Zavrieť

Porady

PN a invalidita

Dobrý deň všetkým na porade. Dnes mi prišiel zo Sociálnej poisťovne papier o tom, že naša zamestnankyňa, ktorá je PN od 18.5.2006, bola uznaná od 17.8.2006 za invalidnú, s mierou poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť na 55%.Tým pádom som jej ukončila PN podľa §34 ods1 zákona č 461/2003 Z z o sociálnom poistení. Ale nemám od lekára potvrdenie o ukončení PN a ani zamestnankyňa nenastúpila do práce. Čo s tým teraz robiť?
Usporiadat
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Ja sa tiež, ešte raz opýtam:čiastočný invalid, pokles vyk zár.čin. do 70%, zamestnaný nepretržite viav ako 270 dní / 3 roky/ má nárok na náhradu príjmu aj ND zo soc.pois. bez krátenia jeho inv. dôchodku.Dobre? Ďakujem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

vema Pozri príspevok
Ja sa tiež, ešte raz opýtam:čiastočný invalid, pokles vyk zár.čin. do 70%, zamestnaný nepretržite viav ako 270 dní / 3 roky/ má nárok na náhradu príjmu aj ND zo soc.pois. bez krátenia jeho inv. dôchodku.Dobre? Ďakujem.
Áno. Tak ako ostatní zamestnanci.
ID sa vypláca z iného fondu.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ajobs Pozri príspevok
Samozrejme, ....asi reakcia na včerajšie medializovanie podvodných PN.
..ani nie, ale prax..
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Katy a R Pozri príspevok
..ani nie, ale prax..
...prax zodpovedá môjmu príspevku č.19.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
vema Pozri príspevok
Ja sa tiež, ešte raz opýtam:čiastočný invalid, pokles vyk zár.čin. do 70%, zamestnaný nepretržite viav ako 270 dní / 3 roky/ má nárok na náhradu príjmu aj ND zo soc.pois. bez krátenia jeho inv. dôchodku.Dobre? Ďakujem.
Akýkoľvek invalid (teda aj čiastočný) má nárok na náhradu príjmu (10 dní) a nemocenské dávky (nemocenské, materské, ošetrovné) BEZ AKÉHOKOĽVEK krátenia ID.
Ešte raz napíšem svoje logické vysvetlenie - priznanie (a teda aj poberanie) invalidného dôchodku (vyplácaného z fondu invalidného poistenia) je sociálnou kompenzáciou za zníženie pracovnej schopnosti z dôvodu dlhodobého zdravotného postihnutia. Nemá však nič spoločné so schopnosťou (a ochotou) pracovať - takýto človek môže - ak mu to jeho zdravotný stav dovolí - pracovať bez obmedzenia. Ak takémuto výkonu práce bráni dočasná pracovná neschopnosť, potom môže invalidný dôchodca poberať nemocenské (rovnako aj materské a ošetrovné) vyplácané z nemocenského poistenia.
0 0
ajacik ajacik

ajacik je offline (nepripojený) ajacik

robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac
Chcela by som Vás poprosiť o pomoc. Známemu priznali minulý týždeň plný invalidný dôchodok. Do 14.4. je ešte stále PN. Potom mu bude zrejme PN ukončená. Zamestnávateľovi oznámi ukončenie PN, takisto aj to, že je invalidný dôchodca a požiada ho o preloženie na jednosmennú prevádzku (lebo teraz chodí na smeny - pre neho maximálne nevyhovujúce). Ak nebude mať pre neho miesto má nárok na odstupné?
veľmi pekne dakujem za odpoved
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Chcem Vás poprosiť o radu. Invalidný zamestnanec nad 70% pokles schopnosti ako vieme od januára platí zase odvody. Moja otázka je, ak je práceneschopný tak mu bude SP vyplácať nemocenské dávky ak v minulom roku vlastne v zmysle zákona neplatil odvody? Alebo tento rok bude platiť odvody a nebude poberať dávky NP a na budúci rok bude zase platný zákon z minulého roku, že odvody nebude platiť a teda zase nebude poberať dávky? Zdá sa mi to nespravodlivé.
Mám takého zamestnanca a jemomentálne PN a bude viac ako 10 dní. Mám odniesť Pn na SP a dať mu ako príjem VZ z minulého roku aj keď neplatil odvody alebo VZ z tohto roku? Som z toho popletená.
Ďakujem všetkým za radu kým sa vyberiem na SP.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Prosím ešte raz o reakciu na môj príspevok číslo 28 ak niekto má skúsenosť. Ak nie tak si necham poradiť tetuškami SP a potom vám dam vedieť čo a ako. Vďaka.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Jara Pozri príspevok
Chcem Vás poprosiť o radu. Invalidný zamestnanec nad 70% pokles schopnosti ako vieme od januára platí zase odvody. Moja otázka je, ak je práceneschopný tak mu bude SP vyplácať nemocenské dávky ak v minulom roku vlastne v zmysle zákona neplatil odvody? Alebo tento rok bude platiť odvody a nebude poberať dávky NP a na budúci rok bude zase platný zákon z minulého roku, že odvody nebude platiť a teda zase nebude poberať dávky? Zdá sa mi to nespravodlivé.
Mám takého zamestnanca a jemomentálne PN a bude viac ako 10 dní. Mám odniesť Pn na SP a dať mu ako príjem VZ z minulého roku aj keď neplatil odvody alebo VZ z tohto roku? Som z toho popletená.
Ďakujem všetkým za radu kým sa vyberiem na SP.
PN určite vyplácanú mať bude aj od SP.
A pokiaľ viem, tak keďže v predchádzajúcom kalendárnom roku, čiže v RO, nemal žiadny VZ na NP, tak sa vychádza z pravdepodobného VZ /rovnako pri náhrade príjmu aj pri nemocenskom od SP/. Čiže na SP by som po 10. dni doručila PN spolu s potvrdením o príjme, kde nevypíšeš údaje do tabuľky za mesiace, ale len pravdepodobný príjem, ktorý by dosiahol v tom mesiaci.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Jara Pozri príspevok
Chcem Vás poprosiť o radu. Invalidný zamestnanec nad 70% pokles schopnosti ako vieme od januára platí zase odvody. Moja otázka je, ak je práceneschopný tak mu bude SP vyplácať nemocenské dávky ak v minulom roku vlastne v zmysle zákona neplatil odvody? Alebo tento rok bude platiť odvody a nebude poberať dávky NP a na budúci rok bude zase platný zákon z minulého roku, že odvody nebude platiť a teda zase nebude poberať dávky? Zdá sa mi to nespravodlivé.
Mám takého zamestnanca a jemomentálne PN a bude viac ako 10 dní. Mám odniesť Pn na SP a dať mu ako príjem VZ z minulého roku aj keď neplatil odvody alebo VZ z tohto roku? Som z toho popletená.
Ďakujem všetkým za radu kým sa vyberiem na SP.
Myslím, že roz. obdobie bude od 1.1.08 do 31.1.08 ak nastúpil na PNku vo februári. Ak nastúpil v marci - tak roz. obdobie bude od 1.1.08 do 29.2.08.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Katy a R Pozri príspevok
Myslím, že roz. obdobie bude od 1.1.08 do 31.1.08 ak nastúpil na PNku vo februári. Ak nastúpil v marci - tak roz. obdobie bude od 1.1.08 do 29.2.08.

Súhlas, RO bude 1.1.2008-31.1.2008 pri začiatku PN vo februári 2008.
Pri PN so začiatkom v marci 2008 bude RO 1.1.2008-29.2.2008, obdobne
pri PN so začiatkom v apríli 2008 bude RO 1.1.2008-31.3.2008, atď.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Dievčata ďakujem vám za reakcie na moju prosbu. Správne odpovedala jankasm, nakoľko som bola v SP a tetušky mi povedali, že mám dať čisté potvrdenie o príjme len dole napísať pravdepodobný VZ mesačný a vyplácať mu budu. Je tiež potrebné priložiť kópiu rozhodnutia o pridelení inv. dôchodku to je to tlačivko kde je napísané na koľko % je invalidný. Tak možno to pomôže aj ostatným a ušetrí cestu na SP. Ešte raz vďaka vám všetkým a pekný dníček
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Jara Pozri príspevok
Dievčata ďakujem vám za reakcie na moju prosbu. Správne odpovedala jankasm, nakoľko som bola v SP a tetušky mi povedali, že mám dať čisté potvrdenie o príjme len dole napísať pravdepodobný VZ mesačný a vyplácať mu budu. Je tiež potrebné priložiť kópiu rozhodnutia o pridelení inv. dôchodku to je to tlačivko kde je napísané na koľko % je invalidný. Tak možno to pomôže aj ostatným a ušetrí cestu na SP. Ešte raz vďaka vám všetkým a pekný dníček
Ak odpracoval v tomto roku čo len jediný deň - potom sa bude DVZ vypočítavať zo skutočne dosiahnutej mzdy tak, ako je uvedené v príspevkoch č. 31 a 32. Pravdepodobný VZ sa berie iba vtedy, ak by nemal odpracovaný ani jeden deň ( viď § 57 zákona o sociálnom poistení ).
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Jara Pozri príspevok
Dievčata ďakujem vám za reakcie na moju prosbu. Správne odpovedala jankasm, nakoľko som bola v SP a tetušky mi povedali, že mám dať čisté potvrdenie o príjme len dole napísať pravdepodobný VZ mesačný a vyplácať mu budu. Je tiež potrebné priložiť kópiu rozhodnutia o pridelení inv. dôchodku to je to tlačivko kde je napísané na koľko % je invalidný. Tak možno to pomôže aj ostatným a ušetrí cestu na SP. Ešte raz vďaka vám všetkým a pekný dníček
by ma zaujímalo, načo im je to rozhodnutie o ID? ... nejaké nové usmernenie, či čo
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Katy a R Pozri príspevok
by ma zaujímalo, načo im je to rozhodnutie o ID? ... nejaké nové usmernenie, či čo
... však je to rozhodnutie ich inštitúcie, ibaže pri ID vydáva toto rozhodnutie Ústredie SP, a pri nemocenských dávkach príslušná pobočka SP.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ajobs Pozri príspevok
... však je to rozhodnutie ich inštitúcie, ibaže pri ID vydáva toto rozhodnutie Ústredie SP, a pri nemocenských dávkach príslušná pobočka SP.
... štát v štáte...

Ale k tomu, aby vydali rozhodnutie o nemocenských dávkach určite rozhodnutie o priznaní ID nepotrebujú. Na RLFO je kolonka, kde sa uvádza, či je poberateľom nejakého dôchodku.
.. keby som bola ID a dozvedela by som sa, že moja mzdárka prikladá rozhodnutie o mojej invalidite hocikomu na SP ... neviem, asi by som sa mierne povedané nasrrrdila...
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Katy a R Pozri príspevok
... štát v štáte...

Ale k tomu, aby vydali rozhodnutie o nemocenských dávkach určite rozhodnutie o priznaní ID nepotrebujú. Na RLFO je kolonka, kde sa uvádza, či je poberateľom nejakého dôchodku.
.. keby som bola ID a dozvedela by som sa, že moja mzdárka prikladá rozhodnutie o mojej invalidite hocikomu na SP ... neviem, asi by som sa mierne povedané nasrrrdila...

Naviac rozhodnutie o nemocenských dávkach nikdy nie je viazané na skutočnosť, či je zamestnanec (alebo všeobecnejšie poistenec) invalidný - nemá na to žiadny vplyv.
0 0
Adkah Adkah

Adkah je offline (nepripojený) Adkah

Ahojte, poradaci. Mam malo casu a problem, preto Vas chcem poprosit o radu.
Invalidna dochodkyna zacala pracovat na pracov. zmluvu od 20.2.2008 a od 19.3.2008 je PN. Doniesla PN zamestnavatelovi a on jej povedal, ze ked je v skusobnej dobe tak po PN sa nemusi vratit do prace.
Ja si myslim, ze PN jej musia preplatit a nemozu ju vyhodit pokial je na PN. Este viem, ze to riesi zakon o socialnom poisteni, ale kedze sa nespecializujem na mzdy, tak nie som moc v obraze. Dakujem.
0 0
nesca nesca

nesca je offline (nepripojený) nesca

to keby som vedela :-)
Preplatiť Pn jej musia a "vyhodiť" ju môžu.Počas skušobnej doby sa nejedná o výpoveď a neplatí vtedy ani zákaz výpovede .Skušobná doba sa predlžuje od odbu Pn
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Adkah Pozri príspevok
Ahojte, poradaci. Mam malo casu a problem, preto Vas chcem poprosit o radu.
Invalidna dochodkyna zacala pracovat na pracov. zmluvu od 20.2.2008 a od 19.3.2008 je PN. Doniesla PN zamestnavatelovi a on jej povedal, ze ked je v skusobnej dobe tak po PN sa nemusi vratit do prace.
Ja si myslim, ze PN jej musia preplatit a nemozu ju vyhodit pokial je na PN. Este viem, ze to riesi zakon o socialnom poisteni, ale kedze sa nespecializujem na mzdy, tak nie som moc v obraze. Dakujem.
No je pravda, že môže s ňou ukončiť v skúšobnej dobe, ale je pravdou, že 10 dní náhradu príjmu jej platí z-ľ, ak bude dlhšie PN jej platí SP. Ak sa rozhodne o ukončenie PP v skúšobnej dobe, môže to urobiť aj počas PN.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať