Zavrieť

Porady

Dohoda - sociálna poisťovňa registrácie

Prosím Vás viete niekto poradiť?
Mali sme zamestnancov na dohodu o vykonaní práce. Teraz som sa dozvedela, že ak s jedným zamestnancom bola uzatvorená dohoda každé dva mesiace zakaždým sa ten zamestnanec mal odhlásiť a znova prihlásiť do sociálnej poisťovne na reigstračnom liste. Je to pravda? A ak je to na prelome rokov ku koncu roka sa musí tiež odhlásiť a na začiatku prihlásiť. Ja som ich len prihlásila a teraz keď už skončili som ich chcela odhlásiť a na SP mi povedali, že namajú odhlášku k 31.12.2005. Vôbec tomu nerozumiem.
Naposledy upravil mery356 : 22.08.06 at 12:17
Usporiadat
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

No s týmto máme aj my problém. Dohoda trvala na prelome rokov a SP v SNV chce odhlášku k 31.12. a prihlášku k 1.1. .... A keď sme sa pýtali, že na základe čoho to tak treba robiť, tak sa pani na SP vyhovorila, že ma málo času a veľa práce, aby nám to zistila..... Dodala len, že ku koncu roka im všetci volali a zisťovali, či to treba takto robiť..... Takže v SP pracujú na základe niečoho, čo ani sami nevedie čo to je. Neviem to ináč nazvať ako veľmi kvalitný bordel.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Ja by som teda dohodara neodhlasovala pokiaľ mu dohoda pokračuje v januári. Veď mohla byť uzatvorená a na dohode jasne píše že po ukončení práce napr. 25.1. bude ukončená a v zmysle toho že bude ukončená aj výplata bude za január, takže odhlášku by som dala k 25.1. a nie k 31.12. To by potom tak vyzeralo že by mal mať výplatu aj za december aj za január. Podľa mňa počet hodín je uvedený na dohode aj v mzdovom liste a za rok si môžu počet hodín odkontrolovať podľa mzdového listu či neprekročil 300 hodín. Ak by ma pokutovali, tak by som sa určite odvolala lebo je to podľa mňa nerozumné a žiaden zákon to neprikazuje. No a to, že v SP nemajú nahraté dohodárov to viem aj ja, potvrdila mi to kolegyňa v SP. Neviem ale ako nahravajú predpisy k platbám za UP keď nemajú prihlášky v počítačoch. Mne bolo povedané, že dohodárov hádžu na kopu, takže asi to ani nebudú nahrávať. To isté vraj robia na Daňovom úrade s oznámeniami o platbách fyzickým osobám. Hlavné že musíme dodržiavať tieto byrokratické postupy my a ešte nám pridávajú aj oznámenia o PN-kách a stále viac a viac... Niekedy mám pocit, že na ostatnú prácu nemám čas, len stále papierovačky okolo miezd...
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

katkaj
No veď práveže spadáme pod BA mesto kde ako píše smith to vyžadujú. Ale asi je zbytočné sa nad tým viac zamýšľať a hladať v tom zmysel a uľahčenie práce zamestnávateľom a hlavne nám účtovníkom
Bude to zrejme pravda, že každá pobočka SP chce niečo iné. Ja som mala asi 8 dohodárov (vo viacerých firmách) na prelome rokov, a ku koncu roka som ich neodhlasovala a znova neprihlasovala. Normálne som ich odhlásila po skončení dohody. A všetko je v poriadku. Takže u nás v Tvrdošíne to nevyžadujú.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ata111
Registračný bordel na sociálnej poisťovni - poznatky!!!
Stalo sa, čo sa stať nemalo, na registračný list donedávna platný som nevyznačila slovo dohoda a spočiatku prihlásovala i odhlásovala dohodárov s tým, veď z mesačných výkazov je úplne jasné, že ide o dohodárov a na RL takáto kolónka nebola. Teraz pri kontrole konštatovali totálny chaos, samozrejme, že mojou vinou, dohodári sú prihlásení na HPP, zamestnanec, ktorý mal popri HPP dohodu má ukončený HPP ukončením dohody a pod. a čo je neskutočné, nedá sa to tak jednoducho opraviť. Mám všetko nanovo vydokladovať, nestačí dať zoznam HPP a dohodárov podľa RL, aby sa to uviedlo na správnu mieru, lebo dohody sa doteraz na sociálke hádzali na kopu a nenahrávali. Takže tak.
Tak to ti nezávidím, ale iné riešenie tiež nevidím ako to všetko nanovo povystavovať a dať do poriadku.
0 0
Dadena Dadena

Dadena je offline (nepripojený) Dadena

Všetky dohody o vykonaní práce, treba ukončiť vždy k poslednému dňu kalendárneho roku, ak ich nemáte v dohode určené inak. Aby som sa vyjadrila presne. Od 24. 08. 2006 uzatváram dohodu o vykonaní práce a aj keď viem, že napr. budem dohodára potrebovať ešte aj v januári nasledujúceho kalendárneho roka, na dohodu mu napíšem ukončenia úlohy 31. 12. 200x, a tak ako som ho k 24. 08. 200X nahlásila, tak ho k 31.12.200X odhlásim, a to z dôvodu, že § 226 ods. 1 ZP hovorí, že dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobu, ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 300 hodín v kalendárnom roku. Podstatné v tomto prípade je kalendárny rok. A potom od 01. 01.200x zasa nahlásim dohodára a k 31.01.200x ho odhlásim. Už je to nový kalendárny rok a zasa podmienka 300 hodín. Veď aj na dohode musíte mať presne uvedené dátumy od do, a podľa toho je aj prihláška a nahláška. A dovolím si tvrdiť, že tak je to vo všetkých pobočkách Sociálnej poisťovni.
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

[quote=Dadena]Všetky dohody o vykonaní práce, treba ukončiť vždy k poslednému dňu kalendárneho roku, ak ich nemáte v dohode určené inak.

Veď práve o to ide v tejto debate. Ak ich nemáte v dohode určené inak.... Ak ja mám uzatvorenú dohodu od 15.11.2005 do 15. 1.2006 odhlásim dohodára k 15.1.2006 a nebudem ho odhlasovať ku koncu roka a k 1.1. znova prihlasovať. A v tomto sa postoj jednotlivých pobočiek SP líši. A aby dohoda nepresiahla rozsah 300 hodín nie je problém usledovať aj keď dohoda prechádza z roka na rok.
0 0
Eva Farkasová Eva Farkasová

Eva Farkasová je offline (nepripojený) Eva Farkasová

Rozvedená, matka dvoch detí
mery356
No veď ja som robila dohodu vždy ana dva tri mesiace a všetky na seba nadväzovali, preto som si myslela, že sa nemusí zakaždým prihlasovať a odhlasovať, keď vždy išlo o to isté. Tá pracovníčka sociálnej poisťovňa sa asi zmýlila nie?
Pokiaľ dohoda nadväzuje jedna na druhú, napríklad od 1.7.do 7.7. vykonával prac.nejakú činnosť a 8.7. zasa inú prácu, tak stačí prihlásiť od 1.7. a odhlásiť po skončení. Jednoducho nemôže byť ani 1 deň bez DoVP. V prípade, ak s ním uzavrieš DOVP 1.7.-7.7. a urobíš s ním ďalšiu dohodu od 11.7., tak musí ísť aj prihláška aj odhláška a od 11.7. zasa prihláška. Pozor na opakovanú činnosť! Osobne som sa na to pýtala prac.SOCPOIST a potvrdila, že je to v poriadku. Kontrolu na DoVP som už mala.
Pevné nervy.
0 0
mery356 mery356

mery356 je offline (nepripojený) mery356

Na opakovanú činnosť si dávam pozor. "To isté" - to som myslela, že vždy išlo o dohodu nie o praccovnú zmluvu.
0 0
lidus lidus

lidus je offline (nepripojený) lidus

Dnes k nám nastúpil brigádnik, spravila som dohodu, ale nestihli sme ísť do sociálnej poisťovne s rgistračným listom.
Prihlášku môžeme zaniesť osobne zajtra, alebo ju pošlem dnes poštou.
Čo je lepšie?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Z povinností zamestnávateľa:

  1. prihlásiť sa do registra zamestnávateľov vedeného príslušnou pobočkou do ôsmich dní odo dňa, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca, a odhlásiť sa z tohto registra do ôsmich dní odo dňa, v ktorom nezamestnáva už žiadneho zamestnanca
  2. prihlásiť do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia
  3. zamestnanca na nemocenské poistenie, na dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pred vznikom týchto poistení najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca, odhlásiť zamestnanca najneskôr v deň nasledujúci po zániku týchto poistení, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak poistný vzťah nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch,
  4. zamestnanca na účely úrazového poistenia a garančného poistenia a na účely osobitného predpisu (zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov) pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu najneskôr pred začatím výkonu práce, odhlásiť zamestnanca z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia najneskôr v deň nasledujúci po skončení pracovnoprávneho vzťahu, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu (zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov) nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch
0 0
lidus lidus

lidus je offline (nepripojený) lidus

Ahojte,
môj prípad: zamestnávateľ plánuje v januári 2010 zamestnať prvého zamestnanca - chce sa už teraz prihlásiť do sociálnej poisťovne ako zamestnávateľ, aby dostal IČZ číslo - podľa mňa je to úplne zbytočné - stačí, keď sa prihlási v ten deň, keď nahlasujem zamestnanca.
0 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

Povinnosť registrácie mu vzniká až pri zamestnaní prvého zamestnanca, čiže Tvoja úvaha je správna.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať