Zavrieť

Porady

Materské od 1.8.2006, časť VIII. (Záver)

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príklady 9. a 10.

http://www.porada.sk/t31666-materske...-cast-vii.html

...dokazujú, že materské možno „znásobovať“. Aby sme čitateľa neunavovali ďalšími príkladmi „štvornásobku“, „päťnásobku“ atď. povedzme si na tomto mieste, kde sa „znásobovanie“ materského zastaví.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Príklad 11.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana má 365 zamestnávateľov, označme ich symbolmi Z1 až Z365. U všetkých zamestnávateľov je zamestnaná od 1.1.2005 prípadne ešte dávnejšie. U všetkých zamestnávateľov má mesačný plat na úrovni maximálneho možného aktuálne platného vymeriavacieho základu, tj. do 30.6.2005 suma 21548 Sk, od 1.7.2005 suma 23738 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V roku 2005 pritom pracovala takto:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
1.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z1, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
2.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z2, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
3.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z3, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Atď. až napokon...<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
31.12.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z365, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V každom zamestnaní teda odpracovala presne 1 deň, ostávajúce dni mala neplatené voľno. Za 1 deň v každom zamestnaní zarobila približne 21548/30 = 718 Sk, po 1.7.2005 už približne 23738/30 = 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pri platení poistného na nemocenské poistenie bol dodržaný § 138 ods.12 písm. b) a § 138 ods.16 prvá veta, pretože každý mesiac v súčte z jednotlivých zamestnaní nebol prekročený maximálny možný vymeriavací základ.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Od 1.1.2006 už pani Jana plynulo – bez neplateného voľna – pracuje vo všetkých 365-tich zamestnaniach, všade na skrátený úväzok alebo ako domácky zamestnanec v zmysle § 49 a 52 Zákonníka práce.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana nastupuje na materské od 1.10.2006, dátum pôrodu lekár určil na 15.11.2006. Na materské z nemocenského poistenia zamestnanca zo všetkých 365 zamestnaní má nárok – poistenie zamestnanca trvalo vo všetkých zamestnaniach s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.11.2004 do 14.11.2006 (na dosiahnutie 270 dní bez problémov postačuje obdobie od 1.1.2006).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Rozhodujúce obdobie je vo všetkých 365-tich zamestnaniach podľa § 54 ods.1 predchádzajúci rok, teda rok 2005. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ určíme vo všetkých zamestnaniach podľa § 55. Spočítame mesačné vymeriavacie základy z ktorých sa odvádzalo poistné na nemocenské poistenie za jednotlivé mesiace roka 2005 a tento súčet vydelíme počtom (kalendárnych) dní roka 2005. Pritom odpočítame dni za ktoré sa neplatí poistné a dni prerušenia nemocenského poistenia.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ (zamestnanie Z1) bude:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
718 Sk (len toľko zarobila v zamestnaní Z1 za celý rok) deleno (365 dní mínus 364 dní neplateného voľna, teda prerušenia nemocenského poistenia) = 718/1 = 718 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Podobne zamestnania Z2, Z3 atď. Od zamestnania Z182 bude denný vymeriavací základ suma 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Úhrn denných vymeriavacích základov zo všetkých 365 zamestnaní je suma 275502 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Iveta bude dostávať materské vo výške 55% z úhrnu všetkých denných vymeriavacích základov, teda 151526 Sk na deň (výsledná mesačná suma materského bude približne 4,6 milióna Sk).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Uvedený príklad je samozrejme značne prehnaný ale dokazuje, aké „diery“ sú v súčasnom zákone o sociálnom poistení, pokiaľ ide o výpočet výšky nemocenských dávok všeobecne a výšky materského konkrétne. Ťažko očakávať, že niekto môže skutočne mať 365 zamestnaní. Reálne však ide o inšpiráciu – i dvojnásobná dávka materského predsa poteší.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Koniec (?).
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Jozef Mihál Pozri príspevok
Na základe diskusií tu na Porade sa už pomenilo zopár vecí v zákonoch - k lepšiemu i horšiemu, možno k niečomu bude dobrá aj táto.
Jasné, len dúfam, že sme v tejto téme nezmiatli mnohé dievčatá, ktoré očakávajú rady z oblasti materského. Ak áno, ospravedlňujem sa, myslím, že táto polemika bola na prospech veci.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Dievčatá si rady prečítajú rady, ktoré sa im ešte len zídu - aby potom na poslednú chvíľu neriešili svoje dôchodky tak, ako to často vidíme v tejto téme - pri materskej.
0 0
Brajana Brajana

Brajana je offline (nepripojený) Brajana

Brajana Pozri príspevok
Dobrý deň. Poradu, konkrétne informácie o poberaní materského sledujem už dlhšie a čo to som aj pochopila. No nie je mi jasných pár vecí.
Som zamestnaná takmer 4 roky na dobu neurčitú, teda materské poberať budem vo výške vyplývajúcej z môjho platu. Nakoľko to bude relatívne málo (z VZ cca 12.000), platím si od 4/07 DNP(min. VZ). Zatiaľ tehotná nie som, no v blízkej budúcnosti, dúfam, budem. Podmienka 270 dní z DNP bude splnená koncom 12/07. A teraz otázka. Stretla som sa tu s radami, ukončiť DNP koncom roka a znovu sa prihlásiť s max. VZ hoci len na pár dní. Alebo ukončit DNP a opäť sa prihlásiť pár dní (týždňov) pred nástupom na MD. čo je pre mňa výhodnejšie, keď predpokladaný nástup na MD bude v druhej polovici roka 2008? Ak by som zvolila prvú možnosť, RO by bol rok 2007 (kde by sa spriemeroval VZ?, teda aj materské by bolo nižšie, ako keby som zvolila druhú možnosť, prihlásiť sa na DNP pred MD s max. VZ, kedy by bolo prave to RO. Neviem, či uvažujem správne... Prosím poraďte, kto vie.Ďakujem a vážim si rady, ktoré tu možno získať
Nikto mi s tym nevie poradit? Bez ohladu, co bude po 1.1.2008 (zatial).
Ide mi o poberanie dvoch materskych - jednej zo zamestnania (s tou neplanujem nic robit) a druhej z DNP.
Dakujem
0 0
Viiila76 Viiila76

Viiila76 je offline (nepripojený) Viiila76

Velmi sa ospravedlnujem dopredu, ze som poziadavku na tuto situaciu uz raz na toto forum napisala, ale je to dost surne...

Kamaratka 5.7. nastupila na matersku dovolenku, 3.7. bola u lekara ten jej vraj vystavil nejaky papier, ze nastupuje na matersku s tym, ze musela podpisat nejake vyhlasenie, ze na odvody jej prispieval len jeden zamestnavatel... Lenze 4.7. sa jej naskytla moznost, ze moze uzatvorit este jeden PP aj ked len na jeden den, v prvom zamestnani si vybavila NV na tento den. Myslite, ze je vsetko OK a moze dostat aj z druheho PP matersku davku v max. vyske?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Brajana, dátum 1.1.2008 zrejme bude znamenať veľkú zmenu vo filozofií získavania čo najvyššej materskej. S ohľadom na všetky uvádzané okolnosti odporúčam v decembri 2007 odhlásiť sa z DNP a pár dní pred 1.1.2008 sa znovu prihlásiť s maximálnym VZ. K 1.1.2008 potom VZ v DNP zmeniť na minimálny. A potom sa uvidí.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Viiila76 - z druhého PP jej SP zrejme materské neprizná z dôvodu nedodržania 270 dní trvania druhého PP.
0 0
Viiila76 Viiila76

Viiila76 je offline (nepripojený) Viiila76

Jozef Mihál Pozri príspevok
Viiila76 - z druhého PP jej SP zrejme materské neprizná z dôvodu nedodržania 270 dní trvania druhého PP.
Pán Mihal, dakujem pekne za taku rychlu odpoved... Potom mi ale napada otazka, ci su moje vlastne plany do buducna spravne... a to som ich mala odsuhlasene, teda ak som to dobre pochopila...

Zamestnaná som u zamestnávateľa č. 1 od r. 1997, hrubý príjem je cca 25000,00 Sk. Od 1.7.2007 som sa prihlásila na DNP, platiť budem z minimálneho VZ.

Povedzme, že 1.9.2008 nastúpim na MD. 270 dní bude splnených.

Zamestnávateľ č. 1:
28.7.2008 rozviažem pracovný pomer
1.8.2008 uzavriem nový pracovný pomer s maximálnym VZ
od 18.8.2008 do 31.8.2008 si zoberiem neplatené voľno
1.9.2008 nastupim na MD

Zamestnávateľ č.2:
18.8.2008 uzavriem nový pracovný pomer s maximálnym VZ
31.8.2008 ukončím pracovný pomer
1.9.2008 nastúpim na MD

DNP:
28.7.2008 sa odhlásim z DNP
29.7.2008 sa prihlásim na DNP (z maximálneho VZ)
31.7.2008 sa odhlásim z DNP
1.9.2008 nastúpim na MD a prihlásim sa na DNP (z minimálneho VZ)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Viiila, od 1.1.2008 sa s vysokou pravdepodobnosťou zmení zákon o sociálnom poistení a tieto plány potom budú neaktuálne.
0 0
Viiila76 Viiila76

Viiila76 je offline (nepripojený) Viiila76

Jozef Mihál Pozri príspevok
Viiila76 - z druhého PP jej SP zrejme materské neprizná z dôvodu nedodržania 270 dní trvania druhého PP.

Mam z toho dost velky hokej, musim povedat, ale snazim sa pochopit.
Dostala som od poradaka takuto radu...

Súhlasím, a zamestnávateľa č.2 tam dostaneš tak, že musíš mať ďalšie neplatené voľno, a nesmie ti bežať DNP. Lepšie je to rozvrhnúť do 2 mesiacov, napr. 25.7.2008 ukončiť PP aj DNP. od 26.7. do 31.7.2008 dať DNP z maxima, a od 1.8.2008 uzavrieť jeden PP (napr. do 15.8.2008), potom NV v ďalších dňoch, a od 18.8. do 21.8.2008 urobiť ďalší PP (počas NV v 1. pracovnom pomere). Dňa 22.8.2008 ukončiť NV v 1. PP a nastúpiť súčasne na MD.

Z toho dovodu som predpokladala, ze to pojde spravit aj u kamosky...

Pan Mihal, dakujem, ze mate tolko trpezlivosti...
0 0
Viiila76 Viiila76

Viiila76 je offline (nepripojený) Viiila76

Alebo inak povedane, mala este nejaku moznost zvysit si matersku (teoreticky) toho 3.-4.7.2007, ked nastup na matersku bol 5.7.2007???
0 0
eny7 eny7

eny7 je offline (nepripojený) eny7

]Pan Mihal prosim Vas o radu,lebo asi ma vcera nikto nepochopil.Predvcerom som zistila, ze som tehotna, neviem kedy budem mat termin mozno 3/2008,ale chcem spravit maximum, aby som mala co najvyssiu matersku. Som zamestnana na TPP od 11/2002 3,5 roka v jednej firme,od 4/2006 do 6/2007 v druhej firme a od 7/2007 v novej firme.Vsetky zamestnania mam bez prerusenia.Chcela by som vediet, co mi odporucate, ked neviem ci vobec v tejto novej praci budem mat tych 270 dni, a ci by mi nepomohla taka moznost,ze by som sa dohodla v tom predchadzajucom zamestnani aspon na tu hodinu tyzdenne,ale neviem ci by to bolo daco platne,ked pp skoncil dohodou,myslim ci by to SP uznala ako prerusenie a zahrnula to do tych 270 dni.Aj ked na rok moze byt vsetko inak,ale nemusi.velmi pekne Vas prosim,poradte mi co mam robit, alebo co este mozem robit.Dakujem.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Musím vyjadriť svoju zatrpknutosť k pripravovanej novele. Naozaj sa štát nepostará o svojich poistencov. Treba len platiť vysoké odvody, dane, aby boli "všetci" spokojní, ale za to nedostane nič. Nech si to zmenia, zariadim sa inak. Veď niet nad šikovnosť ľudí. Ale pre istotu, budem platiť všetko tak ako som si naplánovala, veď nakoniec uvidíme...
Chcem poďakovať všetkým, ktorí s trpezlivosťou radia tím, ktorí sa v tom až tak nevyznajú.
Určite však sklamem veľa ľudí vo svojom okolí (teda nastávajúcich mamičiek), ktorým som sa snažila na základe tejto diskusie prilepšiť si na materskej dovolenke. Dúfam, že to vykompenzujú aspoň zvýšením príspevku na dieťa, prípadne zvýšením rodičovskej dovolenky.
Nech žije sociálny štát !!!
Naposledy upravil saskia26 : 09.07.07 at 16:00
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
eny7: na materské nárok mať budete, pretože nie je dôležité, koľko bude trvať vaše najnovšie zamestnanie. Podstatné je, že v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bez akýchkoľvek problémov splníte podmienku, že ako zamestnanec ste boli nemocensky poistená 270 dní a viac. Nie je dôležité, že šlo o viac zamestnaní, ktoré na seba nadväzovali. Inými slovami, je jedno, či ste 270 dní nemocenského poistenia dosiahli v jedinom zamestnaní alebo vo viacerých zamestnaniach, ktoré šli po sebe.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 09.07.07 at 16:40
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
saskia26 - zmenu, ktorú ministerstvo práce pripravilo do novely účinnej od 1.1.2008, som osobne očakával už najmenej pred dvoma rokmi a doteraz sa čudujem, prečo im to trvalo tak dlho. Takže mamičky, ktoré mali to šťastie a na materské nastúpili alebo ešte len nastúpia v roku 2007, mali možnosť svoje materské si zviacnásobiť. Po 1.1.2008 bude "ideálom" materské "len" vo výške 508 Sk na deň...čiže len nejakých 15000 Sk mesačne.

...ale aj to môže byť zaujímavé pre maminy, ktoré si platia odvody z minimálnej mzdy 7600 Sk, mať materské dvakrát také vyššie, ako plat. Pre ne tu preberané triky budú aktuálne aj po 1.1.2008.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Máte pravdu pán Mihál, je veľa takých, ktoré majú len minimálnu. Takže nám ostatným zostáva len si priplatiť DNP. tu je tiež dôležité kombinovať rozhodujúce obdobia, alebo stačí súčasne platiť z pracovného pomeru a z DNP?
Mám uzavrieť vôbec ďalší pracovný pomer na kratší úväzok, alebo zostanem naďalej na základe dohody o vykonaní práce?
Naposledy upravil saskia26 : 09.07.07 at 17:10
0 0
Oliverka Oliverka

Oliverka je offline (nepripojený) Oliverka

...píšem a učím....seba...
Este by som vas poprosila o informaciu, ci je ohrozene aj "robenie si" max. VZ ku konci roka. Som dobrovolne NP + pov. z min. VZ ako SZCO. Pocas roka platim DNP z minima, len v decembri ho po preruseni zvysim na maximum... Teraz som dostala strach, aby som v buducom roku nemala nemocenske z minima. Este raz vdaka vsetkym ochotnym pomoct.
0 0
eny7 eny7

eny7 je offline (nepripojený) eny7

Dakujem pan Mihál, ze ste sa pozastavili nad mojou otazkou. Je mi jasne, ze materske mat budem, len mi zalezi na tom aku sumu budem dostavat a ako tu sumu pokial mozno vyhnat co najvyssie a co mam pre to uz teraz urobit.Spominala som, ze od 7/07 som v novej praci a ci by sa mi kvoli navyseniu materskej este nedalo nejako napr.obnovit prac.pomer s predchadzajuceho zamestnania/mam tam odprac.14 mes./ aspon na tu hodinu tyzdenne,aby som mala v dvoch zamestnaniach min. tych 270 dni. Ak je to realne!! Samozrejme zalezi co prinesu zakony v r.2008, ale ked je aspon nejaka moznost ako si zvysit materske musim to skusit.Cakam na vasu radu.Prijemny vecer.
Naposledy upravil eny7 : 09.07.07 at 18:24 Dôvod: vylepsenie
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Oliverka - tento plán novelou ohrozený nebude, o tom práve píšem v mojom predošlom príspevku.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
eny7 - ak na materské nastupujete až po 1.1.2008 (ak pozorne čítam tak to aj bude), potom je zbytočné špekulovať o druhom PP. Ak na materské nastupujete pred 1.1.2008, tak to za úvahu stojí, ale praktické skúsenosti so SP v takýchto prípadoch hovoria, že SP veľmi nerado uznáva nárok na materské z dvoch súčasných - pričom prerušovaných - zamestnaní.
0 0
Oliverka Oliverka

Oliverka je offline (nepripojený) Oliverka

...píšem a učím....seba...
Pan Mihal, ospravedlnujem sa, nedocitala som predchadzajuci prispevok do konca. Dakujem za odpoved.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať