Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Viem mi niekto poradit?

Som zivnostnik (4 mesiace). Do konca roka budem mat 2x prijem za odvedenu pracu (spolu cca 550tis). Nemam vlastne ziadne naklady, okrem cestovania a stravy, co je do konca roka asi 50tis (a to sa neda dat do nakladov v plnej vyske).

Ktosi mi poradil, ze je pre mna vyhodnejsia pausalna dan, pretoze tak zaplatiom ovela menej dane, akokeby som si odcital z nakladov tych par tisic.

Ako to vlastne je?
Usporiadat
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Správne si to pochopila. K 31.12.2005 nemal zásoby? Ak áno, nezabudni ich zostatok pripočítať na r. 40 DP.
0 0
virka virka

virka je offline (nepripojený) virka

A ak podnikateľ ukončil živnosť 31.03.06.Učtovnictvo viedol paušalne, ale po 31.03.06 mu prišli ešte peniaze za fa. Čo som dala do pohľadávok a do DP do § 17. Paušál počítam iba z príjmov do 31.03.06 ? Bola by som veľmi rada ak by mi niekto na to odpovedal lebo nemám istotu v správnosti môjho rozhodnutia.
0 0
Jano22 Jano22

Jano22 je offline (nepripojený) Jano22

Mám otázku. Ak si živnostník za rok 2005 uplatňoval paušálne výdavky
ale za rok 2006 nemal príjem. Výdavky mal len odvody za soc. a zdravotné poistenie vo výške 39456 Sk., môže si škrtnúť krížik v daňovom priznaní , že si uplatňuje paušálne výdavky? Teda príjmy 0 Sk, výdavky 39456 Sk.
Ak sa Vám to zdá nelogické, tak to je preto, že ak ti uvedie že si uplatňoval paušálne výdavky , tak nemusí odovzdávať pri paušálnych výdavkoch ešte
dva výkazy na DÚ. A to výkaz o majetku a záväzkoch a výkaz o príjmoch a výdavkoch.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Jano22 Pozri príspevok
Mám otázku. Ak si živnostník za rok 2005 uplatňoval paušálne výdavky
ale za rok 2006 nemal príjem. Výdavky mal len odvody za soc. a zdravotné poistenie vo výške 39456 Sk., môže si škrtnúť krížik v daňovom priznaní , že si uplatňuje paušálne výdavky? Teda príjmy 0 Sk, výdavky 39456 Sk.
Ak sa Vám to zdá nelogické, tak to je preto, že ak ti uvedie že si uplatňoval paušálne výdavky , tak nemusí odovzdávať pri paušálnych výdavkoch ešte
dva výkazy na DÚ. A to výkaz o majetku a záväzkoch a výkaz o príjmoch a výdavkoch.
Nie, nemôže. Ak chce uplatniť skutočné výdavky, tak musí urobiť účtovníctvo. Ak chce využiť paušálne výdavky, tak z príjmov 0, sú aj výdavky 0.
0 0
Jano22 Jano22

Jano22 je offline (nepripojený) Jano22

Takže ak napíše príjem nula a v kolonke napíše výdavky tiež nula /tada neuvedie výdavky na platenie odvodov/ vtedy môže podať daňove príznanie tak , že zaškrtne krížik v daňovom priznaní výdavky percentom v príjmoch?
Ide o to že tomu živnostníkovi je jedno či bude mať výdavky 0 Sk alebo nie lebo zrušil v januári tohto roku živnostenský list.Chcel som vedieť len to, že potom ak sa daňové priznanie podá s paušalnými výdavkami, hoci mal prijem 0 Sk nemusí dávať tie ďalšie dva výkazy o majetku a záväzkoch a príjmoch a výdajoch. To keby ste mi vysvetlili.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Ak sa nevedie účtovníctvo, nepreukazuješ vskutočné výdavky, ale uplatníš si výdavky percentom = paušálne, tak nepodávaš s DP žiadne výkazy, lebo ich nemáš z čoho zostaviť = nemáš podklady k tomu.
0 0
Denisa Denisa

Denisa je offline (nepripojený) Denisa

optimista
Zužu Pozri príspevok
Prajem pekný večer, robím dodatočné DP, neviem či som správne pochopila výklad zákona. Ak poradíte budem vďačná. Živnostník r. 2005 - preukázateľné výdavky v roku 2006 paušálne výdavky. Faktúra za 12/2005 vyplatená v roku 2006 - podľa par. 17 zvyšujúca základ dane - r. 4O DP. V záväzkoch r. 2005 neuhr . došlá faktúra - Orange vo výške 753 Sk, uhradená v roku 2006 - podľa par. 17 položka znižujúca základ dane r. 41 DP? Píšem dosť v skratke, neviem či som správne zadala otázku, aby ste mi pomohli, Ďakujem.
Mám podobný prípad ako Zužu, len tento má auto v podnikaní a odpisoval ho. HM nemá vplyv na prechod na paušálne výdavky?
A ešte jedna otázka. Netreba zmenu účtovania hlásiť na DU?
Ďakujem
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Denisa Pozri príspevok
Mám podobný prípad ako Zužu, len tento má auto v podnikaní a odpisoval ho. HM nemá vplyv na prechod na paušálne výdavky?
A ešte jedna otázka. Netreba zmenu účtovania hlásiť na DU?
Ďakujem
Na DU nič netreba hlásiť, ak si z DHM uplatňovala odpisy, tak teraz to máš všetko v paušálnych výdavkoch 40% alebo 60%
0 0
Jano22 Jano22

Jano22 je offline (nepripojený) Jano22

Manual Pozri príspevok
Ak sa nevedie účtovníctvo, nepreukazuješ vskutočné výdavky, ale uplatníš si výdavky percentom = paušálne, tak nepodávaš s DP žiadne výkazy, lebo ich nemáš z čoho zostaviť = nemáš podklady k tomu.
No tak si môže napísať do daňového priznanie príjmy 0 Sk a výdavky 0 Sk
a zaškrtnuť, že si uplatňuje paušálne výdavky? Aby nič ďalšie nepodával.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Ano, inak to ani nejde, ak je príjem 0, tak 40% výdaj z 0 je 0.
0 0
Jano22 Jano22

Jano22 je offline (nepripojený) Jano22

Ďakujem za odpoveď
0 0
virka virka

virka je offline (nepripojený) virka

Poraďáci nikto mi nepomôže s otázkou 43?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

virka Pozri príspevok
A ak podnikateľ ukončil živnosť 31.03.06.Učtovnictvo viedol paušalne, ale po 31.03.06 mu prišli ešte peniaze za fa. Čo som dala do pohľadávok a do DP do § 17. Paušál počítam iba z príjmov do 31.03.06 ? Bola by som veľmi rada ak by mi niekto na to odpovedal lebo nemám istotu v správnosti môjho rozhodnutia.
Dobre si to urobila .
0 0
jennyka jennyka

jennyka je offline (nepripojený) jennyka

Dobrý večer. Chcem sa tiež zapojiť do tejto diskusie, pretože by som k tomu uplatňovaniu paušálnych výdavkov chcela ešte poradiť ohľadom evidencie zásob. Myslí sa tým evidencia pohybu zásob celoročne, alebo iba stav zásob na konci obdobia. Ďakujem
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
jennyka Pozri príspevok
Dobrý večer. Chcem sa tiež zapojiť do tejto diskusie, pretože by som k tomu uplatňovaniu paušálnych výdavkov chcela ešte poradiť ohľadom evidencie zásob. Myslí sa tým evidencia pohybu zásob celoročne, alebo iba stav zásob na konci obdobia. Ďakujem
Stav zásob na konci účtovného obdobia.
0 0
jennyka jennyka

jennyka je offline (nepripojený) jennyka

Takže len na potvrdenie:
Príjmy
-40% výdavky
-odvody na ZP a SP
Zo zisteného ZD vypočítam daň po odpočítaní nezdanit.čiastky.
Ďalej evidenčne zaznamenám príjmy + stav zásob. A to je všetko. Alebo je ešte niečo potrebné z účtovného či daňového hľadiska?
0 0
jennyka jennyka

jennyka je offline (nepripojený) jennyka

Neviem, či som to vyjadrila zrozumiteľne, ale mám na mysli to, aby pri takomto vypracovaní DP bez vedenia riadneho účtovníctva bolo urobené všetko, čo by príp.kontrola potrebovala doložiť od daňovníka.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Je to správne.
0 0
jennyka jennyka

jennyka je offline (nepripojený) jennyka

Ešte jednu otázku: Zásoby má len tie, ktoré nakúpil na prijatú zákazku, ale práce dokončil a aj FA vystavil až v januári 2007. Ak by ale chcel pokračovať aj v r. 2007 v uplatňovaní paušálnych výdavkov, tak potom nie je potrebné o tieto zásoby upraviť základ dane v r.2006? Celé sa mi to akosi pletie.
Naposledy upravil jennyka : 03.03.07 at 20:02 Dôvod: upresnenie
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Nie. O zásoby nie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať