Zavrieť

Porady

Zivnost - otazky:Prevadzkaren, auto, majetok

Dobry den,
ak mozete poradte mi prosim /aj po castiach/! Dakujem!

Od 2005 sa chystam podnikat v oblasti IT (na zivnostensky list). Mal by som nasledujuce otazky:
1. Trvaly pobyt mam zapisany inde, kde prevazne budem vykonavat cinnost /sedenie za PC/. Zapisanie prevadzkarne do ZL treba potvrdit najomnou zmluvou alebo potrvd. o vlastnictsve, ale asi ani jeden nebudem mat k dispozicii - kvoli zlozitej situacie okolo vlastncsva.

Otazka: Mam obavy ze ked si zivnost ohlasim len na moju trvalu adresu, tak mozem mat problem pri kontrole majetku. Na mysli mam napr. kancelarsky nabytok /alebo iny majetok/ umiestneny v spominanych arealoch.
Mozem dostat kontrolu majetku a mozem mat z takejto situacie problemy /Ak majetok nie je na mieste ohlasenia zivnosti./?
Pomohla by mi ak by som mal nahlaseny prechodny pobyt aj na tu inu adresu?
/ide o rodinny dom/

2 Ak by som prenajimal nejake priestory /rodinny dom, alebo jeho cast/ na zriadenie prevadzkarne, tak by bolo treba zaplatit vysiu dan za tuto nehnutelnost? Ak podnikat budem doma /trvaly pobyt/, treba zaplatit vysiu dan za dom?

3 Akym sposobom si mozem odpisat najviac vydavkov za auto /uz vlastnim/, ktore si budem pouzivat aj na osobne ucely?
Vlozenim do podnikania /po vedeni kilometrov/ si mozem odpisat naklady na prislusne km za PH + servis? Aku tarifu mozem spocitat na km?

4 Videl som v Zivnostenskom registri zapisne predmety podnikania 'Vyroba a oprava programov' a 'Vyroba a vyvoj vlastnych programov'. Je to legalne - kedze sa na nich stahuje Autorsky zakon? Mozem vyrobit SW na zakazku s tym ze Autorske pravo predam kupujucimu SW?

5 Daju sa nejak odpisat naklady na obcerstvenia v kancelarii /kava, minerlky, caj,.../?
Napr. aj sposobom ze si podem podnikat aj v oblasti maloobchod a velkoobchod v rozsahu volnych zivnosti?


6 Ak nejaky majetok odpisem mozem si to aj vybrat z podnikania - napr. predat alebo darovat, a potom by to uz neislo do uctovnictva?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    juko je offline (nepripojený) juko

    štátny zamestnanec juko
    k bodu5/ tieto náklady nemôžeš dať do nákladov ovplyvňujúcich základ dane
    k bodu 6/ odpísaný majetok ako FO si môžeš hocikedy vybrať z podnikania. Ak ho však predáš, musíš si predajnú cenu zahrnúť do daňového priznania ako príležitostný príjem.

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    k bodu3-ak veľa služobne jazdíš nezaraďuj do majetku-máš nárok na 6,20 Sk/ km + spotreba podľa technického preukazu pri zaplatenej cestnej dani.

    Zivnost - otazky:Prevadzkaren, auto, majetok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.