Zavrieť

Porady

Rodičovská dovolenka - prerušenie poistenia

Milí poraďáci, prosím Vás o radu. Zamestnankyňa po ukončení materskej dovolenky zostala na rodičovskej dovolenke. Viem, že sme ako zamestnávateľ povinní oznámiť na registračnom liste túto skutočnosť SP, nakoľko nastáva prerušenie poistenia. Mňa však zaujíma iná vec: má nejakú oznamovaciu povinnosť voči SP i zamestnankyňa (z dôvodu, že za ňu poistné za obdobie rodičovskej dovolenky platí štát)? Alebo štát platí za osobu na RD automaticky?
Ďakujem
Usporiadat
D betka D betka

D betka je offline (nepripojený) D betka

Máme podobný prípad, zamestnankyňa je na RD a počas tejto RD prišla v auguste zastupovať. Ako zamestnávateľ sme nahlásili zmenu /začiatok aj koniec zastupovania/ a pani v soc.poisťovni nás upozornila, že zamestnankyňa sa po ukončení zastupovania musí ísť osobne prihlásiť na dôchodkové poistenie.
0 0
SILVIA54 SILVIA54

SILVIA54 je offline (nepripojený) SILVIA54

Ahojte,ak som tomu správne porozumela tak keď naša zamestnankyňa ide teraz k 25.8.2006 na MD tak sa musí sama prihlásiť na dôch.poistenie,ak máme zamestnankyňu ktorá je na MD a ide na rodič.12.10.2006 tak tiež sa musí prihlásiť na dôch.pois.? a ešte máme tretiu ktorá je na rodičovskej až do roku 2008 a tá ako? Za všetky sú splnené povinnosti z našej strany(1.zamestnankyňa zmena,nástup na MD),2.zamestnankyňa nástup na rodič.-prerušenie kód 6(ešte len bude),3.zamestnankyňa- tiež prerušenie kód 1(dovtedy).
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

SILVIA54
Ahojte,ak som tomu správne porozumela tak keď naša zamestnankyňa ide teraz k 25.8.2006 na MD tak sa musí sama prihlásiť na dôch.poistenie,ak máme zamestnankyňu ktorá je na MD a ide na rodič.12.10.2006 tak tiež sa musí prihlásiť na dôch.pois.? a ešte máme tretiu ktorá je na rodičovskej až do roku 2008 a tá ako? Za všetky sú splnené povinnosti z našej strany(1.zamestnankyňa zmena,nástup na MD),2.zamestnankyňa nástup na rodič.-prerušenie kód 6(ešte len bude),3.zamestnankyňa- tiež prerušenie kód 1(dovtedy).
Zamestnankyňa, ktorá ide 28.8 na MD a bude poberať materské sa zatiaľ neprihlasuje na dôchodkové poistenie, lebo je poistená ako zamestnanec až do skončenia poberania materského. Až po MD jej zamestnávateľ prerušuje poistné a ona sa musí prihlásiť na dôchodkové poistenie.

Zamestnankyňa, ktorá ide na rodičovskú dovolenku 12.10., sa musí ísť najneskôr 12.10. prihlásiť na DP od 12.10.2006.

Tá čo je na rodičovskej už teraz - podľa informácií na stránke SP sa nemusí prihlasovať, ale ja by som sa radšej opýtala na príslušnej pobočke.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Priznám sa úprimne a bez mučenia, že z týchto príspevkov som taká chaotická, že sama neviem, čo platí. Aj výklad právnej normy mi pripadá, že ako sa komu zachce, a aká pani sedí na SP.
0 0
SILVIA54 SILVIA54

SILVIA54 je offline (nepripojený) SILVIA54

Ďakujem Somij, a práveže som sa pýtala na sociálke ešte v piatok keď som ju išla nahlásiť na MD a povedala mi pani za okienkom že súrne jej musím povedať že sa musí prihlásiť na dôch.pois.( tá ktorá ide teraz v auguste na MD).Tak potom v tom nemajú jasno ani zamestnankyne ktoré pracujú na okienkach.
0 0
maca88 maca88

maca88 je offline (nepripojený) maca88

Ja som sa prave vratila zo SP, kde mi povedali že nakoľko naša zamestnankyňa (od 10.8.2006 na rodičovskej dovolenke) porodila pred 1.8.2006, a je našou zamestnankyňou, netreba aby sa prihlasovala. Má niekto inú skúsenosť?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

maca88
Ja som sa prave vratila zo SP, kde mi povedali že nakoľko naša zamestnankyňa (od 10.8.2006 na rodičovskej dovolenke) porodila pred 1.8.2006, a je našou zamestnankyňou, netreba aby sa prihlasovala. Má niekto inú skúsenosť?
Ja sa tam chystám poobede, zamestnankyňa nastúpila na RD 29.7.2006. Potom napíšem čo mi povedali.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Toto mám zo stránky Sociálnej poisťovne:
Na dôchodkové poistenie podáva prihlášku fyzická osoba sama za seba, t. j. aj fyzická osoba, ktorá má postavenie zamestnanca. Zamestnávateľ od 1. augusta 2006 neplní za zamestnanca prihlasovaciu povinnosť na účely vzniku dôchodkového poistenia fyzickej osoby, za ktorú poistné na dôchodkové poistenie platí štát.
Fyzickej osobe, ktorá podá prihlášku na dôchodkové poistenie do 31. augusta 2006, povinné dôchodkové poistenie vzniká od 1. augusta 2006, ak takouto fyzickou osobou je od 1. augusta 2006.
Fyzická osoba, starajúca sa o dieťa do šiestich rokov jeho veku alebo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do siedmich rokov jeho veku, ktorá podala prihlášku na dôchodkové poistenie (za zamestnanca zamestnávateľ oznámením o začiatku čerpania materskej dovolenky) pred 1. augustom 2006, a ktorá pokračuje v starostlivosti o dieťa do šiestich rokov jeho veku po 31. júli 2006, nepodáva prihlášku na dôchodkové poistenie. Dôchodkové poistenie fyzickej osobe trvá z dôvodu starostlivosti o dieťa do šiestich rokov jeho veku aj po 31. júli 2006, najdlhšie do dovŕšenia šesť rokov veku dieťaťa.
Tu je link:
http://www.socpoist.sk/index/?ids=1755&prm2=4936
0 0
SILVIA54 SILVIA54

SILVIA54 je offline (nepripojený) SILVIA54

Tak teraz už fakt neviem
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Vrátila som sa zo SP, kde mi povedali, že matky, ktoré sú na MD pred 1.8.2006 sa nemajú osobne prihlasovať. Kolegyňu som poslala do SP v inom meste, bola tak láskavá, že to pre mňa urobila a povedali jej to isté.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Ja myslím, že sa nemusia prihlasovať len v tom prípade, ak sú zamestnankyne a zamestnávateľ nahlásil čerpanie rodičovskej dovolenky. Ak nemá zamestnávateľa a ešte nebola na Sociálnej poisťovni nahlásiť sa, že je poberateľkou rodič. príspevku, mala by tak urobiť čo najskôr.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

SILVIA54
Tak teraz už fakt neviem
Znamená to presne to, čo som napísala v príspevku 24 - písala som to už s ohľadom na uvedené stanovisko Sociálnej poisťovne.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Takže včera som bola na SP.
Bolo mi povedané, že čo sa týka zamestnankýň, ktoré porodili pred 1.8.2006, čiže sú teraz na MD alebo RD, splnil za nich prihlasovaciu povinnosť zamestnávateľ.
Zamestnankyne, ktoré porodili/porodia po 1.8.2006 sa však musia prihlásiť samé a to do 15 dní od narodenia dieťaťa.
0 0
rrrrr rrrrr

rrrrr je offline (nepripojený) rrrrr

Nechapem to. Ked mi zametnavatel nahlasi MD alebo RD,musim sa este raz prihlasovat.Aj tak tam maju bordel a chcu este viac papierov.
Takze treba sa prihlasit do 15 dni od narodenia dietata. Materska sa pobera pred narodenim dietata,tak preco sa ma prihlasit do 15 dni od narodenia. To je naozaj divne.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

rrrrr
Nechapem to. Ked mi zametnavatel nahlasi MD alebo RD,musim sa este raz prihlasovat.Aj tak tam maju bordel a chcu este viac papierov.
Takze treba sa prihlasit do 15 dni od narodenia dietata. Materska sa pobera pred narodenim dietata,tak preco sa ma prihlasit do 15 dni od narodenia. To je naozaj divne.
Ale tu sa predsa nejedná o vyplácanie materskej. Tú ti začnú vyplácať normálne a budú aj keby si sa neprihlásila.
Tu sa jedná o dôchodkové poistenie. To ti tiež normálne plynie ďalej aj keď nastúpiš na MD, ale ak sa neprihlásiš na SP do tých 15 dní od narodenia dieťaťa tak ti zanikne.
0 0
rrrrr rrrrr

rrrrr je offline (nepripojený) rrrrr

Vyplacanie to je jasne, ja som len brala to,ze zamestnavatel mi nahlasi zmenu platitela poistneho MD a pri RD prerusi poistenie. Zmysel by som videla pri prihlaseni od poberania RD. Ak po materskej budem cerpat dovolenku a potom nastupim na RD,v tom pripade aky to ma vyznam.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

rrrrr
Vyplacanie to je jasne, ja som len brala to,ze zamestnavatel mi nahlasi zmenu platitela poistneho MD a pri RD prerusi poistenie. Zmysel by som videla pri prihlaseni od poberania RD. Ak po materskej budem cerpat dovolenku a potom nastupim na RD,v tom pripade aky to ma vyznam.
Ja som už v praktikách SP prestala hľadať význam, žiadny by som asi bohužial nenašla. Nám nezostáva nič iné, len si na tie ich nezmysly zvyknúť a nezabudnúť na žiadne prihlásenie a odhlásenie. :p
0 0
alica.marek alica.marek

alica.marek je offline (nepripojený) alica.marek

Podľa toho čo čítam z príspevku zo stránky Soc.poisťovne, povinnosť prihlásiť sa, sa týka len FO ktorá nie je poistená ako zamestnanec.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

alica.marek
Podľa toho čo čítam z príspevku zo stránky Soc.poisťovne, povinnosť prihlásiť sa, sa týka len FO ktorá nie je poistená ako zamestnanec.
Toto mám zo stránky Soc. poisťovne:
Na dôchodkové poistenie podáva prihlášku fyzická osoba sama za seba, t. j. aj fyzická osoba, ktorá má postavenie zamestnanca. Zamestnávateľ od 1. augusta 2006 neplní za zamestnanca prihlasovaciu povinnosť na účely vzniku dôchodkového poistenia fyzickej osoby, za ktorú poistné na dôchodkové poistenie platí štát.
Mám to aj v príspevku č. 29 na predchádzajúcej strane.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

jankasm
Tu sa jedná o dôchodkové poistenie. To ti tiež normálne plynie ďalej aj keď nastúpiš na MD, ale ak sa neprihlásiš na SP do tých 15 dní od narodenia dieťaťa tak ti zanikne.
Nie celkom. Ak je zamestnaná a poberá materské, je naďalej dôchodkovo poistená zo zamestnania až do skončenia materskej. Štát za ňu začne platiť až po skončení materskej a vtedy sa treba ísť prihlásiť do SP.

Vplýva to zo znenia §15 ods.1 písm c) : Povinne dôchodkovo poistení sú
c) FO s trvalým pobytom v SR, ktorá sa riadne stará o dieťa do 6 rokov s t.p. v SR, ak nie je dôchodkovo poistená podľa písmen a) alebo b) (t.j. ako zamestnanec alebo povinne poistená SZČO).... a podala prihlášku na dôchodkové poistenie.

Zamestnankyňa kým poberá materské je naďalej dôchodkovo poistená. Dôchodkové poistenie sa prerušuje nástupom na rodičovskú dovolenku a vtedy by mal začať platiť poistné štát ak podá prihlášku.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať