvedených platieb a ak v 1/2007 bola uhradené platba za 12/2006, tak započítaš aj túto platbu. Ak si budeš v r.2008 tiež uplatňovať výdavky percentom z príjmov a platby do fondov budeš uhrádzať v lehote splatnosti, započítaš si uhradené odvody za 12/2007(uhr.v 1/2008)+1-11/2008(uhr. v 2-12/2008).
Pri citovaní použi tlačítko cituj, nekopíruj text, prosím, ak niekoho cituješ.
zuhl Pozri príspevok
Prečítala som tu o problematike paušálnych výdavkov asi 30 strán, možno som niektoré vynechala, takže by som to chcela zhrnúť a poprosiť vás o odpoveď: Takže v roku 2006 som sa rozhodla, že v roku 2007 pôjdem na Pauš. výd., základ dane som upravili o neuhradenú pohľadávku, ale neupravila som o neuhradené fondy. Dobre urobila som chybu, ale dod. DP robiť nebudem.
zuhl Pozri príspevok
Takže otázka: ak teda v roku 2007 idem na paušálne tak tie fondy zaplatené v 1/2007 za 12/2005 tam dávam alebo nedávam, o ktoré som si neznížila ZD tam dávam alebo nedávam?
Predpokladám, že ide o odvody za 12/2006 uhradené v 1/2007. Účtuješ ich cez POKL alebo BÚ a tým, že mali znižovať základ dane v r.2006 a nechceš podávať DDP, zúčtovala by som ako VNZD.
zuhl Pozri príspevok
A druhá otázka: rátam do odvodov aj nedoplatok na ročnom zúčtovaní? Ďakujem.
Odvody uhradené v 1-12/2007 + nedoplatok z RZZP pripočítaš k %-tuálnym výdavkom.
0 0
zuhl zuhl

zuhl je offline (nepripojený) zuhl

Ďakujem a prepáč za tú citáciu, stlačila som cituj, ale nejako s tým asi neviem narábať.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Rado sa stalo.
Ak stlačíš cituj, zobrazí sa ti v hranatých zátvorkách citát. Ten neprepisuj, ale píš pod neho. Vtedy sa v príspevku zobrazí citát a reakcia naň.
0 0
zuhl zuhl

zuhl je offline (nepripojený) zuhl

Marína Pozri príspevok
Rado sa stalo.
Ak stlačíš cituj, zobrazí sa ti v hranatých zátvorkách citát. Ten neprepisuj, ale píš pod neho. Vtedy sa v príspevku zobrazí citát a reakcia naň.
Skúšala som to a takto to dopadlo.
0 0
zuhl zuhl

zuhl je offline (nepripojený) zuhl

Super už to viem, dík.
0 0
katka30 katka30

katka30 je offline (nepripojený) katka30

Odvody uhradené v 1-12/2007 + nedoplatok z RZZP pripočítaš k %-tuálnym výdavkom.[/QUOTE]


K tomu by som sa chcela spýtať aj ja.Jedna moja známa má iba DIČ,je zamestnancom,ale sama si podáva DP.Uplatňuje si %-výdavky.Ak napr.má príjem 100 tis.Sk,tak z tých 100 je 40% a + ešte k tomu si môže prirátať odvody do ZP a nedoplatok na ZP za rok 2006?
Možno je to blbá otázka,ale neviem čo jej mám odpovedať.

ďakujem
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Katka,
a je to príjem podľa § 6 odst. 1, 2, alebo 3???

ak áno tak si môže uplatniť 40 % výdavky a poistné si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške.
0 0
katka30 katka30

katka30 je offline (nepripojený) katka30

je to príjem na základe sprostredkovateľskej zmluvy.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

je to príjem na základe § 6 odst. 2 d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou????

Má nárok na 40 % pauš.výdavky + na uhradené poistné v tom roku , čiže aj na RZZP
0 0
katka30 katka30

katka30 je offline (nepripojený) katka30

Veľmi pekne ďakujem,myslela som si ,ale som nebola presvedčená práve preto,že je aj zamestnancom a to čo si plati je len vlastne niečo navyše:-)
....ešte raz vďaka
0 0
denisa33 denisa33

denisa33 je offline (nepripojený) denisa33

Ak má SZČO príjem zo živnosti a príjem za pozemky, ktoré užíva Urbárska spoločnosť, ide o príjmy podľa §6 ods.1 písm. a/ a b/.
Môže si pri oboch uplatniť výdavky %?
A ak si chce uplatniť odpočet na manžela, ktorý je poberateľom invalidného dôchodku a za rok 2007 nemal žiadne vlastné príjmy.
Môže si na neho uplatniť celú čiastku 95.616,-Sk, alebo sa to posudzuje ako pri starobných dôchodcoch a je tam len rozdiel NČ a dôchodok???

ďakujem za skorú odpoveď
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať