Zavrieť

Porady

Čo môžem použiť na čerpanie fondu opráv?

Možno by sme mohli dať dokopy väčšinu nákladov, ktoré sa môžu čerpať z fondu opráv.
Ja mám taký poddotaz: môže sa čerpať fond na poštovné?

Začnem teda prvým príspevkom:
1. poplatky banke
2. vybudovanie rôznych prípojok inž. sietí
3. akékoľvek úpravy interiéru bytového domu
4. zatepľovanie
5. výmena okien, dverí
6. výťahy, ich údržba a oprava
7. regulácia tepla, nákup kotla, údržba kotolne
8. nákup PC a iného HIM + odpisy
9. vybudovanie bezbariérového prístupu...
10. práce na fasáde

no, zatiaľ ma viac nenapadá, skúste doplniť
Usporiadat
jojinkoh jojinkoh

jojinkoh je offline (nepripojený) jojinkoh

Nie sme SVB.
Zarába na tom náš správca s.r.o., keď nám to rozpočítava podľa osobomesiacov? Ak áno, tak ako? O údržbu a opravu výťahu sa stará iná súkromná firma a nie on.
Ja som mu ukazovala ten zákon, ale on mi odpovedal, že aj oni majú svoju právničku, s ktorou sa radia a že to je v poriadku.
Neviem, čo s ním pohne.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

žilinčanka
OK Slavica, mne sa to tiež nezdá spravodlivé aby si platila za elektrickú energiu za užívanie výťahu keď si na prízemí. No ale náklady na podružné meranie spotreby výťahu (hlavne mesačné poplatky za elektromer) sú väčšie, tak načo zbytočne zvyšovať ročné náklady na elektrickú energiu o minimálne poplatok za elektromer? Takže to nič nerieši a preto to máme zohľadnené v tom zníženom predpise tvorby fondu na výťah. Aj výťah máš vo vlastníctve a je treba sa oň starať.
Súhlasím, pokiaľ ste sa tak dohodli, nieje problem, je to vždy lepšie ako rozratavať na osobomesiace. V mojom pripade mám oddelené merače na el.energiu na vytahy a zvlašť na spoločne osvetlenie. Takže rozratavam aj podla toho- proste prizemne byty a byty na i. posch. nemaju zalohovú platbu na el.energ.vytah ani im ju neučtujem v RV.Veď tí, ktorí chodia vyťahom naviac míňaju elektrinu na 2x kým dojdu do bytu- zasvietia keď vojdu do panelaku, druhý krat keď vyjdu z výťahu pri svojich dverách-máme automaty... aj to by boli zas poškodení tí na prízemí...proste sa snažim robiť to čo najspravodlivejšie aj keď je to veľakrat tažké
Keď su v paneláku rozumní ľudia, všetko ide ľahšie...stačí jeden "rypák" a máš problém. Ešte veľa sa musia ľudia na Slovensku učiť tolerancii a tomu, aby vedeli uznať takuto pracu ...a pochváliť úspech
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

žilinčanka
...ale náklady na podružné meranie spotreby výťahu (hlavne mesačné poplatky za elektromer) sú väčšie, tak načo zbytočne zvyšovať ročné náklady na elektrickú energiu o minimálne poplatok za elektromer? ...
Ak nie je elektromer fakturačný, nemusíte zaň nikomu platiť mesačné poplatky. Dodávateľa el. energie nezaujíma, čo robíte s energiou za fakturačným meračom.
Proste si kúpite vlastný elektromer, namontuje vám ho elektrikár na ten-ktorý kábel si poviete, a budete si sledovať spotrebu spotrebičov (napr. výťah) pripojených na ten kábel.

Jo, a presúvam príspevky k tejto otázke do témy, v ktorej sme o čerpaní fondu opráv už dlhšie diskutovali
Naposledy upravil PeterNR : 11.12.06 at 07:27 Dôvod: Presun do témy "...čerpanie FPÚaO"
0 0
bielivan bielivan

bielivan je offline (nepripojený) bielivan

Je možné čerpať z FO aj financie na rekonštrukciu prípojky vody, ktorá neslúži výlučne tejto budove?
Správca susednej budovy totiž rekonštruoval havarijný stav spoločnej prípojky vody (za vodomerom) pre dve budovy takým spôsobom, že urobil len prípojku len pre svoju budovu. My sme boli nútení si urobiť vlastnú prípojku s vlastným vodomerom.
Teraz po nás požaduje uhradiť alikvotnú čiastku za rekonštrukciu ich prípojky. Pomernú čiastku vypočítal "pomerom počtu vodomerov v jednotlivých budovách".
Označili sme to za protiprávne, odmietli uhradiť a teraz sa nám vyhráža súdom.
0 0
dobjan dobjan

dobjan je offline (nepripojený) dobjan

Ahojte. Vie mi niekto poradiť?
Máme spoločnú plynovú kotoleň v bytovke. samostatné SVB. Merače a termostat. vantýle na radiatoroch. Zaloha na plyn ročne je 31200 na byt. Celú túto zálohu a tým aj všetok plyn ktorí sa mynul rozpočítali na vykurovanie radiatormi a ešte navyše mi prišiel nedoplatok za TÚV. V Zálohových pladbách nemáme rozpýsanú zálohu na TÚV, len za plyn ako celok. Je to možné. Ďakujem. Jan
Naposledy upravil dobjan : 23.05.07 at 13:16
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

bielivan Pozri príspevok
Je možné čerpať z FO aj financie na rekonštrukciu prípojky vody, ktorá neslúži výlučne tejto budove?
Správca susednej budovy totiž rekonštruoval havarijný stav spoločnej prípojky vody (za vodomerom) pre dve budovy takým spôsobom, že urobil len prípojku len pre svoju budovu. My sme boli nútení si urobiť vlastnú prípojku s vlastným vodomerom.
Teraz po nás požaduje uhradiť alikvotnú čiastku za rekonštrukciu ich prípojky. Pomernú čiastku vypočítal "pomerom počtu vodomerov v jednotlivých budovách".
Označili sme to za protiprávne, odmietli uhradiť a teraz sa nám vyhráža súdom.
Skús to lepšie vysvetliť. Čo je to za vodomerom? Kde ste napojený vy?

Len aby sme si upresnili pojmy.
Pred vodomerom rozumiem v mieste medzi vašim fakturačným vodomerom a dodávateľom vody.
Za vodomerom rozumiem medzi fakturačným vodomerom a koncovým odberateľom vody.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

dobjan Pozri príspevok
Ahojte. Vie mi niekto poradiť?
Máme spoločnú plynovú kotoleň v bytovke. samostatné SVB. Merače a termostat. Ventýle na radiatoroch. Zaloha na plyn ročne je 31200 na byt. Celú túto zálohu a tým aj všetok plyn ktorí sa mynul rozpočítali na vykurovanie radiatormi a ešte navyše mi prišiel nedoplatok za TÚV. V Zálohových pladbách nemáme rozpýsanú zálohu na TÚV, len za plyn ako celok. Je to možné. Ďakujem. Jan

Ako vidíš možné to je.
Podľa mňa mali ten spotrebovaný plyn rozdeliť na teplo spotrebované pre UK a ohrev suroviny (SV) na TUV. A tiež aj spotrebu studenej vody rozdeliť na SV a TUV.
0 0
dobjan dobjan

dobjan je offline (nepripojený) dobjan

Orim Pozri príspevok
Ako vidíš možné to je.
Podľa mňa mali ten spotrebovaný plyn rozdeliť na teplo spotrebované pre UK a ohrev suroviny (SV) na TUV. A tiež aj spotrebu studenej vody rozdeliť na SV a TUV.
Ča mám teda robiť, keď to robili aj za predchádzajúce účtovacie obdobia a tým nás okrádali o peniaze za ten plyn.
0 0
empaty empaty

empaty je offline (nepripojený) empaty

dobjan Pozri príspevok
Ča mám teda robiť, keď to robili aj za predchádzajúce účtovacie obdobia a tým nás okrádali o peniaze za ten plyn.
Nikto tu nepovedal že Vás okrádajú. Opatrne s takýmito výrazmi. Ak máte náklad domu na plyn počas roka krytý faktúrami, musíte ho zaplatiť, aj keď sa ti to subjektívne nezdá! (Je na vlastníkoch aby sa rozhodli pre racionalizačné opatrenia na zníženie týchto nákladov. Skúsený správca by mal vedieť navrhnúť vhodné riešenie.) Spôsob rozpočítania tohto nákladu na jednotlivé byty je na správcovi, môžeme polemizovať, ako by to bolo lepšie a správnejšie.

Súhlasím že je prehľadnejšie to rozdeliť na zložky teplo a TUV, a rozpočítať na plochu a podľa bytových vodomerov (ak sú), ale pri vlastnej plynovej kotolni a vlastnej výrobe tepla pre UK a teplej vody je možné to počítať aj spoločne. Je to pre správcu jednoduchšie ale pre vlastníkov menej prehľadné. (záleží na kvalite správcu, ako to rozpočítava. Môže to byť kritérium pre jeho výber vlastníkmi....)
Moja skúsenosť z praxe je taká, že zatiaľ všetky domy, ktoré spravujeme a majú samostatnú plynovú kotolňu (je ich 8), majú vyššie náklady na teplo a TUV (pri započítaní všetkých vstupujúcich nákladov) ako domy pripojené na CZT. A od nového roku budú tieto náklady, na základe prijatej legislatívy SR (harmonizácia právnych predpisov EU) u nás ešte vyššie o poplatky za emisie do ovzdušia (znečisťovanie), ktoré sa budú musieť povinne vykazovať a platiť.

Čo máš robiť? Skontroluj si ročné náklady na dom, či sú správne (kontrolou faktúr) a potom následne či je správny spôsob rozpočítania tohto nákladu na základe buď spoluvlastníckeho podielu (výmera bytu v pomere k celkovej ploche domu) alebo osobomesiacov viažúcich sa k tvojmu bytu alebo podľa spotreby na bytovom vodomere.

Ak bude rozpočítanie správne, tieto náklady máš povinnosť zaplatiť. Ak nie, môžeš reklamovať vyúčtovanie a žiadať vykonať opravu vhodným spôsobom.
Naposledy upravil empaty : 26.05.07 at 09:07
0 0
dobjan dobjan

dobjan je offline (nepripojený) dobjan

empaty Pozri príspevok
Nikto tu nepovedal že Vás okrádajú. Opatrne s takýmito výrazmi. Ak máte náklad domu na plyn počas roka krytý faktúrami, musíte ho zaplatiť, aj keď sa ti to subjektívne nezdá! (Je na vlastníkoch aby sa rozhodli pre racionalizačné opatrenia na zníženie týchto nákladov. Skúsený správca by mal vedieť navrhnúť vhodné riešenie.) Spôsob rozpočítania tohto nákladu na jednotlivé byty je na správcovi, môžeme polemizovať, ako by to bolo lepšie a správnejšie.

Súhlasím že je prehľadnejšie to rozdeliť na zložky teplo a TUV, a rozpočítať na plochu a podľa bytových vodomerov (ak sú), ale pri vlastnej plynovej kotolni a vlastnej výrobe tepla pre UK a teplej vody je možné to počítať aj spoločne. Je to pre správcu jednoduchšie ale pre vlastníkov menej prehľadné. (záleží na kvalite správcu, ako to rozpočítava. Môže to byť kritérium pre jeho výber vlastníkmi....)
Moja skúsenosť z praxe je taká, že zatiaľ všetky domy, ktoré spravujeme a majú samostatnú plynovú kotolňu (je ich 8), majú vyššie náklady na teplo a TUV (pri započítaní všetkých vstupujúcich nákladov) ako domy pripojené na CZT. A od nového roku budú tieto náklady, na základe prijatej legislatívy SR (harmonizácia právnych predpisov EU) u nás ešte vyššie o poplatky za emisie do ovzdušia (znečisťovanie), ktoré sa budú musieť povinne vykazovať a platiť.

Čo máš robiť? Skontroluj si ročné náklady na dom, či sú správne (kontrolou faktúr) a potom následne či je správny spôsob rozpočítania tohto nákladu na základe buď spoluvlastníckeho podielu (výmera bytu v pomere k celkovej ploche domu) alebo osobomesiacov viažúcich sa k tvojmu bytu alebo podľa spotreby na bytovom vodomere.

Ak bude rozpočítanie správne, tieto náklady máš povinnosť zaplatiť. Ak nie, môžeš reklamovať vyúčtovanie a žiadať vykonať opravu vhodným spôsobom.
Som rád že si mi poradil. vidieť ze sa dobre vyznáš.
Naša účtovníčka ktorá spravuje len našu bytovku mi dala za pravdu, že urobila chybu. Totiž, ona zabudla s plynomera nechať určité percento na ohrev TÚV a všetok plyn použila a rozpočítala na teplo. Našťastie peniaze ešte neviberala za TÚV , takže nikto nebol poškodení. Naštastie si odkladám vyúčtovania aj s predchádzajúcich rokov a zistil som, že taktúto istú chybu robila každý rok sedem rokov po sebe. Mám právo sa dožadovať vrátenia týchto peňazí? Lebo niekde ich dať musela, no plyn za nich neplatila určite. Alebo len cez súdy. Ona totiž to prestala somnou komunikovať a prevažná väčšina dôchodcov žijúcich v našej bytovke sa do toho nerozumie ani toľko ako ja. ešte raz ďakujem a ak máš čas a chuť - poraď.
0 0
empaty empaty

empaty je offline (nepripojený) empaty

dobjan Pozri príspevok
Som rád že si mi poradil. vidieť ze sa dobre vyznáš.
Naša účtovníčka ktorá spravuje len našu bytovku mi dala za pravdu, že urobila chybu. Totiž, ona zabudla s plynomera nechať určité percento na ohrev TÚV a všetok plyn použila a rozpočítala na teplo. Našťastie peniaze ešte neviberala za TÚV , takže nikto nebol poškodení. Naštastie si odkladám vyúčtovania aj s predchádzajúcich rokov a zistil som, že taktúto istú chybu robila každý rok sedem rokov po sebe. Mám právo sa dožadovať vrátenia týchto peňazí? Lebo niekde ich dať musela, no plyn za nich neplatila určite. Alebo len cez súdy. Ona totiž to prestala somnou komunikovať a prevažná väčšina dôchodcov žijúcich v našej bytovke sa do toho nerozumie ani toľko ako ja. ešte raz ďakujem a ak máš čas a chuť - poraď.
Ahoj Dobjan,
rozumiem tomu tak, že celý náklad na plyn Vaša účtovníčka zahrnula do nákladu na teplo - ústredné vykurovanie. Ale aká jej potom vyšla cena za teplú vodu? Veď tá by musela byť rovnaká ako za studenú vodu, ak do nej nevstupuje náklad na teplo na ohrev TUV.

Ak je to tak ako si uviedol ty, celý náklad na plyn bol u Vás daný do tepla a cena TUV sa ale potom musela rovnať SV. Pokiaľ ide o celkový náklad domu, tak je to v poriadku, ale bolo nesprávne urobené rozpočítanie na byty (pretože teplo sa prepočítava podľa plochy bytov príp. veľkosti spoluvlastníckeho podielu na spoločných častiach a TUV podľa bytových meračov a množstva spotrebovanej teplej vody alebo podľa osobomesiacov, ak nemáte nainštalované bytové vodomery). A tu mohli byť viacerí vlastníci finančne poškodení.

Vyúčtovania ste mali reklamovať, ale ak ste tak ako vlastníci neurobili a zatiaľ nezaplatili prípadný nedoplatok, stále sa môžete dožadovať nápravy. Ale doporučujem to požadovať písomne a požiadať o opravné vyúčtovanie s tým, že potom ste ochotní svoje nedoplatky vyrovnať. Ak by prišlo k prípadnému vymáhaniu nedoplatkov zo strany správcu domu, tak by sa na takéto vyjadrenie prihliadalo aj na súde a súd by mohol požadovať od správcu vyčíslenie skutočných a správnych nákladov.

Celé je toto častý prípad, kde "jedna Pani". ktorá akože "spravuje" dom (v skutočnosti robí len účtovníctvo a aj to poväčšine nesprávne, keď neovláda základné princípy správy domov), v skutočnosti vyrobí vážne problémy s dopadom na vlastníkov bytov.

Čo robiť? Žiadaj opravu ceny teplej vody za uplynulé obdobia, nech ti ju zohľadní v tomto roku vo vyúčtovaní formou dobropisu alebo ťarchopisu (pre ostatné vyúčtovania), lebo pravdepodobne všetky vyúčtovania vlastníkov boli nesprávne rozúčtované! Možno preto s Tebou nekomunikuje, lebo je to teraz veľa práce, ktorá ju čaká a chce sa tomu vyhnúť tým, že Ťa bude ignorovať.
Naposledy upravil empaty : 02.06.07 at 20:47
0 0
dobjan dobjan

dobjan je offline (nepripojený) dobjan

empaty Pozri príspevok
Ahoj Dobjan,
rozumiem tomu tak, že celý náklad na plyn Vaša účtovníčka zahrnula do nákladu na teplo - ústredné vykurovanie. Ale aká jej potom vyšla cena za teplú vodu? Veď tá by musela byť rovnaká ako za studenú vodu, ak do nej nevstupuje náklad na teplo na ohrev TUV.

Ak je to tak ako si uviedol ty, celý náklad na plyn bol u Vás daný do tepla a cena TUV sa ale potom musela rovnať SV. Pokiaľ ide o celkový náklad domu, tak je to v poriadku, ale bolo nesprávne urobené rozpočítanie na byty (pretože teplo sa prepočítava podľa plochy bytov príp. veľkosti spoluvlastníckeho podielu na spoločných častiach a TUV podľa bytových meračov a množstva spotrebovanej teplej vody alebo podľa osobomesiacov, ak nemáte nainštalované bytové vodomery). A tu mohli byť viacerí vlastníci finančne poškodení.

Vyúčtovania ste mali reklamovať, ale ak ste tak ako vlastníci neurobili a zatiaľ nezaplatili prípadný nedoplatok, stále sa môžete dožadovať nápravy. Ale doporučujem to požadovať písomne a požiadať o opravné vyúčtovanie s tým, že potom ste ochotní svoje nedoplatky vyrovnať. Ak by prišlo k prípadnému vymáhaniu nedoplatkov zo strany správcu domu, tak by sa na takéto vyjadrenie prihliadalo aj na súde a súd by mohol požadovať od správcu vyčíslenie skutočných a správnych nákladov.

Celé je toto častý prípad, kde "jedna Pani". ktorá akože "spravuje" dom (v skutočnosti robí len účtovníctvo a aj to poväčšine nesprávne, keď neovláda základné princípy správy domov), v skutočnosti vyrobí vážne problémy s dopadom na vlastníkov bytov.

Čo robiť? Žiadaj opravu ceny teplej vody za uplynulé obdobia, nech ti ju zohľadní v tomto roku vo vyúčtovaní formou dobropisu alebo ťarchopisu (pre ostatné vyúčtovania), lebo pravdepodobne všetky vyúčtovania vlastníkov boli nesprávne rozúčtované! Možno preto s Tebou nekomunikuje, lebo je to teraz veľa práce, ktorá ju čaká a chce sa tomu vyhnúť tým, že Ťa bude ignorovať.
Ahoj a ďakuje za odpoveď.
Ja som predsedu písomne upozornil a aj s reklamaciou o odpoveď do siedmich dní. Odpoveď som však nedostal, ani v určenej lehote. Predseda asi po desiatich dní zvolal schôdzu. Verejne sa mi poďakoval na schôdzi za chybu ktorú som zistil vo vyúčtovaní. Vzápetí všek rozdal nové vyúčtovania. Čo sa dialo nechci zažiť. Predseda s účtovníčkou namiesto toho abvy urobyli opravu a s plynu spotrebovaného za rok 2006 presunuli na TÚV toľko aby konečná TÚV bola nezmenená po 90sk/m3 , tak ako to bolo dohodnute / len som žiadal nápravu, áby nikto nebol poškodený / oni presunuli na TÚV 20% plynu a tým vznikli velke nedoplatky za TUV / po 159sk/m3 /. Docielili co chceli. skoro vsetci susedia zautocili na mna slovne, ze ci som uz spokojny co som docielil. Predsednictvo sa len s radosttov prizeralo ako vsetci po mne skacu. Nikoho uz nezaujimalo kto urobil chybu a kde by tie peniaze isli. Uz teraz nekomunikuje so mnou ani jedna ani druha skupina obyvatelov nasej bytovky. Su tam este aj ine nezrovnalosti, no nevie ako sa mam dostat ku vsetkym dokladom o sprave SVB a ako si svoju česť obhajiť. Najradsej by som sa odstahoval. Nevie ako tym naivnym ludom vysvetlit skutocnost. Už teraz dakujem za odpoved.
0 0
cowboyka cowboyka

cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

je to síce staré, ale mňa by zaujímalo to, či z fondu opráv sa môže počítať aj na rekonštrukcie jednotlivých balkókov, ktoré sú napr. postihnuté plesňou. Na schôdzi to bolo odsúhlasené, no domovník sa ohrádza tým, že treba reklamovať firmu, ktorá robila pokládku dlažby na balkóne a položila ju zle, tým pádom, ja si neviem opraviť môj balkón a plieseň sa mi pomaly rozširuje. Ja si nemôžem opraviť balkón, nakoľko, keď si ho neopraví najprv sused nadomnou, tak mi to nepomôže. Domovník vravel, že to treba reklamovať, no na SVB nemajú žiadne doklady o rekonštrukciách balkónov - čo teraz s tým - riešim to už tretí rok a je to na dlhé lakte a aj napriek tomu, že to bolo odsúhlasené na schôdzi sa domovník neustále ohrádza reklamáciou, ktorá je už dávno po reklamačnom období a bez jeho podpisu sused nevie dať na bytové urobiť balkón... Ćo s týmto??? Je to mimo témy, ale ak viete, poraďte. Ďakujem a SVB to urobí, ale musí byť žiadanka od domovníka, ktorú nechce on podpísať a zápisnica bola napísaná zle - iné číslo byt, akoby naschváľ :-((
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Neviem, nik ďalej neodpovedal - je to také zmätočné - domovník? - potom SVB a nakoniec ešte dajaké bytové.
Takže preto asi žiadna reakcia.
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

cowboyka Pozri príspevok
je to síce staré, ale mňa by zaujímalo to, či z fondu opráv sa môže počítať aj na rekonštrukcie jednotlivých balkókov, ktoré sú napr. postihnuté plesňou. Na schôdzi to bolo odsúhlasené, no domovník sa ohrádza tým, že treba reklamovať firmu, ktorá robila pokládku dlažby na balkóne a položila ju zle, tým pádom, ja si neviem opraviť môj balkón a plieseň sa mi pomaly rozširuje. Ja si nemôžem opraviť balkón, nakoľko, keď si ho neopraví najprv sused nadomnou, tak mi to nepomôže. Domovník vravel, že to treba reklamovať, no na SVB nemajú žiadne doklady o rekonštrukciách balkónov - čo teraz s tým - riešim to už tretí rok a je to na dlhé lakte a aj napriek tomu, že to bolo odsúhlasené na schôdzi sa domovník neustále ohrádza reklamáciou, ktorá je už dávno po reklamačnom období a bez jeho podpisu sused nevie dať na bytové urobiť balkón... Ćo s týmto??? Je to mimo témy, ale ak viete, poraďte. Ďakujem a SVB to urobí, ale musí byť žiadanka od domovníka, ktorú nechce on podpísať a zápisnica bola napísaná zle - iné číslo byt, akoby naschváľ :-((
Upresni svoju otázku :
máte založené spoločenstvo ?
spravuje Vás bytové družstvo ?
aké právomoci ste dali domovníkovi ?
0 0
cowboyka cowboyka

cowboyka je offline (nepripojený) cowboyka

verkaz Pozri príspevok
Upresni svoju otázku :
máte založené spoločenstvo ?
spravuje Vás bytové družstvo ?
aké právomoci ste dali domovníkovi ?
Nie, spoločenstvo nemáme - patríme pod Správcovské bytové družstvo a domovník je zástupca vlastníkov bytov, ale má kompetenciu podpisovať žiadosti na opravy a práve túto žiadosť mi rapídne odmieta a teraz mi dokonca prišiel aj nový výmer, kde je písané, že od 1.10 - t.j. už teraz v inkase budeme mať zahrnutú platbu do fondu aj za balkóny. Stačí táto odpoveď??
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Platba do fondu opráv za balkóny je v poriadku, pretože podľa zákona je balkón spoločný priestor. Skús písomne požiadať domovníka o opravu a napíš tam aj termín, kedy ste o tom na schôdzi rozhodli. Kópiu daj na vedomie správcovi. Ak to nepomôže iniciatívuj zvolanie schôdze vlastníkov, kde by ste sa k tejto téme ešte raz vyjadrili. Je smutné, keď sa robia takého naschvály - aspoň tak podľa tvojho príspevku vyzerá.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

cowboyka Pozri príspevok
Nie, spoločenstvo nemáme - patríme pod Správcovské bytové družstvo a domovník je zástupca vlastníkov bytov, ale má kompetenciu podpisovať žiadosti na opravy a práve túto žiadosť mi rapídne odmieta a teraz mi dokonca prišiel aj nový výmer, kde je písané, že od 1.10 - t.j. už teraz v inkase budeme mať zahrnutú platbu do fondu aj za balkóny. Stačí táto odpoveď??
Skús zástupcovi uviesť tieto skutočnosti uvedené v zákone 182/1993.

Zástupca vlastníkov vykonáva svoju funkciu so súhlasom vlastníkov a podľa schválených kompetencii. Správca musí rešpektovať zákon, tvorbu a jeho použitie uvedené v zákone.

(4) Styk vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov zvolený na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len schôdza vlastníkov ). Zástupca vlastníkov informuje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o činnosti správcu a o dôležitých otázkach prevádzky domu. Zástupca vlastníkov je povinný uplatňovať voči správcovi požiadavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v súlade so zmluvou o výkone správy. Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14.

§ 10

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, ak sa dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.


V § 10 ods. 1 posledná veta znie: „Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.“.


(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.
0 0
kolariko kolariko

kolariko je offline (nepripojený) kolariko

Ahojte, nestretli ste sa niekto s tým, že je vôbec možné dať hlasovať na schôdzi, aby vlastníkovi bola uhradená oprava radiátora v jeho byte z fondu opráv (konkrétne boli nečistoty v potrubí vlastníka v byte), pokiaľ sa jedná o novostavbu ešte stále v záručnej dobe? Vlastník si však nič nereklamoval, lebo nemá na to čas, a izbu nepoužíval doteraz, a teraz žiada,aby sme mu opravu zaplatili z fondu. Navyše merač tepla je umiestnený pred vstupom do bytu, takže aj rozvody sú jeho vybavením bytu.Vykurovanie je centrálne, podlahové.
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Neplatila by som to z FO. Je jeho problém, že miestnosť neužíval a mal tam usadeniny. Keby bol miestnosť užíval, bolo by sa asi odstránilo tlakovaním. To je jeden prípad a nabudúce sa ozvú ďalši s požiadavkou o prefinancovanie opráv byte.
Ale všetko záleží na vlastníkoch bytov. Ak to odhlasujú, tak sa to môže hradiť z FO.
0 0
Načítať ďalšie