Zavrieť

Porady

Materské od 1.8.2006, časť VIII. (Záver)

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príklady 9. a 10.

http://www.porada.sk/t31666-materske...-cast-vii.html

...dokazujú, že materské možno „znásobovať“. Aby sme čitateľa neunavovali ďalšími príkladmi „štvornásobku“, „päťnásobku“ atď. povedzme si na tomto mieste, kde sa „znásobovanie“ materského zastaví.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Príklad 11.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana má 365 zamestnávateľov, označme ich symbolmi Z1 až Z365. U všetkých zamestnávateľov je zamestnaná od 1.1.2005 prípadne ešte dávnejšie. U všetkých zamestnávateľov má mesačný plat na úrovni maximálneho možného aktuálne platného vymeriavacieho základu, tj. do 30.6.2005 suma 21548 Sk, od 1.7.2005 suma 23738 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V roku 2005 pritom pracovala takto:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
1.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z1, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
2.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z2, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
3.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z3, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Atď. až napokon...<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
31.12.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z365, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V každom zamestnaní teda odpracovala presne 1 deň, ostávajúce dni mala neplatené voľno. Za 1 deň v každom zamestnaní zarobila približne 21548/30 = 718 Sk, po 1.7.2005 už približne 23738/30 = 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pri platení poistného na nemocenské poistenie bol dodržaný § 138 ods.12 písm. b) a § 138 ods.16 prvá veta, pretože každý mesiac v súčte z jednotlivých zamestnaní nebol prekročený maximálny možný vymeriavací základ.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Od 1.1.2006 už pani Jana plynulo – bez neplateného voľna – pracuje vo všetkých 365-tich zamestnaniach, všade na skrátený úväzok alebo ako domácky zamestnanec v zmysle § 49 a 52 Zákonníka práce.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana nastupuje na materské od 1.10.2006, dátum pôrodu lekár určil na 15.11.2006. Na materské z nemocenského poistenia zamestnanca zo všetkých 365 zamestnaní má nárok – poistenie zamestnanca trvalo vo všetkých zamestnaniach s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.11.2004 do 14.11.2006 (na dosiahnutie 270 dní bez problémov postačuje obdobie od 1.1.2006).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Rozhodujúce obdobie je vo všetkých 365-tich zamestnaniach podľa § 54 ods.1 predchádzajúci rok, teda rok 2005. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ určíme vo všetkých zamestnaniach podľa § 55. Spočítame mesačné vymeriavacie základy z ktorých sa odvádzalo poistné na nemocenské poistenie za jednotlivé mesiace roka 2005 a tento súčet vydelíme počtom (kalendárnych) dní roka 2005. Pritom odpočítame dni za ktoré sa neplatí poistné a dni prerušenia nemocenského poistenia.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ (zamestnanie Z1) bude:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
718 Sk (len toľko zarobila v zamestnaní Z1 za celý rok) deleno (365 dní mínus 364 dní neplateného voľna, teda prerušenia nemocenského poistenia) = 718/1 = 718 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Podobne zamestnania Z2, Z3 atď. Od zamestnania Z182 bude denný vymeriavací základ suma 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Úhrn denných vymeriavacích základov zo všetkých 365 zamestnaní je suma 275502 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Iveta bude dostávať materské vo výške 55% z úhrnu všetkých denných vymeriavacích základov, teda 151526 Sk na deň (výsledná mesačná suma materského bude približne 4,6 milióna Sk).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Uvedený príklad je samozrejme značne prehnaný ale dokazuje, aké „diery“ sú v súčasnom zákone o sociálnom poistení, pokiaľ ide o výpočet výšky nemocenských dávok všeobecne a výšky materského konkrétne. Ťažko očakávať, že niekto môže skutočne mať 365 zamestnaní. Reálne však ide o inšpiráciu – i dvojnásobná dávka materského predsa poteší.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Koniec (?).
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
MAGAMA Pozri príspevok
Ďakujem za radu:-) ešte taká "technická" otázka...Nakoľko v našej firme nikto za posledných 10 rokov nečerpal neplatené volno, potrebovala by som poradiť, či je povinnosť podať odhlášku na SP aj pri takom krátkom nepl.volne. To nepl. volno je nutné kôli prekrývaniu sa RO? chápem dobre?
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
Ešte jedna otázka, v 11 mesiaci sa vypláca 13-ty plat, na ktorý mám nárok, pretože môj prac.pomer trvá naďalej..neovplyvní to vyplácanie materského? budem povinná to ohlásiť SP?<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Ďakujem
Áno, podať odhlášku musíš aj pri tomto NV - len vtedy to bude zdokumentované aj na SP, ak tam bude odhláška aj prihláška. Je to kvôli prekrávaniu období.
A propos - pokiaľ ide o 13.plat, jeho vyplácanie je asi viazané na nejaké kritériá - ak ich splníš, tak ti ho vyplatia.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
MAGAMA Pozri príspevok
--------------------------------------------------------------------------------

Citát:
Pôvodca textu príspevku: ajobs
Ale áno, vždy sa dá niečo robiť. V zamestnaní si zobrať NV na posledný týždeň (24.9.-30.9.2007), k 23.9.2007 sa odhlásiť z DNP z VZ 9900 Sk, a potom sa prihlásiť od 24.9.2007 na DNP z maxima 28142 Sk. RO z DNP bude potom 24.9.-30.9.2007, DVZ=938,0667 Sk.

Mám ešte dotaz, jedna mdzárka ma vystrašila tým, že prerušenie prac.pomeru neplateným volnom u mna nebude platiť, pretože mám ešte jedno dieťa vo veku do 3 rokov, a v podstate ja akoby opätovne nastúpim na rodičovskú dovolenku...? Už naozaj neviem, kde je sever.....
Nič také neplatí, ak máš neplatené voľno s odhláškou aj prihláškou, a máš v nich špecifikovaný dôvod prerušenia tohto poistenia - potom je všetko OK.
Tá "jedna" mzdárka by mala viac chodiť na Poradu.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
žilinčanka Pozri príspevok
Ajobs, ďakujem Ti za odpoveď. Bola by som veľmi rada, keby si mi teda odobril môj plán. Nemám záujem a nemám sa ani kde zamestnať u nových zamestnávateľov. Chcem len využiť maximum z môjho terajšieho zamestnania a z DNP. Takže uvažujem takto:
1. Povinne nemocensky poistená zo zamestnania som nepretržite už 15 rokov. OK
2. DNP - 270 dní poistenia mi bude končiť cca 15.11.2007 z minimálneho vz
3. Na dlhodobejšiu PN-ku by som chcela nastúpiť (teoreticky) od 1.12.2007 OK

DNP zruším k 15.11.2007 OK
V zamestnaní si zoberiem neplatené voľno od 26.11.-30.11.2007 OK
Nové DNP si otvorím od 26.11.2007 s maximálnym vz. OK
Od 1.12.2007 nastúpim na PN-ku. Na PN nastúpiš 3.12.2007, 1.-2.12.2007 je sobota, nedeľa

Mám ale ešte nejaké otázky čo ďalej! Stačí to neplatené voľno mať len tých cca 5 dní? Áno, musí byť 5 dní, od 1.12.2007 si opäť ako poistenec v zamestnaní - čiže odhláška z NP od 26.11.2007, opätovná prihláška od 1.12.2007. Musí to tak byť, inak by ti nepriznali nemocenské z NP zamestnanca - išlo by o ochrannú lehotu. Nemusí to neplatené voľno pokračovať aj počas PN-ky? Nie, v žiadnom prípade. Alebo ho mám k tomu 30.11.2007 ukončiť a od 1.12.2007 byť akože zas v práci? aj keď teda na PN-ke? Áno, dôvod viď vyššie.
Dokedy mám platiť to DNP? DNP zaplatíš z maxima za obdobie 26.11.2007-30.11.2007. Potom ešte aj za 1.-2.12.2007. Predpokladám že počas trvania PN-ky sa neplatí ani na DNP. Áno, počas PN DNP neplatíš. V tomto mám trošku chaos, vôbec aké dôsledky to môže mať, aby som si nenarobila viac škody ako osohu :-) Tiež neviem ako mi PN-ka ovplyvní vz v roku 2007 na PN-ku v roku 2008. PN ho neovplyvní, dni PN sa nezapočítavajú do RO ( čiže vymeriavací základ v rozhodujúcom období-povedzme za rok, sa vydelí iba skutočným počtom dní v RO bez PN, OČR, NV a pod. ).

Týmto postupom predpokladám že mi vypočítajú PN-ku zo zamestnania (ročný súhrn vz je cca 242 000,- za rok 2006) t.j. denný vz 664,5124 a výška dávky bude 55% - t.j. 365,481820 Sk. Tieto čísla píšem úplne presné, lebo som práve dnes dostala rozhodnutie o výške dávky PN-ky ktorú som mala teraz v auguste 2007.
No a z DNP očakávam teda maximálnu PN-ku z tých 28 000,- t.j. cca 14 000,-. Presne to bude DVZ 28142/30=938,0667 Sk, čiže 55% je 515,94 Sk. Takže mesačne 15.479 - 15.995 Sk okrem 1. mesiaca PN.
Takže dokopy by to teoreticky za celý mesiac PN-ky bolo cca 24 000,-.

Dúfam že uvažujem správne! Budem rada ak sa mi na to pozrieš a povieš OK :-)
Odpovede sú farebne v texte.
0 0
MAGAMA MAGAMA

MAGAMA je offline (nepripojený) MAGAMA

ajobs Pozri príspevok
Nič také neplatí, ak máš neplatené voľno s odhláškou aj prihláškou, a máš v nich špecifikovaný dôvod prerušenia tohto poistenia - potom je všetko OK.
Tá "jedna" mzdárka by mala viac chodiť na Poradu.
Ďakujem :-)
0 0
žilinčanka žilinčanka

žilinčanka je offline (nepripojený) žilinčanka

Ajobs, srdečná vďaka za pomoc a informácie. Som rada že sú tu ľudia ktorí sú ochotní pomôcť a poradiť.

Janka, super!!! Gratulujem :-)
0 0
žilinčanka žilinčanka

žilinčanka je offline (nepripojený) žilinčanka

žilinčanka Pozri príspevok
Ajobs, srdečná vďaka za pomoc a informácie. Som rada že sú tu ľudia ktorí sú ochotní pomôcť a poradiť.
Ajobs, predsa ešte mám otázku/-y :-)
1. Stačí dĺžka neplateného voľna pred nástupom na PN-ku cca 1-2 dni?
2. V mojom prípade som uviedla nástup na PN-ku 1.12.2007 (samozrejme bude nástup toho 3.12.2007 lebo tam je víkend). Len mi napadlo či sa tieto "zmeny" v poisteniach môžu udiať aj v inom období mesiaca a je teda len dôležité aby sa neprekrývali tie obdobia poistení?
3. Ešte tu mám jednu "kombináciu" termínov, ktoré sú teda už asi dosť hraničné:
- po vianociach 27.12.2007-28.12.2007 - neplatené voľno v zamestnaní
- po vianociach 27.12.2007-28.12.2007 - prihlásenie na DNP s maximálnym vz
- prejde víkend 29.12.2007-30.12.2007
- v pondelok 31.12.2007 - nástup na PN-ku

To je asi dosť riskantné :-) čo povieš?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
žilinčanka Pozri príspevok
Ajobs, predsa ešte mám otázku/-y :-)
1. Stačí dĺžka neplateného voľna pred nástupom na PN-ku cca 1-2 dni?
2. V mojom prípade som uviedla nástup na PN-ku 1.12.2007 (samozrejme bude nástup toho 3.12.2007 lebo tam je víkend). Len mi napadlo či sa tieto "zmeny" v poisteniach môžu udiať aj v inom období mesiaca a je teda len dôležité aby sa neprekrývali tie obdobia poistení?
3. Ešte tu mám jednu "kombináciu" termínov, ktoré sú teda už asi dosť hraničné:
- po vianociach 27.12.2007-28.12.2007 - neplatené voľno v zamestnaní
- po vianociach 27.12.2007-28.12.2007 - prihlásenie na DNP s maximálnym vz
- prejde víkend 29.12.2007-30.12.2007
- v pondelok 31.12.2007 - nástup na PN-ku

To je asi dosť riskantné :-) čo povieš?

To neplatené voľno naozaj stačí aj 1-2 dni (len aby si ho na SP všimli).
Kombináciu termínov úplne na záver roka by som nenechával najmä z praktických dôvodov - napríklad v KE minulý rok medzi sviatkami (myslím vianočnými) zatvorili pobočku SP - a basta.
0 0
žilinčanka žilinčanka

žilinčanka je offline (nepripojený) žilinčanka

ajobs Pozri príspevok
To neplatené voľno naozaj stačí aj 1-2 dni (len aby si ho na SP všimli).
Kombináciu termínov úplne na záver roka by som nenechával najmä z praktických dôvodov - napríklad v KE minulý rok medzi sviatkami (myslím vianočnými) zatvorili pobočku SP - a basta.
Ajobs,
no hádam si len všimnú na SP tie dva dni neplateného voľna keď im pošlem papiere na prerušenie povinného nemocenského poistenia :-)

Tiež sa mi vidí dosť riskantné nechávať tie zmeny na koniec roka, aby som niečo neprešvihla. Ono sa dá dopredu zistiť či medzi vianočnými sviatkami na SP robia. S prerušením povinného nemocenského poistenia by nebol problém, lebo registračné listy FO zasielame z firmy cez EZU na SP. Tak to by šlo, len problém by bol s odvzdaním mojej prihlášky na DNP s maximálnym vz keby bola pobočka zavretá :-(.
A tiež neistota, či lekár bude 31.12. pracovať a vypisovať PN-ky :-D
Takže radšej to urobím tesne pred vianočnými sviatkami, bude to urobené v kľude :-)

Ešte ale mám jednu otázočku:
nevadí keď budem mať (po neplatenom voľne v zamestnaní) začiatok povinného nemocenského poistenia od 1.12.2007 (sobota)?? a až v pondelok (3.12.2007) nastúpim na PN-ku? Vtedy budem mať ku dňu vzniku nároku na nemocenskú dávku zas súbeh nemocenských poistení nie? Veď predsa budem mať začiatok povinného nemocenského poistenia a zároveň budem mať aj DNP.

Mám taký dojem, že čím dlhšie to tu čítam, tým väčší chaos v tom mám :-D
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
žilinčanka Pozri príspevok
Ešte ale mám jednu otázočku:
nevadí keď budem mať (po neplatenom voľne v zamestnaní) začiatok povinného nemocenského poistenia od 1.12.2007 (sobota)?? a až v pondelok (3.12.2007) nastúpim na PN-ku? Vtedy budem mať ku dňu vzniku nároku na nemocenskú dávku zas súbeh nemocenských poistení nie? Veď predsa budem mať začiatok povinného nemocenského poistenia a zároveň budem mať aj DNP.

Mám taký dojem, že čím dlhšie to tu čítam, tým väčší chaos v tom mám :-D
Áno, budeš mať súbeh 2 NP, ale RO budú z oboch poistení rôzne - DNP bude 26.11.-30.11.2007 (ten bude maximálny, pretože v tom čase budeš mať NV v zamestnaní), a z NP zamestnanca to bude rok 2006. Ten súbeh nevadí, pretože NP zamestnanca má prednosť pred DNP, a naviac nejde o RO, z ktorého sa počíta DVZ.
0 0
SPECTRUM SPECTRUM

SPECTRUM je offline (nepripojený) SPECTRUM

Aj ja prosím o schválenie, nakoľko som prelúskala celý "príbeh" o materskom od pána Mihála a ešte aj týchto 63 strán, dúfam, že rozmýšľam dobre.
Takže, na materské idem 19.11.2007.
Som v pracovnom pomere od 1.5.2004 doteraz
DNP si platím od 20.11.2006 k 30.9.2007 sa chcem odhlásiť, lebo už splňam 270 dní poistenia.
Ak ukončím pracovný pomer k 12.11.2007
od 13.11.2007 sa prihlásim na DNP s max.VZ,
od 15.11.2007 bude nový prac.pomer na max.VZ
budem mať nárok na materské aj z nového zamestnania aj z DNP ?
Prosím Vás, skúste sa na môj prípad mrknúť, aby som niečo nepoplietla a bude viac škody ako osohu. Ďakujem vopred, ste zlatí.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
SPECTRUM Pozri príspevok
Aj ja prosím o schválenie, nakoľko som prelúskala celý "príbeh" o materskom od pána Mihála a ešte aj týchto 63 strán, dúfam, že rozmýšľam dobre.
Takže, na materské idem 19.11.2007.
Som v pracovnom pomere od 1.5.2004 doteraz
DNP si platím od 20.11.2006 k 30.9.2007 sa chcem odhlásiť, lebo už splňam 270 dní poistenia.
Ak ukončím pracovný pomer k 12.11.2007
od 13.11.2007 sa prihlásim na DNP s max.VZ,
od 15.11.2007 bude nový prac.pomer na max.VZ
budem mať nárok na materské aj z nového zamestnania aj z DNP ?
Prosím Vás, skúste sa na môj prípad mrknúť, aby som niečo nepoplietla a bude viac škody ako osohu. Ďakujem vopred, ste zlatí.
SPECTRUM, to by si tomu dala, keby si to urobila takto - nie je to dobrý scenár.
Takže odhlásenie z DNP 30.9.2007 - súhlas.
Ukončenie PP v starom zamestnaní - 26.10.2007.
Prihlásenie na DNP z maxima od 29.10.2007 - a pokračovanie v ďalšom mesiaci bez prerušenia.
Nástup do nového zamestnania môže byť podľa potreby v mesiaci november 2007 - môže byť aj od 1.11.2007, ale aj od 12.11.2007 (redukované odvody), nástup na MD 19.11.2007.
RO z DNP 29.10.2007-31.10.2007 - VZ 28142 Sk, platba poistného 120 Sk za 3 dni, platba za DNP v novembri 2007 bude podľa počtu dní poistenia.
RO zo zamestnania 12.11.2007-18.11.2007 - VZ 29000/22 pracovných dní x 5 odpracovaných dní=6590 Sk, DVZ=6590/7=cca 942 Sk, ale môže byť maximálne 938,0667 Sk na deň.
0 0
SPECTRUM SPECTRUM

SPECTRUM je offline (nepripojený) SPECTRUM

Ajobs, veľká vďaka, čím viac som všetko čítala, tým som sa domotala.
Skrátka, výpoveď a prihlasovanie na DNP nemôže byť v tom mesiaci, kedy idem na materskú. A ešte niečo, DNP mi môže trvať s týmto vymeriavacím základom aj počas poberania materskej a rodič.dovolenky? A týmto čerpať nemocenské v prípade mojej PN alebo čerpanie ošetrovného ? Ď.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
SPECTRUM Pozri príspevok
Ajobs, veľká vďaka, čím viac som všetko čítala, tým som sa domotala.
Skrátka, výpoveď a prihlasovanie na DNP nemôže byť v tom mesiaci, kedy idem na materskú. A ešte niečo, DNP mi môže trvať s týmto vymeriavacím základom aj počas poberania materskej a rodič.dovolenky? A týmto čerpať nemocenské v prípade mojej PN alebo čerpanie ošetrovného ? Ď.
Áno, počas poberania materského poistné nebudeš platiť - ale počas rodičovskej dovolenky už platiť musíš, ale môžeš to využiť na ošetrovné a na vlastné nemocenské - tiež na kombináciu oboch. Samozrejme, RP budeš poberať tiež.
0 0
workerka workerka

workerka je offline (nepripojený) workerka

Dobrý deň,
mám jednu otázočku. Ak sa urobia zmeny rozhodujúcich období na povinnom poistení čerpaním neplateného voľna a na dobrovoľnom znovuprihlásením sa na DNP, je potrebné mať nástup na PNku, alebo materskú hneď prvý pracovný deň po čerpaní neplateného voľna? alebo sa PNka, resp. materská môže začať čerpať aj neskôr? napr. o týždeň?

Príklad:
Neplatené voľno v zamestnaní: od 1.10.2007 - 5.10.2007
Prihlásenie na DNP s max.vz : od 1.10.2007
Začiatok PN, alebo materskej: od 15.10.2007??
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
workerka Pozri príspevok
Dobrý deň,
mám jednu otázočku. Ak sa urobia zmeny rozhodujúcich období na povinnom poistení čerpaním neplateného voľna a na dobrovoľnom znovuprihlásením sa na DNP, je potrebné mať nástup na PNku, alebo materskú hneď prvý pracovný deň po čerpaní neplateného voľna? alebo sa PNka, resp. materská môže začať čerpať aj neskôr? napr. o týždeň?

Príklad:
Neplatené voľno v zamestnaní: od 1.10.2007 - 5.10.2007
Prihlásenie na DNP s max.vz : od 1.10.2007
Začiatok PN, alebo materskej: od 15.10.2007??
Vidím, že otázky rozhodujúcich období a neplateného voľna vo väzbe na čerpanie nemocenských dávok stále nie je jasné.
Ak máš neplatené voľno od 1.10. do 5.10.2007, potom v tomto období môžeš mať maximálny VZ z DNP, potiaľ je to v poriadku. Ale ak od 6.10.2007 nastúpiš opäť do zamestnania, potom budeš mať VZ zo zamestnania (napr.15000 Sk), a DNP môže byť iba v sume 28142-15000, čo nie je pre maximalizáciu dávok dobré. Existujú 2 riešenia:
1. nastúpiť na PN hneď po ukončení neplateného voľna, teda napr. NV v zamestnaní bude 1.10.-7.10.2007, od 8.10.2007 bude ukončené NV, ale súčasne bude nástup na PN - z DNP bude samozrejme maximum, VZ zo zamestnania bude rok 2006,
2. rozdeliť rozhodujúce obdobia do 2 mesiacov. Napr. NV od 24.9.2007 do 30.9.2007 v zamestnaní, vtedy maximálny VZ z DNP (samozrejme musí byť odhláška z DNP z minima k 23.9. a prihláška z maxima od 24.9.), a potrom pokračuje normálne zamestnanie aj DNP v októbri, a nástup na PN môže byť napr.15.10.2007. Tam už súbeh VZ nehrá úlohu, pretože RO sú v úplne iných mesaicoch, a pokiaľ ide o dodržanie princípu prednostného platenia poisteného, tam má prioritu NP zamestnanca - zvyšok do maxima z DNP doplatíš, alebo si na konci septembra IBA ZMENÍŠ VZ na DNP na 8100 Sk.
0 0
d0d0 d0d0

d0d0 je offline (nepripojený) d0d0

Dobrý deň poraďáci, mám takúto otázku. Matka je so svojim ročným dieťaťom teraz na rodičovskej dovolenke. Znovu je tehotná a pravdepodobne bude na rizikovom. Platí si DONP a rozhodné obdobie má pre celý r. 2007 z max. VZ z r. 2006. A tiež z max. VZ z DONP bude mať RO aj pre rok 2008.
1.
Zaujíma ma, že ak by ostala na rizikovom tehotenstve, bola by PN, či by dostávala nemocenké dávky z maximálneho VZ + rodičovský príspevok 4440 Sk na svojho ročného syna ? Alebo je to v takomto prípade nejak obmedzené.
2.
Keď sa jej narodí druhé dieťa a bude na materskej, materskú bude poberať z DONP z max. VZ, bude mať tiež nárok aj na rodičovský príspevok vo výške 4440 Sk na prvé dieťa, ktoré stále nebude mať ešte tri roky ? Prakticky by dostávala v r. 2008 počas materskej spolu cca 20.200 Sk. Alebo je tu niekde v tomto problém.
Ďakujem za odpoveď.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
d0d0 Pozri príspevok
Dobrý deň poraďáci, mám takúto otázku. Matka je so svojim ročným dieťaťom teraz na rodičovskej dovolenke. Znovu je tehotná a pravdepodobne bude na rizikovom. Platí si DONP a rozhodné obdobie má pre celý r. 2007 z max. VZ z r. 2006. A tiež z max. VZ z DONP bude mať RO aj pre rok 2008. A aký má v roku 2006, 2007 maximálny VZ ? Napíš presne od-do. Má už splnených 270 dní DNP, alebo kedy ich splní ?
1.
Zaujíma ma, že ak by ostala na rizikovom tehotenstve, bola by PN, či by dostávala nemocenké dávky z maximálneho VZ + rodičovský príspevok 4440 Sk na svojho ročného syna ? Alebo je to v takomto prípade nejak obmedzené. Kedy má termín pôrodu ? Kedy by bola PN ? Ak splní všetky podmienky na priznanie nemocenského (materského) z DNP, potom ho bude poberať z aktuálneho VZ. Ak bude poberať nemocenské, potom samozrejme bude poberať aj rodičovský príspevok. Nie je to nijak obmedzené.
2.
Keď sa jej narodí druhé dieťa a bude na materskej, materskú bude poberať z DONP z max. VZ, bude mať tiež nárok aj na rodičovský príspevok vo výške 4440 Sk na prvé dieťa, ktoré stále nebude mať ešte tri roky ? Prakticky by dostávala v r. 2008 počas materskej spolu cca 20.200 Sk. Alebo je tu niekde v tomto problém. Ak bude poberať materské z maximálneho VZ, potom samozrejme nemôže poberať rodičovský príspevok na prvé dieťa, pretože zákon súčasné poberanie týchto dávok vylučuje. Ale ak skončí poberanie materského (28, resp. 37 týždňov), potom bude ďalej poberať rodičovský príspevok 4560 Sk, prípadne môže dieťa ošetrovať (vždy 10 dní) alebo môže súčasne poberať nemocenské na svoju osobu.
Ďakujem za odpoveď.

Odpovede sú v texte.
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Poprosím o radu, keď je matka na rodičovskej dovolenke a platí si DNP a splnila podmienku 270 dní, môže poberať aj nemocenské (v prípade PN) aj rodičovský príspevok?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Kája. Pozri príspevok
Poprosím o radu, keď je matka na rodičovskej dovolenke a platí si DNP a splnila podmienku 270 dní, môže poberať aj nemocenské (v prípade PN) aj rodičovský príspevok?
Myslím, že je to jasne napísané v predchádzajúcom príspevku - a nielen nemocenské, ale aj ošetrovné.
0 0
d0d0 d0d0

d0d0 je offline (nepripojený) d0d0

Dobrý deň poraďáci, mám takúto otázku. Matka je so svojim ročným dieťaťom teraz na rodičovskej dovolenke. Znovu je tehotná a pravdepodobne bude na rizikovom. Platí si DONP a rozhodné obdobie má pre celý r. 2007 z max. VZ z r. 2006. A tiež z max. VZ z DONP bude mať RO aj pre rok 2008.
Doplňam info pre ajobs: v r.2006 si platila DONP z minima od 8/06, pred koncom roka odhlásenie a znova prihlásenie z maxima. A od 1.1.07 zmena platby z min. VZ. Takto má RO pre r. 2007 spravené od 27.12.06 do 31.12.06 z max. VZ. Takýmto spôsobom si spraví RO z max. VZ aj v r.2007 pre rok 2008. Dní poistenia má teda dosť.

1.
Zaujíma ma, že ak by ostala na rizikovom tehotenstve, bola by PN, či by dostávala nemocenké dávky z maximálneho VZ + rodičovský príspevok 4440 Sk na svojho ročného syna ? Alebo je to v takomto prípade nejak obmedzené.
Doplňam pre ajobs: termín pôrodu predpoklad je 5/08, na rizikové tehotenstvo čiže na PN by šla v cca v 11/07 a bola by na ňom do vypísania na materskú.
2.
Keď sa jej narodí druhé dieťa a bude na materskej, materskú bude poberať z DONP z max. VZ, bude mať tiež nárok aj na rodičovský príspevok vo výške 4440 Sk na prvé dieťa, ktoré stále nebude mať ešte tri roky ? Prakticky by dostávala v r. 2008 počas materskej spolu cca 20.200 Sk. Alebo je tu niekde v tomto problém.
Ďakujem za odpoveď.

Záver: v bode 1 píšete že môže poberať nemocenské a rodičovský príspevok
v bode 2 píšete že ak bude poberať materské, tak rod.príspevok nedo
stane. Meterské aj nemocenské dávky vypláca SP, prečo v jednom prípade to v kombinácii s rod. príspevkom ide a v druhom nie ?
Prosím aj toto objasniť, prípadne § zákona.

A ešte posledné. Ak bude na rizikovom tz bude PN do nástupu na materskú, nem. dávky budú z DONP. Ale pred koncom r.2007 bude potrebovať spraviť nové RO z max. VZ 29.142 Sk pre rok 2008, tak musí PN prerušiť ? Asi ano. Aby sa mohla z DONP odhlásiť a znova prihlásiť na DONP z max. VZ. Dúfam že to nie je domotané.
Ďakujem Vám za ochotu a čas.
Naposledy upravil d0d0 : 26.09.07 at 04:43
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať