Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Viem mi niekto poradit?

Som zivnostnik (4 mesiace). Do konca roka budem mat 2x prijem za odvedenu pracu (spolu cca 550tis). Nemam vlastne ziadne naklady, okrem cestovania a stravy, co je do konca roka asi 50tis (a to sa neda dat do nakladov v plnej vyske).

Ktosi mi poradil, ze je pre mna vyhodnejsia pausalna dan, pretoze tak zaplatiom ovela menej dane, akokeby som si odcital z nakladov tych par tisic.

Ako to vlastne je?
Usporiadat
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

ermon Pozri príspevok
ja som sa ešte s renčou1 tuším nikdy nezhodla....
Tak lebo je podstatný rozdiel, čo hovorí ona a čo ty.....
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Dada Pozri príspevok
ee, lebo renča1 píše niečo iné
Počkáme na renču1, hodí paragrafy a uvidíme...
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Ani s tými pohľadávkami sa mi to nejako nevidí. V roku 2005 ich v dodatočnom DP prirátam k základu dane a zaplatím z nich daň. V roku 2006 mi z nich nabehnú úhrady - idú mi do príjmu a zasa mám z nich daň zaplatiť??? Somarina nejaká.... či už je pokročilý čas ???
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
ermon Pozri príspevok
Počkáme na renču1, hodí paragrafy a uvidíme...
Zatiaľ hľadám a hodím sem len tie najvhodnejšie.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

renča1 Pozri príspevok
Zatiaľ hľadám a hodím sem len tie najvhodnejšie.

Čakáme, čakáme..... a aj hľadáme, hľadáme.....
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Dada Pozri príspevok
Ani s tými pohľadávkami sa mi to nejako nevidí. V roku 2005 ich v dodatočnom DP prirátam k základu dane a zaplatím z nich daň. V roku 2006 mi z nich nabehnú úhrady - idú mi do príjmu a zasa mám z nich daň zaplatiť??? Somarina nejaká.... či už je pokročilý čas ???

Upravíš v DP za r. 2006 podľa § 17 takto:
(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa


a) príjem, pre ktorý je ustanovené, že sa daň vybraná podľa § 43 ods. 6 považuje za splnenie daňovej povinnosti, alebo pri ktorom daňovník, ktorý je fyzickou osobou a ktorý nie je povinný tento príjem účtovať, nevyužil možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7,
b) príjem z nákupu vlastných akcií za hodnotu nižšiu, ako je ich menovitá hodnota, pri následnom znížení základného imania; za príjem z nákupu sa považuje rozdiel medzi menovitou hodnotou akcií a nižšou hodnotou, za ktorú sa nakúpili,
c) suma, ktorá už bola u toho istého daňovníka zdanená podľa tohto zákona alebo podľa doterajších predpisov,


Teda: Vedieš evidenciu príjmov, v DP uvedieš celé príjmy + 40 % výdavky + zaplatené poistné okrem poistného, o ktoré si už znížila ZD v r. 2005.
Na r. 41 uvedieš sumu príjmu, o ktorý si už zvýšila ZD v r. 2005 a vypočítaš rozdiel = ČZD. Je to jednoduché.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

A nemôžem si ich dať do výdavkov len v roku 2006??? Veď tak, či tak sa mi vo výdavkoch ukázať musia
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

ermon Pozri príspevok
Upravíš v DP za r. 2006 podľa § 17 takto:
(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa


a) príjem, pre ktorý je ustanovené, že sa daň vybraná podľa § 43 ods. 6 považuje za splnenie daňovej povinnosti, alebo pri ktorom daňovník, ktorý je fyzickou osobou a ktorý nie je povinný tento príjem účtovať, nevyužil možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7,
b) príjem z nákupu vlastných akcií za hodnotu nižšiu, ako je ich menovitá hodnota, pri následnom znížení základného imania; za príjem z nákupu sa považuje rozdiel medzi menovitou hodnotou akcií a nižšou hodnotou, za ktorú sa nakúpili,
c) suma, ktorá už bola u toho istého daňovníka zdanená podľa tohto zákona alebo podľa doterajších predpisov,


Teda: Vedieš evidenciu príjmov, v DP uvedieš celé príjmy + 40 % výdavky + zaplatené poistné okrem poistného, o ktoré si už znížila ZD v r. 2005.
Na r. 41 uvedieš sumu príjmu, o ktorý si už zvýšila ZD v r. 2005 a vypočítaš rozdiel = ČZD. Je to jednoduché.
Až také jednoduché to zas nie je, keď si predstavím všetky tie ľajstrá opravovať, či na daňový, či na zdravotku, či na sociálku
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Dada Pozri príspevok
A nemôžem si ich dať do výdavkov len v roku 2006??? Veď tak, či tak sa mi vo výdavkoch ukázať musia
Nerozumiem, odpovedala som na príjem = pohľadávku.
Ešte raz polož otázku.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

No dievčatá...skúsim sa pridať.
Presne moja situácia.

V roku 2005 som viedla účtovníctvo - ostali mi okrem iného záväzky do /SP a ZP/
Uzavrela som účtovníctvo, čiže vo výkazoch som si uvedené záväzky vykázala. Ale v DP som o tieto záväzky ponížila základ dane v riadku, kde je § 17. /riadila som sa presne podľa § pri prechode z účta na paušál.výdavky/

V roku 2006 som na paušálnych výdavkoch a keďže zákon mi hovorí, že si môžem uplatniť výdavky na poistné ak som si ich už neuplatnila v predchádzajúcom období, tak som si tento rok dala do výdavkov uhradené poistné v roku 2006 /bez platieb , ktoré boli záväzkom r. 2005/.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
ermon Pozri príspevok
Dodatočné DP ešte raz:
(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.

A ešte odst. 8
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie(§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý


a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, avýšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i)
.
Ermoník, mala si označiť aj hlavne písm.i) .
Viďte § 17 ods.10
daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatnenia výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods.10 alebo naopak, upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaň.obdobie , ktoré predchádzalo tejto zmene. Zároveň nadvazuje na ods.8 písm.c) v ktorom je zasa uvedené, že uplatňuje výfavky podľa § 6 ods.10 o cenu nespotreb.zásob a o výšku pohľadáv. s výnimkou pohľadávok v § 19 ods.2 písm.H) a i). A v písm.i) sú spomínané odvody...
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

ermon Pozri príspevok
Nerozumiem, odpovedala som na príjem = pohľadávku.
Ešte raz polož otázku.
Ja furt o tom mojom poistnom.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Skoro tak Muška, ako ja hovorím.
Akurát ja by som odvody za r. 2005 uviedla do výdavkov a cez r. 40 DP by som zvýšila ZD.... v roku 2006
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

renča1 Pozri príspevok
Ermoník, mala si označiť aj hlavne písm.i) .
Viďte § 17 ods.10
daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatnenia výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods.10 alebo naopak, upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaň.obdobie , ktoré predchádzalo tejto zmene. Zároveň nadvazuje na ods.8 písm.c) v ktorom je zasa uvedené, že uplatňuje výfavky podľa § 6 ods.10 o cenu nespotreb.zásob a o výšku pohľadáv. s výnimkou pohľadávok v § 19 ods.2 písm.H) a i). A v písm.i) sú spomínané odvody...

renčík ale pohľadávka podľa písm i) je niečo úplne iné ako záväzok z odvodov....
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Muška Pozri príspevok
No dievčatá...skúsim sa pridať.
Presne moja situácia.

V roku 2005 som viedla účtovníctvo - ostali mi okrem iného záväzky do /SP a ZP/
Uzavrela som účtovníctvo, čiže vo výkazoch som si uvedené záväzky vykázala. Ale v DP som o tieto záväzky ponížila základ dane v riadku, kde je § 17. /riadila som sa presne podľa § pri prechode z účta na paušál.výdavky/

V roku 2006 som na paušálnych výdavkoch a keďže zákon mi hovorí, že si môžem uplatniť výdavky na poistné ak som si ich už neuplatnila v predchádzajúcom období, tak som si tento rok dala do výdavkov uhradené poistné v roku 2006 /bez platieb , ktoré boli záväzkom r. 2005/.
Ide mi o to, že nechcem podať dodatočné DP za 2005 a chcem si to poistné dať do výdavkov v 2006.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

renča1 Pozri príspevok
o závazky voči SP , ZP sa nebude ponižovať pri prechode základs dane. Tieto závazky sa zaplatia v r.2007 a aj v r.2007 sa odpočítajú od príjmu.
a tu hovoríš o záväzkoch....
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Dada Pozri príspevok
Ide mi o to, že nechcem podať dodatočné DP za 2005 a chcem si to poistné dať do výdavkov v 2006.
Nemôžeš sa riadiť tým čo chceš a nechceš, ale tým čo je NAPÍSANÉ v ZoDP.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
ermon Pozri príspevok
renčík ale pohľadávka podľa písm i) je niečo úplne iné ako záväzok z odvodov....
Myslíš? Iné A o čom teda je?
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

ermon Pozri príspevok
Nemôžeš sa riadiť tým čo chceš a nechceš, ale tým čo je NAPÍSANÉ v ZoDP.
No veď to mi je jasné. Len si predstavujem všetkých tých živnostníčkov, čo si tak ľahko prechádzajú každý rok na nejaké iné výdavky, či o tomto vôbec vedia.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

ermon Pozri príspevok
Skoro tak Muška, ako ja hovorím.
Akurát ja by som odvody za r. 2005 uviedla do výdavkov a cez r. 40 DP by som zvýšila ZD.... v roku 2006
Monika, keďže už priamo v zákone je uvedené, že pri paušálnych výdavkoch si pripočítaš iba uhradené poistné bez poistného, ktoré si si už raz uplatnila, tak to podľa mňa netreba riešiť cez r. 40
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať