Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Viem mi niekto poradit?

Som zivnostnik (4 mesiace). Do konca roka budem mat 2x prijem za odvedenu pracu (spolu cca 550tis). Nemam vlastne ziadne naklady, okrem cestovania a stravy, co je do konca roka asi 50tis (a to sa neda dat do nakladov v plnej vyske).

Ktosi mi poradil, ze je pre mna vyhodnejsia pausalna dan, pretoze tak zaplatiom ovela menej dane, akokeby som si odcital z nakladov tych par tisic.

Ako to vlastne je?
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

dajana16 Pozri príspevok
Muška, ďakujem, ešte pred zadaním otazky som si prečítala tie témy. Viem, že pri prechode z preukázateľných na paušalne sa robí DDP, ale ja mam prechod z paušalu na preukázateľné výdavky, a to som si nebola ista, lebo niektore odpovede si odporovali. Takže v obivoch pripadoch sa musí robiť DDP za predchádzajúci rok, ak som to správne pochopila.
Dajanka,
ak je nutné, tak robíš DDP.
Ale "normálné" by malo byť, že už na konci účtovného obdobia vieš či nasledujúci rok použiješ paušálne výdavky , alebo budeš viesť účtovníctvo a potom si koniec roka v DP riadne "ošetríš" hneď.

Ak prechádzaš z paušálu tak pre Teba platí presne popis od Maríny:
klikni tu - http://www.porada.sk/324017-post32.html
0 0
dajana16 dajana16

dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

Muška, už mi je to jasné, ešte raz ďakujem.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, prosim Vas ked uplatnujem pausalne vydavky, ako je to s vykazmi, treba ich tiez podavat?
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

nika.sum Pozri príspevok
Ahoj, prosim Vas ked uplatnujem pausalne vydavky, ako je to s vykazmi, treba ich tiez podavat?
NIE.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Dakujem za rychlu odpoved.
0 0
jopo.home jopo.home

jopo.home je offline (nepripojený) jopo.home

Chcem sa spytat pausalne vydavky si moze uplatnit kazdy zivnostnik? tych 40%? A 60 pri remeselnej zivnosti? Mozem poprosit odkaz na zakon?
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

jopo.home Pozri príspevok
Chcem sa spytat pausalne vydavky si moze uplatnit kazdy zivnostnik? tych 40%? A 60 pri remeselnej zivnosti? Mozem poprosit odkaz na zakon?
ZoDP
§6
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
0 0
jopo.home jopo.home

jopo.home je offline (nepripojený) jopo.home

A ked za rok 2006 bolo danove s realnymi vydavkami treba zaslat opravne ked si chce teraz kolega uplatnit pausalne?
0 0
jopo.home jopo.home

jopo.home je offline (nepripojený) jopo.home

Uz som sa docitala ze musi ak je potreba ale ako zistim ci je potrebne robit za rok 2006 DDP?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
jopo.home Pozri príspevok
Uz som sa docitala ze musi ak je potreba ale ako zistim ci je potrebne robit za rok 2006 DDP?
§ 17 zákona o dani z príjmov.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Muška Pozri príspevok
Dajanka,
ak je nutné, tak robíš DDP.
Ale "normálné" by malo byť, že už na konci účtovného obdobia vieš či nasledujúci rok použiješ paušálne výdavky , alebo budeš viesť účtovníctvo a potom si koniec roka v DP riadne "ošetríš" hneď.

Ak prechádzaš z paušálu tak pre Teba platí presne popis od Maríny:
klikni tu - http://www.porada.sk/324017-post32.html
Preco by niekto musel na konci jednoho uct.obdobia vediet ci sa mu viac oplatia dalsie uctovne obdobie pausalne vydavky alebo nie. Mala to byt pomoc pre drobnych zivnostnikov , ale zase to musia nejako komplikovat
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

nika.sum Pozri príspevok
Preco by niekto musel na konci jednoho uct.obdobia vediet ci sa mu viac oplatia dalsie uctovne obdobie pausalne vydavky alebo nie. Mala to byt pomoc pre drobnych zivnostnikov , ale zase to musia nejako komplikovat
Žiaľ, nedá s tým nič robiť. Uvítal, by som ak by dodatočné DP bolo bez následných finančných postihov, ale na druhej strane je možnosť o odpustenie vyrúbených úrokov požiadať a je k tomu dobrý dôvod, takže by správca dane mohol byť zhovievavý.

apo
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

nika.sum Pozri príspevok
Preco by niekto musel na konci jednoho uct.obdobia vediet ci sa mu viac oplatia dalsie uctovne obdobie pausalne vydavky alebo nie. Mala to byt pomoc pre drobnych zivnostnikov , ale zase to musia nejako komplikovat
Pred rokom tuším 1999 sa to nemuselo robiť......ale slovenský podnikateľ je vynaliezavý...... viď príklad:
http://www.porada.sk/637644-post27.html

tak to štát v zákone "ošetril"
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Muška Pozri príspevok
Pred rokom tuším 1999 sa to nemuselo robiť......ale slovenský podnikateľ je vynaliezavý...... viď príklad:
http://www.porada.sk/637644-post27.html

tak to štát v zákone "ošetril"
Toto je v poriadku, že to tak ošetrili, ale malo byť v zákone, že ak niekto zmení spôsob účtovania a musí podať dodatočné DP, nemá z toho pokutu. Aj tento rok mám živnostníka, ktorý používa paušálne výdavky za rok 2007. V roku 2008 chce kúpiť stroj a rozšíriť svoju činnosť. Ak sa mu to rozbehne možno mu budú ešte v jednom roku vyhovovať paušálne výdavky, ak to pôjde horšie, potom mu bude lepšie uplatniť si skutočné náklady. Na konci roka mu zostala pohľadávka 70.000,- Ak bude meniť spôsob účtovania, z nej si už vraj nemôže uplatniť 40 % náklady - čo je jedna nespravodlivosť pri tomto prechode a aj z celej sumy bude platiť odvody. Ak by to mal uhradené do konca roka - odpočítal by si 40% a vyšlo by ho to o dosť menej. Takže sa teraz rozhodol, že radšej zostane na paušálnych výdavkoch. Ale na konci 2008 môže mať problém, keď zistí, že sú pre neho výhodnejšie skutočné náklady.
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Dobrý deň, chcem si len overiť, či správne rozmýšľam. Paušalista-zámočník má zmluvu na zámočnícke práce s fi XXX, bol vyslaný vykonávať zámočnícke práce do ČR a podpísali dodatok o navýšení sadzby za hod. mimo SR. Prevzal zálohu v ČK, po ukončení prác vystavil fa v SK odrátanú o zálohu v ČK prerátanú na SK. Doplatok danej faktúry bol uhradený až v r. 2008. Príjmov za r. 2007 je len PPD na ČR prerátané kurzom NBS v daný deň? Ďakujem.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

ÁNO,

alen ten nešťastník mal vystaviť faktúru v plnej výške vrátane zálohy, odpočítať zálohu a rozdiel je to čo pride v roku 2008.

Je to možno iba formálna chyba, nakoľko do základu dane príde všetko. Ja sa paušálnikov pýtam, či nemajú ponižovanú faktúru o stravovanie, ubytovanie a podobne, lebo v takom prípade by aj takéto zrážky sú najskôr príjem a až potom ide zrážka a musí to na faktúre byť vidieť.

apo
0 0
foaswc foaswc

foaswc je offline (nepripojený) foaswc

Potrebujem poradiť. Švagor je vyučený zámočník. Je živnostník. Má živnosť na zámočnícke práce a zváračské práce. Môže si uplatniť 60% paušálne výdavky na tieto práce? Alebo na zámočnícke 60% a na zváračské 40%? Môže si dať do nákladov príručku Daňovo uzateľné výdavky? Ďakujem
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Ak vykonáva aj zámočnícke aj zváračské práce tak si môže uplatniť len 40% paušálnych výdavkov. Nechápem ako mu chceš dať do nákladov uvedenú príučku, keď mu uplatňuješ paušálne výdavky.
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

foaswc Pozri príspevok
Potrebujem poradiť. Švagor je vyučený zámočník. Je živnostník. Má živnosť na zámočnícke práce a zváračské práce. Môže si uplatniť 60% paušálne výdavky na tieto práce? Alebo na zámočnícke 60% a na zváračské 40%? Môže si dať do nákladov príručku Daňovo uzateľné výdavky? Ďakujem
1. Ak si chce uplatniť výdavky percentom a má kombináciu príjmov na 60% a 40% môže si uplatniť zo všetkých príjmov len 40%. 60% len ak má príjmy s možnosťou uplatnenia 60% a žiadnu inú kombináciu.
2. Ak uplatní príjmy percentom, potom náklady na príručku sú v nich zahrnuté.
3. Takže uplatní výdavky 40% a plus si k nim pripočíta preukázateľne zaplatené poistenie do ZP a SP.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať