Zavrieť

Porady

Téma je uzavretá.
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

alaya1
korela
alaya1
Taká typická vôňa ako bola v Tuzexe v inom obchode už nikdy nebude
Takú vôňu, akú som vnímala na uliciach jedného hl. mesta EU v novembri v 70. r., kedy sa do ulíc vyrojili ľudia po pracovnej dobe, som už nikdy v takej jemnej koncentrácii nezažila. Čo žena, to obláčik skutočného parfému.
No v Tuzexe to skor bola vona pracich praskov... misolf isto pamata viac nez ja. Dole prasky, potraviny, hore oblecenie. Elektronika v KE.
Ja som mala interes iba o dva okruhy. Potraviny boli v BA v Ružinove, zbytok na Gorkého. Dva obchody oproti sebe cez ulicu. Autá neviem kde. Kozmetika, drogéria, spod. bielizeň v jednom, odevy, metráž a priem. tovar v druhom.
O potraviny som záujem nemala, iba raz išla pre dobré šampanské ako darček pre generačne staršieho kolegu za typy a navigáciu toho mesta vonku, lebo som išla sama, a títo starší ešte pamätali cestovanie po Európe. Boli z mojej cesty nadšenejší ako ja. Vrátili sa do mladosti, tí muži skutočne ožili, čo bolo pre mňa tiež príjemné ľudsky zažiť.
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

buchač
novakarosa
Takže vŕtaš v širokom pásme ?
Od cholery až po veľmotvrdý materiál ?
Dá sa to tak povedať...ale RYBIČKY nie...tie iba drbnem po hlave a následne vykuchám.
Ja má doma dvojnohú rybičku, tú neudrieť ani len kvetinou. :-)
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Na Slovensku se srazil kamion s autobusem, 13 lidí nepřežilo
???
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranic...zahranicni_bur
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

čítam diskusie, samý odborník prokurátor a sudca. To bolo vždy najhoršie spoluvyšetrovať smrťáky s vtedajšími bezpečákmi. Mojou povinnosťou bolo byť na mieste nehody ak bol konflikt s našou technikou, a ešte horšie bolo ak sa tam dostavili pozostalí. Naši to vždy prežili bez ujmy na zdraví. horšie to bývalo s druhou stranou.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Teraz na TA3:
Priemerna mzda v roku 2018 je 10 nasobna ako v roku 1989 v nominalnom vyjadreni.
Priemerna mzda v roku 2018 je 1,3 nasobna ako v roku 1989 v realnom vyjadreni.
Predpokladam, ze takehoto "obrovskeho skoku" AZ 30% za 29 rokov by dosiahol aj byvaly rezim, skor urcite viac. Ale zase par ludi by tu nezarabalo ako za komunizmu banici, ale v eurovom nominale...
1 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Nandrolon
Teraz na TA3:
Priemerna mzda v roku 2018 je 10 nasobna ako v roku 1989 v nominalnom vyjadreni.
Priemerna mzda v roku 2018 je 1,3 nasobna ako v roku 1989 v realnom vyjadreni.
Predpokladam, ze takehoto "obrovskeho skoku" AZ 30% za 29 rokov by dosiahol aj byvaly rezim, skor urcite viac. Ale zase par ludi by tu nezarabalo ako za komunizmu banici, ale v eurovom nominale...
vieš ako sa počíta priemer? súčet všetkých miezd sa podelí počtom všetkých v produktívnom veku. Teória jednotného žalúdku už dávno neplatí (všetci približne rovnako) ak má dnes niekto (majiteľ riaditeľ) 20 krát viac v reálnom vyjadrení, bezdomovci(tiež sa rátajú) majú v reálnom vyjadrení 0, 0 prd, priemer je potom 1,3
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

pavol54
Nandrolon
Teraz na TA3:
Priemerna mzda v roku 2018 je 10 nasobna ako v roku 1989 v nominalnom vyjadreni.
Priemerna mzda v roku 2018 je 1,3 nasobna ako v roku 1989 v realnom vyjadreni.
Predpokladam, ze takehoto "obrovskeho skoku" AZ 30% za 29 rokov by dosiahol aj byvaly rezim, skor urcite viac. Ale zase par ludi by tu nezarabalo ako za komunizmu banici, ale v eurovom nominale...
vieš ako sa počíta priemer? súčet všetkých miezd sa podelí počtom všetkých v produktívnom veku. Teória jednotného žalúdku už dávno neplatí (všetci približne rovnako) ak má dnes niekto (majiteľ riaditeľ) 20 krát viac v reálnom vyjadrení, bezdomovci(tiež sa rátajú) majú v reálnom vyjadrení 0, 0 prd, priemer je potom 1,3
Citaj pozornejsie. Priemer v nominale je to, co pises. Ta realna mzda je nominal ocisteny o inflaciu, a to je iba 1,3x, teda velmi malo. Ten, kto ma minimalnu, tak zaraba v realnom vyjadreni MENEJ, ako v 1989, co je katastrofa!!!
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Nandrolon
pavol54
Nandrolon
Teraz na TA3:
Priemerna mzda v roku 2018 je 10 nasobna ako v roku 1989 v nominalnom vyjadreni.
Priemerna mzda v roku 2018 je 1,3 nasobna ako v roku 1989 v realnom vyjadreni.
Predpokladam, ze takehoto "obrovskeho skoku" AZ 30% za 29 rokov by dosiahol aj byvaly rezim, skor urcite viac. Ale zase par ludi by tu nezarabalo ako za komunizmu banici, ale v eurovom nominale...
vieš ako sa počíta priemer? súčet všetkých miezd sa podelí počtom všetkých v produktívnom veku. Teória jednotného žalúdku už dávno neplatí (všetci približne rovnako) ak má dnes niekto (majiteľ riaditeľ) 20 krát viac v reálnom vyjadrení, bezdomovci(tiež sa rátajú) majú v reálnom vyjadrení 0, 0 prd, priemer je potom 1,3
Citaj pozornejsie. Priemer v nominale je to, co pises. Ta realna mzda je nominal ocisteny o inflaciu, a to je iba 1,3x, teda velmi malo. Ten, kto ma minimalnu, tak zaraba v realnom vyjadreni MENEJ, ako v 1989, co je katastrofa!!!
a ja som čo tvrdil ? v podstate to isté, dokonca ako extrém som uviedol bezdomovca. Príde domov manažér veľkého podniku dá na stôl kufrík s výplatou a neštastná manželka hovorí: čo budeme robiť s toľkými prachmi ved 500 eurovkami už máme vytapetované aj WC. Manžel na to hovorí: A predstav si že sú rodiny kde robia obaja aké musia mať starosti čo s prachami
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
https://uzitocna.pravda.sk/spotrebit...-s-rokom-1989/

Proste a jednoducho to bolo za socíku na hovno...drahota, malé platy, nik nemohol vycestovať, vykorisťovanie nakoľko musel každý robiť, nik nemohol ochorieť lebo sa za lieky a liečbu platilo....

Kuwa, čo sa ja za posledných pár dní nedozvedám...a je to z roka na rok horšie a horšie, blábol nad blábol.
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
buchač
https://uzitocna.pravda.sk/spotrebit...-s-rokom-1989/

Proste a jednoducho to bolo za socíku na hovno...drahota, malé platy, nik nemohol vycestovať, vykorisťovanie nakoľko musel každý robiť, nik nemohol ochorieť lebo sa za lieky a liečbu platilo....

Kuwa, čo sa ja za posledných pár dní nedozvedám...a je to z roka na rok horšie a horšie, blábol nad blábol.
Za socializmu bolo vykorisťovanie človeka človekom. Dnes je to naopak.
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

alaya1
No v Tuzexe to skor bola vona pracich praskov... misolf isto pamata viac nez ja. Dole prasky, potraviny, hore oblecenie. Elektronika v KE.
Ja skôr Tuzex v PO, PP a MI.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

buchač
https://uzitocna.pravda.sk/spotrebit...-s-rokom-1989/

Proste a jednoducho to bolo za socíku na hovno...drahota, malé platy, nik nemohol vycestovať, vykorisťovanie nakoľko musel každý robiť, nik nemohol ochorieť lebo sa za lieky a liečbu platilo....

Kuwa, čo sa ja za posledných pár dní nedozvedám...a je to z roka na rok horšie a horšie, blábol nad blábol.
buchač
https://uzitocna.pravda.sk/spotrebit...-s-rokom-1989/

Proste a jednoducho to bolo za socíku na hovno...drahota, malé platy, nik nemohol vycestovať, vykorisťovanie nakoľko musel každý robiť, nik nemohol ochorieť lebo sa za lieky a liečbu platilo....

Kuwa, čo sa ja za posledných pár dní nedozvedám...a je to z roka na rok horšie a horšie, blábol nad blábol.
A to si pri priemernej mzde cca 3000 Kčs čo j cca 100 eur si dovolili ľudia stáť v rade na auto favorit
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

misoft
alaya1
No v Tuzexe to skor bola vona pracich praskov... misolf isto pamata viac nez ja. Dole prasky, potraviny, hore oblecenie. Elektronika v KE.
Ja skôr Tuzex v PO, PP a MI.
Veď ja som o prešovskom písala Veď aj autobusová zastávka sa volala pri tuzexe
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

A oproti šikom Automat - ale mali tam dobrý výber. A ľudí tam bolo vždy plno.
A hore okrem oblečenia bola i malá elektronika - tam som kupoval Texas Instruments (kalkulačku). Hore schodami - dva vchody - jeden odevy, druhy do elektroniky (taký malý kumbál to bol, pár m2).
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

buchač
https://uzitocna.pravda.sk/spotrebit...-s-rokom-1989/

Proste a jednoducho to bolo za socíku na hovno...drahota, malé platy, nik nemohol vycestovať, vykorisťovanie nakoľko musel každý robiť, nik nemohol ochorieť lebo sa za lieky a liečbu platilo....

Kuwa, čo sa ja za posledných pár dní nedozvedám...a je to z roka na rok horšie a horšie, blábol nad blábol.
A naozaj SUPER sa mali ti, ktori mali neviditeľné návštevy, telefonovať mohli len o počasí, o cestovani ani nehovorím. Bohu vďaka, že je už tomu koniec , aj keď to čo je teraz je tiež na veľkú figu. Nikdy nezabudnem na môj lietajúci index na skuske z MRH.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

k tým platom - ja som po skončení vysokej školy mala plat 1680 Kčs v hrubom. Po 25-tke som prešla do vyššieho daňového pásma, lebo som bola slobodná. (minule som našla výplatnú pásku)
Taká sranda ako televízor stála 10 000,- keď sa dal zohnať.Auto sa mi marí, že 48 tisic. Mlieko stálo 2 Kčs, chlieb tuším 4,2. Cukor 7,6 ak si dobre pamatam. Maslo sa mi marí 5 Kčs, knihy okolo 20. Nakolko som nerobila v podniku, ktorý mal podnikové byty, tak som mohla o takom iba snívať. V našej dedine sa stavať nemohlo. Boli ľudia, ktorí svoje deti do poradovníkov zapisovali už pri narodení. Ja som to šťastie nemala.

A keď sa hovorí o tom Tuzexe - v Bratislave to tuším bolo na Gorkého, tak sme chodili kupovať mydlo a davali si do skrine No a samozrejme Burda.

nehovorím, že bolo jednoznačne zle. Len trpíme niečím, čo som minule čítala, že sa tomu hovorí Syndróm egyptskych hrncov. Keď Mojžiš vyviedol židov z Egypta, tak pre ceste príšerne frflali. Zabudli na to, čo tam zažívali a spomenuli si iba na relatívne plné hrnce. Preto sa museli 40 rokov túlať po púšti, aby vymrela celá generácia, ktorá si ten egypt pamatala.

Mmch, keby sme dnes pozreli nákupné košíky v obchodoch, tak 99% košíkov je oveľa bohatších ako tie, ktoré mali tí najbohatší, keď vystupovali z Tuzexu.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
alaya1
buchač
https://uzitocna.pravda.sk/spotrebit...-s-rokom-1989/

Proste a jednoducho to bolo za socíku na hovno...drahota, malé platy, nik nemohol vycestovať, vykorisťovanie nakoľko musel každý robiť, nik nemohol ochorieť lebo sa za lieky a liečbu platilo....

Kuwa, čo sa ja za posledných pár dní nedozvedám...a je to z roka na rok horšie a horšie, blábol nad blábol.
A naozaj SUPER sa mali ti, ktori mali neviditeľné návštevy, telefonovať mohli len o počasí, o cestovani ani nehovorím. Bohu vďaka, že je už tomu koniec , aj keď to čo je teraz je tiež na veľkú figu. Nikdy nezabudnem na môj lietajúci index na skuske z MRH.
Hm.... pár postrehov.
- telefónnu linku bolo niekedy dosť problematické získať...takže kto ju mal ?
- keď bol niekto sledovaný, tak bol asi aj dôvod...predsa aj v dnešných dňoch sa sleduje jedna radosť...a nie iba na Slovensku. Takí američania sledujú celý svet !
- cestovanie nespomínaj...kto chcel a kto na to mal, tak cestoval.
- nezabudneš na letiaci index ?
Kurwa fix...ja nikdy nezabudnem (a že to bolo fest dávno) na to, ako mi farár na hodine náboženstva takú vypálil, že som bral zo dva stoly aj so stoličkami...
- ja som mal reparát z ruštiny...no a čo ??? Tu som a ruština mi bola odvtedy na dve veci.
Kuwa...keď si tak teraz uvedomím...kua, šak ja som bol disident, bojovník proti Sojuzu..



Teba určite nesledovali, pri odposluchu sa skôr zabávali na kecoch študentky...ááááále, radšej nepokračujem.

Najviac sa mi ale páči najdisident na Slovensku...Čarnogurský Ján....pfujtajbl, vždy sa mi z neho chcelo grcať. Druhý v poradí je Kňažko...to je už kategória " Hajzel ".
1 1
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Buchač. Už si tu viackrát prezentoval, že ti vtedy bolo fajn. Ja ti to neberiem, ale ty tiež neber ľuďom ich iný názor a nehodnot ich . O ostatnom zbytočne, len ma udivuje koľko toho vieš o práci ŠTB
1 0
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

ja len tolko, nlady clovek mal pracu aj ked pociatocny plat nizky, ale mal perspektivu zvyšenia platu a mohol zacat život s rodinou, dnes veru prace niet a ked je, tak su otroci, do slova a do pismena
3 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať