Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Viem mi niekto poradit?

Som zivnostnik (4 mesiace). Do konca roka budem mat 2x prijem za odvedenu pracu (spolu cca 550tis). Nemam vlastne ziadne naklady, okrem cestovania a stravy, co je do konca roka asi 50tis (a to sa neda dat do nakladov v plnej vyske).

Ktosi mi poradil, ze je pre mna vyhodnejsia pausalna dan, pretoze tak zaplatiom ovela menej dane, akokeby som si odcital z nakladov tych par tisic.

Ako to vlastne je?
Usporiadat
denisadam denisadam

denisadam je offline (nepripojený) denisadam

neviem, či máte podobnú skúsenosť ale čím viac čítam tie príspevky k paušálnym výdavkom, tým mám väčšie obavy sa do nich pustiť, doteraz som robila len JU a paušálne výdavky by mali byť jednoduchšie. Ale nechápem, prečo je potrebné opravovať DP za predchádzajúce obdobie - veď keď nejaká firma mala neuhradené pohľadávky, a v dodatočnom DP si ich pripočíta ako uhradené - vyjde jej vyššia daň za minulé obdobie. Alebo som niečo pochopila zlé? Chcela by som podať daňové bez toho aby o rok musel klient podávať dodatočné, ale keďže nie je rozhodnutý aké výdavky si bude v r. 2007 uplatnovať asi sa dodatočnému za rok 2006 nevyhne - je to tak?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ak nechceš klientovi "ublížiť" , v prvom rade musíš lúskať zákony
Pozri:
§ 17 Zákona o dani z príjmov:
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, avýšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).


(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.


(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.


Zákonodarca si (naivne ) myslel, že daňovník vie na začiatku zdaňovacieho obdobia, akým spôsobom bude uplatňovať výdavky ...
Ak by to v superideálnom prípade vedel, nemusel by podávať DDP , ale úpravu základu dane v zmysle citovaných ustanovení by vykonal v riadnom DP .
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

bobotova Pozri príspevok
Môžem sa spýtať, a prosím poraďte mi.
živnostník mimulý rok viedol účtovníctvo, teraz chce výdavky%, ale v ,,igelitke" mi priniesol FA vystavenú v roku 12/2005-zaplatená v 01/2006, ale vôbec nebola táto fa uvedená v pohľadávkach za rok 2005. Čo s tým? Etiketa "Porady" nedovolí v tejto časti otázky poradiť.
Tak teda ako to má byť.
Fa vystavená v 12/2005 mala byť v pohľadávkach r.2005.
Pri uplatnení výdavkov % v r. 2006 je nutné podať dodatočné DP za r. 2005 a opakovaný výkaz o majetku a záväzkoch za r.2005 a uviesť tam tú zabudnutú pohľadávku.
/Záväzky v r. 2005 nemal ?/
A čo s fa vystavená v 12/2006-zaplatená v 01/07? tú prirátať k DZ za rok 2006? Nevie ešte ako si bude uplatňovať výdavky za rok 2007.
Ďakujem!!!!
Odpoveď v texte.
Naposledy upravil tinaM : 06.03.07 at 21:23
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

tinaM Pozri príspevok
Ak si bude uplatňovať v r. 2006 výdavky %, musí zobrať do príjmov aj fa vystavenú v 12/2006.
V r. 2007 ju bude účtovať do príjmov NZD.
... a prečo?
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Johanka Pozri príspevok
... a prečo?
Ak si v r 2006 uplatní výdavky percentom, podľa môjho názoru fa vystavená v r. 2006 patrí do r. 2006. Alebo sa mýlim?
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Záleží ako bude viesť účto. v roku 2007. A on ešte nevie. Keď pôjde na paušálne výdavky aj v r. 2007 tak nemusí upravovať základ dane.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

FO zdaňuje príjmy, nie výnosy ...

§6 ods.10 ZoDP
(10)Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
uplatniť výdavky vo výške 60 %. .....
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Zužu Pozri príspevok
Záleží ako bude viesť účto. v roku 2007. A on ešte nevie. Keď pôjde na paušálne výdavky aj v r. 2007 tak nemusí upravovať základ dane.
To je fakt.
No ja to mám stále tak, že mám uhradené všetky fa. v roku.
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

To je najlepšie a nie ich schovávať po šuplíkoch, nedať do pohľadávok a o rok sa s nimi trápiť. Ale to robí spústa živnostníkov. Myslia si , že účtovníčka na to zabudne. Mám taký prípad: Doniesol mi faktúry, samozrejme fa za december tam nebola ale výdaje, cest. stravné a pod. áno. Keď som sa ho pýtala kde je faktúra, tak sa ma pýta- ako viete , že som robil?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Anja111 Pozri príspevok
Práve ma vytočila klientka...
Mala príjem zo živnosti 300.000 Sk a predala garáž, ktorú využívala na podnikanie za 150.000 Sk. Keďže bolo pre ňu výhodnejšie použiť paušálne výdavky, urobila som tak a bola spokojná.
Dnes sa však vrátila, že na DU jej povedali, že keď predala nehnuteľnosť, využívanú na podnikanie, tak si nemôže uplatniť paušálne výdavky. Musí si vraj urobiť účtovníctvo, aby mala preukázateľné výdavky...
Vyjadrite sa, prosím Vás. Ušlo mi niečo?
Dievčence a čo toto:?

§ 8 Ostatné príjmy
1/ Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,

.

..

2/ Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.




4/ Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahrnie príjem z predaja nehnuteľnosti podľa odseku 1 písm. b) až v tom zdaňovacom období, v ktorom sa prijal, bez ohľadu na to, v ktorom zdaňovacom období nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti kupujúci. Príjmy uvedené v odseku 1 písm. b) až f), vyplácané v splátkach na základe kúpnej zmluvy alebo inej zmluvy, ktorou sa prevádza vlastníctvo, alebo prijaté preddavky dohodnuté týmito zmluvami, alebo prijaté na základe zmluvy o budúcom predaji alebo inom prevode, sa zahrnú do základu dane (čiastkového základu dane), a to v tom zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté.
(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku

.
Naposledy upravil evina : 07.03.07 at 07:21
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

evina Pozri príspevok
Dievčence a čo toto:?


§ 8 Ostatné príjmy

1/ Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,

.
..

2/ Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.




4/ Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahrnie príjem z predaja nehnuteľnosti podľa odseku 1 písm. b) až v tom zdaňovacom období, v ktorom sa prijal, bez ohľadu na to, v ktorom zdaňovacom období nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti kupujúci. Príjmy uvedené v odseku 1 písm. b) až f), vyplácané v splátkach na základe kúpnej zmluvy alebo inej zmluvy, ktorou sa prevádza vlastníctvo, alebo prijaté preddavky dohodnuté týmito zmluvami, alebo prijaté na základe zmluvy o budúcom predaji alebo inom prevode, sa zahrnú do základu dane (čiastkového základu dane), a to v tom zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté.
(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku
Podľa mňa sa to týka predaja nehnuteľnosti do 5 rokov od jej vyradenia z obchodného majetku podnikateľa.
Táto garáž však bola vyradená z podnikania až dňom predaja a to z dôvodu predaja DHM.
Ak sa mýlim, opravte ma, prosím.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Anja111 Pozri príspevok
Podľa mňa sa to týka predaja nehnuteľnosti do 5 rokov od jej vyradenia z obchodného majetku podnikateľa. § 8 ZDP.
Táto garáž však bola vyradená z podnikania až dňom predaja a to z dôvodu predaja DHM. § 6 ZDP.
Ak sa mýlim, opravte ma, prosím.
Ešte som doplnila §-y podľa toho, ako to chápem ja.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Evi, plne s Tebou súhlasím, ale mňa by najprv zaujímalo upresnenie k "využívala na podnikanie". Viď časť citátu:
Anja111 Pozri príspevok
Mala príjem zo živnosti 300.000 Sk a predala garáž, ktorú využívala na podnikanie za 150.000 Sk.
Nehnuteľnosť bola zaradená v evidencii DHM a predaná, alebo bola vyradená z evidencie DHM a následne predaná?

Dodatok: Anja ma v duchu počula.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

No potom je zaujímevé vedieť presné znenie otázky klientky, ktorá sa dotazovala na DÚ... lebo ľahko dôjde k "takýmto slovným hračkám"
ako napr. je poistenie oslobodené od DPH? áno....a obrat už ďalej /mylne/ nezaujíma nikoho....
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

evina Pozri príspevok
No potom je zaujímevé vedieť presné znenie otázky klientky, ktorá sa dotazovala na DÚ... lebo ľahko dôjde k "takýmto slovným hračkám"
ako napr. je poistenie oslobodené od DPH? áno....a obrat už ďalej /mylne/ nezaujíma nikoho....
Súhlasím. Tiež si myslím, že klientka urobila chybu vo formulácii otázky pre pracovníčku DU...
Ale pre istotu som si to potrebovala overiť, (v tejto ťažkej dobe sa môže stať, že niečo nedomyslíme...)
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Prechod zo skutočných výdavkov na paušálne - v roku 2005 skutočné výdavky (výška záväzkov k 31.12.05 bola (3198,- Sk - to je predpis poistnéhoSP a ZP za 12/05) ). Ak chcem dať v roku 2006 paušál,aj tieto záväzky odpočítam v dodatočnom DP v riadku 41 ? Výkazy zostávajú nezmenené?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Dodatočné DP ešte raz:
(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.

A ešte odst. 8
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie(§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý


a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, avýšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Výkazy sa tiež menia.
0 0
lubo89 lubo89

lubo89 je offline (nepripojený) lubo89

mam tu istu situaciu ako yaro a logicky aj suhlasim s yarovou interpretaciou na ods 10 a ods 8, no nemam ziadne skusenosti ako si to mozu vylozit danovaci ??? Daj potom vediet aka je odpoved od DRSR, vdaka
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

V konečnom dôsledku aj tak použitie paušálnych výdavkov "neuhľahčuje" prácu, keď treba podať dodatočné DP za predchádzajúci rok. O čom to vlastne je?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať