Zavrieť

Porady

Materské od 1.8.2006, časť VIII. (Záver)

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príklady 9. a 10.

http://www.porada.sk/t31666-materske...-cast-vii.html

...dokazujú, že materské možno „znásobovať“. Aby sme čitateľa neunavovali ďalšími príkladmi „štvornásobku“, „päťnásobku“ atď. povedzme si na tomto mieste, kde sa „znásobovanie“ materského zastaví.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Príklad 11.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana má 365 zamestnávateľov, označme ich symbolmi Z1 až Z365. U všetkých zamestnávateľov je zamestnaná od 1.1.2005 prípadne ešte dávnejšie. U všetkých zamestnávateľov má mesačný plat na úrovni maximálneho možného aktuálne platného vymeriavacieho základu, tj. do 30.6.2005 suma 21548 Sk, od 1.7.2005 suma 23738 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V roku 2005 pritom pracovala takto:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
1.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z1, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
2.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z2, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
3.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z3, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Atď. až napokon...<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
31.12.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z365, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V každom zamestnaní teda odpracovala presne 1 deň, ostávajúce dni mala neplatené voľno. Za 1 deň v každom zamestnaní zarobila približne 21548/30 = 718 Sk, po 1.7.2005 už približne 23738/30 = 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pri platení poistného na nemocenské poistenie bol dodržaný § 138 ods.12 písm. b) a § 138 ods.16 prvá veta, pretože každý mesiac v súčte z jednotlivých zamestnaní nebol prekročený maximálny možný vymeriavací základ.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Od 1.1.2006 už pani Jana plynulo – bez neplateného voľna – pracuje vo všetkých 365-tich zamestnaniach, všade na skrátený úväzok alebo ako domácky zamestnanec v zmysle § 49 a 52 Zákonníka práce.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana nastupuje na materské od 1.10.2006, dátum pôrodu lekár určil na 15.11.2006. Na materské z nemocenského poistenia zamestnanca zo všetkých 365 zamestnaní má nárok – poistenie zamestnanca trvalo vo všetkých zamestnaniach s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.11.2004 do 14.11.2006 (na dosiahnutie 270 dní bez problémov postačuje obdobie od 1.1.2006).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Rozhodujúce obdobie je vo všetkých 365-tich zamestnaniach podľa § 54 ods.1 predchádzajúci rok, teda rok 2005. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ určíme vo všetkých zamestnaniach podľa § 55. Spočítame mesačné vymeriavacie základy z ktorých sa odvádzalo poistné na nemocenské poistenie za jednotlivé mesiace roka 2005 a tento súčet vydelíme počtom (kalendárnych) dní roka 2005. Pritom odpočítame dni za ktoré sa neplatí poistné a dni prerušenia nemocenského poistenia.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ (zamestnanie Z1) bude:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
718 Sk (len toľko zarobila v zamestnaní Z1 za celý rok) deleno (365 dní mínus 364 dní neplateného voľna, teda prerušenia nemocenského poistenia) = 718/1 = 718 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Podobne zamestnania Z2, Z3 atď. Od zamestnania Z182 bude denný vymeriavací základ suma 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Úhrn denných vymeriavacích základov zo všetkých 365 zamestnaní je suma 275502 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Iveta bude dostávať materské vo výške 55% z úhrnu všetkých denných vymeriavacích základov, teda 151526 Sk na deň (výsledná mesačná suma materského bude približne 4,6 milióna Sk).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Uvedený príklad je samozrejme značne prehnaný ale dokazuje, aké „diery“ sú v súčasnom zákone o sociálnom poistení, pokiaľ ide o výpočet výšky nemocenských dávok všeobecne a výšky materského konkrétne. Ťažko očakávať, že niekto môže skutočne mať 365 zamestnaní. Reálne však ide o inšpiráciu – i dvojnásobná dávka materského predsa poteší.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Koniec (?).
Usporiadat
leas leas

leas je offline (nepripojený) leas

ajobs Pozri príspevok
Nechápem, prečo to chcete tak urobiť ???? Veď počas obdobia, kedy sa manželka bude pripravovať na pôrod a tesne po ňom predsa nebude pracovať ? Či áno ? Vedel by som to pochopiť, keby jej mzda vysoko prevyšovala slovenské štandardy (napr. 100.000 Sk mesačne), inak pre takéto konanie racionálne vysvetlenie nevidím.
Ale, cely problem spociva v tom, ze asi pred rokom sme urobili projekt na prispevok na zamestnanie dlhodobo nezamestnanych ludi od uradu prace. Prispevok sme aj ziskali, ale je tam podmienka, ze max. dlzka pocas ktorej moze byt dane miesto neobsadene je max. 2 mesiace, inak sa musi na to miesto prijat novy clovek, alebo sa prispevok, resp. jeho alikvotna cast musi vratit. No a jednym z tych 2 ludi je aj moja manzelka. A kedze samozrejme nechcem zhanat nejako noveho cloveka (maju tam naviac strasne vela podmienok, kt. musi potom este splnat) a takisto sa mi nechce ani vracat statu spät peniaze, logicky mi z toho vychadza bud neist na matersku a uspokojit sa "len" s rodicovskym prispevkom, alebo ist na matersku, kt. by bola aspon o nieco "vylepsena" podla vasich dobrych rad. Najskor som materske chcel riesit tak, ako to p. Mihal vysvetloval uz aj vo svojich blogoch na www.sme.sk , ale po tej zmene od 1.8.2006 je to uz neaktualne. Aspon tak to tam neskor aj napisal, no a tieto nove zmeny mi trochu urobili skrt cez rozpocet. Takze mi ostava za tychto podmienok len ta prva moznost, ako sa vlastne "vyhnut" materskej. Inac my sme totiz rodinna firma a je len jasne, ze manzelka sa na porod pripravuje uz teraz, aj ked vlastne oficialne este stale u nas pracuje.
Neviem ci je vam toto vysvetlenie dostatocne jasne, snad ano. Aj preto by som strasne rad vedel, ci ta moja uvaha v tej prvej otazke o neuznani naroku na materske z titulu nesplnenia 270 dni pred porodom priechodna. Dakujem
0 0
Erika686 Erika686

Erika686 je offline (nepripojený) Erika686

Dobry den,blizi sa mi koniec prvej RD (20.3.) Termin druheho porodu mam pribl.8.6.
Momentalne som stale zamestnana (skolstvo).Rozmyslam a radia mi to aj ostatni,ze aby som zbytocne neprerusovala na tyzden-dva RD,tak sa mam dat vypisat,kym by som nastupila na MD (a to je myslim 8 tyzdnov pred terminom porodu).
Ked je koniec RD 20.3.,tak nastupit do prace by som mala 21.3. alebo 1.4.?
Na tu PN by som nerada sla uz teraz,ale az neskor okolo 18.-19.3.
Dalej ma zaujima,ked by som to takto spravila,tak matersky prispevok by sa bral 50 % z platu?
To su otazky,ktore mi momentalne viria hlavou,lebo chcem najlepsie hlavne pre seba (zamestnavatel o mojom zamere ani netusi,ani nevie,ze budem mat druhe dieta).A mam z toho tazku hlavu .
Davaju nejake poradenstvo na UPSV-are?
Alebo je lepsie dohodnut sa so zamestnavatelom na neplatenom volne do dna nastupu na matersku dovolenku?
Tak dakujem za vase nazor.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
leas Pozri príspevok
Ale, cely problem spociva v tom, ze asi pred rokom sme urobili projekt na prispevok na zamestnanie dlhodobo nezamestnanych ludi od uradu prace. Prispevok sme aj ziskali, ale je tam podmienka, ze max. dlzka pocas ktorej moze byt dane miesto neobsadene je max. 2 mesiace, inak sa musi na to miesto prijat novy clovek, alebo sa prispevok, resp. jeho alikvotna cast musi vratit. No a jednym z tych 2 ludi je aj moja manzelka. A kedze samozrejme nechcem zhanat nejako noveho cloveka (maju tam naviac strasne vela podmienok, kt. musi potom este splnat) a takisto sa mi nechce ani vracat statu spät peniaze, logicky mi z toho vychadza bud neist na matersku a uspokojit sa "len" s rodicovskym prispevkom, alebo ist na matersku, kt. by bola aspon o nieco "vylepsena" podla vasich dobrych rad. Najskor som materske chcel riesit tak, ako to p. Mihal vysvetloval uz aj vo svojich blogoch na www.sme.sk , ale po tej zmene od 1.8.2006 je to uz neaktualne. Aspon tak to tam neskor aj napisal, no a tieto nove zmeny mi trochu urobili skrt cez rozpocet. Takze mi ostava za tychto podmienok len ta prva moznost, ako sa vlastne "vyhnut" materskej. Inac my sme totiz rodinna firma a je len jasne, ze manzelka sa na porod pripravuje uz teraz, aj ked vlastne oficialne este stale u nas pracuje.
Neviem ci je vam toto vysvetlenie dostatocne jasne, snad ano. Aj preto by som strasne rad vedel, ci ta moja uvaha v tej prvej otazke o neuznani naroku na materske z titulu nesplnenia 270 dni pred porodom priechodna. Dakujem
No, už je to jasnejšie. Takže podľa ZP ( § 166 a nasl. ) žene patrí materská dovolenka v trvaní 28 týždňov, a táto nesmie byť kratšia ako 14 týždňov ( § 168, ods. 4 ZP ). Táto právna udalosť je nezávislá od skutočnosti, či žena na MD má alebo nemá nárok na materské (materské je dávka). Aj tých 14 týždňov je 98 dní, čiže alikvotnú časť dotácie by bolo potrebné vrátiť.
Podľa môjho názoru je najlepším riešením, aby manželka išla na MD, poberala materské, ktoré je ešte možné "vylepšiť" a jej miesto bude počas prvých 60 kalendárnych dní jej MD neobsadené-na to máte nárok v zmysle zmluvy o poskytnutí dotácie. Po tomto termíne obsadíte miesto vhodným voľným uchádzačom z ÚP, ale v podstate len na 136 dní. Ak by sa to nepodarilo, potom je síce potrebné dotáciu vrátiť, ale len za obdobie 28 týždňov, čo je určite menej ako inkasované materské.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Erika686 Pozri príspevok
Dobry den,blizi sa mi koniec prvej RD (20.3.) Termin druheho porodu mam pribl.8.6.
Momentalne som stale zamestnana (skolstvo).Rozmyslam a radia mi to aj ostatni,ze aby som zbytocne neprerusovala na tyzden-dva RD,tak sa mam dat vypisat,kym by som nastupila na MD (a to je myslim 8 tyzdnov pred terminom porodu).
Ked je koniec RD 20.3.,tak nastupit do prace by som mala 21.3. alebo 1.4.? Nástup do práce 21.3.2007.
Na tu PN by som nerada sla uz teraz,ale az neskor okolo 18.-19.3.
Dalej ma zaujima,ked by som to takto spravila,tak matersky prispevok by sa bral 50 % z platu? Materské bude 55% z predpokladaného zárobku. U zamestnávateľa sa treba informovať, aký zárobok použije na výpočet materského.
To su otazky,ktore mi momentalne viria hlavou,lebo chcem najlepsie hlavne pre seba (zamestnavatel o mojom zamere ani netusi,ani nevie,ze budem mat druhe dieta).A mam z toho tazku hlavu .
Davaju nejake poradenstvo na UPSV-are? Aké poradenstvo máš na mysli- kedy je najvhodnjšie ísť na MD ? To určite nie, sami majú problém sa zorientovať v právnych predpisoch, nie to aby ešte aj radili. Najlepšie poradenstvo je na Porade.sk a Drak.porada.sk.
Alebo je lepsie dohodnut sa so zamestnavatelom na neplatenom volne do dna nastupu na matersku dovolenku? Prečo neplatené voľno, ak si neplatíš DNP ?
Tak dakujem za vase nazor.
Odpovede v texte.
0 0
spanova spanova

spanova je offline (nepripojený) spanova

Dobry den p.Mihal,
v ramci moznosti a casu som si ciastocne prestudovala vas clanky a komentare a chcem Vas poprosit o radu:
v sucastnosti som na RD do 01/09,ale planujeme s manzelom druhe dieta TP cca 08/2008,cize si chcem zacat od 08/2007 platit DNP,ale:
- mam si ho zacat platit z max.VZ uz od augusta do 12/2007 a od 01/2008 do TP znizim na minimum,
- alebo zacnem si od 08 platit z min.Vz,potom sa napr.v decembri odhlasim a znovu prihlasim s max.VZ,teda zaplatim len 1 mesiac z maxima a zase od 01/2008 do TP znizim na minimum
-alebo od 08/2007 zacnem platit z minima az napr. do 04/2008,cim si splnim 270 dni,potom v 05/2008 prerusim DNP a znovu sa prihlasim s max.VZ?
Bude sa mi vo vsetkych 3 pripadoch materska pocitat z max.VMZ?
Neviem,ci som to napisala dostatocne zrozumitelne,ponahlam sa a v hlave mam kopec myslienok
Vopred dakujem za odpoved
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
spanova Pozri príspevok
Dobry den p.Mihal,
v ramci moznosti a casu som si ciastocne prestudovala vas clanky a komentare a chcem Vas poprosit o radu:
v sucastnosti som na RD do 01/09,ale planujeme s manzelom druhe dieta TP cca 08/2008,cize si chcem zacat od 08/2007 platit DNP,ale:
- mam si ho zacat platit z max.VZ uz od augusta do 12/2007 a od 01/2008 do TP znizim na minimum,
- alebo zacnem si od 08 platit z min.Vz,potom sa napr.v decembri odhlasim a znovu prihlasim s max.VZ,teda zaplatim len 1 mesiac z maxima a zase od 01/2008 do TP znizim na minimum
-alebo od 08/2007 zacnem platit z minima az napr. do 04/2008,cim si splnim 270 dni,potom v 05/2008 prerusim DNP a znovu sa prihlasim s max.VZ?
Bude sa mi vo vsetkych 3 pripadoch materska pocitat z max.VMZ?
Neviem,ci som to napisala dostatocne zrozumitelne,ponahlam sa a v hlave mam kopec myslienok
Vopred dakujem za odpoved
Najlepšie je prihlásiť sa od 07/2007 z minima 7600 Sk a takto platiť až do 04 alebo 05/2008 (predpokladám, že od 1.1.2008 sa zmení minimálna mzda, teda aj VZ na platenie poistného). Podľa toho, kedy je nástup na MD, je potrebné zvoliť si nový-maximálny VZ z DNP.
0 0
frčka frčka

frčka je offline (nepripojený) frčka

Dobrý deň p. Mihál,

veľmi oceňujem Vaše prehľadné príspevky spolu s príkladmi, vďaka ktorým mám z problematiky materského oveľa menší guláš Vzhľadom k tomu, že som sa sama dostala do nepríjemnej situácie, rada by som poznala Váš názor.

Som tehotná - predpokladaný termín pôrodu 27. 6. 2007.
- 1. 11. 2004 - 31. 5. 2006 zamestnaná vo firme XXX
- 1. 6. 2006 - 31. 12. 2006 zamestnaná v Českej republike vo firme YYY.
- Od 1. 1. 2007 som nezamestnaná a evidovaná NÚP

Moje nemocenské poistenie v SR sa teda skončilo dňom 31. 5. 2006. Napriek tomu podľa môjho názoru spĺňam podmienku 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom a to vo firme XXX. Preto by som sa rada uistila, či by mi prináležal nárok na materské, pokiaľ by som sa na 1 deň zamestnala. Pokiaľ by existoval aj akýkoľvek iný spôsob ako dostať materské, veľmi rada ho uvítam.

Príklad:
Pracovnú zmluvu (na dobu určitú resp. neurčitú) by som uzatvorila od 2. 5. 2007 (neviem či sa odvody platia aj za štátne sviatky, preto nie 1.5). Dohodnutá mesačná mzda by bola 25 911 Sk (nakoľko predpokladám že výška materského sa bude vyratávať z tohto nového pracovného pomeru). Od 3. 5. 2007 by som nastúpila na rizikové tehotenstvo (t.j. PN), kde by som zostala až do materskej dovolenky.

Vzhľadom na to, že pre tehotnú nie je jednoduché sa zamestnať, potrebovala by som vedieť, či by mal zamestnávateľ pri takejto zhode okolností okrem nákladov na moju 1-dňovú mzdu a odvody ešte aj iné finančné povinnosti v súvislosti s mojou materskou dovolenkou. Tiež by ma zaujímalo, či rozviazanie pracovného pomeru dohodou po nástupe na MD resp. po pôrode (neviem čo je najvhodnejšie) by nemalo vplyv na vyplácanie materského. Napadá ma ešte jedna možnosť - čo by sa stalo pokiaľ by ma zamestnávateľ prepustil vrámci skúšobnej doby?

Za Váš názor Vám vopred veľmi pekne ďakujem.

frčka.

PS: Nárok na materské z ČR nemám, pretože podľa nariadenia EK 1408/71 čl. 13 sa na mňa ako cudzieho štátneho príslušníka nevzťahujú ochranné lehoty. Podľa ústnej informácie zo Sociálnej poisťovne vraj SR vedie z ČR súdny spor práve z dôvodu neuznávania ochranných lehôt (my ich vraj ČR uznávame).
Naposledy upravil frčka : 15.03.07 at 13:40
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
frčka Pozri príspevok
Dobrý deň p. Mihál,

veľmi oceňujem Vaše prehľadné príspevky spolu s príkladmi, vďaka ktorým mám z problematiky materského oveľa menší guláš Vzhľadom k tomu, že som sa sama dostala do nepríjemnej situácie, rada by som poznala Váš názor.

Som tehotná - predpokladaný termín pôrodu 27. 6. 2007.
- 1. 11. 2004 - 31. 5. 2006 zamestnaná vo firme XXX
- 1. 6. 2006 - 31. 12. 2006 zamestnaná v Českej republike vo firme YYY.
- Od 1. 1. 2007 som nezamestnaná a evidovaná NÚP

Moje nemocenské poistenie v SR sa teda skončilo dňom 31. 5. 2006. Napriek tomu podľa môjho názoru spĺňam podmienku 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom a to vo firme XXX. Preto by som sa rada uistila, či by mi prináležal nárok na materské, pokiaľ by som sa na 1 deň zamestnala. Pokiaľ by existoval aj akýkoľvek iný spôsob ako dostať materské, veľmi rada ho uvítam.

Príklad:
Pracovnú zmluvu (na dobu určitú resp. neurčitú) by som uzatvorila od 2. 5. 2007 (neviem či sa odvody platia aj za štátne sviatky, preto nie 1.5). Dohodnutá mesačná mzda by bola 25 911 Sk (nakoľko predpokladám že výška materského sa bude vyratávať z tohto nového pracovného pomeru). Od 3. 5. 2007 by som nastúpila na rizikové tehotenstvo (t.j. PN), kde by som zostala až do materskej dovolenky.

Vzhľadom na to, že pre tehotnú nie je jednoduché sa zamestnať, potrebovala by som vedieť, či by mal zamestnávateľ pri takejto zhode okolností okrem nákladov na moju 1-dňovú mzdu a odvody ešte aj iné finančné povinnosti v súvislosti s mojou materskou dovolenkou. Tiež by ma zaujímalo, či rozviazanie pracovného pomeru dohodou po nástupe na MD resp. po pôrode (neviem čo je najvhodnejšie) by nemalo vplyv na vyplácanie materského. Napadá ma ešte jedna možnosť - čo by sa stalo pokiaľ by ma zamestnávateľ prepustil vrámci skúšobnej doby?

Za Váš názor Vám vopred veľmi pekne ďakujem.

frčka.

PS: Nárok na materské z ČR nemám, pretože podľa nariadenia EK 1408/71 čl. 13 sa na mňa ako cudzieho štátneho príslušníka nevzťahujú ochranné lehoty. Podľa ústnej informácie zo Sociálnej poisťovne vraj SR vedie z ČR súdny spor práve z dôvodu neuznávania ochranných lehôt (my ich vraj ČR uznávame).
Pokiaľ dobre počítam, máš z posledných 2 rokov celkovo 339 dní nemocenského poistenia zamestnanca vo firme XXX. Takže ti stačí zamestnať sa na 1 deň (napr. 2.5.2007). Zamestnávateľ by zaplatil odvody iba za 1 deň zo mzdy cca 1127 Sk (maximum na výpočet materského môže však byť iba 835,8388 Sk v máji 2007), čo je cca 400 Sk. Ak však od 3.5.2007 chceš byť PN, musí ti zamestnávateľ zaplatiť náhradu mzdy za 10 dní, potom už nemocenské (a neskôr materské) hradí SP.
Pracovný pomer je možné ukončiť akýmkoľvek spôsobom ihneď po nástupe na PN (materskú), napr. aj dohodou.
0 0
frčka frčka

frčka je offline (nepripojený) frčka

Veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď

rada by som dala ešte doplňujúcu otázku: pokiaľ by som sa zamestnala od 30.4.2007, zvýšilo by sa tak maximum na výpočet materského na 863,7 Sk t.j. 475 Sk/deň? Je možné v mojej situácii ešte nejakým iným spôsobom navýšiť materské?

Pokiaľ by som pracovný pomer ukončila deň po nástupe na PN, nevznikla by zamestnávateľovi nejaká povinnosť vyplývajúca z mojej 6. mesačnej ochrannej lehoty, do ktorej by som sa takto dostala? Nezaniklo by mi pri takomto odchode zdravotné poistenie?

frčka.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
frčka Pozri príspevok
Veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď

rada by som dala ešte doplňujúcu otázku: pokiaľ by som sa zamestnala od 30.4.2007, zvýšilo by sa tak maximum na výpočet materského na 863,7 Sk t.j. 475 Sk/deň? Je možné v mojej situácii ešte nejakým iným spôsobom navýšiť materské?

Pokiaľ by som pracovný pomer ukončila deň po nástupe na PN, nevznikla by zamestnávateľovi nejaká povinnosť vyplývajúca z mojej 6. mesačnej ochrannej lehoty, do ktorej by som sa takto dostala? Nezaniklo by mi pri takomto odchode zdravotné poistenie?

frčka.
Áno, ak sa zamestnáš 30.4.2007, tvoje maximum bude 863,7 Sk na deň, čiže 55% je 475,035 Sk. Takže potom môžeš ísť na PN 2.5.2007, a trebárs ukončiť pracovný pomer 3.5.2007. Potom za teba zamestnávateľ bude platiť náhradu mzdy iba 2.5. a 3.5.2007. Zdravotné poistenie bude za teba platiť štát.
Materské už nevieš zvýšiť iným spôsobom, to by si musela mať odplatených 270 dní DNP.
0 0
frčka frčka

frčka je offline (nepripojený) frčka

Ešte raz ďakujem - sú to pre mňa neoceniteľné informácie, ktoré mi dávajú šancu dostať sa z bludného kruhu legislatív obidvoch štátov. Už teraz "len" hor sa do hľadania zamestnávateľa
frčka.
0 0
antalka antalka

antalka je offline (nepripojený) antalka

Dobry den, chcela by som sa dozvediet nieco ohladne vysky materskeho prispevku. Som starostka obce a na matersku by som mala nastupit 10.10.2007. Do 1. 1. 2007 som bola zamestnana v inej organizacii. Mam narok na matersky prispevok , ked som vo vykone verejnej funkcie ? V akej vyske, bude mojim vymeriavacim zakladom rok 2006, alebo rok 2007 , pokial sa tento vymeriavaci zaklad pre platenie NP menil ?
Vdaka
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
antalka Pozri príspevok
Dobry den, chcela by som sa dozvediet nieco ohladne vysky materskeho prispevku. Som starostka obce a na matersku by som mala nastupit 10.10.2007. Do 1. 1. 2007 som bola zamestnana v inej organizacii. Mam narok na matersky prispevok , ked som vo vykone verejnej funkcie ? V akej vyske, bude mojim vymeriavacim zakladom rok 2006, alebo rok 2007 , pokial sa tento vymeriavaci zaklad pre platenie NP menil ?
Vdaka
Ak si menila zamestnanie 1.1.2007, bude pre teba RO rok 2007 (od zmeny zamestnania). Ako starostka máš pracovnú zmluvu ? Ak pri výkone tvojej funkcie za teba zamestnávateľ (obec) platí nemocenské poistenie, a máš v posledných 2 rokoch odplatených 270 dní nemocenského poistenia máš nárok na materské vo výške 55% z VZ (rok 2007).
0 0
antalka antalka

antalka je offline (nepripojený) antalka

Dakujem pekne, za rychlu odpoved AJOBS. Mam este jeden malicky dotaz. Ja pracovnú zmluvu nemam. Som vo vykone verejnej funkcie , mam osvedcenie o zvoleni za starostku. Obec z mojej mzdy mi plati nemocenske. Môj vymeriavací základ pre odvod nemocenského je 31. 500,- SK. Takze, ak som dobre čítala všetky články, dosahujem maximum vymeriavacieho základu. je este nejaká možnosť získať maximum - materský príspevok z hľadiska DNP ? 270 dní do materskej už isto nestihnem. Je ešte nejaká iná šanca ? A potom druhá možnosť. Podľa prečítaných informácií som sa dozvedela, že by som popri materskej mohla mat uzavretú DOVP. Ide hlavne o to, že na starostovanie sa chcem vrátiť zhruba po 6- týždňoch po pôrode, samozrejme, že len na 4 - hodiny denne . Pýtam sa, či by toto bolo riešenie ako si navýšiť materskú alebo sa dá ešte niečo stihnúť s tým DNP ?
Ďakujem pekne.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

antalka Pozri príspevok
Dakujem pekne, za rychlu odpoved AJOBS. Mam este jeden malicky dotaz. Ja pracovnú zmluvu nemam. Som vo vykone verejnej funkcie , mam osvedcenie o zvoleni za starostku. Obec z mojej mzdy mi plati nemocenske. Môj vymeriavací základ pre odvod nemocenského je 31. 500,- SK. Takze, ak som dobre čítala všetky články, dosahujem maximum vymeriavacieho základu. je este nejaká možnosť získať maximum - materský príspevok z hľadiska DNP ? 270 dní do materskej už isto nestihnem. Je ešte nejaká iná šanca ? A potom druhá možnosť. Podľa prečítaných informácií som sa dozvedela, že by som popri materskej mohla mat uzavretú DOVP. Ide hlavne o to, že na starostovanie sa chcem vrátiť zhruba po 6- týždňoch po pôrode, samozrejme, že len na 4 - hodiny denne . Pýtam sa, či by toto bolo riešenie ako si navýšiť materskú alebo sa dá ešte niečo stihnúť s tým DNP ?
Ďakujem pekne.
S tým DNP to už určite nestíhaš, pretože tú podmienku 270 dní už nesplníš. A keďže máš zo zamestnania maximum, tak ani tam sa už nedá nikajko pomôcť.
Ak máš splnenú podmienku platenia poistného ako zamestnanca 270 dní v posledných dvoch rokoch, tak dostaneš nemocenské zo zamestnania, čo je momentálne u teba maximum.
Len teraz neviem, keďže nemáš uzatvorenú pracovnú zmluvu, či si vlastne považovaná za zamestnanca.
0 0
antalka antalka

antalka je offline (nepripojený) antalka

A ako je to s tou dohodou o vykonaní práce. Bolo by to možné uzatvoriť aj popri materskom príspevku ?

Vie mi niekto poradiť, ako sa berie starosta - primátor čo sa týka pracovno-právnych vzťahov. Je považovaný za zamestnanca ?

Vďaka.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
antalka Pozri príspevok
A ako je to s tou dohodou o vykonaní práce. Bolo by to možné uzatvoriť aj popri materskom príspevku ?

Vie mi niekto poradiť, ako sa berie starosta - primátor čo sa týka pracovno-právnych vzťahov. Je považovaný za zamestnanca ?

Vďaka.
Áno, z hľadiska zákona o sociálnom poistení sa starosta považuje za zamestnanca ( § 4, ods.1, písm. f/ ), na DoVP môžeš pracovať, ale nie vo funkcii starostky - pretože akonáhle budeš vykonávať funkciu starostky, budeš považovaná za zamestnanca, a tým stratíš nárok na materské. Východiskom je uzatvoriť DoVP na inú prácu (max. 300 hodín do roka), a starostovanie ponechať napr. na zástupcovi, a to až do 28 týždňov (riadna materská dovolenka).
0 0
kenika kenika

kenika je offline (nepripojený) kenika

Dobry den, ohladom vysky materskej tu uz bolo popisane vela, len sa chcem len uistit. Som tehotna a termin porodu mam urceny na 9.7.2007, DNP si platim od 28.8.2006 z VZ 14000Sk. Co mam urobit, ak budem chciet maximalnu matersku? Mam za k 30.4.2007 odhlasit a 1.5.2007 hned prihlasit na max. VZ? Nebude sa to brat ako prerusenie platenia 270dni pred porodom? Alebo sa mozem odhlasit a hned aj prihlasit na max.VZ toho 30.4.2007?Alebo sa budem musit odhlasit a prihlasit az po uplinuti 270dni (cca 24.5.2007) Co by ste mi poradili? Velmi pekne dakujem.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
kenika Pozri príspevok
Dobry den, ohladom vysky materskej tu uz bolo popisane vela, len sa chcem len uistit. Som tehotna a termin porodu mam urceny na 9.7.2007, DNP si platim od 28.8.2006 z VZ 14000Sk. Co mam urobit, ak budem chciet maximalnu matersku? Mam za k 30.4.2007 odhlasit a 1.5.2007 hned prihlasit na max. VZ? Nebude sa to brat ako prerusenie platenia 270dni pred porodom? Alebo sa mozem odhlasit a hned aj prihlasit na max.VZ toho 30.4.2007?Alebo sa budem musit odhlasit a prihlasit az po uplinuti 270dni (cca 24.5.2007) Co by ste mi poradili? Velmi pekne dakujem.

Odhlás sa 30.4.2007 a prihlás sa od 1.5.2007 s maximálnym VZ 25.911 Sk. Môžeš to urobiť aj v jeden deň súčasne. Ale prečo platíš DNP z VZ 14.000 Sk ??? Vychádza mi to tak, že na maximálnu materskú budeš mať nárok od 24.5.2007 (vtedy splníš 270 dní DNP).
0 0
karol1 karol1

karol1 je offline (nepripojený) karol1

Dobry den pan Mihal,
moja manzelka je SZCO od oktobra 2003 a platila si pocas celej doby minimalne nemocenske poistenie do soc.poistovne. Od 6.12.2006 do 16.1.2007 bola PN, dalsia PN od 8.2.2007 a stale trva. Termin porodu je urceny na 15.7.2007. Je mozne, aby dostala vyssie materske ako minimalne, na ktore ma narok, ak by sa napr. zamestnala na nejaky obmedzeny cas? Samozrejme, po ukonceni PN. Podobne pripady sa uz sice diskutovali, ale prosim vysvetlite to na tomto konkretnom pripade - pripadne odkazte na uz uverejneny prispevok.
Dakujem, Karol.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať