Zavrieť

Porady

Daňové alebo nedaňové výnosy?

vmi vmi

vmi je offline (nepripojený) vmi

Máme nasledovný problém: Sopočnosť x dostávala preddavky od spoločnosti Y, a to počas roka 2003,2004. Tieto platby mala a má spol.Y v daňových nákladoch. Avšak zmluvne sa dohodlo, že sa predmet preddavkov ruší a všetky zaplatené preddavky budú dobropisované koncom r.2004 na BU spol.Y. Je mi jesné, že za r.2004 bude mať spol.Y z toho vypívajúce daňové výnosy, ale čo s rokom 2003? Budú nedaňové, alebo daňové?

Ďakujem.
Usporiadat
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Vymenil som si s vmi pár súkromných správ. Účtuje v PÚ, to neboli preddavky, ale riadne faktúry a tie boli v ďalšom roku dobropisované.
0 0
Susan Susan

Susan je offline (nepripojený) Susan

Aby sme sa k Vašej otázke mohli vyjadriť, je potrebné vedieť, či dodany tovar sa vracia naspäť, či sa ruší dodávka, či sa ruší zákazka....
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
To som sa pýtal vmi aj ja. A čakám na odpoveď.
0 0
anita anita

anita je offline (nepripojený) anita

účtovník, SZČO
Ak firma Y mala tieto platby v nákladoch, pri dobropisovaní to bude pre túto firmu jednoznačne výnos. Pri dobropisovaní musí byť však na daňovom doklade aj dôvod dobropisovania.(nedodanie služby, vrátenie tovaru...) V prípade kontroly z DU pri firme Y nevidím žiadny problém, lebo si priznala príjmy, ale u firmy X bude DU určite skúmať dôvod dobropisovania, keďže sa tam bude jednať o nákladovú položku.
0 0
vmi vmi

vmi je offline (nepripojený) vmi

Jednalo sa o služby - energie SSE. Taký zvláštny vzťah - mali sme to proste vyfakúrované. Platili sme to paušálne, ale predmet veci bol nakoniec zrušený a SSE nám to ide dobropisovať.
0 0
EFA EFA

EFA je offline (nepripojený) EFA

Eviketa, Viera vďaka. Táto zmena v preddavkoch v JU mi ušla. Je k tomu nejaké usmernenie alebo opatrenie, ktoré o tom hovorí bližšie.
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

ZDP §17, odst.12 písm.b
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Ešte sa chcem uistiť. SZČO začala podnikať v 8/2004, je dobrovoľný štvrťročný platca DPH. Doteraz nemal žiadny príjem okrem prijatej zálohy. Je to dosť veľká suma (1 mil. Sk). Táto záloha sa berie ako zdaniteľný príjem a samozrejme z nej musí odviesť DPH ?
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Kto vie - odpovie? Vďaka.
0 0
anita anita

anita je offline (nepripojený) anita

účtovník, SZČO
Ak už platba prebehla, musí SZČO vystaviť daňový doklad, čiže vyčísliť základ DPH a konečnú sumu. Týmto dňom je povinný odviesť DPH.
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

To je jasné, do 15 dní musí vystaviť buď faktúru alebo doklad o prijati preddavku. Teda keď tak nad tým ešte viac uvažujem asi na 99,9 % je to u ňho zdaniteľný príjem. Túto zálohu použije z väčšej časti na nákup materiálu takže daňový základ nebude taký strašný, ale keby to tak nebolo, mal by vlastne potom max. vymeriavací základ na odvod poistného. To sa mi zdá trochu nespravodlivé, ale asi to bude tak.
0 0
Viera Viera

Viera je offline (nepripojený) Viera

Ak vedie JÚ a dodávka nebola splnená, tak by si mala asi postupovať podľa z.č. 595/2003 §17, odsek 12 prísm. b....
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

DPH tak ako hovorí Anita. A daňový príjem na daň FO to samozrejme je bez DPH. Z pohľadu soc. poi. to je len informácia o tom, že bude povinne platiť poistenie, ale aké o tom hovorí dáňový základ - " polovica pomernej časti základu dane" je vymeriavacím základom pre odvod poi.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať