Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Viem mi niekto poradit?

Som zivnostnik (4 mesiace). Do konca roka budem mat 2x prijem za odvedenu pracu (spolu cca 550tis). Nemam vlastne ziadne naklady, okrem cestovania a stravy, co je do konca roka asi 50tis (a to sa neda dat do nakladov v plnej vyske).

Ktosi mi poradil, ze je pre mna vyhodnejsia pausalna dan, pretoze tak zaplatiom ovela menej dane, akokeby som si odcital z nakladov tych par tisic.

Ako to vlastne je?
Usporiadat
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Ešte tak pre zaujímavosť, koľko si vypýta Daňový úrad za podanie dodatočného DP???
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Muška Pozri príspevok
Monika, keďže už priamo v zákone je uvedené, že pri paušálnych výdavkoch si pripočítaš iba uhradené poistné bez poistného, ktoré si si už raz uplatnila, tak to podľa mňa netreba riešiť cez r. 40
Ale Muši, veď je to priamo uvedené v § 17, preto si upravujem v kolonke r. 40 Položky zvyšujúce (znižujúce) Základ dane podľa § 17....
Na to tá kolonka v DP je .
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Dada Pozri príspevok
Ešte tak pre zaujímavosť, koľko si vypýta Daňový úrad za podanie dodatočného DP???
V tvojom prípade nič, ak znížiš ZD o poistné.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

nič, iba ak budeš mať nedoplatok na dani, tak dostaneš sankčný úrok
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

ermon Pozri príspevok
V tvojom prípade nič, ak znížiš ZD o poistné.

Ak ak v inom prípade zvýšim o pohľadávky?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
ermon Pozri príspevok
renčík ale pohľadávka podľa písm i) je niečo úplne iné ako záväzok z odvodov....

s výnimkou pohľadávok v § 19 ods.2 písm.H) a i). Ja viem že je písané s "výnimkou pohľadávok", ale ide o pohľadávky, ktoré sa pri odpise zahrňajú do daň.uznaných nákadov. Písm.i) hovorí o uznaných daň.výdavkoch (§19) o výdavkoch na poistnom a príspevkoch..
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Muška Pozri príspevok
nič, iba ak budeš mať nedoplatok na dani, tak dostaneš sankčný úrok
Tak vedeli, prečo túto somarinu zaviedli.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

renča1 Pozri príspevok
Myslíš? Iné A o čom teda je?
Ty uvádzaš odvolávku na
s výnimkou pohľadávok v § 19 ods.2 písm.H) a i). A v písm.i) sú spomínané odvody...

ale pohľadávka nie je k 31.12.2005 voči SP a ZP, ale záväzok.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
ermon Pozri príspevok
Ty uvádzaš odvolávku na


ale pohľadávka nie je k 31.12.2005 voči SP a ZP, ale záväzok.
prečítaj si príspevok 168
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

ermon Pozri príspevok
Ale Muši, veď je to priamo uvedené v § 17, preto si upravujem v kolonke r. 40 Položky zvyšujúce (znižujúce) Základ dane podľa § 17....
Na to tá kolonka v DP je .
Moni,
ale to je jasne, že pri prechodoch.....atd.

Ale ak urobí DDP za rok 2005 - upraví si neuhradený záväzok v DP § 17.
Rok 2006 - ide na paušál.v. - načo už v kolonke § 17, keď § 6 to už rieši ......."ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu
dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach....", čiže si rovno ponížim a do výdavkov si dám iba poistné na ktoré mám nárok
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

renča1 Pozri príspevok
s výnimkou pohľadávok v § 19 ods.2 písm.H) a i). Ja viem že je písané s "výnimkou pohľadávok", ale ide o pohľadávky, ktoré sa pri odpise zahrňajú do daň.uznaných nákadov. Písm.i) hovorí o uznaných daň.výdavkoch (§19) o výdavkoch na poistnom a príspevkoch..
Nie renči, pozri ešte raz § 17
(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene

ods. 8
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý


a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, avýšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

Dada v r. 2005 upravuje ZD u daňovníka účtujúceho v JÚ.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

k predchádzajúcemu môjmu príspevku:
A ešte dodám, že veď v roku 2006 na rok 2007 nepreskakuje na účto - nemusí riešiť § 17
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Poistné je jasné, upravím ZD v 2005.
A čo s tými pohľadávkami? Tiež tak?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Muška Pozri príspevok
Moni,
ale to je jasne, že pri prechodoch.....atd.

Ale ak urobí DDP za rok 2005 - upraví si neuhradený záväzok v DP § 17.
Rok 2006 - ide na paušál.v. - načo už v kolonke § 17, keď § 6 to už rieši ......."ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu
dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach....", čiže si rovno ponížim a do výdavkov si dám iba poistné na ktoré mám nárok
Áno, v roku 2006 nemusí ísť cez riadok 40 čo sa týka odvodov.
Sranda je, že aj mojím aj tvojím spôsobom vyjde to isté číslo....
Len renča nejako nechce upraviť ZD z r. 2005 o nezaplatené odvody - t.j. znížiť ZD.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
ermon Pozri príspevok
Nie renči, pozri ešte raz § 17
(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene

ods. 8
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý


a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, avýšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).


Dada v r. 2005 upravuje ZD u daňovníka účtujúceho v JÚ.
A podľa teba § 19 ods. 2 písm. i) sa týka pohľadávok . Veď samotný § 19 hovorí o daňovo uznaných výdavkoch. V písm.i) je uvedené, že ide o zaplatené poistné u daňovníka s príjmami podľa § 6.

Tak čo podľa teba potom znamená písm.i)???
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

ermon Pozri príspevok
Upravíš v DP za r. 2006 podľa § 17 takto:
(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa


a) príjem, pre ktorý je ustanovené, že sa daň vybraná podľa § 43 ods. 6 považuje za splnenie daňovej povinnosti, alebo pri ktorom daňovník, ktorý je fyzickou osobou a ktorý nie je povinný tento príjem účtovať, nevyužil možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7,
b) príjem z nákupu vlastných akcií za hodnotu nižšiu, ako je ich menovitá hodnota, pri následnom znížení základného imania; za príjem z nákupu sa považuje rozdiel medzi menovitou hodnotou akcií a nižšou hodnotou, za ktorú sa nakúpili,
c) suma, ktorá už bola u toho istého daňovníka zdanená podľa tohto zákona alebo podľa doterajších predpisov,


Teda: Vedieš evidenciu príjmov, v DP uvedieš celé príjmy + 40 % výdavky + zaplatené poistné okrem poistného, o ktoré si už znížila ZD v r. 2005.
Na r. 41 uvedieš sumu príjmu, o ktorý si už zvýšila ZD v r. 2005 a vypočítaš rozdiel = ČZD. Je to jednoduché.

takto sa opakujem. ma neukameňujte.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
ermon Pozri príspevok
Len renča nejako nechce upraviť ZD z r. 2005 o nezaplatené odvody - t.j. znížiť ZD.
Nechcem, veď ja nájdem spôsob ako vás presvedčím. Možno sa aj ja mýlim, ale doteraz ma nikto o tom nepresvedčil o opaku. Určite sa ešte ozvem v priebehu tohto dňa alebo na druhý deň, no ale teraz sa musím ísť konečne venovať aj svojmu manželovi.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

renča1 Pozri príspevok
A podľa teba § 19 ods. 2 písm. i) sa týka pohľadávok . Veď samotný § 19 hovorí o daňovo uznaných výdavkoch. V písm.i) je uvedené, že ide o zaplatené poistné u daňovníka s príjmami podľa § 6.

Tak čo podľa teba potom znamená písm.i)???
§ 19 odst. 2 písm i)
i) výdavok (náklad) vo výške menovitej hodnoty pohľadávky bez príslušenstva alebo obstarávacej ceny pohľadávky, ktorá jednotlivo nepresahuje 1 000 Sk za pohľadávku, ak sa trvale upúšťa od jej vymáhania z dôvodu, že náklady na jej vymáhanie by presiahli jej hodnotu,
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

ermon Pozri príspevok
Áno, v roku 2006 nemusí ísť cez riadok 40 čo sa týka odvodov.
Sranda je, že aj mojím aj tvojím spôsobom vyjde to isté číslo....
Len renča nejako nechce upraviť ZD z r. 2005 o nezaplatené odvody - t.j. znížiť ZD.
Moni, jasne, že to vychádza na "stejno"

Skúsime presvedčiť renču???

r. 2005 - vediem účto - upravím podľa zákona v DP priamo v kolonke, kde je § 17 o pohľadávky a záväzky /ak sú mojim VOZD - nepozerám sa za čo sú /

r. 2006 - paušálne výdavky - ak pôjdem aj v r. 2007 na paušálne výdavky neupravujem v DP základ dane......ale priamo vo výdavkoch si odpočítam iba poistné na ktoré mám nárok...tzn, že uhradené poistné mínus záväzok na poistnom uplatnený v roku 2005. A taktiež do príjmu zahrniem iba príjem ,o ktorý som si v predchádzajúcom roku nezvyšovala ZD / ako je napr. pohľadávka minulých rokov/
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Ja už som sa pokúsila presvedčiť ju tu:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=...&postcount=180

renča si zmýlila písmená alebo odstavce alebo som ja už preodstavcovanoprepísmenovaná...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať