Zavrieť

Porady

Materské od 1.8.2006, časť VIII. (Záver)

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príklady 9. a 10.

http://www.porada.sk/t31666-materske...-cast-vii.html

...dokazujú, že materské možno „znásobovať“. Aby sme čitateľa neunavovali ďalšími príkladmi „štvornásobku“, „päťnásobku“ atď. povedzme si na tomto mieste, kde sa „znásobovanie“ materského zastaví.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Príklad 11.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana má 365 zamestnávateľov, označme ich symbolmi Z1 až Z365. U všetkých zamestnávateľov je zamestnaná od 1.1.2005 prípadne ešte dávnejšie. U všetkých zamestnávateľov má mesačný plat na úrovni maximálneho možného aktuálne platného vymeriavacieho základu, tj. do 30.6.2005 suma 21548 Sk, od 1.7.2005 suma 23738 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V roku 2005 pritom pracovala takto:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
1.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z1, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
2.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z2, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
3.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z3, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Atď. až napokon...<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
31.12.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z365, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
V každom zamestnaní teda odpracovala presne 1 deň, ostávajúce dni mala neplatené voľno. Za 1 deň v každom zamestnaní zarobila približne 21548/30 = 718 Sk, po 1.7.2005 už približne 23738/30 = 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pri platení poistného na nemocenské poistenie bol dodržaný § 138 ods.12 písm. b) a § 138 ods.16 prvá veta, pretože každý mesiac v súčte z jednotlivých zamestnaní nebol prekročený maximálny možný vymeriavací základ.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Od 1.1.2006 už pani Jana plynulo – bez neplateného voľna – pracuje vo všetkých 365-tich zamestnaniach, všade na skrátený úväzok alebo ako domácky zamestnanec v zmysle § 49 a 52 Zákonníka práce.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Jana nastupuje na materské od 1.10.2006, dátum pôrodu lekár určil na 15.11.2006. Na materské z nemocenského poistenia zamestnanca zo všetkých 365 zamestnaní má nárok – poistenie zamestnanca trvalo vo všetkých zamestnaniach s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.11.2004 do 14.11.2006 (na dosiahnutie 270 dní bez problémov postačuje obdobie od 1.1.2006).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Rozhodujúce obdobie je vo všetkých 365-tich zamestnaniach podľa § 54 ods.1 predchádzajúci rok, teda rok 2005. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ určíme vo všetkých zamestnaniach podľa § 55. Spočítame mesačné vymeriavacie základy z ktorých sa odvádzalo poistné na nemocenské poistenie za jednotlivé mesiace roka 2005 a tento súčet vydelíme počtom (kalendárnych) dní roka 2005. Pritom odpočítame dni za ktoré sa neplatí poistné a dni prerušenia nemocenského poistenia.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Denný vymeriavací základ (zamestnanie Z1) bude:<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
718 Sk (len toľko zarobila v zamestnaní Z1 za celý rok) deleno (365 dní mínus 364 dní neplateného voľna, teda prerušenia nemocenského poistenia) = 718/1 = 718 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Podobne zamestnania Z2, Z3 atď. Od zamestnania Z182 bude denný vymeriavací základ suma 791 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Úhrn denných vymeriavacích základov zo všetkých 365 zamestnaní je suma 275502 Sk.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Pani Iveta bude dostávať materské vo výške 55% z úhrnu všetkých denných vymeriavacích základov, teda 151526 Sk na deň (výsledná mesačná suma materského bude približne 4,6 milióna Sk).<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Uvedený príklad je samozrejme značne prehnaný ale dokazuje, aké „diery“ sú v súčasnom zákone o sociálnom poistení, pokiaľ ide o výpočet výšky nemocenských dávok všeobecne a výšky materského konkrétne. Ťažko očakávať, že niekto môže skutočne mať 365 zamestnaní. Reálne však ide o inšpiráciu – i dvojnásobná dávka materského predsa poteší.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Koniec (?).
Usporiadat
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

axara Pozri príspevok
Brčko, ešte raz sa ťa opýtam, ako je to teda, keby som sa skúsila niekde zamestnať na ten jeden deň? Aké náklady má zamestnávateľ? Ja mám prerušenú živnosť do decembra, nedalo by sa to nejako skombinovať? Plánovala som ju prerušiť aj naďalej, ale ak by mi to mohlo nejako pomôcť... Mohla by som mať nárok na materskú aj zo živnosti? Ako sa postupuje v takom prípade? Ďakujem veľmi pekne...!
Zo živnosti rovnako ako z DNP by si musela mať splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch. To predpokladám nemáš.
Zo zamestnania si už žiadosť o materské podala, takže bohužiaľ, už tu asi nie je žiadne riešenie. Škoda, že si nenapísala skôr, naozaj stačilo 1 deň pred nástupom na MD sa u niekoho zamestnať /náklady by neboli vysoké, a mohla by si ich zamestnávateľovi uhradiť v plnej výške/ a tvoja materská mohla byť celkom pekná.
Ale zaujímalo by ma vyjadrenie skúsenejších, napr. ajobs, či sa už stretol s takýmto prípadom a či podľa neho naozaj neplatí na teba ochranná lehota ako tvrdí SP. Podľa mňa, ochranná lehota pre tehotnú je 6 mesiacov, ale či to platí aj v prípade, keď je ten PP ukončený počas RD tak to naozaj neviem.
Tonko, nepridáš svoj názor?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
jankasm Pozri príspevok
Zo živnosti rovnako ako z DNP by si musela mať splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch. To predpokladám nemáš.
Zo zamestnania si už žiadosť o materské podala, takže bohužiaľ, už tu asi nie je žiadne riešenie. Škoda, že si nenapísala skôr, naozaj stačilo 1 deň pred nástupom na MD sa u niekoho zamestnať /náklady by neboli vysoké, a mohla by si ich zamestnávateľovi uhradiť v plnej výške/ a tvoja materská mohla byť celkom pekná.
Ale zaujímalo by ma vyjadrenie skúsenejších, napr. ajobs, či sa už stretol s takýmto prípadom a či podľa neho naozaj neplatí na teba ochranná lehota ako tvrdí SP. Podľa mňa, ochranná lehota pre tehotnú je 6 mesiacov, ale či to platí aj v prípade, keď je ten PP ukončený počas RD tak to naozaj neviem.
Tonko, nepridáš svoj názor?
SP priznáva materské iba z trvajúceho nemocenského poistenia, to znamená, ak nejaké NP skončilo, a iné v ochrannej lehote začalo, potom iba z tohto posledného. Ak by malo byť materské priznané aj vyplácané napr. z 2 NP, potom obe tieto poistenia musia trvať.
Nie je to síce celkom kóšer v zmysle zákona, ale prax je taká (mal som toho roku konkrétny prípad z nemocenským, ktoré nebolo priznané v ochrannej lehote, a SP aj odvolanie zamietla ako nedôvodné. Po právnej analýze 2 nezávislých právnych kancelárií nakoniec klient do sporu so SP nešiel).
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pridávam súhlas Tónovi.

Mimochodom odkaz pre DRAK-ov - tu: http://www.porada.sk/f123-komentar.html

sú už zaktualizované komentáre k zákonu o SP a to momentálne §§-fy po § 58, čiže aj §§-fy týkajúce sa nemocenských dávok, vrátane materského. Tak študujte...

...a pre neDRAKov pripomínam školenie 19.11.2007: http://www.porada.sk/calendar.php?do...1-19&e=798&c=4
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ajobs Pozri príspevok
SP priznáva materské iba z trvajúceho nemocenského poistenia, to znamená, ak nejaké NP skončilo, a iné v ochrannej lehote začalo, potom iba z tohto posledného. Ak by malo byť materské priznané aj vyplácané napr. z 2 NP, potom obe tieto poistenia musia trvať.
Nie je to síce celkom kóšer v zmysle zákona, ale prax je taká (mal som toho roku konkrétny prípad z nemocenským, ktoré nebolo priznané v ochrannej lehote, a SP aj odvolanie zamietla ako nedôvodné. Po právnej analýze 2 nezávislých právnych kancelárií nakoniec klient do sporu so SP nešiel).
Áno, o tomto prípade si tu už písal a viem o tom.
Ale v tomto prípade sa jednalo o jediný PP, ktorý bol ukončený v deň skončenia RD, čiže zamestnankyňa vôbec nenastúpila do práce, ale v posledný deň RD s ňou rozviazali pracovný pomer. Na MD nastúpila do 6 mesiacov od skončenia PP. Teraz sa nám jedná o ochrannú lehotu, či sa na ňu vzťahuje, alebo nie. Pretože jej pobočka SP jej materské nepriznala z dôvodu, že vraj ochranná lehota jej skončila už počas RD.
0 0
tiger1 tiger1

tiger1 je offline (nepripojený) tiger1

jankasm Pozri príspevok
Je alebo nie je zamestnaná?
Pokiaľ nie je zamestnaná, tak nech sa prihlási z maxima okamžite. Pokiaľ je zamestnaná, stačí sa jej prihlásiť len z rozdielom maximálny VZ mínus VZ zo zamestnania, pretože v roku 2008 je možné získať už len 1x maximálnu materskú.
Prihlásiť sa hneď odporúčam preto, že podľa nového zákona prvých 26 týždňov trvania DNP /počíta sa to od posledného prihlásenia, čiže u Vás by to bolo od novembra/ bude materská vypočítavaná z minimálneho VZ, bez ohľadu na skutočný VZ, z ktorého si platila DNP. Až po 26 týždňoch bude dostávať materskú z takého VZ, z akého platila.
Ešte doplním, že od 1.1.2008 môže potom VZ znížiť na minimum, ale DNP musí ponechať a neperušovať až do nástupu na MD.
Ahoj Jankasm. Nie je prosím ťa už neskoro keď termín pôrodu má 31,5.2008 a 26 týždňov je do cca polovice mája, pričom však 6 týždňov pred pôrodom je do cca polovice apríla. Či sa to dá ešte nejako uhrať, alebo to už nemá zmysel? Manželka nie je zamestnaná. Ďakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jankasm Pozri príspevok
Je alebo nie je zamestnaná?
Pokiaľ nie je zamestnaná, tak nech sa prihlási z maxima okamžite. Pokiaľ je zamestnaná, stačí sa jej prihlásiť len z rozdielom maximálny VZ mínus VZ zo zamestnania, pretože v roku 2008 je možné získať už len 1x maximálnu materskú.
Prihlásiť sa hneď odporúčam preto, že podľa nového zákona prvých 26 týždňov trvania DNP /počíta sa to od posledného prihlásenia, čiže u Vás by to bolo od novembra/ bude materská vypočítavaná z minimálneho VZ, bez ohľadu na skutočný VZ, z ktorého si platila DNP. Až po 26 týždňoch bude dostávať materskú z takého VZ, z akého platila.
Ešte doplním, že od 1.1.2008 môže potom VZ znížiť na minimum, ale DNP musí ponechať a neperušovať až do nástupu na MD.
Janka, dobre tomu rozumiem, ak uplynie 26týždnov počas poberania materskej (minimálnej), zmení sa?? (od dovŕšenia 26týždna) výška materského, a to podla skutočne odvádzaného poistného?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nie. Výška materského vypočítaná k prvému dňu materskej je rovnaká po celý čas trvania materskej.
0 0
mango28 mango28

mango28 je offline (nepripojený) mango28

/Do tlačiva od zamestnávateľa sa píšu len údaje, ktoré sa týkajú posledného zamestnania, z tohoto posledného zamestnania sa berie aj VZ. Takže napíšeš zamestnaná od 29.10.2007 do 31.10.2007 /31.10.2007 si naozaj ukončila pracovný pomer alebo stále trvá?/. Ak trvá, tak napíš zamestnanie od 29.10.2007 do trvá. VZ uvedieš len tento posledný za tie 3 dni./
Dakujem jankasm.....ale na socialnej mi to nechceli zobrat


Za tie tri dni som odvody zaplatila z VZ 28142,-. Na socialnej ta pani tvrdila ze sa tam nepise VZ ale ze tam mam napisat sumu kolko som zaplatila odvody t.j 955,-. Musela som to prepisat. Mala pravdu? Preco? Ako to je v tom tlacive? Vypisoval to niekto?
Naposledy upravil mango28 : 11.11.07 at 11:40
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Ja sama som využila pri nastavení PN ajobsove rady-za čo mu krásne ďakujem.
Potom som ako špión sledovala jeho a Jozefove príspevky v tejto téme , pretože moje neterky sa rozhodli vylepšiť populáciu na Slovensku xixi a ja by som im rada dopomohla k maximálnej "materskej"aj keď už samé podnikli nejaké kroky a nemyslím ,že najlepšie.
Neter Nina :
DNP od 8.11.2006 VZ 7600 .- Skbez zmien na konci roku
Odhlásenie z DNP z minima 7.11.2007
Znovuprihlásenie DNP - 9.11.2007 z max. 28142 .-Sk / nie počas NV v zamestnaní /
Zlé znášanie tehotenstva = nástup na PN .....19..11.2007 až do nástupu MD
Predpokladaný nástup na MD ......5.5.2008
VZ zo zamestnania = 14900 .- Sk / myslím si, že DNP stačilo platiť z rozdielu 28142 - 14900 = 13242.-Sk /
Čo ma trápi je fakt ,že 26 týždňov od prerušenia uplynie v dobe keď už bude na MD a tam sa už prepočty MD konať nebudú aj keď to bude 2 týždeň poberania "materskej".
Poraďte čo s tým ????
Ďakujem . Maja
Naposledy upravil Melnick : 15.11.07 at 13:33
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Maja, s tým DNP sa nedá nič robiť, materské z DNP bude počítané len zo základu 8100.

Riešením na nastavenie materskej na 15000 Sk mesačne by mohlo byť zamestnanie č.2 s VZ 13242 Sk...
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Neter ELLA :

DNP nie je.
30.septembra ukončila PP po skončení RD a zamestnala sa u manžela na TPP - HM = 10000.- !!!!!!!
je znova tehotná , ako jej pomôcť získať max. "materskú" ????
Uvažujem správne: ukončiť PP-10000.-Sk a zamestnať sa na max. 28 142 ?
To by ale musel platiť dosť veľké odvody , na PN sa nechystá, tehotenstvo znáša dobre.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Melnick Pozri príspevok
Neter ELLA :

DNP nie je.
30.septembra ukončila PP po skončení RD a zamestnala sa u manžela na TPP - HM = 10000.- !!!!!!!
je znova tehotná , ako jej pomôcť získať max. "materskú" ????
Uvažujem správne: ukončiť PP-10000.-Sk a zamestnať sa na max. 28 142 ?
To by ale musel platiť dosť veľké odvody , na PN sa nechystá, tehotenstvo znáša dobre.
Áno, v tomto prípade je to úplne jednoduché. Stačí nový PP so mzdou 28142,- a materská bude počítaná z tohto VZ. Nový PP s vysokým VZ stačí uzatvoriť napr. 3 dni pred nástupom na MD, tie odvody nebudú až také vysoké.
Dôležité je splniť podmienku 270 dní nemocenského poistenia ako zamestnanec v posledných dvoch rokoch.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Jozef Mihál Pozri príspevok
Maja, s tým DNP sa nedá nič robiť, materské z DNP bude počítané len zo základu 8100.

Riešením na nastavenie materskej na 15000 Sk mesačne by mohlo byť zamestnanie č.2 s VZ 13242 Sk...
A na získanie materskej aj z druhého zamestnania nemusí byť v obidvoch zamestnaniach splnená podmienka 270 dní poistenia?
Je aj v tomto nejaká zmena od 1.1.2008?
0 0
tiger1 tiger1

tiger1 je offline (nepripojený) tiger1

jankasm Pozri príspevok
Je alebo nie je zamestnaná?
Pokiaľ nie je zamestnaná, tak nech sa prihlási z maxima okamžite. Pokiaľ je zamestnaná, stačí sa jej prihlásiť len z rozdielom maximálny VZ mínus VZ zo zamestnania, pretože v roku 2008 je možné získať už len 1x maximálnu materskú.
Prihlásiť sa hneď odporúčam preto, že podľa nového zákona prvých 26 týždňov trvania DNP /počíta sa to od posledného prihlásenia, čiže u Vás by to bolo od novembra/ bude materská vypočítavaná z minimálneho VZ, bez ohľadu na skutočný VZ, z ktorého si platila DNP. Až po 26 týždňoch bude dostávať materskú z takého VZ, z akého platila.
Ešte doplním, že od 1.1.2008 môže potom VZ znížiť na minimum, ale DNP musí ponechať a neperušovať až do nástupu na MD.
Ahoj Jankasm. Nie je prosím ťa už neskoro keď termín pôrodu má 31,5.2008 a 26 týždňov je do cca polovice mája, pričom však 6 týždňov pred pôrodom je do cca polovice apríla. Či sa to dá ešte nejako uhrať, alebo to už nemá zmysel? Manželka nie je zamestnaná. Ide o to, či má zmysel utekať zajtra na Sociálnu sa prihlásiť z maxima, alebo potom už len čakať a prihlásiť sa pred MD z minima, ak už neexistuje žiadna šanca. Ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
jankasm Pozri príspevok
A na získanie materskej aj z druhého zamestnania nemusí byť v obidvoch zamestnaniach splnená podmienka 270 dní poistenia?
Je aj v tomto nejaká zmena od 1.1.2008?
S láskavým dovolením autora citujem z DRAK-a komentár k § 48 v znení od 1.1.2008:

"Poistenkyňa má nárok na materské len za predpokladu, že spĺňa všeobecné podmienky nároku na nemocenské dávky (§ 31 a § 32).

Podľa § 48 zákona, nárok na materské má poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

Doba trvania 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom sa pritom posudzuje v súčte za všetky existujúce nemocenské poistenia bez rozdielu, teda spočítava sa doba poistenia zamestnanca, doba poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a doba prípadného poistenia dobrovoľne nemocensky poistenej osoby. Ak v nejakom dni bola poistenkyňa poistená súčasne z viacerých dôvodov, takýto deň sa do doby 270 dní započítava len raz.

Nemocenské poistenie v období dvoch rokov pred pôrodom pritom nemusí trvať nepretržite."

(link http://www.porada.sk/t34185-zakon-o-...-materske.html)

Čiže: Ak má budúca matka viac nemocenských poistení súčasne - napríklad viac zamestnaní - bude mať nárok na materské z každého nemocenského poistenia, ak splní podmienku, že v posledných 2 rokoch pred pôrodom bola hocijakým spôsobom nemocensky poistená aspoň 270 dní.

Môžeme si to predstaviť takto. Prenesme sa v čase dva roky dozadu pred očakávaný dátum pôrodu. Poďme deň po dni "vpred" a počítajme, či daný deň bola mamina nemocensky poistená alebo nie - hocijako nemocensky poistená.

Takto deň za dňom prídeme až ku dňu pôrodu a ak sme tých dní s nemocenským poistením napočítali aspoň 270, mamina má nárok na materské zo všetkých svojich aktuálne trvajúcich nemocenských poistení.

Bodka.

Takže je jasné, že vďaka novelizácií § 48 po 1.1.2008 bude úplným štandardom materská 15000 Sk mesačne "pre každú maminu". Teda aspoň pre tú, ktorá si číta túto tému.

Mimochodom, budúce mamičky, ktoré ste SZČO, prečítajte si toto:
http://jozefmihal.blogspot.com/2007/...vae-otzky.html
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

mango28 Pozri príspevok
/Do tlačiva od zamestnávateľa sa píšu len údaje, ktoré sa týkajú posledného zamestnania, z tohoto posledného zamestnania sa berie aj VZ. Takže napíšeš zamestnaná od 29.10.2007 do 31.10.2007 /31.10.2007 si naozaj ukončila pracovný pomer alebo stále trvá?/. Ak trvá, tak napíš zamestnanie od 29.10.2007 do trvá. VZ uvedieš len tento posledný za tie 3 dni./
Dakujem jankasm.....ale na socialnej mi to nechceli zobrat


Za tie tri dni som odvody zaplatila z VZ 28142,-. Na socialnej ta pani tvrdila ze sa tam nepise VZ ale ze tam mam napisat sumu kolko som zaplatila odvody t.j 955,-. Musela som to prepisat. Mala pravdu? Preco? Ako to je v tom tlacive? Vypisoval to niekto?
Nerozumiem, čo je vlastne suma 955, nech to prerátavam akokoľvek:
1. Ak by si mala naozaj na výplatnej páske VZ=28142,- (o čom však pochybujem, ked boli odpracované len 3dni) , tak odvody na nemocenské poistenie za zamestnanca by boli 1,4% z 28142=394Sk a zamestnavatela tiež 1,4%=394Sk, t.j. spolu 788Sk. - takže toto nesedí
2. ak by si mala hrubú mesačnú mzdu za oktober 28142 a tvoj posledný pracovný pomer trval len od 29. do 31.októbra, tvoja hrubá mzda za oktober by predpokladám bola: 28142:23prac.dní v oktobri x 3odpracované dni = 3671,-Sk Túto sumu by si mala mať na výplatnej páske ako "VZ na nemoc.poistné" a táto suma mala byť uvedená v tlačive pre SP v tabulke, nad ktorou je napísané "9. Vymeriavacie základy, z ktorých zamestnanec zaplatil poistné na nemocenské poistenie(VZ) v RO"

Preto ma ešte napadlo: Máš skutočne od 29.10.07 nový pracovný pomer? Posielali ste novú prihlášku do SP? Tiež neviem ako to zvláda software, ak v jednom mesiaci má jeden pracovník dva rôzne pracovné pomery s rôznou mzdou. (u teba od 1.-26.10.07 hrubá mesač.mzda 8100; 29.-31.10. hr.mes.mzda asi28142, robia sa dve výplatné pásky?) Či nemôže byť aj tam problém.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
brčko Pozri príspevok
Nerozumiem, čo je vlastne suma 955, nech to prerátavam akokoľvek:
1. Ak by si mala naozaj na výplatnej páske VZ=28142,- (o čom však pochybujem, ked boli odpracované len 3dni) , tak odvody na nemocenské poistenie za zamestnanca by boli 1,4% z 28142=394Sk a zamestnavatela tiež 1,4%=394Sk, t.j. spolu 788Sk. - takže toto nesedí
2. ak by si mala hrubú mesačnú mzdu za oktober 28142 a tvoj posledný pracovný pomer trval len od 29. do 31.októbra, tvoja hrubá mzda za oktober by predpokladám bola: 28142:23prac.dní v oktobri x 3odpracované dni = 3671,-Sk Túto sumu by si mala mať na výplatnej páske ako "VZ na nemoc.poistné" a táto suma mala byť uvedená v tlačive pre SP v tabulke, nad ktorou je napísané "9. Vymeriavacie základy, z ktorých zamestnanec zaplatil poistné na nemocenské poistenie(VZ) v RO"

Preto ma ešte napadlo: Máš skutočne od 29.10.07 nový pracovný pomer? Posielali ste novú prihlášku do SP? Tiež neviem ako to zvláda software, ak v jednom mesiaci má jeden pracovník dva rôzne pracovné pomery s rôznou mzdou. (u teba od 1.-26.10.07 hrubá mesač.mzda 8100; 29.-31.10. hr.mes.mzda asi28142, robia sa dve výplatné pásky?) Či nemôže byť aj tam problém.
Súhlas s bodom 2. = uvádza sa suma 3671 Sk ako VZ z posledného zamestnania za 3 dni. Samozrejme to platí, že bola nová prihláška zaslaná do SP.
0 0
mango28 mango28

mango28 je offline (nepripojený) mango28

Tak, ono sa to nejak zamotalo...
V oktobri od 1.10-26.10 VZ 8100,- z toho boli zaplatene aj odvody za 26 dni. Odhlasenie zo SP k 26.10.2007. Nova prihlaska k 29.10.2007 VZ 28142,-. Pracovny pomer trval od 29.10.2007-31.10.2007. Nastup na matersku 1.11.2007.
Kolko sa mali zaplatit komplet odvody/nie len nemocenske/ za tie tri dni? Uctovnik vypocital sumu 955,- co aj manzel zaplatil.
A do tlaciva pre socialnu poistovnu VZ mala byt suma 3671,-?
Kolko by mi potom vysla materska? RO bude 29.10-31.10 ?
Uz som uplne zamotana
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
mango28 Pozri príspevok
Tak, ono sa to nejak zamotalo...
V oktobri od 1.10-26.10 VZ 8100,- z toho boli zaplatene aj odvody za 26 dni. Odhlasenie zo SP k 26.10.2007. Nova prihlaska k 29.10.2007 VZ 28142,-. Pracovny pomer trval od 29.10.2007-31.10.2007. Nastup na matersku 1.11.2007.
Kolko sa mali zaplatit komplet odvody/nie len nemocenske/ za tie tri dni? Uctovnik vypocital sumu 955,- co aj manzel zaplatil.
A do tlaciva pre socialnu poistovnu VZ mala byt suma 3671,-?
Kolko by mi potom vysla materska? RO bude 29.10-31.10 ?
Uz som uplne zamotana
Takže po poriadku:
1. VZ za 3 dni 29.-31.10.2007 je 3671 Sk, táto suma mala byť uvedená v potvrdení pre SP,
2. Odvody zamestnávateľa z 3671 Sk do SP sú 929 Sk, do ZP 368 Sk, odvody zamestnanca do SP sú 347 Sk, do ZP 147 Sk,
3. výška materskej je 55% z 907,8065 Sk, čiže 499,2935 Sk na deň. Počítajú sa samozrejme kalendárne dni.
0 0
mango28 mango28

mango28 je offline (nepripojený) mango28

ajobs Pozri príspevok
Takže po poriadku:
1. VZ za 3 dni 29.-31.10.2007 je 3671 Sk, táto suma mala byť uvedená v potvrdení pre SP,
2. Odvody zamestnávateľa z 3671 Sk do SP sú 929 Sk, do ZP 368 Sk, odvody zamestnanca do SP sú 347 Sk, do ZP 147 Sk,
3. výška materskej je 55% z 907,8065 Sk, čiže 499,2935 Sk na deň. Počítajú sa samozrejme kalendárne dni.
No tak to ste ma potesili, tlaciva su chybne podane. Co teraz podat opravne? Odvody za tie tri dni mam zaplatene spolu zamestnavatel a zamestnanec 955,-. A v potvrdeni na materske pre SP mi pracovnicka napisala tak isto tu sumu, co teraz?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať