Zavrieť

Porady

Pracovná zdravotná služba

Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Hľadám zoznam FI zabezpečujúcich pracovnú zdravotnú službu skupiny zamestnancov podľa prílohy č.1 nového zákona BOZP
Naposledy upravil Ninna : 02.10.06 at 06:07
Usporiadat
JayKay JayKay

JayKay je offline (nepripojený) JayKay

žena
...mám ďalší dotaz....poskytovateľ PZS mi poslal cenovú ponuku...horibilné sumy...služby ako: poradenstvo, hodnotenie pracovného prostredia a podobne (cena cca 14 000,- 6000,- a pod.) a až na konci je tá zdravotná prehliadka, ktorej cena je cca3000,- Sk....to je fakt povinné, to poradenstvo a iné banality?
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

JayKay Pozri príspevok
...mám ďalší dotaz....poskytovateľ PZS mi poslal cenovú ponuku...horibilné sumy...služby ako: poradenstvo, hodnotenie pracovného prostredia a podobne (cena cca 14 000,- 6000,- a pod.) a až na konci je tá zdravotná prehliadka, ktorej cena je cca3000,- Sk....to je fakt povinné, to poradenstvo a iné banality?
Zatiaľ bohužiaľ áno, ale vraj má prísť k nejakým zmenám.
http://hn.hnonline.sk/c3-22806140-k1...-sa-bude-menit
0 0
mbielik mbielik

mbielik je offline (nepripojený) mbielik

JayKay Pozri príspevok
...mám ďalší dotaz....poskytovateľ PZS mi poslal cenovú ponuku...horibilné sumy...služby ako: poradenstvo, hodnotenie pracovného prostredia a podobne (cena cca 14 000,- 6000,- a pod.) a až na konci je tá zdravotná prehliadka, ktorej cena je cca3000,- Sk....to je fakt povinné, to poradenstvo a iné banality?
poradenstvo nie je povinne, ale ked si ho zazmluvnia, tak ho aj nauctuju
0 0
džino džino

džino je offline (nepripojený) džino

Johanka Pozri príspevok
Tebou menovaná PZS má na svojej stránke dotazník na vyplnenie, treba im ho poslať mailom .
márna snaha - vyplnil som poslal som aj tak na mňa ......
zopakoval som to a aj tak na mňa ......
už sa stým nezapodievam , počkám až bude novela a potom sa uvidí - nie je kam sa ponáhľať.
pekný deň všetkým
0 0
lukig lukig

lukig je offline (nepripojený) lukig

Ahojte všetci...mňa by zaujímalo, či sa dal vôbec niekto zazmluvniť...Viem, že z toho "číhajú" pokuty, ale aj tak stále ešte vyčkávam. Týka sa ma to aj z osobnej pozície zametnávateľa... Len sa chcem uistiť, či nie som sama, ktorá to ešte nerealizovala. Veď tie ceny, čo sa mi sem - tam dostanú do uší, sú nehorázne a duplom na začínajúcu spoločnosť s 2 zamestnancami... no comment, čo si na nás vymýšľajú.
0 0
chlap chlap

chlap je offline (nepripojený) chlap

riadim firmu, ktorá prenajíma priestory ...viac
Pre všetkých, ktorí vyčkávali (tak ako ja) - zdá sa, že sa aj dočkáme: Zmena zákona
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Uvediem aj ja (lepší) link priamo na stránku min.zdravotníctva:

http://www.health.gov.sk/redsys/rsi....AGE=S&LENGTH=S
0 0
Karol 08 Karol 08

Karol 08 je offline (nepripojený) Karol 08

Dobrý deň, v sobotnajších správach na Markíze som zachytil informáciu o pripravovanej zmene v oblasti pracovnej zdravotnej služby.
Hlavne mi ide o to, či firma musí mať zmluvu so spoločnosťou, ktorá zabezpečuje pracovnú zdravotnú službu aj keď má pracovníkov len v kategórii 1 a 2. Pred par dňami som oslovil viaceré spoločnosti zabezpečujúce uvedenú službu a ich reakcia bola neurčitá, alebo žiadna.
Ďakujem za usmernenie
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

Aktuálna info o zmenách v PZS:
http://ekonomika.sme.sk/c/3773447/Me...cia-zivot.html
0 0
ian belian ian belian

ian belian je offline (nepripojený) ian belian

O PZS sa toho na porade napísalo veľa. Že dôjde k novelizácii sme predpokladali. Osobne by som zmluvu z PZS neuzavrel. Počkal by som na májovú novelizáciu. Ja sa osobne domnievam, že zmluvy s PZS by nemali uzatvárať podnikatelia - zamestnávatelia ktorí zamestnávajú pracovníkov zaradených do 1 a 2 kategórie.
0 0
evka.ba evka.ba

evka.ba je offline (nepripojený) evka.ba

Ak ešte potrebujete akreditovaného technika, mám ontakt na pána ktorý sa tomu venuje niekoľko rokov. Je z Pezinka ak je to ašte zaujímavé rada ho odporúčim.
0 0
jozopo25 jozopo25

jozopo25 je offline (nepripojený) jozopo25

kcem sa poradit ohladne prehliadok som zivnostnik pilcik a bol som zaradeny do rizika cislo 3 hluk a 3 -4 vibrácie ked som pracoval pod zamestnavatelom lesy SR (ps ja som nechcel byt zivnostnik) mal som narok na prehliadky bezplatne a este som chodil pravidelne na rekondicné pobyty. Teraz sa uz nicoho nezucasnujem, len makam od rana do vecera . Na koho sa mam obratit-
0 0
muri muri

muri je offline (nepripojený) muri

Technik PO a BOZP
Skús na mailovej stránke Úradu verejného zdravotníctva ruvz.ba v Informácie - vydané oprávnenia.
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

Povinnosti vyplývajúce pre zamestnávateľov podľa zákona č. 355/2007 Z.z.

(1) Zamestnávateľ je povinný
a) zabezpečiť opatrenia, ktoré znížia expozíciu zamestnancov a obyvateľov fyzikálnym, chemickým, biologickým a iným faktorom práce a pracovného prostredia na najnižšiu dosiahnuteľnú úroveň, najmenej však na úroveň limitov ustanovených osobitnými predpismi, 34)

b) zabezpečiť pre svojich zamestnancov posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu podľa odseku 3,

c) predložiť lekárovi pracovnej zdravotnej služby 35) zoznam zamestnancov, ktorí sa podrobia lekárskej preventívnej prehliadke podľa odsekov 4 a 5; v zozname zamestnancov sa uvádza meno a priezvisko zamestnanca, dátum narodenia, názov pracoviska, druh práce, dĺžka expozície, faktory práce a pracovného prostredia a výsledky posúdenia zdravotných rizík,

d) uchovávať záznamy o výsledkoch lekárskej preventívnej prehliadky vo vzťahu k práci zamestnancov vykonávajúcich rizikové práce 20 rokov od skončenia práce,

e) predkladať regionálnemu úradu verejného zdravotníctva návrhy na zaradenie pracovných činností do kategórie rizikových prác (§ 31 ods. 6),

f) oznamovať regionálnemu úradu verejného zdravotníctva všetky informácie súvisiace so zmenami zdravotného stavu zamestnancov vo vzťahu k práci vrátane tých, ktoré môžu znamenať ohrozenie verejného zdravia.

(2) Povinnosti zamestnávateľa sa primerane vzťahujú aj na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré nezamestnávajú iné fyzické osoby, a na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré vykonávajú prácu pomocou svojho manžela a detí.

(3) Posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu sa vykonáva na základe výsledkov lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci a výsledkov hodnotenia rizika z expozície faktorom práce a pracovného prostredia zamestnanca alebo osoby, ktoré vykonávajú práce zaradené do prvej, druhej, tretej a štvrtej kategórie.

(4) Lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci vykonávajú lekári pracovnej zdravotnej služby podľa odseku 8 u zamestnancov
a) pred nástupom do práce,

b) v súvislosti s výkonom práce,

c) pred zmenou pracovného zaradenia,

d) pri skončení pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov,

e) po skončení pracovného pomeru.

(5) Lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci podľa odseku 4 písm. b) vykonávajú lekári pracovnej zdravotnej služby podľa odseku 8
a) jedenkrát za rok pri práci zaradenej do tretej a štvrtej kategórie a u pracovníkov kategórie A, 2)

b) jedenkrát za tri roky pri práci zaradenej do druhej kategórie.

(6) Lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci podľa odseku 4 písm. e) vykonávajú lekári pracovnej zdravotnej služby podľa odseku 8 raz za tri roky pri prácach s rizikovými faktormi s neskorými následkami na zdravie, zaradených do tretej a štvrtej kategórie.

(7) Úrad verejného zdravotníctva alebo regionálny úrad verejného zdravotníctva môže nariadiť zamestnávateľovi vykonanie mimoriadnej lekárskej preventívnej prehliadky vo vzťahu k práci, ak sa výrazne zmenia faktory práce a pracovného prostredia alebo riziko alebo ak dôjde k závažným zmenám zdravotného stavu zamestnancov vo vzťahu k vykonávanej práci.

(8) Lekárske preventívne prehliadky vykonávajú lekári pracovnej zdravotnej služby so špecializáciou v špecializačnom odbore pracovné lekárstvo, klinické pracovné lekárstvo a klinická toxikológia a služby zdravia pri práci u zamestnancov, ktorí vykonávajú práce zaradené do prvej, druhej, tretej a štvrtej kategórie. U zamestnancov, ktorí vykonávajú práce zaradené do prvej a druhej kategórie, môžu vykonávať lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci aj lekári pracovnej zdravotnej služby so špecializáciou v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo. Lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci u tehotných žien, matiek do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacich žien vykonáva lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore gynekológia a pôrodníctvo. Lekársku preventívnu prehliadku vo vzťahu k práci u mladistvých pred nástupom do práce vykonáva lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore všeobecná starostlivosť o deti a dorast. Na požiadanie lekára pracovnej zdravotnej služby vykonávajú ďalšie doplnkové preventívne vyšetrenia aj iní lekári príslušných špecializácií. 36)

(9) Lekár pracovnej zdravotnej služby zaznamenáva všetky výsledky vyšetrení lekárskej preventívnej prehliadky vo vzťahu k práci do zdravotnej dokumentácie a vypracuje posudok o zdravotnej spôsobilosti na výkon konkrétnej činnosti. 37) Posudok odovzdá zamestnávateľovi a kópiu posudku zašle lekárovi, s ktorým má zamestnanec uzatvorenú dohodu o poskytovaní ambulantnej zdravotnej starostlivosti.

(10) Posudok podľa odseku 9 obsahuje názov a sídlo zamestnávateľa, meno, priezvisko, rodné číslo, adresu bydliska, pracovné zaradenie, faktor pracovného prostredia, kategóriu práce zamestnanca, záver posudku a poučenie.

(11) Náklady, ktoré vznikli v súvislosti s posudzovaním zdravotnej spôsobilosti na prácu, uhrádza zamestnávateľ.


§ 31 zákona určuje Hodnotenie zdravotných rizík a kategorizácia prác

(1) Podľa úrovne a charakteru faktorov práce a pracovného prostredia, ktoré môžu ovplyvniť zdravie zamestnancov, hodnotenia zdravotných rizík a na základe zmien zdravotného stavu zamestnancov sa práce zaraďujú do štyroch kategórií.

(2) Do prvej kategórie sa zaraďujú práce, pri ktorých nie je riziko poškodenia zdravia zamestnanca vplyvom práce a pracovného prostredia.

(3) Do druhej kategórie sa zaraďujú práce, pri ktorých vzhľadom na riziko nie je predpoklad poškodenia zdravia, najmä
a) práce, pri ktorých faktory práce a pracovného prostredia neprekračujú limity ustanovené osobitnými predpismi, 34)

b) práce, pri ktorých je rizikový faktor práce ionizujúce žiarenie, ak stavebné, technické a organizačné opatrenia zaručujú, že ožiarenie zamestnancov ani pri dlhodobej expozícii neprekročí limity ožiarenia pracovníkov ustanovené osobitným predpisom. 38)

(4) Do tretej kategórie sa zaraďujú
a) práce, pri ktorých nie je expozícia zamestnanca faktorom práce a pracovného prostredia znížená technickými opatreniami na úroveň ustanoveného limitu a na zníženie rizika je potrebné vykonať organizačné opatrenia a iné špecifické ochranné opatrenia vrátane použitia osobných ochranných pracovných prostriedkov,

b) práce, pri ktorých je expozícia zamestnanca faktorom práce a pracovného prostredia znížená technickými opatreniami na úroveň ustanoveného limitu, ale vzájomná kombinácia a pôsobenie faktorov práce a pracovného prostredia môžu poškodiť zdravie,

c) práce, pri ktorých nie sú ustanovené limity, ale expozícia faktorom práce a pracovného prostredia môže u zamestnanca spôsobiť poškodenie zdravia,

d) práce vykonávané v kontrolovanom pásme, pri ktorých vzhľadom na úroveň a premenlivosť radiačných parametrov je na obmedzenie ožiarenia pracovníkov na úroveň limitov ožiarenia nevyhnutné používať osobné ochranné pracovné prostriedky a vykonávať dodatočné technické, organizačné alebo iné špecifické ochranné opatrenia.

(5) Do štvrtej kategórie sa len výnimočne na obmedzený čas, najviac na jeden rok, zaraďujú
a) práce, pri ktorých nie je možné znížiť technickými alebo organizačnými opatreniami expozíciu zamestnanca faktorom práce a pracovného prostredia na úroveň ustanovených limitov, expozícia faktorom práce a pracovného prostredia prekračuje limity, zisťujú sa zdravotné zmeny zamestnancov vo vzťahu k pôsobiacim faktorom a je potrebné vykonať technické opatrenia a iné špecifické ochranné opatrenia vrátane použitia osobných ochranných pracovných prostriedkov,

b) práce, ktoré podľa miery expozície jednotlivým faktorom práce a pracovného prostredia patria do tretej kategórie, ale vzájomná kombinácia faktorov práce a pracovného prostredia zvyšuje riziko poškodenia zdravia,

c) práce vykonávané pri činnostiach vedúcich k ožiareniu, pri ktorých ožiarenie pracovníkov prekračuje limity ožiarenia a takéto ožiarenie kladne posúdil úrad verejného zdravotníctva podľa § 13 ods. 5 písm. a) siedmeho bodu.

(6) Rizikovou prácou je práca zaradená do tretej a štvrtej kategórie. O zaradení práce do tretej a štvrtej kategórie rozhoduje regionálny úrad verejného zdravotníctva na základe návrhu zamestnávateľa alebo z vlastného podnetu.

(7) Zamestnávateľ je povinný
a) bezodkladne oznámiť regionálnemu úradu verejného zdravotníctva každú zmenu podmienok výkonu práce, ktorá by mohla mať vplyv na jej zaradenie do príslušnej kategórie,

b) viesť a uchovávať evidenciu o každom zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikovú prácu,

c) vypracovať a predložiť každoročne k 31. decembru regionálnemu úradu verejného zdravotníctva informáciu o výsledkoch hodnotenia zdravotných rizík a opatreniach vykonaných na ich zníženie alebo odstránenie na pracoviskách, na ktorých zamestnanci vykonávajú rizikové práce.

Správneho deliktu na úseku verejného zdravotníctva v oblasti ochrany zdravia pri práci sa dopustí fyzická osoba-podnikateľ alebo právnická osoba, ak
a) nezabezpečí opatrenia podľa § 30 ods. 1 písm. a),

b) nezabezpečí pre svojich zamestnancov posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu podľa § 30 ods. 1 písm. b) a ods. 3,

c) nepredloží lekárovi pracovnej zdravotnej služby zoznam zamestnancov podľa § 30 ods. 1 písm. c),

d) neuchová záznamy o výsledkoch lekárskej preventívnej prehliadky vo vzťahu k práci zamestnancov podľa § 30 ods. 1 písm. d),

e) nesplní oznamovaciu povinnosť podľa § 30 ods. 1 písm. e),

f) nezabezpečí zamestnancom mimoriadnu lekársku preventívnu prehliadku vo vzťahu k práci nariadenú úradom verejného zdravotníctva alebo regionálnym úradom verejného zdravotníctva podľa § 30 ods. 7,

g) nesplní niektorú z povinností podľa § 31 ods. 7.

Povinnosti uložené týmto zákonom sa vzťahujú na všetkých zamestnávateľov, vrátane poskytovateľov lekárenskej starostlivosti.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, ja som z toho jelen, tak ako je to s tou pracovnou zdravotnou sluzbou? Mam 2 zamestnancov, pracovnicky v zberni Tipos .
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

nika.sum Pozri príspevok
Ahoj, ja som z toho jelen, tak ako je to s tou pracovnou zdravotnou sluzbou? Mam 2 zamestnancov, pracovnicky v zberni Tipos .
Poradím ti jednu vec. Počkaj s tou PZS, kým uzrie svetlo sveta novela zákona o zdravotnej starostlivosti, kde budú podmienky pre PZS trochu pozmenené. Potom uvidíš, či to pre teba bude povinné. Malo by to byť ešte v tomto polroku.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Dik, aj tak spravim, aj tak teraz nemame na prevadzke korunky navyse. Ja neviem, skoda sa rozculovat, cim dalej je to horsie, pre drobnych podnikatelov a este aby sme dotovali tychto legalnych vypalnikov, som zvedava co este dokaze tento stat vymysliet aby nam "sprijemnil" zivot. Prajem pekny den
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

Pracovná zdravotná služba - nové

Pracovnú zdravotnú službu je povinný zabezpečiť každý zamestnávateľ pre všetkých zamestnancov



Poslanci Národnej rady SR schválili 1. apríla 2008 zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 309/2007 Z.z. a o zmene a doplnení zákona č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov



Zmeny v zákone č. 124/2006 Z.z. a v zákone č. 355/2007 Z.z. sa týkajú najmä pracovnej zdravotnej služby, ich účinnosť je od 1. mája 2008.



Pracovná zdravotná služba je odborná poradenská služba pre zamestnávateľa v oblasti ochrany zdravia pri práci, ktorá vykonáva zdravotný dohľad.



Činnosť pracovnej zdravotnej služby sa realizuje tímovou spoluprácou odborných zdravotníckych pracovníkov. Vedúcim tímu pracovnej zdravotnej služby je lekár so špecializáciou v niektorom z odborov pracovného lekárstva (pracovné lekárstvo, preventívne pracovné lekárstvo a toxikológia, klinické pracovné lekárstvo a klinická toxikológia, služby zdravia pri práci, hygiena práce a pracovné lekárstvo).



Tím pracovnej zdravotnej služby vykonáva najmä

- dohľad nad pracovným prostredím, pracovnými podmienkami a spôsobom vykonávania práce z hľadiska vplyvu na zdravie zamestnancov

a

- dohľad nad zdravím zamestnancov, ktorý zahŕňa posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu vrátane výkonu lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci.



Povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu pre všetkých zamestnancov zostala v novele zákona č. 124/2006 Z.z. bez zmeny, t.j. týka sa všetkých zamestnancov.



Na zníženie nákladov pre zamestnávateľov, ktorí zamestnávajú menej ako 19 zamestnancov, ktorí nevykonávajú rizikové práce (práce v kategórii 1 a 2) bol zákon č. 124/2006 Z.z. doplnený o nové ustanovenie. Úlohy pracovnej zdravotnej služby týkajúce sa dohľadu nad pracovným prostredím môže vykonávať samostatne len lekár (so špecializáciou pracovné lekárstvo, preventívne pracovné lekárstvo a toxikológia, služby zdravia pri práci alebo verejné zdravotníctvo) alebo samostatne len asistent (s VŠ vzdelaním v odbore verejné zdravotníctvo alebo s vyšším odborným vzdelaním v odbore diplomovaný asistent hygieny a epidemiológie) so špecializáciou zdravie pri práci, s ktorým má zamestnávateľ uzatvorený pracovnoprávny vzťah alebo obdobný pracovný vzťah .

T. j. takýto zamestnávateľ nemusí mať zmluvu s tímom pracovnej zdravotnej služby, ale len s lekárom alebo s asistentom, ktorí majú určenú špecializáciu.



Do novely zákona č. 124/2006 Z.z. bolo doplnené aj ustanovenie týkajúce sa poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorých zamestnanci nevykonávajú rizikové práce (práce v kategórii 1 a 2). V tomto prípade môže úlohy pracovnej zdravotnej služby vykonávať poskytovateľ zdravotnej starostlivosti osobne alebo ním určení odborní zdravotnícki pracovníci.



Na rozdiel od zamestnávateľov, fyzická osoba - podnikateľ, ktorá nezamestnáva iné fyzické osoby (samostatne zárobkovo činná osoba - SZČO, resp. živnostník, ktorý nezamestnáva iné fyzické osoby) podľa zákona č. 124/2006 Z.z. nemusí mať zabezpečenú pracovnú zdravotnú službu.



Posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu upravuje v § 30 zákon č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu sa vykonáva na základe výsledkov lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci a výsledkov hodnotenia rizika z expozície faktorom práce a pracovného prostredia.

Novelou zákona č. 355/2007 Z.z. bol zmenený najmä § 30, ktorý upravuje povinnosti zamestnávateľov a fyzických osôb - podnikateľov, ktorí nezamestnávajú iné fyzické osoby (SZČO) pri ochrane zdravia pri práci.



Podľa novely zákona č. 355/2007 Z.z. je posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu povinný zabezpečiť zamestnávateľ len pre tých zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu zaradenú do kategórie 3 alebo 4 (rizikové práce) alebo prácu, u ktorej sa vyžaduje zdravotná spôsobilosť podľa osobitných predpisov (napr. podľa Zákonníka práce - práca v noci, podľa všeobecne záväzných právnych predpisov - vodiči z povolania, železničiari, súkromná bezpečnostná služba atď.).



Rovnako aj fyzická osoba - podnikateľ, ktorá nezamestnáva iné fyzické osoby (SZČO), ak vykonáva rizikovú prácu alebo prácu, u ktorej sa vyžaduje zdravotná spôsobilosť podľa osobitných predpisov, sa musí podrobiť lekárskej preventívnej prehliadke vo vzťahu k práci.



Novelou zákona č. 355/2007 Z.z. bola znížená frekvencia lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci u zamestnancov a u fyzických osôb - podnikateľov, ktoré nezamestnávajú iné fyzické osoby (SZČO), ktorí vykonávajú prácu v kategórii 3, z 1 krát ročne na 1 krát za dva roky. V kategórii 4 zostala frekvencia bez zmeny a to 1 krát ročne.



Lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci vykonávajú lekári pracovnej zdravotnej služby s určenou špecializáciou zameranou na pracovné lekárstvo ((pracovné lekárstvo, klinické pracovné lekárstvo a klinická toxikológia, služby zdravia pri práci). Títo "pracovní lekári" sú v najvyššej miere odborne erudovaní posúdiť zdravotnú spôsobilosť na prácu najmä u zamestnancov, ktorí vykonávajú rizikové práce, t. j. práce, pri ktorých je zvýšené nebezpečenstvo vzniku chorôb z povolania a iných poškodení zdravia z práce.



Vzhľadom na to, že v Slovenskej republike nie je v súčasnosti dostatočný počet kvalifikovaných odborných zdravotníckych pracovníkov, špecialistov v odbore pracovné lekárstvo v tímoch pracovnej zdravotnej služby, bolo doplnené do novely zákona č. 355/2007 Z.z. prechodné obdobie do 31.12.2011, počas ktorého môžu lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci u osôb vykonávajúcich rizikové práce, vykonávať aj lekári so špecializáciou všeobecné lekárstvo, ale pod dohľadom lekára pracovnej zdravotnej služby s určenou špecializáciou zameranou na pracovné lekárstvo.



V zákone č. 355/2007 Z.z. boli zmenené ustanovenia týkajúce sa výkonu lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci u osôb, ktoré vykonávajú prácu v kategórii 1 a 2. Lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci (v kategórii 1 a 2) sa vykonávajú u fyzických osôb, ktoré sa uchádzajú o zamestnanie, zamestnancov a fyzických osôb - podnikateľov, ktoré nezamestnávajú iné fyzické osoby (SZČO), u ktorých zdravotnú spôsobilosť na prácu vyžaduje osobitný predpis. Lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci u týchto osôb môžu vykonávať okrem lekárov pracovnej zdravotnej služby aj lekári so špecializáciou všeobecné lekárstvo alebo všeobecná starostlivosť o deti a dorast, ktorí nie sú v tíme pracovnej zdravotnej služby.



Náklady, ktoré vznikli pri posudzovaní zdravotnej spôsobilosti na prácu , vrátane tých, ktoré vznikli pred uzatvorením pracovnoprávneho vzťahu alebo obdobného pracovného vzťahu a po skončení pracovnoprávneho vzťahu alebo obdobného pracovného vzťahu u zamestnancov, ktorí vykonávali rizikovú prácu s možnými neskorými následkami na zdravie (napr. práca s karcinogénnymi a mutagénnymi faktormi), uhrádza zamestnávateľ alebo fyzická osoba - podnikateľ, ktorá nezamestnáva iné fyzické osoby (SZČO).



Zmeny týkajúce sa pracovnej zdravotnej služby v zákone č.124/2006 Z. z. a zmeny týkajúce sa posudzovania zdravotnej spôsobilosti na prácu v zákone č. 355/2007 Z. z. podrobnejšie upraví nová vyhláška MZ SR o podrobnostiach o rozsahu a náplni výkonu pracovnej zdravotnej služby, o zložení tímu odborníkov, ktorí ju vykonávajú, a o požiadavkách na ich odbornú spôsobilosť , ktorá sa v súčasnosti pripravuje. Jej účinnosť sa predpokladá 1.júna 2008 .



Pripravila: MUDr. Ľudmila Ondrejková, MPH

Úrad verejného zdravotníctva SR
0 0
zsazsula zsazsula

zsazsula je offline (nepripojený) zsazsula

ja vtom mám zmatok neviem ako to mám chápať raz to pochopím že mám povinnosť uzatvoriť zmluvu a naopak raz nie, už som vyplnila dotaznik aj som poslala iba už prešli 2 týždne a nič.
Máme 35 zamestnancov pracujeme v oblasti stavebníctva tak ako to je vlastne.
0 0
johnny77 johnny77

johnny77 je offline (nepripojený) johnny77

Som živnostník a zamestnávam 9 ľudí, pracujem v oblasti výpočtovej techniky, traja z mojich zamestnancov pracujú ako technici výpočtovej techniky (inštalujú software, skladajú nové PC). Moja otázka je do akej kategórie prác sa táto činnosť zaraďuje. U ostatných mám jasno ( obchodníci,predavači).Môj predpoklad je kategória 1 a 2. Nemýlim sa? Ďakujem za odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať