Zavrieť

Porady

Účtovanie nedobytných pohľadávok

Prosím Vás o radu. Zo súdu máme rozhodnutie, že pohľadávky, ktoré vedieme v účtovníctve sú nedobytné. Aká suma z pohľadávok sa dá dať do nákladov a ako sa má zaúčtovať táto suma. Chceme zlikvidovať pohľadávku.
Usporiadat
money money

money je offline (nepripojený) money

Ahojte mám pohľadávky z r. 2002 a 2003, ku ktorým som vytvorila r. 2005 opravnú položku vo výške 50%. Aj za rok 2006 som chcela vytvoriť opravnú položku vo výške 25%. Až dnes ma napadlo pozrieť OR a zistila som, že firma bola vymazaná z OR a nebol vyhlásený konkurz pre nedostatok majetku - právoplatnosť dňa 30.12.2005, výmaz od 13.01.2006.
Čo s tým teraz? Mám zrušiť opravné položky a urobiť odpis celej pohľadávky?


Ahoj Najka,
opravne polozky zrusit musis a nasledne urobit uctovne odpis pohladavok,aby si dodrzala "pravdivy a verny obraz", co sa tyka danoveho odpisu pohladavok skus sa pozriet na § 52 ods.19, ktory v tvojom pripade riesi danovy postup odpisu pohladavok v zavislosti od spominanej splatnosti pohladavok, aj ked uz asi nesplnite jednu z podmienok na danovy odpis pohladavky a to uzatvorenu pisomnu dohodu o trvalom upusteni od vymahania
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

mudroš
Súhlasím s tým, že ak sú pohľadáky na základe rozhodnutia súdu nedobytné, mali sa v účtovníctve odpísať.
Ale na základe uvedených informácií tvrdiť, "že by to bol daňový náklad" je veľmi odvážne. Veď vôbec nemáme informácie v akej veci súd rozhodoval !!!
Kedy je odpis pohľadávky daňovo uznaný určuje zákon o dani z príjmu.
Je tam aj ten prípad, ak súd zamietne konkurz pre nedostatok majetku, alebo odpis na základe výsledku konkurzného konanania, t.j. ak sme prihlásili pohľadávku do konkurzu a súd vo výsledku konkurzu rozhodol, že nám nebude uspokojená.
Iný prípad, kedy by stačilo rozhodnutie súdu na daňovo uznaný odpis pohľadávky, nepoznám.
Aby sa dali odpisat nedobytne pohladavky ako danovy naklad je potrebne rozhodnutie sudu? A co robit ak my mame jednu pohladavku v Cine a druhu v Korei?
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Najka
Ahojte mám pohľadávky z r. 2002 a 2003, ku ktorým som vytvorila r. 2005 opravnú položku vo výške 50%. Aj za rok 2006 som chcela vytvoriť opravnú položku vo výške 25%. Až dnes ma napadlo pozrieť OR a zistila som, že firma bola vymazaná z OR a nebol vyhlásený konkurz pre nedostatok majetku - právoplatnosť dňa 30.12.2005, výmaz od 13.01.2006.
Čo s tým teraz? Mám zrušiť opravné položky a urobiť odpis celej pohľadávky?
Ahojte, včera mi došlo uznesenie zo súdu, o ktoré som požiadala.
Poradíte mi, či mám zrušiť opravnú položku a urobiť daňový odpis v r. 2006, keď som sa o tom dozvedela, alebo podať dodatočné DP za r. 2005?
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Posúvam otázku
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Najka
Ahojte, včera mi došlo uznesenie zo súdu, o ktoré som požiadala.
Poradíte mi, či mám zrušiť opravnú položku a urobiť daňový odpis v r. 2006, keď som sa o tom dozvedela, alebo podať dodatočné DP za r. 2005?
Poradí dnes niekto?
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Posúvam otázku
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Zase posúvam
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

Jozef I Pozri príspevok
Pripojím sa do tejto témy. Chcel by som sa spýtať, ako vyriešiť účtovanie a odpis pohľadávky ktorá nevznikla na základe fa.
Konkrétne ide o to, že s.r.o. vložila peniaze do BMG investu, samozrejme ten skrachoval ale pohľadávka ostala. Súd ešte v tejto veci nerozhodol a je otázne kedy vôbec rozhodne.
Ako naložiť s touto pohľadávkou. Poraďte prosím. Ak viete tak napíšte aj daňové aj účtovné hladisko.
"Oprášujem" túto tému.
Nevie niekto, či už je ukončený konkurz na B.M.G. Invest a na HORIZONT Slovakia ?
Hľadala som na www.zbierka.sk v obchodnom vestníku a nič som nenašla.
Ďakujem za informáciu.
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

Janinkaaa Pozri príspevok
"Oprášujem" túto tému.
Nevie niekto, či už je ukončený konkurz na B.M.G. Invest a na HORIZONT Slovakia ?
Hľadala som na www.zbierka.sk v obchodnom vestníku a nič som nenašla.
Ďakujem za informáciu.

Neviete, nemáte o nich nejakú informáciu ?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať