Zavrieť

Porady

Čo môžem použiť na čerpanie fondu opráv?

Možno by sme mohli dať dokopy väčšinu nákladov, ktoré sa môžu čerpať z fondu opráv.
Ja mám taký poddotaz: môže sa čerpať fond na poštovné?

Začnem teda prvým príspevkom:
1. poplatky banke
2. vybudovanie rôznych prípojok inž. sietí
3. akékoľvek úpravy interiéru bytového domu
4. zatepľovanie
5. výmena okien, dverí
6. výťahy, ich údržba a oprava
7. regulácia tepla, nákup kotla, údržba kotolne
8. nákup PC a iného HIM + odpisy
9. vybudovanie bezbariérového prístupu...
10. práce na fasáde

no, zatiaľ ma viac nenapadá, skúste doplniť
Usporiadat
anika anika

anika je offline (nepripojený) anika

Na všetky opravy z fondu opráv je potrebný podľa zákona súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých vlastníkov bytov. Takže 3 vlastníci
bytov nemajú nadpolovičnú väčšinu, čiže nie. To hovorí zákon.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Takých chytrých bude na schôdzi isto viac a ďalší budú chcieť zatepliť strechu a ďalší boky. Som zvedavá ako budú hlasovať . Neviem ako máte riešené teplo, či mate merače, koeficienty, vykurované miestnosti pod nimi atď, aj to s tým súvisí. Ale treba všetko s rozumom, inak sa nedohodnete.
0 0
sekacik sekacik

sekacik je offline (nepripojený) sekacik

Z 9 bytov 2 majú samostatné plynové kúrenie, zvýšok má spoločné plynové kúrenie s kotlom v bývalej práčovni.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

No tak to mate špecifické kurenie a preto neviem posúdiť či prizemné byty sú znevýhodnené, že je pod nimi chladno, alebo su miestnosti vyhriate...Aj napriek tomu musite o použití fondu oprav hlasovat. u Vas by to mali byť 5ti vlastnici ZA. Tak to som zvedava, napíš ako to dopadlo.prajem ti kľudnú schôdzu
0 0
tibi7 tibi7

tibi7 je offline (nepripojený) tibi7

Myslim,ze je nutne ustrazit si ucast.Ked bude mala a zastancovia zateplenia budu po hodine zacatia schodze v prevahe,tak si to odhlasuju.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Nie, pri potrebnom súhlase 2/3 v zmysle zákona, musí byť aj celkový počet 2/3 členov SVB. Je to dané zákonom. Neplatí prítomných na zhromaždení, 2/3 z celkového počtu členov SVB. Na toto si treba dať pozor, pokiaľ nemá niekto záľubu zabíjaním času návštev súdnych miestností. Pokiaľ má, proti gustu žiaden dišputát. Pozri riadne znenie zákona. V zákone máš presne určené pri čom treba koľko pomeru z celkového počtu členov nie prítomných. Toto je potrebné dodržiavať. Zvlášť keď sú aj takí čo nesúhlasia so zateplením a to si myslím sú všade.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Samozrejme môže tu byť problém, keď tu nebudú hlasovať vlastníci bytov. Je treba síce nadpolovičná väčšina aby sa rozhodlo na čo použiť FO, ale keď si budete brať úver musí to byť 2/3 väčšina čo je 6 ludí.
0 0
jojinkoh jojinkoh

jojinkoh je offline (nepripojený) jojinkoh

Dobrý deň!
Opravu a údržbu výťahu nám správca s.r.o. vyúčtuje pri ročnom vyúčtovaní podľa osobomesiacov. Keď som to hovorila riad. s.r.o., nepáčilo sa mu to. Kto mi vie poradiť, čo je pre nás výhodnejšie? Platiť to z fondu opráv alebo osobomesiacmi?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Nerozumiem, ako výhodnejšie? Veď náklady na výťah paušálne výdavky sa u nás riešia na osobomesiace a údržba sa platí z FO. Neviem ako výhodnejšie, keď výťah je technickým zariadením prislúchajúcim k domu. Čiže podľa zákona sa platí oprava z FO.
0 0
jurajoki jurajoki

jurajoki je offline (nepripojený) jurajoki

Podľa mňa je veľký rozdiel medzi údržbou a opravou.Závisí ako moc dôverujete správcovi. My sme jeden čas dôverovali správcovi a ten si účtoval za opravu zámku 800,-sk každý mesiac.Od vtedy každú jednu faktúru overujeme a podpisujeme(zástupcovia).Dokonca sme dali do dodatku,že budeme rozhodovať o výbere firmy. Je to zdĺhavé, ale nás neokradnú. Aj preto vážne uvažujeme o spoločenstve.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

V príspevku č. 2 som rozlíšila opravu a paušál. Oprav=FO zo zákona, paušál rozdelený medzi užívateľov výťahu na osobomesiace. Dúfam, že je to dosť zrozumiteľné.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

jojinkoh
Dobrý deň!
Opravu a údržbu výťahu nám správca s.r.o. vyúčtuje pri ročnom vyúčtovaní podľa osobomesiacov. Keď som to hovorila riad. s.r.o., nepáčilo sa mu to. Kto mi vie poradiť, čo je pre nás výhodnejšie? Platiť to z fondu opráv alebo osobomesiacmi?
nechápem tiež, ako čo je výhodnejšie pre koho, ale :

1/ Oprava a udržba, paušal výťahu sa plati z fondu /tak ako pisala Elenka podlieha to spoločným častiam a zariadeniam domu/

2/ Spotreba el.energie na výťah sa platí podľa osobomesiacov.

... to akože ten spravca učtuje opravy a udržbu podla toho kolko je osob v byte... to može aj podľa toho kto v byte je tažší a viac namaha výťah, alebo ku komu viac chodia návštevy, alebo kto má viac deti, čo behaju hore,dole... ??? alebo ako vlastne
0 0
žilinčanka žilinčanka

žilinčanka je offline (nepripojený) žilinčanka

Súhlasím so Slavicou.

My takisto účtujeme paušálne platby (pravidelná údržba) z FOÚ a tiež aj opravy ktoré boli vykonané na výťahu, pretože sa jedná o majetok viazaný k bytu a nie k počtu osôb ktoré v byte bývajú.

Nemáme v bytových domoch zabezpečené podružné meranie (nemeriame zvlášť osvetlenie schodišťa a zvlášť el.en. na výťah) a v ročnom vyúčtovaní sa táto elektrická energia rozpočítava na priemerný počet osôb (osobomesiace).

Ešte chcem podotknúť, že u nás sa poplatok za výťah inkasuje aj od bytov ktoré sa nachádzajú na prízemí. Čiastka je znížená oproti bytom od 1.poschodia vyššie. Často sa k nám chodia ľudia sťažovať, že výťah nepoužívajú a musia zaň platiť. A to je práve ten poplatok na FOÚ na paušálne výdavky (pravidelná kontrola výťahu, mazanie, revízie a pod.), čiže je zabezpečovaná údržba aj ich majetku ktorý majú v spoluvlastníckom podiele na spoločných častiach a zariadeniach domu.
0 0
žilinčanka žilinčanka

žilinčanka je offline (nepripojený) žilinčanka

Slavica,
ináč stretla som sa u niektorých správcov aj s účtovaním údržby a opráv výťahu podľa osobomesiacov, ale nie je to v žiadnom prípade správne a hlavne spravodlivé.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Hlavne to nie je v zmysle zákona o SVB. Samozrejme ak má dom založené SVB a nemá nejaké interné smernice.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

žilinčanka
Súhlasím so Slavicou.

Ešte chcem podotknúť, že u nás sa poplatok za výťah inkasuje aj od bytov ktoré sa nachádzajú na prízemí. Čiastka je znížená oproti bytom od 1.poschodia vyššie. Často sa k nám chodia ľudia sťažovať, že výťah nepoužívajú a musia zaň platiť. A to je práve ten poplatok na FOÚ na paušálne výdavky (pravidelná kontrola výťahu, mazanie, revízie a pod.), čiže je zabezpečovaná údržba aj ich majetku ktorý majú v spoluvlastníckom podiele na spoločných častiach a zariadeniach domu.
K tomuto zas chcem dodať, že ja túto čast predpisov nerešpektujem, lebo je to nezmysel a ten kto to vymyslel by sa mal zamyslieť či to ma čo do činenia s rozhodnutím zhromaždenia SVB. Ja v žiadnom prípade nebudem učtovať el. energiu v bytoch, kde nepoužívajú výťah, stačí, že platia do fondu na jeho udržbu a paušalne poplatky. Je to nezmysel a chorý vymysel, ktorý sa da riešit na zhromaždení vlastníkov a preto som to aj tak odôvodnila u našom SVB... je to naša správa, naše peniaze a rozhodneme o nich my.--- Nebudem sa voziť vyťahom preto, aby som si "vybrala" peniaze, za to že platim za elektrinu a výťah nepoužívam..a toto mi nikto nevyhovorí Tým nechcem znevažovať to čo píšeš ty Žilinčanka, je to moj názor a 7ročne skusenosti s SVB...vdaka za súhlas
0 0
jojinkoh jojinkoh

jojinkoh je offline (nepripojený) jojinkoh

Opakujem, že nám náš správca s.r.o. pri ročnom vyúčtovaní opravu a údržbu výťahu rozpočítava na osobomesiace.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Opakujem, že je to blbosť !
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ak to Váš správca s.r.o. takto rozratáva daj mu prosím Ťa prečítať zákon 182 a nalistuj mu odsek týkajúci sa tohoto problému. Môže byť rád, že sa o to nikto u Vás nezaujíma, lebo by správca s.r.o. práve obiehal súdne miestnosti. Mať tak jeho prístup k svojim povinnostiam. Tak taký ľahostjný prístup môžem len závidieť. Asi preto, že nie som správca s.r.o., ale obyčajný človek každú korunu si musím vedieť zarobiť práve tým, že ovládam aspoň zákony ktoré k svojej práci potrebujem ovládať. Ste vôbec to SVB?
0 0
žilinčanka žilinčanka

žilinčanka je offline (nepripojený) žilinčanka

slavica
K tomuto zas chcem dodať, že ja túto čast predpisov nerešpektujem, lebo je to nezmysel a ten kto to vymyslel by sa mal zamyslieť či to ma čo do činenia s rozhodnutím zhromaždenia SVB. Ja v žiadnom prípade nebudem učtovať el. energiu v bytoch, kde nepoužívajú výťah, stačí, že platia do fondu na jeho udržbu a paušalne poplatky. Je to nezmysel a chorý vymysel, ktorý sa da riešit na zhromaždení vlastníkov a preto som to aj tak odôvodnila u našom SVB... je to naša správa, naše peniaze a rozhodneme o nich my.--- Nebudem sa voziť vyťahom preto, aby som si "vybrala" peniaze, za to že platim za elektrinu a výťah nepoužívam..a toto mi nikto nevyhovorí Tým nechcem znevažovať to čo píšeš ty Žilinčanka, je to moj názor a 7ročne skusenosti s SVB...vdaka za súhlas
OK Slavica, mne sa to tiež nezdá spravodlivé aby si platila za elektrickú energiu za užívanie výťahu keď si na prízemí. No ale náklady na podružné meranie spotreby výťahu (hlavne mesačné poplatky za elektromer) sú väčšie, tak načo zbytočne zvyšovať ročné náklady na elektrickú energiu o minimálne poplatok za elektromer? Takže to nič nerieši a preto to máme zohľadnené v tom zníženom predpise tvorby fondu na výťah. Aj výťah máš vo vlastníctve a je treba sa oň starať.
0 0
Načítať ďalšie