Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Viem mi niekto poradit?

Som zivnostnik (4 mesiace). Do konca roka budem mat 2x prijem za odvedenu pracu (spolu cca 550tis). Nemam vlastne ziadne naklady, okrem cestovania a stravy, co je do konca roka asi 50tis (a to sa neda dat do nakladov v plnej vyske).

Ktosi mi poradil, ze je pre mna vyhodnejsia pausalna dan, pretoze tak zaplatiom ovela menej dane, akokeby som si odcital z nakladov tych par tisic.

Ako to vlastne je?
Usporiadat
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

dobrý deň, chcela by som sa spýtať.
1. Ak SZCO viedla za rok 2007 účtovníctvo a tento rok chce íst na paušál, a ak mala v r. 2006 nejaké pohladávky, tak by mala za rok 2006 dat dodatočné DP s tým, ze k ZD si pripočíta pohl. a odpočíta záväzky??
2. A ako v r. 2007 mal paušálne výdavky a za r. 2008 chce viest normálne účtovníctvo musí niečo opravovať? Ďakujem
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

V r.2006 viedla účtovníctvo alebo evidenciu príjmov(uplatňovala si paušálne výdavky)?
0 0
sníček sníček

sníček je offline (nepripojený) sníček

Mám jednu otázku, pri paušalne je príjem nielen z Faktur, ale aj úrok z účtu v banke? Ved ten banka zdaňuje, potom tu dan zarátať do % výdavkov?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

sníček Pozri príspevok
Mám jednu otázku, pri paušalne je príjem nielen z Faktur, ale aj úrok z účtu v banke? Ved ten banka zdaňuje, potom tu dan zarátať do % výdavkov?

úroky sú súčasťou príjmu. Zaplatené preddavky na daň z úrokov sa uvádzajú v daňovom priznaní - je tam na to riadok č. 98 - daň vybraná zrážkou - paragraf 43
0 0
sníček sníček

sníček je offline (nepripojený) sníček

Ak sú úroky súčasťou príjmu, rátam z nich aj výdavky 60 % pri remeselníkovi, som začiatočník prosím poradte,ďakujem za to že existuje porada
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

sníček Pozri príspevok
Ak sú úroky súčasťou príjmu, rátam z nich aj výdavky 60 % pri remeselníkovi, som začiatočník prosím poradte,ďakujem za to že existuje porada

Áno, aj z úrokov sa odpočíta 60 % paušálnych nákladov. Veď poplatky v banke sú často vyššie ako úroky, takže aj to je malé číslo
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

JAJA11 Pozri príspevok
Problém vzniká pri prechode z paušálnych nákladov na reálne. Fa vystavená v príslušnom roku a neuhradená, pri prechode na reálne účtovníctvo sa dá do riadku 40. Náklady sa nesledujú, takže nie je čo dať oproti. V prípade, že by bola fa uhradená v tom roku, mohlo by sa odpočítať 40, resp. 60 %. Ja som mala taký prípad a bohužiaľ už bola tá fa uhradená na účet v januári. Inak by som poradila tomu človeku, aby si ju dal uhradiť v hotovosti ešte 31.12. a tým by to mal vyriešené. Tento problém asi zatiaľ nik neriešil.
Prepacte, toto som si neuvedomila a mala som zatial len prechod na pausalne vydavky. Spravodlive by bolo ak by sa dalo vo vasom pripade na r. 41 dat 40 resp.60% z r. 40. Nebolo by mozne na to pouzit §17 odst.2 c)?
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Dobrý deň,chcem sa prosím opýtať,keď bola odberateľská faktúra uhradená formou zápočtu s došlou faktúrou ,mám túto odberateľskú faktúru považovať za uhradenú vo výške sumy zápočtu?
Ďakujem
0 0
Adula Adula

Adula je offline (nepripojený) Adula

V zápočte je napísané, aká výška s odberateľskej faktúry je uhradená, takže tá čiastka, ktorú tam máte uvedenú, takisto je to aj pri záväzku a v JU - interným dokladom zaúčtovať.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Adula Pozri príspevok
V zápočte je napísané, aká výška s odberateľskej faktúry je uhradená, takže tá čiastka, ktorú tam máte uvedenú, takisto je to aj pri záväzku a v JU - interným dokladom zaúčtovať.
Ďakujem Adula za odpoveď.
Jedná sa ale o daňovníka,ktorý neviedie účtovníctvo,uplatňuje si paušálne náklady.Zaujíma ma,že či túto započítanú sumu uvediem do príjmov daňovníka?
(asi áno.. ale neviem to na 100%)
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

erika_H Pozri príspevok
Ďakujem Adula za odpoveď.
Jedná sa ale o daňovníka,ktorý neviedie účtovníctvo,uplatňuje si paušálne náklady.Zaujíma ma,že či túto započítanú sumu uvediem do príjmov daňovníka?
(asi áno.. ale neviem to na 100%)
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Ďakujem vám dievčatá.Pekný víkend
0 0
MTC MTC

MTC je offline (nepripojený) MTC

Mam 3 otazky nieco tu uz bolo tak prepacte ak este raz.
za rok 2007 som viedol jednoduche uctovnictvo skutocne vydavky predj PC a z remeselnej zivnosti. Za rok 2008 chcem prejst na pausalne vydavky 60perc. nakolko mam prijmy len z remeselnej zivnosti. Bol som platca DPH len 1.stvrtrok 2008.(jan.feb.mar.)

1.) december 2007 som vystavil fakturu (remeselna zivnost) ale zaplatena som ju mal az januar 2008. Takze nie zahrnuta v prijmoch v danovom priznani 2007. Musim podat opravne danove priznanie za 2007, a zaradit ju tam, alebo ako prijem 2008?
2.) prijmy za januar az marec nakolko som bol platca DPH, pocitam v 2008 ako prijem bez DPH (alebo nie nakolko som DPH odviedol)
3.) Mam firemny ucet kde mam prijem aj uroky z penazi na ucte. Su to len nejake drobne ale treba ich zaradit ako prijem?
Dakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
MTC Pozri príspevok
Mam 3 otazky nieco tu uz bolo tak prepacte ak este raz.
za rok 2007 som viedol jednoduche uctovnictvo skutocne vydavky predj PC a z remeselnej zivnosti. Za rok 2008 chcem prejst na pausalne vydavky 60perc. nakolko mam prijmy len z remeselnej zivnosti. Bol som platca DPH len 1.stvrtrok 2008.(jan.feb.mar.)

1.) december 2007 som vystavil fakturu (remeselna zivnost) ale zaplatena som ju mal az januar 2008. Takze nie zahrnuta v prijmoch v danovom priznani 2007. Musim podat opravne danove priznanie za 2007, a zaradit ju tam, alebo ako prijem 2008? Dodatočné DP treba podať a upraviť základ dane.
2.) prijmy za januar az marec nakolko som bol platca DPH, pocitam v 2008 ako prijem bez DPH (alebo nie nakolko som DPH odviedol) Rátaš príjmy bez DPH. Samotné dph nie je predmetom dane z príjmov.
3.) Mam firemny ucet kde mam prijem aj uroky z penazi na ucte. Su to len nejake drobne ale treba ich zaradit ako prijem? Úroky z podnikateľského účtu sú tak isto zdaniteľným príjmom podľa § 6 zákona o dani z príjmov.
Dakujem

Citát.
0 0
ickom ickom

ickom je offline (nepripojený) ickom

krpec,výzor - 1/2 skutočného veku ...viac
Potrebuje SZČO doložiť výpis z účtu (súkromného), ak z neho platí iba odvody do ZP a SP a nechodia mu na účet úhrady faktúr?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Správcovi dane je povinnosť oznámiť všetky bežné účty používané v súvislosti s podnikaním.

apo
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

ickom Pozri príspevok
Potrebuje SZČO doložiť výpis z účtu (súkromného), ak z neho platí iba odvody do ZP a SP a nechodia mu na účet úhrady faktúr?
Aby si SZČO mohla znížiť základ dane o odvody do pisťovní, musí dokázať, že ich uhradila s presným dňom úhrady. V tomto prípade je aj výpis z osobného účtu dokladom o úhrade.
0 0
ickom ickom

ickom je offline (nepripojený) ickom

krpec,výzor - 1/2 skutočného veku ...viac
Ja len preto, že v predošlých príspevkoch bolo, že ak doložím potvrdenie zo ZP o uhradených odvodoch a keby som podobný doklad získala aj od SP, tak by ten výpis z účtu nebolo potrebné dokladať.Ide tu totiž o to, že na spoločný účet chodia peniaze na manželku ako BIZNIS, tak aby to potom nepovažovali za jeho príjem, keď to tak nie je. A ešte jedna vec - existuje aj odpis z účtu (je lacnejší ako výpis), akceptuje DÚ aj toto? Resp. je možné akceptovať ako doklad o výdavkoch prehľad obratov vytlačený z internetu za celý rok?
Naposledy upravil ickom : 20.01.09 at 07:46
0 0
ivka22 ivka22

ivka22 je offline (nepripojený) ivka22

potrebovala by som radu ohladom dane. ocino 1.rok podava danove priznanie ako zivnostnik od januara do aprila pracoval ako zamestnanec potom na zivnost uplatnuje si pausalne vydavky ak mu vyjde kladna dan plati ju aj prvy rok alebo je oslobodeny od platenia dane dakujem
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

od platenia dane nie je nijaký podnikateľ oslobodený ani prvý rok ani žiadny nasledujúci rok..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať