Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Viem mi niekto poradit?

Som zivnostnik (4 mesiace). Do konca roka budem mat 2x prijem za odvedenu pracu (spolu cca 550tis). Nemam vlastne ziadne naklady, okrem cestovania a stravy, co je do konca roka asi 50tis (a to sa neda dat do nakladov v plnej vyske).

Ktosi mi poradil, ze je pre mna vyhodnejsia pausalna dan, pretoze tak zaplatiom ovela menej dane, akokeby som si odcital z nakladov tych par tisic.

Ako to vlastne je?
Usporiadat
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Marianna01 Pozri príspevok
a ešte k tým úrokom - keďže pri paušálnych výdavkoch vedieš evidenciu príjmov - úrok je príjmom. takže asi tak.
Pri paušálnych výdavkoch je povinnosť viesť pokladničnú knihu?
Pri paušálnych výdavkoch je povinnosť viesť knihu o BÚ?

Ak áno tak kurzové rozdiely v devízových účtoch a valutových pokladniach nevzniknú pri úhrade záväzkov a pohľadávok ale zistením na konci roka.

apo
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Pri paušálnych výdavkoch zrážkovú daň na bankovom účte môžem považovať za preddavkovú a odpočítať od daňovej povinnosti?
Výkaz PaV a MaZ sa potom nedokladá k daňovému priznaniu?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

saskia26 Pozri príspevok
Pri paušálnych výdavkoch zrážkovú daň na bankovom účte môžem považovať za preddavkovú a odpočítať od daňovej povinnosti? Áno.
Výkaz PaV a MaZ sa potom nedokladá k daňovému priznaniu? Nie.
Odpovede v texte...
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Marianna01 Pozri príspevok
Kurzový zisk - v podstate zrejme nemôžeš účtovať, pretože účtuješ len o príjmoch. Príjem vznikne v okamihu úhrady, takže prepočítací kurz bude dňom úhrady. O iných financiách neúčtuješ, neeviduješ pohľadávky v knihe faktúr - čiže nemáš kde účtovať kurzový rozdiel. Podľa môjho názoru. Možno niekto pripojí iný?
Na problém kurzových rozdielov v pokladni a BÚ si odpovedala cez kurzové rozdiely pohľadávok.

V JÚ a pri evidencii príjmov u paušálnikov o kurzových rozdieloch samostatne neúčtujeme nakoľko sú súčasťou úhrady, VTOM SME ZAJEDNO.

Ja som hovoril o kurzovom rozdiely na devízovom účte a valutovej pokladni, ktorý počítame 31.12. Nikdy pohyby cudzej meny prepočítavané denným kurzom na slovenskú menu neurobia konečný zostatok v SK zhodný s konečným zostatkom cudzej meny prepočítanej kurzom 31.12., VZNIKNE KURZOVÝ ROZDIEL.

A to čo mi začalo vŕtať v hlave je práve tento kurzový rozdiel ak je náhodou kurzovým ziskom. Čo sním u paušálnikov?

Problém je v tom, že ak by sme sa mali dopracovať k tomuto kurzovému rozdielu tak musíme zaúčtovať celú banku a pokladňu, INAK nezistíme aký kurzový rozdiel vznikne 31.12.

Ak by to malo byť tak, potom by sme nemohli paušálnika s devízovým účtom a valutovou pokladňou mať vybaveného v exel tabuľke za 10 minút a bolo by nutné v podstate urobiť účtovníctvo na komplet a potom DP urobiť cez paušálne výdavky. Takáto predstava sa mi nepáči a určite by bol paušálnik veľmi prekvapený pri požadovanej odmene za vypísanie DP nakoľko by to nebola symbolická suma ale pálka ako z účtovníctvo.

Skúste poraďáci pozrieť na paušálnikov cez tento uhol pohľadu.

apo
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

ZoDP
§6
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
Nakoľko daňovník pri uplatňovaní paušálnych výdavkov nie je ÚJ, tak neúčtuje, ale vedie predpísanú evidenciu, v ktorej nie je povinnosť viesť knihu pokladne, ani knihu BÚ. O kurzových rozdieloch sa účtuje ak je daňovník ÚJ. Pri paušalistoch neúčtuješ, ale vedieš predpísanú evidenciu.
0 0
AlkaS AlkaS

AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

mamina 7 ročnej dcérky
Poradte prosím! Dohadovali sme sa s kámoškou, že keď máme paušálneho ona hovorila , že treba poslať pri daňovom priznaní aj výkazy o majetku a záväzkoch a výkaz o príjmoch a výdavkoch. Ja som jej tvrdila, že to netreba iba pri klasickom daňovom priznaní.
Ďakujem
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

AlkaS Pozri príspevok
Poradte prosím! Dohadovali sme sa s kámoškou, že keď máme paušálneho ona hovorila , že treba poslať pri daňovom priznaní aj výkazy o majetku a záväzkoch a výkaz o príjmoch a výdavkoch. Ja som jej tvrdila, že to netreba iba pri klasickom daňovom priznaní.
Ďakujem
Pri paušalistoch výkazy nerobíš. Výkazy sú súčasťou ÚZ v jednoduchom účtovníctve. Pri paušalistoch neúčtuješ, vedieš iba predpísanú evidenciu.
Pozri Zákon o účtovníctve:
§17
(4) Účtovná závierka v sústave jednoduchého účtovníctva okrem všeobecných náležitostí podľa odseku 2 obsahuje tieto súčasti:

a) výkaz o príjmoch a výdavkoch,
b) výkaz o majetku a záväzkoch.
Naposledy upravil Aljok : 16.02.08 at 17:49 Dôvod: doplnenie §
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

AlkaS Pozri príspevok
Poradte prosím! Dohadovali sme sa s kámoškou, že keď máme paušálneho ona hovorila , že treba poslať pri daňovom priznaní aj výkazy o majetku a záväzkoch a výkaz o príjmoch a výdavkoch. Ja som jej tvrdila, že to netreba iba pri klasickom daňovom priznaní.
Ďakujem
Ak si SZČO uplatňuje paušálne výdavky výkazy k DP sa neprikladajú žiadne.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Aljok, celkom som potešený tvojím príspevkom. Kurzové rozdiely mi zbytočne vŕtali v hlave.

Ozaj som nepredpokladal, že v paragrafovom znení je to celkom presne a jasne zadefinované.

Ďakujem pekne.

apo
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

Pekný deň všetkým.
Paušalista prerušil od 8.11.07 živnosť na rok. Nemá pohľadávky ani zásoby o ktoré by upravil ZD, ale 8.11. a 28.12. doplatil SP a ZP. Môžem v DP tieto úhrady pripočítať k ostatným odvodom?
Viem, že bude musieť urobiť RZZP za rok 2007, ale musí odniesť výkaz aj do SP keď má prerušenú živnosť? Ak áno, uvediem počet mesiacov podnikania 11? Vopred ďakujem ak si niekto nájde čas.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

beatam Pozri príspevok
Pekný deň všetkým.
Paušalista prerušil od 8.11.07 živnosť na rok. Nemá pohľadávky ani zásoby o ktoré by upravil ZD, ale 8.11. a 28.12. doplatil SP a ZP. Môžem v DP tieto úhrady pripočítať k ostatným odvodom?
Viem, že bude musieť urobiť RZZP za rok 2007, ale musí odniesť výkaz aj do SP keď má prerušenú živnosť? Ak áno, uvediem počet mesiacov podnikania 11? Vopred ďakujem ak si niekto nájde čas.
Tvoj paušalista bez ohľadu nato, či po prerušení živnosti platil záväzky alebo nie ak jeho prerušenie prechádza cez dátum 31.12. musí byť nákladovo aj výnosovo vysporiadaný ako keby ukončil živnosť.

Kvôli úplnosti.
Ak by prerušenie skončilo napríklad 30.12. aj tak by som mu tie fondy započítal do výdavkov.

apo
0 0
xena77 xena77

xena77 je offline (nepripojený) xena77

prosím o radu, ja uz som to tu precila od hora, dole, ale neviem sa z toho aj tak "vysomarit"
Je rozumné SZČO uplatniť paušálne výdavky (40%)za daných okolností? Pracoval od marca 2007. Do marca ako zamestnanec.

Príjmy zo zivnosti : 89.250,-
Zdrav.poisť. : 9.576,-
DPo v nezamestn.: 1.359,-
Životné poist. : 10.562,-

výdavky- telefon.: 8.302,-
výdavky na založ.živn.: 1.600,-

Môžete mi prípadne poradiť ako daň vypočítať? Fakt uz mam v tom chaos. ak som zabudla niečo k vypočtu uviest...staci napisat, dolozim :-)

Vdaka moc
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

xena77 Pozri príspevok
prosím o radu, ja uz som to tu precila od hora, dole, ale neviem sa z toho aj tak "vysomarit"
Je rozumné SZČO uplatniť paušálne výdavky (40%)za daných okolností? Pracoval od marca 2007. Do marca ako zamestnanec.

Príjmy zo zivnosti : 89.250,-
Zdrav.poisť. : 9.576,-
DPo v nezamestn.: 1.359,-
Životné poist. : 10.562,-

výdavky- telefon.: 8.302,-
výdavky na založ.živn.: 1.600,-

Môžete mi prípadne poradiť ako daň vypočítať? Fakt uz mam v tom chaos. ak som zabudla niečo k vypočtu uviest...staci napisat, dolozim :-)

Vdaka moc
Áno je výhodné ísť na paušálne výdavky.
Príjem živnosť = 89.250
40%výdavky = -35 700
poistné = -10 935
ČZD = 42 615

pokiaľ si ešte uplatní odpočítateľnú položku na seba a na životné poistenie tak to bude celkom pozitívne DP
0 0
xena77 xena77

xena77 je offline (nepripojený) xena77

katkaj Pozri príspevok
Áno je výhodné ísť na paušálne výdavky.
Príjem živnosť = 89.250
40%výdavky = -35 700
poistné = -10 935
ČZD = 42 615

pokiaľ si ešte uplatní odpočítateľnú položku na seba a na životné poistenie tak to bude celkom pozitívne DP
Fajn... tak ako pokracovat?
ČZD = 42.615,-
OP = - 95.616,-
ŽP = - 10.562,-
-----------------
t.z. že ZD = 0 ?
a teda aj daň = 0?
alebo ?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

xena77 Pozri príspevok
Fajn... tak ako pokracovat?
ČZD = 42.615,-
OP = - 95.616,-
ŽP = - 10.562,-
-----------------
t.z. že ZD = 0 ?
a teda aj daň = 0?
alebo ?
Len toto je len zo živnosti. Zdaňujú sa všetky príjmy v DP. Takže tam musíš zarátať aj príjem zo zamestnania ale tá 0 na daniach by mu mala vyjsť, lebo predpokladám že príjem zo zamestnania mal preddavkovo zdanený
0 0
xena77 xena77

xena77 je offline (nepripojený) xena77

katkaj Pozri príspevok
Len toto je len zo živnosti. Zdaňujú sa všetky príjmy v DP. Takže tam musíš zarátať aj príjem zo zamestnania ale tá 0 na daniach by mu mala vyjsť, lebo predpokladám že príjem zo zamestnania mal preddavkovo zdanený
Toto ešte nemám papierovo podložené. Zatiaľ mi chýba potvrdenie od zamestnávateľa. Ale predpokladám tak isto ako vy, že ten príjem mal preddavkovo zdanený
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

xena77 Pozri príspevok
Toto ešte nemám papierovo podložené. Zatiaľ mi chýba potvrdenie od zamestnávateľa. Ale predpokladám tak isto ako vy, že ten príjem mal preddavkovo zdanený
A ešte mu po odrátaní nezdaniteľných častí vrátia aj nejaké dane zo zamestnania
0 0
xena77 xena77

xena77 je offline (nepripojený) xena77

katkaj Pozri príspevok
A ešte mu po odrátaní nezdaniteľných častí vrátia aj nejaké dane zo zamestnania
to fakt? no musim to potvrdenie dostat do ruk a uvidime ako dalej potom sa tu zas ukazem.
Dakujem za rady
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

xena77 Pozri príspevok
to fakt? no musim to potvrdenie dostat do ruk a uvidime ako dalej potom sa tu zas ukazem.
Dakujem za rady
mali by, nakoľko ČZD zo živnosti ma celkom malý a uplatňuje si aj odpočet na životnú poistku. Ale pokiaľ budeme vedieť príjem zo zamestnania tak budeme múdrejší
0 0
AlkaS AlkaS

AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

mamina 7 ročnej dcérky
Ahojte!
Viem, že je tu veľa o tom písané, ale neviem sa s toho nejako dostať.
Mám paušalistu. Mál založené 2 BU 1 na súkromnú osobu (01/07) a 2 (od 03/07)na podnikanie.Úhrady pohľadávok mu chodili prvé 3 mesiace na súkromný účet a potom ostatné na podnikateľský.Robil aj úhrady do fondov ( na ZP aj SP) Mám viesť aj banku???? ešte jedná otázočka, odviedol mi na SP o jednu platbu na viac. On si myslel, že sa to platí za príslušný mesiac a nie o mesiac pozadu. Zaplatil vlastne 2 x za 07/07 2520,- Sk. Ako to mám zaúčtovať???? Mám to zaradiť aj do daňového priznania???
Ďakujem AlkaS
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať