Zavrieť

Porady

Materské od 1.8.2006, časť I.

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zákonom č.310/2006 Z.z. sa novelizoval s účinnosťou od 1.8.2006 zákon č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení (ďalej len „zákon“) okrem iného aj v bodoch, týkajúcich sa materského.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p></o:p>
V úvodnom príspevku citujme najdôležitejšie ustanovenia zákona.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>

Podmienky nároku na materské<o:p></o:p>
§ 48<o:p></o:p>


(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Do obdobia 270 dní sa nezapočítava obdobie výkonu služby policajta, profesionálneho vojaka a vojaka prípravnej služby.<o:p></o:p>


(2) Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia sa dobrovoľne nemocensky poistenej osobe započítava obdobie nemocenského poistenia dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, zamestnancovi obdobie nemocenského poistenia zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe obdobie nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.<o:p></o:p>


(3) Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.<o:p></o:p>


(4) Poistenkyňa má nárok na materské aj po uplynutí 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z narodených detí sa stará alebo ak je osamelá. Nárok na materské v tomto prípade zaniká uplynutím 37. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.<o:p></o:p>


(5) Podmienka starostlivosti o narodené dieťa sa považuje za splnenú v období, v ktorom je dieťa prijaté do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia.<o:p></o:p>


(6) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov alebo materské sa jej nevyplácalo, pretože pôrod nastal skôr ako určil lekár, má nárok na materské do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.<o:p></o:p>


(7) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, ako je uvedený v odseku 5, má nárok na materské do konca 22. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 31. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.<o:p></o:p>


(8) Poistenkyňa, ktorej sa narodilo mŕtve dieťa, má nárok na materské do konca 14. týždňa od vzniku nároku na materské.<o:p></o:p>


(9) Poistenkyňa, ktorej dieťa zomrelo v období trvania nároku na materské, má nárok na materské do konca druhého týždňa odo dňa úmrtia dieťaťa, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, nie dlhšie ako do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.<o:p></o:p>


(10) Obdobie nároku na materské poistenkyne, ktorá dieťa porodila, nesmie byť kratšie ako 14 týždňov od vzniku nároku na materské a nesmie zaniknúť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>

§ 49a<o:p></o:p>


Do obdobia 270 dní sa započítava obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu45a) a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu45b) a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.<o:p></o:p>

<o:p></o:p>

§ 50<o:p></o:p>


Ak poistenkyni zaniklo nemocenské poistenie v období tehotenstva, má nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, ak<o:p></o:p>

<o:p></o:p>
a) jej trvala ochranná lehota ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo skutočným dňom pôrodu alebo<o:p></o:p>

b) ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo skutočným dňom pôrodu poberala nemocenské alebo ošetrovné.<o:p></o:p>

<o:p></o:p>
(podľa § 32 ods.2 písm. b) ochranná lehota poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je šesť mesiacov).<o:p></o:p>
<o:p></o:p>

§ 52<o:p></o:p>
Poskytovanie materského<o:p></o:p>


(1) Materské sa poskytuje za dni.<o:p></o:p>


(2) Materské sa poskytuje za to isté obdobie len raz a len jednému poistencovi.<o:p></o:p>

<o:p></o:p>

§ 53<o:p></o:p>
Výška materského<o:p></o:p>


Výška materského je 55 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55. <o:p></o:p>

<o:p></o:p>

§ 54<o:p></o:p>
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu<o:p></o:p>


(1) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.<o:p></o:p>


(2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie<o:p></o:p>


a) v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca tohto kalendárneho roka, <o:p></o:p>

<o:p></o:p>
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, <o:p></o:p>

c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské.

(3) Ak nárok na nemocenskú dávku vznikol v ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu sa zisťuje ku dňu zániku nemocenského poistenia.<o:p></o:p>


(4) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu na určenie výšky materského zamestnankyne, ktorá bola z dôvodu tehotenstva preradená na inú prácu podľa osobitného predpisu, 53) sa zisťuje ku dňu tohto preradenia.<o:p></o:p>


(5) Pri určení rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu podľa odsekov 1 až 4 sa § 26 ods. 5 nepoužije (prerušenie povinného nemocenského poistenia sa na tento účel nepovažuje za zánik a vznik nemocenského poistenia).<o:p></o:p>


(6) Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie a obdobia prerušenia povinného nemocenského poistenia. <o:p></o:p>

<o:p></o:p>

§ 55<o:p></o:p>
Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky<o:p></o:p>


Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.<o:p></o:p>

<o:p></o:p>

§ 57<o:p></o:p>
Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenských dávok<o:p></o:p>


(1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 ods. 1 (a ods. 2 pozn. JM) vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie alebo v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, nebol nemocensky poistený.<o:p></o:p>


(2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ dobrovoľne nemocensky poistenej osoby je jedna tridsatina minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.<o:p></o:p>

<o:p></o:p>

§ 58<o:p></o:p>
Nárok na nemocenské dávky z viacerých nemocenských poistení<o:p></o:p>


(1) Nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia.

(2) Ak vznikne nárok na nemocenskú dávku z viacerých nemocenských poistení, nemocenská dávka sa určí z úhrnu denných vymeriavacích základov na určenie výšky nemocenských dávok z tých poistení, z ktorých vznikol nárok na nemocenskú dávku, a nemocenská dávka sa vypláca len jedna.

Pokračovanie nájdete tu:
http://www.porada.sk/t31338-materske...6-cast-ii.html
Naposledy upravil Jozef Mihál : 23.08.06 at 06:42
Usporiadat
Tabitha Tabitha

Tabitha je offline (nepripojený) Tabitha

DOBRE IDEM NA TO ...
0 0
Tabitha Tabitha

Tabitha je offline (nepripojený) Tabitha

Dakujem za odpoved. Po dalsich premyslaniach, ako maximalizovat aspon nemocenske, kedze materske uz nestiham som prisla na toto.
-zamestnavatel A: PP1.1.2005 - 30.9.2007 ... VZ minim.
-zamestnavatel B: PP 1.10.2007-31.10.2007....VZ maximalny
-zamestnavatelC: PP1.10.2007-31.10.2007..... VZ 20 000.-
-zamestnavatel D:PP1.10.2007-31.10.2007..... VZ 10 000.-
U zamestnavatela B,C,D by som aplikovala kombinaciu prace a neplateneho volna podla navodu p.Mihala pre 365 zamestnani.(prvych 10 dni praca u zam B, druhych u C, tretich u D)

1.11. 2007 nastup na PN, nasledne 1.4.2008 nastup na materske (beriem do uvahy terajsi pravny stav)
Od 1.11.2007 Nemocenske vo vyske 55% z VZ od zamestnavatela B+C+D

Od 1.4.2008 Materske vo vyske?????

V podstate cisto teoreticky je moja otazka, z ktoreho VZ mi budu pocitat materske, kedze podmienku 270 dni mam splnenu, ale ani u jedneho z poslednych zamestnavatelov.

Dakujem za tvoju nekonecnu trpezlivost.
Erika
Naposledy upravil Tabitha : 27.09.07 at 13:11
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Tabitha Pozri príspevok
Dakujem za odpoved. Po dalsich premyslaniach, ako maximalizovat aspon nemocenske, kedze materske uz nestiham som prisla na toto.
-zamestnavatel A: PP1.1.2005 - 30.9.2007 ... VZ minim. OK, PP ukončený, z tohto PP SP nemocenské neprizná
-zamestnavatel B: PP 1.10.2007-31.10.2007....VZ maximalny čiže 28142 Sk, PP od 1.10., práca 1.10.-5.10.2007, NV 6.10.-23.10.2007
-zamestnavatelC: PP1.10.2007-31.10.2007..... VZ 20 000.- PP od 8.10., práca 8.10.-12.10.2007, NV 13.10.-23.10.2007
-zamestnavatel D:PP1.10.2007-31.10.2007..... VZ 10 000.- PP od 15.10., práca 15.10.-19.10.2007, NV 20.10.-23.10.2007
U zamestnavatela B,C,D by som aplikovala kombinaciu prace a neplateneho volna podla navodu p.Mihala pre 365 zamestnani.(prvych 10 dni praca u zam B, druhych u C, tretich u D)
24.10. nástup do všetkých 3 zamestnaní, a súčasne odchod na PN, môžeš aj 1.11.2008, ale potom musíš mať dlhší výkon práce - bude to "drahšie".
Dôležité je,aby si toho 24.10.2007 už bola prihlásená v SP akože pracuješ vo všetkých 3 zamestnaniach, inak by vzniklo priznanie nemocenskej dávky v ochrannej lehote, a SP by ju nepriznala. Takže POZOR na to !

1.11. 2007 nastup na PN, nasledne 1.4.2008 nastup na materske (beriem do uvahy terajsi pravny stav)
Od 1.11.2007 Nemocenske vo vyske 55% z VZ od zamestnavatela B+C+D
Nemocenské bude súčtom DVZ zo všetkých 3 VZ=1875,5484 Sk, takže dávka na deň je 55% - 1031,55 Sk (okrem prvých 3 dní).
Od 1.4.2008 Materske vo vyske????? Ak prijmú novelu, potom to bude redukované na jedno maximum, čiže 907,8065 Sk, teda 55% 499,30 Sk.

V podstate cisto teoreticky je moja otazka, z ktoreho VZ mi budu pocitat materske, kedze podmienku 270 dni mam splnenu, ale ani u jedneho z poslednych zamestnavatelov. Ak bude platiť súčasný právny stav, potom z rovnakého DVZ ako súčasne nemocenské, ak prijmú novelu, tak z jedného maxima - viď vyššie.

Dakujem za tvoju nekonecnu trpezlivost.
Erika
Nemáš za čo - len daj pozor na všetky náležitosti - musí to byť precízne urobené bez najmenšej chybičky.
0 0
Tabitha Tabitha

Tabitha je offline (nepripojený) Tabitha

ajobs, velmi velmi dakujem za také podrobné odobrenie tohto plánu. určite dám vedieť ako som dopadla.e
0 0
moe7 moe7

moe7 je offline (nepripojený) moe7

A co ak je uplne obycajna situacia
som zamestnana uz niekolko rokov v jednej firme
moja hruba mzda je 16000,- a planujem RD
Ak som to spravne pochopila moja materska by bola 55% z VZ cize cca 8800,-
Chcela by som vediet od kedy do kedy mi plati zamestnavatel "matersku" a ci vobec plati ako to bolo kedysi a potom dostavam so socialky?
Alebo od zaciatku mi "matersku" dava socialka?
0 0
moe7 moe7

moe7 je offline (nepripojený) moe7

Ja som z tychto vsetkych informacii uplne poletena
a ratam cisla 5 cez 9 ked dam konkretne udaje vie mi niekto vypocitat kolko budem dostavat matersku? Budem vdacna
moja HM je 16000,-
od 1. 11. si chcem pltati DZP z 8100,-
a mesiac pred nastupom na matersku to chcem zrusit a ten mesiac platit
z max. VZ DZP
polko by som potom mala matersku
Dakujem za pomoc
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
moe7 Pozri príspevok
A co ak je uplne obycajna situacia
som zamestnana uz niekolko rokov v jednej firme
moja hruba mzda je 16000,- a planujem RD
Ak som to spravne pochopila moja materska by bola 55% z VZ cize cca 8800,-
Chcela by som vediet od kedy do kedy mi plati zamestnavatel "matersku" a ci vobec plati ako to bolo kedysi a potom dostavam so socialky?
Alebo od zaciatku mi "matersku" dava socialka?
Materské platí od 1. dňa SP.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
moe7 Pozri príspevok
Ja som z tychto vsetkych informacii uplne poletena
a ratam cisla 5 cez 9 ked dam konkretne udaje vie mi niekto vypocitat kolko budem dostavat matersku? Budem vdacna
moja HM je 16000,-
od 1. 11. si chcem pltati DZP z 8100,-
a mesiac pred nastupom na matersku to chcem zrusit a ten mesiac platit
z max. VZ DZP
polko by som potom mala matersku
Dakujem za pomoc
Na DNP sa prihlás od 1.10.2007 - z minima 8100 Sk. Všetky ostatné úvahy budú možné až po schválení novely zákona o soc. poistení.
0 0
Puškárová Mária Puškárová Mária
Pekný den!
Prave si citam vase prispevky a vobec som nevedela ze sa zmenil vymeriavaci min.zaklad z povodnych 7600 Sk na 8100 Sk. Som na DNP od 21.02.07 a az doteraz si platim len s povodneho minima 7600 Sk, cize 335 Sk. Momentalne poberam rodicovsky prispevok 4560 Sk pri prvom dietati (uz ma viac ako 3roky, ale poberam to z dôvodu jeho zdravotnych problemov) a tiez som uz v 6 misiaci tehotenstva s druhym dietatom. Termin pôrodu mam 4.2.2008.
1. Moja prva otazka a zaroven prosba o pomoc znie: kedy sa zmenil min.vymeriavaci zaklad zo 7600 SK na 8100 SK a ako sa mi bude ratat ten cas, ktrory som mala platit namiesto 335.-SK sumu 357.-Sk.

2. Planovala som prerusit v decembri 2007 platenie minim. vymer. zakladu a opätovne prihlasenie z maxim. vymer. zakladu a tiez v decembri planujem sa dat vypisat na MD. Musim to odhlasenie a prihlasenie robit k nejakemu konkretnemu datumu napr. 1.12.07? alebo je to mozne v ktorykolvek den v mesiaci?

3. Tiez sa chcem spytat, ci v mojom pripade by bolo mozne uzatvorit pracovny pomer ako zamestnanec v nejakej firme z dôvodu poberania dvojnasobku MD? Teda, ci to nie je neskoro? A ak ano, ma to byt pracovny pomer na plny uvazok alebo ciastocny alebo je to uplne jedno? Ak je to teda mozne, kedy by som tak mala urobit? a ako by som mala platit NP ci uz z dôvodu zamestnanca alebo DNP?

Velmi pekne vam dakujem uz vopred za rady. Ste naozaj vyborní!!!!!
0 0
moe7 moe7

moe7 je offline (nepripojený) moe7

Takze ak som to spravne pochopila
moj vymeriavaci zaklad za rok plus DZP za rok
sa zrata a vypocita sa denna davka na RP
priklad: 16000*12=192000 + 357*12=196284,-
196284/365=538,- z toho 55%= 296,- *30= 8880,- je moja materska?
A ak si budem posledne dva mesiace platit DZP z maxima cca 1200,-
to je 2400,-/2=1200 z toho 55% =660 ,- je VZ na den?
Potom 660 *30 = 19800,-
Je to spravne ???
Ak nie prosim opravte ma
Dakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
moe7 Pozri príspevok
Takze ak som to spravne pochopila
moj vymeriavaci zaklad za rok plus DZP za rok
sa zrata a vypocita sa denna davka na RP
priklad: 16000*12=192000 + 357*12=196284,-
196284/365=538,- z toho 55%= 296,- *30= 8880,- je moja materska?
A ak si budem posledne dva mesiace platit DZP z maxima cca 1200,-
to je 2400,-/2=1200 z toho 55% =660 ,- je VZ na den?
Potom 660 *30 = 19800,-
Je to spravne ???
Ak nie prosim opravte ma
Dakujem

Najskôr je dôležité napísať, kedy máš termín pôrodu a kedy predpokladaný nástup na materskú. Od toho sa všetko odvíja - je to ešte tento rok, či až budúci ?
0 0
moe7 moe7

moe7 je offline (nepripojený) moe7

Este nie som tehotna ale
pracuje sa na tom
tak preto tie info aby som sa vedela zariadit a vsetko vcas platit
ale ak by vsetko bolo podla planu tak porod by mal byt asi v septembri 2008
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
moe7 Pozri príspevok
Este nie som tehotna ale
pracuje sa na tom
tak preto tie info aby som sa vedela zariadit a vsetko vcas platit
ale ak by vsetko bolo podla planu tak porod by mal byt asi v septembri 2008
Rozhodujúca pre teba bude (už asi schválená) novela zákona o sociálnom poistení. Podľa toho, čo v nej bude sa bude dať jasne kvantifikovať ďalší postup. Inak treba platiť DNP zatiaľ z MM 8100 Sk.
0 0
Tabitha Tabitha

Tabitha je offline (nepripojený) Tabitha

čaute
chcem sa opýtať ako je to s max. denným vymeriavacim základom u zamestnávateľa. chcela som si urobiť tri zamestnania ako mi radil ajobs v príspevku č.283
ale ekonomka z jedného mojho nádejneho zamestnania mi vraví že sa to nedá pretože ona má v programe mzdovom určený strop na max.denný vymeriavaci základ 616,80.-Sk a nerozumie tomu ako by sa dala vyplatiť vyššia denná dávka ako zákonom daný max.denný vymeriavací základ .ja som sa dočítala v časti II. materské od p.Mihála, že nieje určený max.denný vymeriavaci základ .
vysvetlite mi to prosím dakujem erika
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Tabitha Pozri príspevok
čaute
chcem sa opýtať ako je to s max. denným vymeriavacim základom u zamestnávateľa. chcela som si urobiť tri zamestnania ako mi radil ajobs v príspevku č.283
ale ekonomka z jedného mojho nádejneho zamestnania mi vraví že sa to nedá pretože ona má v programe mzdovom určený strop na max.denný vymeriavaci základ 616,80.-Sk a nerozumie tomu ako by sa dala vyplatiť vyššia denná dávka ako zákonom daný max.denný vymeriavací základ .ja som sa dočítala v časti II. materské od p.Mihála, že nieje určený max.denný vymeriavaci základ .
vysvetlite mi to prosím dakujem erika
Ide o to, že u jedného zamestnávateľa môžeš zaplatiť poistné za mesiac len z 1x maximálneho vymeriavacieho základu, momentálne 28142,-. Takže u jedného zamestnávateľa môžeš potom aj skutočne poberať PN alebo materské len vo výške jedného maxima. Keďže si však urobíš tri zamestnania, tak u teba to bude 3x maximum.
Skutočne nie je v zákone určený maximálny denný vymeriavací základ pre poberanie nemocenských dávok. Ak však prejde návrh zmeny v novom zákone, tak od 1.1.2008 už bohužiaľ bude.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Tabitha Pozri príspevok
čaute
chcem sa opýtať ako je to s max. denným vymeriavacim základom u zamestnávateľa. chcela som si urobiť tri zamestnania ako mi radil ajobs v príspevku č.283
ale ekonomka z jedného mojho nádejneho zamestnania mi vraví že sa to nedá pretože ona má v programe mzdovom určený strop na max.denný vymeriavaci základ 616,80.-Sk a nerozumie tomu ako by sa dala vyplatiť vyššia denná dávka ako zákonom daný max.denný vymeriavací základ .ja som sa dočítala v časti II. materské od p.Mihála, že nieje určený max.denný vymeriavaci základ .
vysvetlite mi to prosím dakujem erika

Súhlasím s Jankou a dodávam, že ekonómka z nádejného zamestnania by sa mala radšej živiť niečím iným. Aj keď má v programe nejaký strop, dá sa vždy manuálne upraviť - a s tým maximom je to tak, ako už napísala Janka (veď by asi nebola dostala 2x materské, keby bol strop).
0 0
Tabitha Tabitha

Tabitha je offline (nepripojený) Tabitha

dakujem za odpovede janke aj tonovi a pýtam sa dalej...
JA SOM SA NEVYJADRILA DOSť ZROZUMITEľNE
ekonomka tvrdí že ona predsa strop určený programátorom jej mzd.programu nemože prekročiť lebo ten podla nej vychádza zo zákonom stanoveného max.denneho vym.základu tých spomínaných 616,80 /aj ked neviem čo je to za sumu kedže tu sa všetci už bavíme o sume 907 aj nejaké drobné. /
takže ešte raz max .denný vym.základ pre vyplatenie ńemocenskej dávky je v súčasnosti 907,8064???? dakujem erika
0 0
Tabitha Tabitha

Tabitha je offline (nepripojený) Tabitha

ešte jednu vec sa chcem opýtať :výšku DNV si ajobs vypočital ako sumu 1785,.. vpríspevku č.283/nefunguje mi citácia/
chcem si overiť výpočetu nakolko mi niečo nieje jasné :
pracujem od 1.10.-5.10 ,
NV od 6.10.-23.10.,
nástup do zamestnania 24.10-31.10. ,
PN 1.11._
vz v tomto zamestnaní max.vz- 28142/31=907,806

13 /kalendárne dni ked som zamestnaná/*907,806=11 801,4838
max .denny vz - 11 801,4833:11dní /odpracovaných/ = 1072,862 ale nakolko max denný vz je 907,... bude nem.dávka zo sumy 907,806 a nie z 1072,...?
zaujíma ma ako sa ráta dvz či je to vymeriavací základ deleno počet kalendárnych dní ked som zamestaná, alebo sa berie počet odpracovaných dní???
nerátam to z dalšich zamestnani nakolko ten problém s počtom dni je všade a po vyjasnení toho výpočtu by mi to už malo sediet
ešte raz vdaka
Naposledy upravil Tabitha : 03.10.07 at 08:36
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Tabitha Pozri príspevok
ešte jednu vec sa chcem opýtať :výšku DNV si ajobs vypočital ako sumu 1785,.. vpríspevku č.283/nefunguje mi citácia/
chcem si overiť výpočetu nakolko mi niečo nieje jasné :
pracujem od 1.10.-5.10 ,
NV od 6.10.-23.10.,
nástup do zamestnania 24.10-31.10. ,
PN 1.11._
vz v tomto zamestnaní max.vz- 28142/31=907,806

13 /kalendárne dni ked som zamestnaná/*907,806=11 801,4838
max .denny vz - 11 801,4833:11dní /odpracovaných/ = 1072,862 ale nakolko max denný vz je 907,... bude nem.dávka zo sumy 907,806 a nie z 1072,...?
zaujíma ma ako sa ráta dvz či je to vymeriavací základ deleno počet kalendárnych dní ked som zamestaná, alebo sa berie počet odpracovaných dní???
nerátam to z dalšich zamestnani nakolko ten problém s počtom dni je všade a po vyjasnení toho výpočtu by mi to už malo sediet
ešte raz vdaka
Vždy počítaš kalendárne dni. Takže sumu 11801,4838 nedelíš 11 pracovnými dňami, ale 13 kalendárnymi dňami. Takže po vydelení dostaneš znovu sumu 907,806, maximálny denný vymeriavací základ.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Tabitha Pozri príspevok
dakujem za odpovede janke aj tonovi a pýtam sa dalej...
JA SOM SA NEVYJADRILA DOSť ZROZUMITEľNE
ekonomka tvrdí že ona predsa strop určený programátorom jej mzd.programu nemože prekročiť lebo ten podla nej vychádza zo zákonom stanoveného max.denneho vym.základu tých spomínaných 616,80 /aj ked neviem čo je to za sumu kedže tu sa všetci už bavíme o sume 907 aj nejaké drobné. /
takže ešte raz max .denný vym.základ pre vyplatenie ńemocenskej dávky je v súčasnosti 907,8064???? dakujem erika
Naozaj neviem čo je tých 616,80. Pretože keďže maximálny denný vym. základ je 907,806 a z toho počítaná maximálna denná výška materskej je 55%, čo predstavuje 499,2936.
Takže odpoveď znie ÁNO, v súčasnosti je maximálny DVZ 907,8064.
0 0
Načítať ďalšie