Zavrieť

Porady

Čo môžem použiť na čerpanie fondu opráv?

Možno by sme mohli dať dokopy väčšinu nákladov, ktoré sa môžu čerpať z fondu opráv.
Ja mám taký poddotaz: môže sa čerpať fond na poštovné?

Začnem teda prvým príspevkom:
1. poplatky banke
2. vybudovanie rôznych prípojok inž. sietí
3. akékoľvek úpravy interiéru bytového domu
4. zatepľovanie
5. výmena okien, dverí
6. výťahy, ich údržba a oprava
7. regulácia tepla, nákup kotla, údržba kotolne
8. nákup PC a iného HIM + odpisy
9. vybudovanie bezbariérového prístupu...
10. práce na fasáde

no, zatiaľ ma viac nenapadá, skúste doplniť
Usporiadat
kolariko kolariko

kolariko je offline (nepripojený) kolariko

Ďakujem ti verkaz, to si trafila, že nabudúce sa ozvú ďalší. Spustí sa taká lavína požiadaviek, že sa ľudia požerú a nebude to mať konca. Ach, joj, to je sila. A na odhlasovanie im stačí predpokladám, nadpolovičná väčšina prítomných na schôdzi po hodine?
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Ja by som to taktiež nepreplácal z FPÚaO.
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Stačí ti nadpolovičná väčšina prítomných na schôdzi po hodine.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

A aký postup by bol, keby využíval a aj tak sa dostanú do niektorého, hociktorého radiátora v dome usadeniny. Isto nie jeho. Dodávateľa tepla. Ale smolu má ten, ktorému sa usadia v radiátore. Na toho si sadnú aj vlastníci. Dočkajte do 31.3.2011. Prestanú platiť prechodné ustanovenia a začne platiť len zákon. Ak sa nikto nebude sťažovať, nebude ho treba.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Tak trošku inak : ak je nečistota zanesená v termostatickom ventile,tak tuto hradíme vyčistenie z FPÚ a O - poruchu si nezapríčinil sám a nemohol ani ovplyvniť spôsobenie poruchy na vykurovacom telese
- ak je nečistota vo vykurovacom telese- znamená to, že dodávateľ tepla nepoužíva na dodávku tepla do objektov upravenú vodu, nie sú na päte domu filtre, ktoré zachytávajú rôzne nečistoty a kaly, tak by som náhradu za vyčistenie vykurovacieho telesa smerovala na dodávateľa tepla
Určite usadenie kalu nie je zapríčinené nepoužívaním bytu, ale chybou kvality dodávaného média do rozvodov ÚK.
1 0
kolariko kolariko

kolariko je offline (nepripojený) kolariko

Zhodujete sa v názore, že usadeniny v radiátore, príp. v systéme rozvodu tepla sú záležitosťou dodávateľa tepla. V prípade, že je v dome nefunkčný radiátor, to voláte dodávateľa tepla, aby prišiel závadu odstrániť? A dodávateľ je uzrozumený s tým, že je to na jeho náklady?To máte nejako zazmluvnené? alebo to vyplýva z nejakého predpisu, či zákona?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Veď som ti písal pred rokom, aj trošku, že je to vždy trocha inak, ako niekto chce a ako chcú ostatní v SS. Bytový dom je dom! V ňom sú byty, alebo nie? Je to len krabica bez priečok, vodorovných, zvislých? Kde sú potom byty? Vlastní ich mafia? Fíííha.
0 0
kolariko kolariko

kolariko je offline (nepripojený) kolariko

sito, iba na okraj, vysvetlenie:
mam dva byty, starý a novostavbu. V starom sú neskutočné problémy s mafiou, kt. spomínaš. (Už veci odišli právnikovi, lebo naozaj som s tým nevedela pohnúť. Na reklamácie mi nikto nereagoval a tuneluje sa o stošesť a ide už nie o tisíce ale milióny Sk, fakt!!!Som zvedavá na vyjadrenie právnika.) V novostavbe som ZV, kde sa veci iba nastavujú, nakolko je tu riadny chaos a vzťahy nevyjasnené.(Vzťahy developer-správca=dodávateľ tepla v jednej osobe-vlastníci).
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Takže, staré skúsenosti! A aby sa nestali pravidlom v novom? Sama máš byt v tom novom dome, alebo ste tam všetci starí, skúsení?
0 0
agentka2312 agentka2312

agentka2312 je offline (nepripojený) agentka2312

z fondu oprav sa v ziadnom pripade nerobi dlazba ani malovka balkonov hradia sa konstrukcne zavady a tie nie su lacne, akoby k tomu prisli ti co balkony nemaju ved len vymena zabradlia stoji nemale peniaze a to ide z FO vid novela zakona o vlastnictve bytov ako potrubie ze kazdy ma rovnaku dlzku v byte ale potrubie nie je mojim majetkom je to spolocne a to sa hradi z FO
0 1
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

V tomto prípade sa nejednalo o rozvody ale o radiátor.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Hlúpy názor, čo je za dverami bytu, patrí bytu, vlastníkovi!

Ak radiátor praskne, najlepšie na vrchnom poschodí. Vlastník si povie, nemám na nový radiátor! A nech tečie, vodu platia všetci. Asi sa niekto z tých čo bývajú pod ním rozhodnú isť odstaviť stúpačku. Prívod aj spiatočku.

Je to vina vlastníka, že praskol. Vyvolá to v dome rozkol. Kto je zodpovedný? Je to radiátor, je spoločný, súčasť spoločného systému, alebo je jeho? Vlastníkov?

Ale má to aj iný dopad a na všetkých! Ak niekto plytvá v byte s teplou vodou, studenou vodou, teplom, zvyšuje náklady na jednu jednotku podielu nákladov. Alebo nie?

Sú veci v byte, ktoré sú naše spoločné. Týkajú sa všetkých v dome, teda všetci by mali o nich rozhodovať. Ako chceme, keď povieme, že to je tvoje, a zrazu chceme, mu rozkazovať. Nemáme v hlave ......é?

eeee ....
0 0
marian01 marian01

marian01 je offline (nepripojený) marian01

Je mozne z tohto fondu uhradit fakturu za reviziu plynovych spotrebicov a taktiez fakturu za kontrolu kominov?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Áno! Čo sa týka plynu, rozvod v dome každé tri roky, pri tej príležitosti, keď je revízor v byte, pozrie aj spotrebič, ten je v prvom rade nebezpečný pre celý dom, ak je nevyhovujúci.

Podrobnosti by mali, mohli byť v zmluve o SVB, alebo o výkone správy.

Zákon 182/1993, § 2, odsek 5

(5) Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu. Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočíkarne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky.

§ 10, odsek 3


(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.
Naposledy upravil sito : 11.03.11 at 22:43
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

marian01 Pozri príspevok
Je mozne z tohto fondu uhradit fakturu za reviziu plynovych spotrebicov a taktiez fakturu za kontrolu kominov?
Ak spotrebičom myslíš sporák alebo plynový kotol, ktorý je v byte, tak nie. Nie sú to spoločné zariadenia a v prípade rôznych veľkostí bytov by to bolo aj nefér, pretože revízia sporáka stojí rovnako, či je v malom byte, alebo vo veľkom byte, lenže malému bytu (ktorý platí to FO menej) by sa z FO prispelo rovnako ako veľkému bytu (ktorý platí do FO viac).

Pozri aj tu: http://www.porada.sk/t159763-p3-svb-...ml#post1657984
0 0