Zavrieť

Porady

Príjmy od dane oslobodené

Chcem sa Vás opýtať na Váš názor. Je koniec roka a všetci rozmýšľajú ako si evektívne znížiť daňový základ. Ako je to s príjmami podľa paragrafu 9 odstavec 1 písmeno h/? Ktoré príjmy sa dajú považovať za príjmy príležitosnté tak aby ich príjemca mohol považovať za oslobodené a v účtovníctve si ich mohol podnikateľ odpočítať ako nerizikový daňový výdavok? V tomto prípade ide o projektantov.

Ďakujem.
Usporiadat
lutik lutik

lutik je offline (nepripojený) lutik

Tiež by som to chcela vedieť, či musí podávať to daňové, či nie.

Záleží asi na tom, komu budú tie peniaze vyplatené.

Snáď niekto poradí.

A ešte by som chcela poradiť, na aké možné činnosti sa dá zmluva o dielo použiť?
0 0
Palino Palino

Palino je offline (nepripojený) Palino

Daňové priznanie musí podávať FO, ktorá dosiahla zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy zodpovedajúcej 19,2 násobku životného minima teda v tomto roku 40416 Sk. Takže musí si to zrátať ten, kto peniaze dostane.
0 0
r.galovic r.galovic

r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

ik-a
Ak nema ziadne ine prijmy okrem tych od Teba, tak nema danovu povinnost. Ak vsak okrem Tvojich prijmov pobera prijmy z titulu SZCO alebo je zamestnanec, tak podava riadne dan. priznanie, kde zahrna prijem aj zo zmluvy a zdanuje vsetky prijmy ako celok.
Takže ak je niekto riadne zamestnaný na TPP a zarobí jednorázovo, ako príležitostný príjem, povedzme na zmluvu o dielo 10.000,- Sk, tak pre neho oslobodenie tohto príjmu od dane jednoducho neplatí a musí ho vykázať v daňovom priznaní, aj keď je menší ako spomínaných 5x životné minimum?
0 0
ik-a ik-a

ik-a je offline (nepripojený) ik-a

Ano, pretoze sa berie do uvahy prijem fyzickej osoby.
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

Nie nemusí tento príjem vykázať v DP i napriek tomu, že mal príjmy z TPP, nakoľko príjmy z príležitostných činností do hranice 5 x ŽM sú v zmysle §9 ods.1 písm.h) ZDP oslobodené od dane.
0 0
ik-a ik-a

ik-a je offline (nepripojený) ik-a

Mas pravdu. Z dovodu efektivity a adminostrativnej narocnosti zdanovania su od dane oslobodene prijmy do vysky 5-nasobku ziv.minima. Uvedene sa vsak tyka iba prenajmu nehnutelnosti. Vychaza sa pritom z uhrnu prijmov ponizenych o naklady.
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

Ik-a, pozri si mnou citovaný §, odvoláva sa aj na §8,1,a, a to sú "príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príl.poľnoh.výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí".
0 0
r.galovic r.galovic

r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

1. Áno presne tak. Praragraf 8 - Ostatné príjmy. Je tam uvedené "príjmy z príležitostných činností", problém je len to, že zákon tieto "príležitostné" činnosti podrobne nedefinuje.

2. A ak suma všetkých takýchto príležitostných príjmov v roku nepresahuje 5xŽM tak by takýto príjem nemal uvádzať v daňovom priznaní ani napr. zamestnanec na TTP.
0 0
ik-a ik-a

ik-a je offline (nepripojený) ik-a

Sumar. Cize ked som SZCO, zamestnanec a potom este dostanem aj prilezitostny prijem, sledujem ten pril.prijem a ak mi da viac ako 5-nasobok, potom ho zahrniem do dan.priznania. Zda sa mi to ako blbost, ale budiz. Mozno ma niekto opravi v mojej uvahe.
P.s. Som Ika, ale na porade uz existuje nejaka Ika, takze na porade som Ik-a.
0 0
r.galovic r.galovic

r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

Ika má pravdepodobne pravdu, že pre SZČO to neplatí.
Podľa mňa ide len o študentov, dôchodcov, zamestnancov na TPP ...
Proste musí to byť PRÍLEŽITOSTNÝ príjem ale môže pravdepodobne vzniknúť z vedľajšej činnosti popri TPP.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Chcelo by to komentár k Vami nastolenej téme ale nestíham. Len chcem upozorniť, že tie zmluvy o dielo, príkazné zmluvy musia byť koncipované tak, aby daňová kontrola nemohla považovať vykonanú prácu, službu a pod. za závislú činnosť - podľa § 5 zákona o dani z príjmov.
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

Tiež si myslím, že najcitlivejším miestom v tejto téme je definovanie predmetu ZoD.
Oslobodenie príležitostných príjmov sme si síce už vysvetlili, ale mantinely použitia predmetného oslobodenia sú tu dosť úzke.
Možno by niekto mohol poradiť, uviesť pár príkladov...
0 0
lutik lutik

lutik je offline (nepripojený) lutik

Áno ,pán Mihál, chcelo by to nejaký komentár k nastolenej téme a ja dúfam, že si nájdete trochu viac času a napíšete Váš názor.

Vopred vďaka.
0 0
r.galovic r.galovic

r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

Presne tak ako píše p. Mihál. (tajne som dúfal že sa do tejto diskuzie zapojí)

Ide o to aby v zmluve o dielo bolo jasne napísané že dotyčný zhotoviteľ vyhotovuje toto "dielo" nezávisle na objednávateľovi, teda na vlastné náklady a vo svojom čase, úplne na inom mieste a akýmkoľvek spôsobom a prostriedkami, teda je úplne samostatný.

Tu je môj príklad:

Zamestnanec na TTP podľa §5, uzavrie "zmluvu o dielo", tak ako som to popísal vyššie, so SZČO na sumu 20.000,-. Takúto zmluvu mal len jednu za rok a teda ide o príležitostný príjem §8 ods 1) písm. a). Ďalej podľa §9 ods. 1) písm. h) je tento príjem oslobodený od dane, pretože neprekročil 5x životné minimum. A podľa toho čo sa písalo vyššie, objednávateľ po vyplatení sumy napíše list na daňový úrad zhotoviteľa, kde uvedie komu a koľko vyplatil (ohlasovacia povinnosť nevznikne ak ten príjem bol do 10.000,-). Pritom objednávateľovi ani zhotoviteľovi nevzniknú odvodové povinnosti.
Tento príjem zhotoviteľ neuvádza v daňovom priznaní.

To je to, čo som zatiaľ pochopil z daňového zákona a z predchádzajúcich príspevkov. Prosím o prípadné opravy a komentáre. Ďakujem
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

Doplním: Ohlasovacia povinnosť nevznikne ak bola platba za predmet diela uskutočnená bezhotovostným prevodom (§32 ods.5 zákona o správe daní a poplatkov).
0 0
iva iva

iva je offline (nepripojený) iva

Ak uvedenú sumu 20.000 neuhradíte v hotovosti, ale priamo prevodom na účet, netreba na DU ani nič hlásiť.
0 0
r.galovic r.galovic

r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

Už rozumiem. Ďakujem. A so zvyškom príkladu súhlasíte?
0 0
oref oref

oref je offline (nepripojený) oref

Ohlasovacia povinnosť /bonzácky zákon/ sa týka iba hotovostných platieb nad 10 000,-- Sk, nevzťahuje sa k platbám, ku ktorým máme doklad z RP. Do 30.01.2005 je potrebné ohlásiť všetky FO, ktorým sme takúto platbu poskytli.

K tej zmluve o dielo. Môže byť dielom napr. vymaľovanie priestorov???
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príspevky č.35 až 37 dostatočne vystihujú nastolenú problematiku, takže lutik, ďalšie komentáre sú myslím zbytočné.
0 0
oref oref

oref je offline (nepripojený) oref

Môže mať takýto príjem aj žena na MD a môže ísť aj o manželku???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať