Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Viem mi niekto poradit?

Som zivnostnik (4 mesiace). Do konca roka budem mat 2x prijem za odvedenu pracu (spolu cca 550tis). Nemam vlastne ziadne naklady, okrem cestovania a stravy, co je do konca roka asi 50tis (a to sa neda dat do nakladov v plnej vyske).

Ktosi mi poradil, ze je pre mna vyhodnejsia pausalna dan, pretoze tak zaplatiom ovela menej dane, akokeby som si odcital z nakladov tych par tisic.

Ako to vlastne je?
Usporiadat
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Jarka 1 Pozri príspevok
1. Ak si chce uplatniť výdavky percentom a má kombináciu príjmov na 60% a 40% môže si uplatniť zo všetkých príjmov len 40%. 60% len ak má príjmy s možnosťou uplatnenia 60% a žiadnu inú kombináciu.
2. Ak uplatní príjmy percentom, potom náklady na príručku sú v nich zahrnuté.
3. Takže uplatní výdavky 40% a plus si k nim pripočíta preukázateľne zaplatené poistenie do ZP a SP.
Zváračské práce sú súčasťou zámočníckych prác - aspoň tak to vysvetľovali pred 2 rokmi na školení. Čiže každý zámočník, ktorý robí zváračské práce - v tom prípade je nárok na 60 % paušálnych výdavkov. Ak si niekto urobil zváračský kurz, potom môže vykonávať len zváračské práce a na tie si môže uplatniť len 40% paušálne výdavky.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Dôležitý je text faktúry a snáď aj byť vyučený ako zámočník. Paušálne výdavky 60% môže uplatniť ten kto vykonáva iba remeselné činnosti a zváranie podľa živnostenského zákona nie je remeselná činnosť. Takže zvárač musí fakturovať zámočnícke práce a zároveň asi aj byť vyučený ako zámočník.

apo
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

apo Pozri príspevok
Dôležitý je text faktúry a snáď aj byť vyučený ako zámočník. Paušálne výdavky 60% môže uplatniť ten kto vykonáva iba remeselné činnosti a zváranie podľa živnostenského zákona nie je remeselná činnosť. Takže zvárač musí fakturovať zámočnícke práce a zároveň asi aj byť vyučený ako zámočník.

apo
Asi by sa mali vyjadriť zámočníci. Podľa popisu prác k zámočníckej činnosti patria aj zváračské práce - je to súčasť ich popisu práce. Z toho by vyplývalo, že takmer žiaden zámočník by nemohol mať 60 %. Aspoň tak to vysvetľovali na školeniach, neviem, možno sa niečo zmenilo, ale ja dávam zámočníkovi aj keď robí zváračske práce 60% paušálne výdavky.
0 0
foaswc foaswc

foaswc je offline (nepripojený) foaswc

Príručku chcem dať do nákladov manželovi, ktorý je platca DPH a vykonáva stavebné práce.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

foaswc Pozri príspevok
Príručku chcem dať do nákladov manželovi, ktorý je platca DPH a vykonáva stavebné práce.
ak si uplatňuje paušálne výdavky, nemôže si uplatniť aj skutočné... odpoveď je nie.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Podľa všetkého tu ide už o iného dańovníka /platca dhp/, zle formulované v zadaní
0 0
foaswc foaswc

foaswc je offline (nepripojený) foaswc

Áno, ide o iného daňovníka.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

foaswc Pozri príspevok
Áno, ide o iného daňovníka.
V tomto prípade, ak ide o daňovníka , ktorý si uplatňuje preukázateľné výdavky, príručka je vozd
0 0
Bubi200 Bubi200

Bubi200 je offline (nepripojený) Bubi200

Prosim vas o radu. Pokial som zamestnany na trvaly pracovny pomer a popritom mam ako vedlajsiu cinnost zivnost, mozem si aj ja z prijmu zo zivnosti uplatnit 40 perc. vydavky?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Bubi200 Pozri príspevok
Prosim vas o radu. Pokial som zamestnany na trvaly pracovny pomer a popritom mam ako vedlajsiu cinnost zivnost, mozem si aj ja z prijmu zo zivnosti uplatnit 40 perc. vydavky?
Áno.
0 0
Bubi200 Bubi200

Bubi200 je offline (nepripojený) Bubi200

JAJA11 Pozri príspevok
Áno.

Dakujem!
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

JAJA11 Pozri príspevok
Asi by sa mali vyjadriť zámočníci. Podľa popisu prác k zámočníckej činnosti patria aj zváračské práce - je to súčasť ich popisu práce. Z toho by vyplývalo, že takmer žiaden zámočník by nemohol mať 60 %. Aspoň tak to vysvetľovali na školeniach, neviem, možno sa niečo zmenilo, ale ja dávam zámočníkovi aj keď robí zváračske práce 60% paušálne výdavky.
Má niekto s týmto skúsenosti?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

uplatnila som 60% : živnosť Zámočníctvo, zváračske práce a iné...
faktúry zámočnícke a zváračské práce
Vychádzala som z obsahovej náplni remeselných živností.
0 0
sedo7 sedo7

sedo7 je offline (nepripojený) sedo7

Chcel by som sa spýtať, možno to je banalita, ale nie je mi to celkom jasné.
Ak si uplatňujem pavšálne výdavky, mám si viesť evidenciu príjmov v časovom slede. Znamená to, že stačí jeden fascikel so všetkými príjmovými faktúrami usporiadanými podľa času?
Nič viac chápem to dobre?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

sedo7 Pozri príspevok
Chcel by som sa spýtať, možno to je banalita, ale nie je mi to celkom jasné.
Ak si uplatňujem pavšálne výdavky, mám si viesť evidenciu príjmov v časovom slede. Znamená to, že stačí jeden fascikel so všetkými príjmovými faktúrami usporiadanými podľa času?
Nič viac chápem to dobre?
Ak všetko robíš na faktúry, tak áno vedieš si normálne klasickú knihu Tebou vydaných faktúr /a máš knihu pohľadávok/ a k tomu si vedieš príjem či už v hotovosti, alebo z bankového výpisu za daný rok
0 0
ivča26 ivča26

ivča26 je offline (nepripojený) ivča26

Dobrý večer, za tento výkend som si prečítala snáď všetko o paušálnych výdavkoch na porade. Dúfam, že už v tom mám konečne jasno, a tak sa chcem len ujasniť a poprosiť Vás, aby ste sa mi niekto na to pozrel.
Daňovník,podniká od 2006. V roku 2006 viedol JU.
Príjmy:93545,-
Výdaje: 11592,- = poistné do ZP.
ZD: 81953,-.
Pohľadávky:0, zásoby:0,-záväzky:0,-
Daňové priznanie podával so skutočnými výdavkami, t.j. podával aj výkazy.
Za rok 2006 mu robil DP niekto iný.
Za rok 2007 mám urobiť ja.
Chcem uplatniť Paušálne výdavky:
Príjmy:179669,- Výdaje: 40% + poistné:26320,-.
Záväzky:0, pohľadávky:0, zásoby:0.
Takže DDP nemusím podávať, ale je tu malý problém. Všimla som si, že za 12/2006 má poistné zaplatené v 1/2007. Ale ten, čo mu urobil DP za 2006, mu už do výdajov za poistné prirátal aj poistné zaplatené v 1/2007. Tým pádom ja už DDP nepodávam?Pretože tento záväzok, čo mal nemá. Alebo sa mýlim?
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Teoreticky záväzok nemá.... ale prakticky má zle urobené daňové priznanie za rok 2006. Ako mu mohol niekto dať do výdavkov roku niečo, čo nebolo zaplatené?
0 0
ivti ivti

ivti je offline (nepripojený) ivti

Mám tiež jeden prípad na paušálne výdavky za rok 2007. Rok 2006-začiatok podnikania-JU, v DP žiadne záväzky, žiadne pohľ. ani zásoby, ale za rok 2007 hľadám platby do poisťovní a dozvedela som sa, že daňovník vlastne odkedy podniká ešte žiadne neplatil a teraz otázka, na základe čoho začína SZČO platiť zdr.poistenie, SP ešte nemusel, ale ZP je povinné, to akože automaticky platí minimálne odvody, takže tie nezaplatené mali ísť do záväzkov v DP za rok 2006?Ďakujem.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

ivča26 Pozri príspevok
Chcem uplatniť Paušálne výdavky:
Príjmy:179669,- Výdaje: 40% + poistné:26320,-.
Záväzky:0, pohľadávky:0, zásoby:0.
Takže DDP nemusím podávať, ale je tu malý problém. Všimla som si, že za 12/2006 má poistné zaplatené v 1/2007. Ale ten, čo mu urobil DP za 2006, mu už do výdajov za poistné prirátal aj poistné zaplatené v 1/2007. Tým pádom ja už DDP nepodávam?Pretože tento záväzok, čo mal nemá. Alebo sa mýlim?
Pri podaní DP za rok 2006 postupovali správne, predpokladám, že tento podnijkateľ vedel, že v roku 2007 pôjde na paušálne výdavky a o fondy 12/2006 mu upravil základ dane. Pretro boli záväzky NULA.

Rok 2007 je preto úplne jasný.

apo
0 0
ivča26 ivča26

ivča26 je offline (nepripojený) ivča26

apo Pozri príspevok
Pri podaní DP za rok 2006 postupovali správne, predpokladám, že tento podnijkateľ vedel, že v roku 2007 pôjde na paušálne výdavky a o fondy 12/2006 mu upravil základ dane. Pretro boli záväzky NULA.

Rok 2007 je preto úplne jasný.

apo

Takže nemusím podávať to DDP za r. 2006. Prešla som si všetky príspevky k tejto téme, lebo som v tom chcela mať jasno. Lebo som si aj ja myslela, že je to chyba. Ale potom som si to preštudovala a zistila som, že vlastne v tom DDP upravuje ZD o ten záväzok zaplatený 1/2007.To znamená, že to má dobre a mne stačí už len urobiť DP za 2007?Tiež som našla príspevok, kde je uvedené že do VI. oddielu DP sa uvádzajú v r. 2 len 40% výdaje - bez poistného a to sa uvádza až v r. 9 a 10. Je to tiež tak?Alebo to môžem mať aj tak, že výdaje %+poistné už v r. 2 DP?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať