Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Viem mi niekto poradit?

Som zivnostnik (4 mesiace). Do konca roka budem mat 2x prijem za odvedenu pracu (spolu cca 550tis). Nemam vlastne ziadne naklady, okrem cestovania a stravy, co je do konca roka asi 50tis (a to sa neda dat do nakladov v plnej vyske).

Ktosi mi poradil, ze je pre mna vyhodnejsia pausalna dan, pretoze tak zaplatiom ovela menej dane, akokeby som si odcital z nakladov tych par tisic.

Ako to vlastne je?
Usporiadat
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

ivča26 Pozri príspevok
Takže nemusím podávať to DDP za r. 2006. Prešla som si všetky príspevky k tejto téme, lebo som v tom chcela mať jasno. Lebo som si aj ja myslela, že je to chyba. Ale potom som si to preštudovala a zistila som, že vlastne v tom DDP upravuje ZD o ten záväzok zaplatený 1/2007.To znamená, že to má dobre a mne stačí už len urobiť DP za 2007?Tiež som našla príspevok, kde je uvedené že do VI. oddielu DP sa uvádzajú v r. 2 len 40% výdaje - bez poistného a to sa uvádza až v r. 9 a 10. Je to tiež tak?Alebo to môžem mať aj tak, že výdaje %+poistné už v r. 2 DP?
Podľa Tvojich informácií nemusíš podávať DDP, ale pozor poistné za 12/06 zaplatené v januári nemôžeš zarátať do výdavkov r. 2007, lebo už bol o túto sumu upravený základ dane v r. 2006. Pozri ZoDP §6 ods.10. Do r. 2 uvádzaš aj poistné.
Naposledy upravil Aljok : 16.03.08 at 18:05 Dôvod: doplnený odkaz na § a úprava textu
0 0
ivča26 ivča26

ivča26 je offline (nepripojený) ivča26

Ďakujem Vám všetkým za vaše rýchle odpovede, som rada, že takáto stránka existuje.
A už len kvôli presnosti: tie odvody za 12/2006 zaplatené 1/2007 nebudem už rátať k výdajom 2007, ale nevadí, že daňovník ten záväzok nemá uvedený v DP riadok 41, ale má ho pripočítaný k výdajom a v peňažnom denníku je tiež vo výdajoch. Inak to o tom riadku 2, 9,a 10 je rozoberané v príspevkoch okolo strany 60 až 70 , neviem teraz presne a veľmi ma to zmiatlo, keď že je tam aj odpoveď DRSR v Ban. Bystrici a ten hovorí, že v r. 2 len výdaje % a v r.9 a 10 už aj poistné, tak teraz ako? neviem.
0 0
ivti ivti

ivti je offline (nepripojený) ivti

ivti Pozri príspevok
Mám tiež jeden prípad na paušálne výdavky za rok 2007. Rok 2006-začiatok podnikania-JU, v DP žiadne záväzky, žiadne pohľ. ani zásoby, ale za rok 2007 hľadám platby do poisťovní a dozvedela som sa, že daňovník vlastne odkedy podniká ešte žiadne neplatil a teraz otázka, na základe čoho začína SZČO platiť zdr.poistenie, SP ešte nemusel, ale ZP je povinné, to akože automaticky platí minimálne odvody, takže tie nezaplatené mali ísť do záväzkov v DP za rok 2006?Ďakujem.
Prosím, pozrite sa na to.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Pre Ivča26.

Ja všetky DP vypisujem na stránke www.drsr.sk

Tam nemôžeš urobiť chyby aj keď by si chcela. Naviac aj vypisovanie ide veľmi rýchlo. V jednom okne mám účtovníctvo a v druhom mám drsr. Všetky údaje ako, ičo, dič, meno, adresa, čísla účtov v banke prenášam kopírovaním CTRL+C a prenesiem do formulára CTRL+V.

ide to rýchlo.

apo
Naposledy upravil apo : 17.03.08 at 09:35
0 0
ivča26 ivča26

ivča26 je offline (nepripojený) ivča26

pre Apo,
Vďaka za radu, vyskúšam a uvidím.
Prajem Vám dobrú noc
0 0
ivti ivti

ivti je offline (nepripojený) ivti

ivti Pozri príspevok
Mám tiež jeden prípad na paušálne výdavky za rok 2007. Rok 2006-začiatok podnikania-JU, v DP žiadne záväzky, žiadne pohľ. ani zásoby, ale za rok 2007 hľadám platby do poisťovní a dozvedela som sa, že daňovník vlastne odkedy podniká ešte žiadne neplatil a teraz otázka, na základe čoho začína SZČO platiť zdr.poistenie, SP ešte nemusel, ale ZP je povinné, to akože automaticky platí minimálne odvody, takže tie nezaplatené mali ísť do záväzkov v DP za rok 2006?Ďakujem.
Ešte raz poprosím o odpoveď.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

ivti Pozri príspevok
Mám tiež jeden prípad na paušálne výdavky za rok 2007. Rok 2006-začiatok podnikania-JU, v DP žiadne záväzky, žiadne pohľ. ani zásoby, ale za rok 2007 hľadám platby do poisťovní a dozvedela som sa, že daňovník vlastne odkedy podniká ešte žiadne neplatil a teraz otázka, na základe čoho začína SZČO platiť zdr.poistenie, prihlási sa do ZP, že je /alebo je aj/ SZČO SP ešte nemusel, ale ZP je povinné, to akože automaticky platí minimálne odvody ak je LEN SZČO, tak áno , ak by bol SZČO popri zamestnaní, tak až na základe jeho RZZP , takže tie nezaplatené mali ísť do záväzkov v DP za rok 2006? ak bol povinný platiť, tak áno Ďakujem.
.... v texte
0 0
jjanullaa jjanullaa

jjanullaa je offline (nepripojený) jjanullaa

Ja by som sa tiež chcela spýtať, mám podnikateľa-remeselníka a chce si uplatniť paušál.výdavky vo výške60%, a násladne vyjde základ dane menší ako nezdaniteľ.položka na daňovníka. Takže je to strata. Je možná aj takáto situácia a môže si tú stratu odpísať v nasled.roku ak dosiahne zisk ? ďakujem.Ešte ma napadlo ak chce silou mocou platiť daň môže namiesto 60% použiť len 40% pauš.výdavky, hoci je remeselník.
ďíky za rýchlu odpoveď
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Tak to strata v žiadnom prípade nie je. Je to len nezdaniteľná časť základu dane. Sama píšeš, že mu vyjde základ dane, len je menší ako NČZD, t.z. že nebude platiť daň. V strate by bol, keby mal výdavky vyššie ako príjmy.
Naposledy upravil Marína : 18.03.08 at 06:36
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

zdravím „paušalistovo-zdatných“, vyskytol sa mi taký szčo, ktorý začal podnikať v r. 2006, mal vedené JU. V roku 2006 dostal aj dotáciu, z ktorej neminul ani halier. Mal by platiť aj zdravotné poistné – to však tiež neplatil ani halier, mám dokonca pocit, že ani v zdravotnej poisťovni prihlásený nebol.
Za rok 2007 som zistila, že on žiadne preukázateľné výdavky okrem zaplateného poistného nemal, bolo by mu teda lepšie prejsť na paušálne výdavky.
Mala by som podať DDP za rok 2006. Treba mu za ten rok zahrnúť spätne do príjmu aj dotáciu? lebo v tom prípade bude musieť doplácať veľmi veľkú daň...
Láka ma totiž možnosť zapísať dotáciu v dodatočnom daňovom aj do riadku 40 (príjem dotácie) aj do riadku 41 (má povinnosť ju vyčerpať)... je také niečo zakázané?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Keďže dotáciu v roku 2006 nevyčerpal tak mala byť zaúčtovaná ako príjem neovplyvňujúci ZD a v r. 2007 ju treba dať do príjmov a to v takej výške v akej ju čerpal.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

ano, tak to, Miška, mal.
ja mám na mysli, čo s tým teraz, ked budem musieť podať DDP a opraviť pohľ.a záv. dodatočne.
ináč, ani v r. 2007 z nej nečerpal ani halier...
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Zaujímavé a nemusel preukázať kam dal tie peniaze?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ja by som poprosila o pomoc.... čím viac čítam, tým sa viac zamotávam..
(40%tné paušálne výdavky)
V tab 1 (§ 6) vypĺňam riadky 2, 6 a 7
... mám na riadku 2 pripočítať zaplatené poistné
Pôvodne som to chcela uviesť na riadku 9 úhrnom a basta (v príspevku od Johanky som to vyčítala), ale potom som pozrela tlačivo pre SP ... tam to je za každý riadok zvlášť
Alebo na riadky 2, 6, 7 dať len 40% výdavky a na riadku 9 pripočítať poistné
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

mysimis Pozri príspevok
Zaujímavé a nemusel preukázať kam dal tie peniaze?
nemusel... teda zatiaľ to od neho nikto nežiadal.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Katy a R Pozri príspevok
Ja by som poprosila o pomoc.... čím viac čítam, tým sa viac zamotávam..
(40%tné paušálne výdavky)
V tab 1 (§ 6) vypĺňam riadky 2, 6 a 7
... mám na riadku 2 pripočítať zaplatené poistné
Pôvodne som to chcela uviesť na riadku 9 úhrnom a basta (v príspevku od Johanky som to vyčítala), ale potom som pozrela tlačivo pre SP ... tam to je za každý riadok zvlášť
Alebo na riadky 2, 6, 7 dať len 40% výdavky a na riadku 9 pripočítať poistné
K výdavkom sa pripočítava aj poistné, inak nebude sedieť súčtový riadok 9.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

smith Pozri príspevok
K výdavkom sa pripočítava aj poistné, inak nebude sedieť súčtový riadok 9.
Môžem teda poistné pripočítať k 40% výdavkom na riadku 2 a na riadku 6 a 7 uvediem len výdavky 40% .
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Katy a R Pozri príspevok
Môžem teda poistné pripočítať k 40% výdavkom na riadku 2 a na riadku 6 a 7 uvediem len výdavky 40% .
Áno, poistné si uplatňuješ iba raz.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Heni Pozri príspevok
nemusel... teda zatiaľ to od neho nikto nežiadal.
http://www.porada.sk/39063-dotacia-a...tml#post623289

Heni , neviem možno si už čítala , tento metodický pokyn . Vraví sa tam síce o čerpaní dotácie , ale Tvoja SZČO zatiaľ nečerpala .

Dotácia by sa mala zahrnúť v roku čerpania . U Vás rok čerpania nenastal .Čo z toho vyplýva zo zmluvy s ÚPSVAR?
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Zita5 Pozri príspevok
http://www.porada.sk/39063-dotacia-a...tml#post623289

Heni , neviem možno si už čítala , tento metodický pokyn . Vraví sa tam síce o čerpaní dotácie , ale Tvoja SZČO zatiaľ nečerpala .

Dotácia by sa mala zahrnúť v roku čerpania . U Vás rok čerpania nenastal .Čo z toho vyplýva zo zmluvy s ÚPSVAR?
dakujem, Zitka, preštudovala som to, takýto špecifický prípad, čo sa u mňa vyskytol tam nie je...


čo by malo z toho vyplývať zo zmluvy? mal by tú dotáciu vrátiť, však? teoreticky ju má vyčerpať do 2 rokov od prijatia... t.j. v prvom polroku 2008, upozorňovala som ho, nech čerpanie zdokladuje, ale "všetci kamaráti len dostali a nič nedokladovali, tak prečo by som ja musel?"...
Naposledy upravil Heni : 18.03.08 at 20:05
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať