Zavrieť

Porady

Materské od 1.8.2006, časť I.

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zákonom č.310/2006 Z.z. sa novelizoval s účinnosťou od 1.8.2006 zákon č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení (ďalej len „zákon“) okrem iného aj v bodoch, týkajúcich sa materského.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p></o:p>
V úvodnom príspevku citujme najdôležitejšie ustanovenia zákona.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>

Podmienky nároku na materské<o:p></o:p>
§ 48<o:p></o:p>


(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Do obdobia 270 dní sa nezapočítava obdobie výkonu služby policajta, profesionálneho vojaka a vojaka prípravnej služby.<o:p></o:p>


(2) Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia sa dobrovoľne nemocensky poistenej osobe započítava obdobie nemocenského poistenia dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, zamestnancovi obdobie nemocenského poistenia zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe obdobie nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.<o:p></o:p>


(3) Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.<o:p></o:p>


(4) Poistenkyňa má nárok na materské aj po uplynutí 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z narodených detí sa stará alebo ak je osamelá. Nárok na materské v tomto prípade zaniká uplynutím 37. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.<o:p></o:p>


(5) Podmienka starostlivosti o narodené dieťa sa považuje za splnenú v období, v ktorom je dieťa prijaté do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia.<o:p></o:p>


(6) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov alebo materské sa jej nevyplácalo, pretože pôrod nastal skôr ako určil lekár, má nárok na materské do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.<o:p></o:p>


(7) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, ako je uvedený v odseku 5, má nárok na materské do konca 22. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 31. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.<o:p></o:p>


(8) Poistenkyňa, ktorej sa narodilo mŕtve dieťa, má nárok na materské do konca 14. týždňa od vzniku nároku na materské.<o:p></o:p>


(9) Poistenkyňa, ktorej dieťa zomrelo v období trvania nároku na materské, má nárok na materské do konca druhého týždňa odo dňa úmrtia dieťaťa, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, nie dlhšie ako do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.<o:p></o:p>


(10) Obdobie nároku na materské poistenkyne, ktorá dieťa porodila, nesmie byť kratšie ako 14 týždňov od vzniku nároku na materské a nesmie zaniknúť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>

§ 49a<o:p></o:p>


Do obdobia 270 dní sa započítava obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu45a) a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu45b) a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.<o:p></o:p>

<o:p></o:p>

§ 50<o:p></o:p>


Ak poistenkyni zaniklo nemocenské poistenie v období tehotenstva, má nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, ak<o:p></o:p>

<o:p></o:p>
a) jej trvala ochranná lehota ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo skutočným dňom pôrodu alebo<o:p></o:p>

b) ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo skutočným dňom pôrodu poberala nemocenské alebo ošetrovné.<o:p></o:p>

<o:p></o:p>
(podľa § 32 ods.2 písm. b) ochranná lehota poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je šesť mesiacov).<o:p></o:p>
<o:p></o:p>

§ 52<o:p></o:p>
Poskytovanie materského<o:p></o:p>


(1) Materské sa poskytuje za dni.<o:p></o:p>


(2) Materské sa poskytuje za to isté obdobie len raz a len jednému poistencovi.<o:p></o:p>

<o:p></o:p>

§ 53<o:p></o:p>
Výška materského<o:p></o:p>


Výška materského je 55 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55. <o:p></o:p>

<o:p></o:p>

§ 54<o:p></o:p>
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu<o:p></o:p>


(1) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.<o:p></o:p>


(2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie<o:p></o:p>


a) v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca tohto kalendárneho roka, <o:p></o:p>

<o:p></o:p>
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, <o:p></o:p>

c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské.

(3) Ak nárok na nemocenskú dávku vznikol v ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu sa zisťuje ku dňu zániku nemocenského poistenia.<o:p></o:p>


(4) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu na určenie výšky materského zamestnankyne, ktorá bola z dôvodu tehotenstva preradená na inú prácu podľa osobitného predpisu, 53) sa zisťuje ku dňu tohto preradenia.<o:p></o:p>


(5) Pri určení rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu podľa odsekov 1 až 4 sa § 26 ods. 5 nepoužije (prerušenie povinného nemocenského poistenia sa na tento účel nepovažuje za zánik a vznik nemocenského poistenia).<o:p></o:p>


(6) Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie a obdobia prerušenia povinného nemocenského poistenia. <o:p></o:p>

<o:p></o:p>

§ 55<o:p></o:p>
Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky<o:p></o:p>


Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.<o:p></o:p>

<o:p></o:p>

§ 57<o:p></o:p>
Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenských dávok<o:p></o:p>


(1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 ods. 1 (a ods. 2 pozn. JM) vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie alebo v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, nebol nemocensky poistený.<o:p></o:p>


(2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ dobrovoľne nemocensky poistenej osoby je jedna tridsatina minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.<o:p></o:p>

<o:p></o:p>

§ 58<o:p></o:p>
Nárok na nemocenské dávky z viacerých nemocenských poistení<o:p></o:p>


(1) Nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia.

(2) Ak vznikne nárok na nemocenskú dávku z viacerých nemocenských poistení, nemocenská dávka sa určí z úhrnu denných vymeriavacích základov na určenie výšky nemocenských dávok z tých poistení, z ktorých vznikol nárok na nemocenskú dávku, a nemocenská dávka sa vypláca len jedna.

Pokračovanie nájdete tu:
http://www.porada.sk/t31338-materske...6-cast-ii.html
Naposledy upravil Jozef Mihál : 23.08.06 at 06:42
Usporiadat
marla20 marla20

marla20 je offline (nepripojený) marla20

Dajme tomu, že by mi v terajšom zamestnaní dali výpoveď 15.2.2007. Od 16.2.2007 by som nastúpila do iného zamestnania ale len na dohodu o vykonaní práce a pár dní pred materskou (napr. 3.7.2007) by som si našla prácu na TPP, v ktorej by mi vymeriavací základ činil okolo tých 28.000sk, ako ste spomínali. Bolo by to možné?? Alebo medzi platením nemocenského poistenia nesmie byť žiadne hluché obdobie?? Ďakujem
0 0
marla20 marla20

marla20 je offline (nepripojený) marla20

Tak uvediem príklad. V terajšom zamestnaní by so mnou ukončili pracovný pomer dňa napr. 15.2.2007 a napr. 16.2.2007 by som nastúpila do zamestnania na dohodu o vykonaní práce (volám to brigáda). Čiže bola by som dobrovoľne nezamestnaná a platila by som si iba zdravotné poistenie.Tesne pred nástupom na materskú dovolenku (napr.3.7.2007) by som sa zamestnala na TPP v nejakej inej spoločnosti s vymeriavacím základom 28.000sk (ako ste spomínali) Bolo by možné aj takéto riešnenie???? Alebo pri platení nemocenského poistenia nesmie byť žiadne hluché obdobie - (obdobie neplatenia nem. poistenia)????
Dúfam, že sa nepýtam príliš veľa, ale nepoznám žiadnu osobu, ktorá by mi vedela poradiť v týchto veciach, tak píšem Vám.
Je tehotná žená v ochrannej lehote 6 mesiacov, aj keď ukončí pracovný pomer ona sama, alebo len ak ho ukončí zamestnávateľ???

ďakuejm
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

marla20
Tak uvediem príklad. V terajšom zamestnaní by so mnou ukončili pracovný pomer dňa napr. 15.2.2007 a napr. 16.2.2007 by som nastúpila do zamestnania na dohodu o vykonaní práce (volám to brigáda). Čiže bola by som dobrovoľne nezamestnaná a platila by som si iba zdravotné poistenie.Tesne pred nástupom na materskú dovolenku (napr.3.7.2007) by som sa zamestnala na TPP v nejakej inej spoločnosti s vymeriavacím základom 28.000sk (ako ste spomínali) Bolo by možné aj takéto riešnenie???? Alebo pri platení nemocenského poistenia nesmie byť žiadne hluché obdobie - (obdobie neplatenia nem. poistenia)????
Dúfam, že sa nepýtam príliš veľa, ale nepoznám žiadnu osobu, ktorá by mi vedela poradiť v týchto veciach, tak píšem Vám.
Je tehotná žená v ochrannej lehote 6 mesiacov, aj keď ukončí pracovný pomer ona sama, alebo len ak ho ukončí zamestnávateľ???

ďakuejm
V poistení môže byť prestávka aj prerušenie, ale základné pravidlo je to, že ak chcem dostávať materskú napr. ako zamestnanec, musím splniť podmienku 270 dní poistenia za posledné 2 roky ako zamestnanec. Toto poistenie nemusí byť súvislé, môže byť prerušované ale v súčte musí byť minimálne 270 dní. Zamestnanie na DOVP tam predpokladám že nie si nemocensky poistená. To je odpoveď na podstatu tvojich farebne označených otázok.
Naposledy upravil Manual : 09.01.07 at 18:15
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

marla20
Je tehotná žená v ochrannej lehote 6 mesiacov, aj keď ukončí pracovný pomer ona sama, alebo len ak ho ukončí zamestnávateľ???

ďakuejm
Súhlasím s odpoveďou od Manual, do úvahy sa berie len pracovný pomer /z dohody o vykonaní práce predsa neplatíš nemocenské poistenie/, a musí byť splnená podmienka poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch /aj prerušovane/.
Ešte doplním odpoveď na tvoju poslednú otázku: ochranná lehota tehotnej ženy je 6 mesiacov po ukončení PP, je jedno, ktorá strana ho ukončí.
0 0
marla20 marla20

marla20 je offline (nepripojený) marla20

Ešte by som rada vedela, akú podobu má mať písomné oznámenie o mojej tehotnosti, ktoré predložím zamestnávateľovi. Po predložení oznámenia je zamestnávateľ povinný ho podpísať, alebo aký je tam postup. Ďakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Súhlasím s Manualom, je to presne tak ako píše v príspevku č.23.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
marla20
Ešte by som rada vedela, akú podobu má mať písomné oznámenie o mojej tehotnosti, ktoré predložím zamestnávateľovi. Po predložení oznámenia je zamestnávateľ povinný ho podpísať, alebo aký je tam postup. Ďakujem
Je to jednoduchý list, kde mu oznámiš, že si tehotná. Zamestnávateľ je povinný toto oznámenie akceptovať - môžeš to odovzdať do podateľne, alebo na nejaký personálny úsek oproti podpisu.
0 0
marla20 marla20

marla20 je offline (nepripojený) marla20

Rada by som vedela ako to funguje, ak žena na materskej dovolenke vykonáva nejakú prácu na doma. Myslíte, že existuje nejaká seriózna spoločnosť, ktorá ponúka takúto prácu, pretože na internete je ich dosť, ale zdajú sa mi podozrivé, keď hneď na začiatku pýtajú štartovací poplatok 500,- sk. (alebo nejakú inú finančnú čiastku). Neviete mi nejakú doporučiť?? Veľmi pekne ďakujem.
0 0
tarina tarina

tarina je offline (nepripojený) tarina

tehotna v 7.mesiaci
váz. pan Mihal,

chcela by som sa opytat na poberanie materskeho. som v 6.mesiaci tehotenstva, termin mam v aprili - co mi vychadza materska dovolenka od marca. ale zmluvu v praci mam len na dobu urcitu do konca januara, tym padom ostavam nezamestnana a pre nezamestnanu materska dovolenka neexistuje. znamena to ze aj materske si mozem narokovat az od dna porodu, alebo na materske mam narok uz od toho marca? podmienku na ziskanie materskeho splnam, len neviem ako sa berie do toho obdobie ked budem nezamestnana. vo februari si este budem musiet zaplatit sama nemocenske??? alebo sa mi cele to obdobie na ziskanie materskeho kvoli tomu ze budem nezamestnana prerusi??? ak nie vyska materskeho sa mi bude ratat z obdobia ked som bola zamestnana?
este otazka...stat plati odvody za matku uz od obdobia ked pobera materske, alebo od kedy? aby som vlastne vedela na com som, co si mam platit ...... dakujem za radu

katarina
Naposledy upravil tarina : 14.01.07 at 09:44
0 0
SlavkaNr SlavkaNr

SlavkaNr je offline (nepripojený) SlavkaNr

Dobry den. V prvom rade chcem vyjadrit svoje nadsenie z tejto novely, ktoru som uuuuplne prehliadla. Naposledy, ked som sa informovala, RD sa nezaratavala do 270dni, takze aj napriek tomu, ze som bola v pracovnom pomere, ale na RD, (cize som 2,5 roka nepracovala) som nemala narok na materske, iba na RP, co mi bolo dost luto, pretoze na prvu MD som nastupovala s velmi dobrym platom, ale nic z toho, kedze vtedy bol urceny strop cca 7500Sk. A velmi mudra som dnes chodila po uradoch (vybavovala som si RP na druhe dieta), a vsade mi hovorili, ze mam narok na materske. Tak som si to musela niekde overit, a pan Mihálik ma zachranil. DAKUJEM.

Ale predsa mam dve otazky. Od zamestnavatela potrebujem potvrdenie o predpokladanom prijme. A on nevie, ci hrubom alebo cistom. A teta na socialnom mi to uz nedviha. Ak som nepracovala, mal by to byt moj posledny prijem, ktory som dostala, je to tak?
A druha otazka. Na MD som nastupila 05.01.2007 (6tyzdnov pred porodom). Zaroven som k 08.01.2007 dala dceru do statnej skolky, teda prichadzam o RP. Aky prispevok mi prislucha za januar? Materske alebo RP?
Dakujem
Naposledy upravil SlavkaNr : 14.01.07 at 15:11
0 0
natana natana

natana je offline (nepripojený) natana

Chcela by som sa spýtať, či sa mi do 270 dní započítava aj rodičovská dovolenka ak je dieťa staršie ako tri roky. (totižto pracovala som od 1.augusta 2005 do 15.mája 2006 (ale z toho očr som bola 10 dní) ale zo zdravotných dôvodov dcéry som požiadala v práci o rodičovskú dovolenku a vyhoveli mi. Dcéra má štyri roky, ale rodičovský príspevok nepoberám, lebo dcéra nemá priznaný štatút "dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav"). Teda moja otázka vlastne znie, či mám nárok na materské, ked som v júni otehotnela a predpokladaný termín pôrodu mám v marci 2007. A tiež by som sa chcela spýtať, či som povinná sama sa registrovať (alebo nejaké iné povinnosti) v soc.poisťovni, alebo to spraví za mňa zamestnávateľ, ked mu dodám potrebné doklady.
Za odpoved vopred dakujem
Naposledy upravil natana : 13.01.07 at 18:46
0 0
alex33 alex33

alex33 je offline (nepripojený) alex33

chcela by som sa informovať, z čoho sa mi vypočíta materské, som živnostníčka, na MD nastúpim v máji 2007, v období 7/2005 - 6/2006 som bola povinný platca a platila som odvody 2288Sk, v roku 2005 som mala nižší príjem a so dobrovoľný platca, platím 336Sk na nemocenské poistenie, bude mať na výšku materského môj príjem za rok 2006, ktorý uvediem v daňovom priznaní v marci 2007?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

SlavkaNr
Ale predsa mam dve otazky. Od zamestnavatela potrebujem potvrdenie o predpokladanom prijme. A on nevie, ci hrubom alebo cistom. A teta na socialnom mi to uz nedviha. Ak som nepracovala, mal by to byt moj posledny prijem, ktory som dostala, je to tak?
A druha otazka. Na MD som nastupila 05.01.2007 (6tyzdnov pred porodom). Zaroven som k 08.01.2007 dala dceru do statnej skolky, teda prichadzam o RP. Aky prispevok mi prislucha za januar? Materske alebo RP?
Dakujem
Predpokladaný príjem je príjem, ktorý by si momentálne dostala, keby si pracovala. Takže nie príjem napr. zpred 4 rokov. Ak pracuje niekto na tvojom mieste, tak zamestnávateľ môže uviesť príjem, ktorý má momentálne osoba, pracujúca na tvojom mieste, ale kľudne môže byť aj vyšší, ak ti chce trošku prilepšiť.
Príjem sa uvádza v hrubom.
Čo sa týka príspevkov za január, myslím, že by si mala dostať klasicky rodičovský príspevok, pretože ten ti patrí aj keď si podmienky naň splnila len 5 dní v mesiaci a zároveň od 5.1.2007 začneš normálne dostávať aj materské.
0 0
viktora viktora

viktora je offline (nepripojený) viktora

pán Mihál, potrebujem poradiť..od 19.1.2007 uzatváram nový pp na dobu určitú do 31.1.2007. 23.1. 2007 nastupujem na md, moje RO bude 19.-22.1.2007, pričom 2 dni-20. a 21.1. je sobota a nedela.. Všetky podm.nároku na materskú splnam...chcem len poradiť, akú mzdu mám mať v PZ od nového zamestnávateľa tak aby som dosiahla čo najvyššiu materskú? dakujem
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Stačí mzda 25911,- Sk alebo 26000,- Sk
0 0
viktora viktora

viktora je offline (nepripojený) viktora

určite?len si to chcem overiť-jeden poradak, ktorému vdačím za info mi poradil 38 500 a uviedol mi pri tom aj výpočty-a celkom to sedelo...tak ktorú sumu?
0 0
lubkast lubkast

lubkast je offline (nepripojený) lubkast

Dobrý deň pán Mihál,
celý večer pozorne čítam všetky Vaše príspevky k vyplácaniu materskej, len moja škoda že až teraz. Som SZČO - povinne odvádzam do sociálnej poisťovne stále z minimálnej mzdy nepretržite od 07-2005 - spĺňam podmienku 270 dní. Na MD by som mala nastúpiť v marci 2007. Má pre mňa zmysel zvýšiť odvod do nemocenského poistenia z max. VZ ešte aspoň za január a február 2007 - ovplyvní to výšku materskej?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
viktora
určite?len si to chcem overiť-jeden poradak, ktorému vdačím za info mi poradil 38 500 a uviedol mi pri tom aj výpočty-a celkom to sedelo...tak ktorú sumu?
Tak, ako som ti to napísal. Však si to môžeš prepočítať.
0 0
marla20 marla20

marla20 je offline (nepripojený) marla20

Dobrý deň, mňa by ešte zaujímalo, ako to funguje, ak je žena v skúšobnej dobe a je tehotná. Je to môj prípad, nastúpila som v Novembri 2006 a v Decembri 2006 som zistila, že čakám bábätko. Včera som to oznámila zamestnávateľovi (písomne aj ústne). Neviete mi poradiť???? Môžu rozviazať pracovný pomer s tehotnou ženou aj počas skúšobnej doby??? Čo by ste mi poradili?? Ďakujem.
0 0
lukuc lukuc

lukuc je offline (nepripojený) lukuc

Dobrý deň p.Mihál,
tých otázok a odpovedí na danú tému je tu neúrekom, trochu sa mi rozjasnilo...ale predsa Vás chcem poprosiť o odpoveď na môj "prípad".Som SZČO nepretržite od r. 2003, odvody platím z min.VZ. Bohužiaľ som nestihla pred koncom roka zmenu výšky odvodov tak, aby sa mi ND, resp.MD počítali z max.VZ. Keďže sa intenzívne pokúšam dostať na MD , rozmýšľam, či ešte môžem niečo teraz urobiť pre zvýšenie dávok z NP. Ako SZČO mám rozhod.obdobie r.2006. Pomohlo by mi dobrovoľné nemocenské pripoistenie, ak by som začala platiť napr. 2.3.2007-z min.VZ a na konci príp.tehotenstva (napr.v polovici 9.mesiaca) by som zmenila odvod-(z max.VZ mínus VZ, ktorý mám ako SZČO)?
Ak by som takto splnila podmienku 270 dní dobrovoľného poistenia (čo by bolo 27.11.) tak by sa mi dávky NP spočítali-za SZČO aj z dobrovoľného poistenia? Alebo som to poplietla? Vopred ďakujem za odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie