Zavrieť

Porady

Príjmy od dane oslobodené

Chcem sa Vás opýtať na Váš názor. Je koniec roka a všetci rozmýšľajú ako si evektívne znížiť daňový základ. Ako je to s príjmami podľa paragrafu 9 odstavec 1 písmeno h/? Ktoré príjmy sa dajú považovať za príjmy príležitosnté tak aby ich príjemca mohol považovať za oslobodené a v účtovníctve si ich mohol podnikateľ odpočítať ako nerizikový daňový výdavok? V tomto prípade ide o projektantov.

Ďakujem.
Usporiadat
heluška heluška

heluška je offline (nepripojený) heluška

Pozor,od 1.1.2005 platí novelazákona o správe daní a poplatkoch a táto ohlasovacia povinnosť sa zásadne mení a to suma 10000.00 Sk už neplatí, ale nahlasovať budeme musieť až keď niekomu za rok v úhrne vyplatíme viac ako 100000.00 Sk.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

táto novela sa bude vzťahovať aj na platby za rok 2004?
0 0
heluška heluška

heluška je offline (nepripojený) heluška

Podľa Ústredného daňového riaditeľstva to bude platiť aj za rok 2004,pretože ohlasovaciu povinnosť robíme za rok 2004 v januári 2005, keď už bude platiť novela,informácia bola prezentovaná na seminári ohľadom dane z príjmov za rok 2004.
0 0
fasia fasia

fasia je offline (nepripojený) fasia

Ďakujem Vám všetkým za obsiahlu verejnú debatu. Dlho som tu nebola takže až teraz zisťujem rozsah správ a reakcie na moju otázku. Myslím že je zodpovedaná dostatočne. Ešte raz ďakujem všetkým!
Monika
0 0
lanka lanka

lanka je offline (nepripojený) lanka

jedinečná žena :-)
Dnes som prvýkrát na Porade, preto odpustite začiatočnícke chyby...
Čítala som všetko, a predsa mám pochybnosti... v priebehu roka 2004 som mala príjem zo závislej činnosti a s jedným občianskym združením som uzatvorila päť rôznych zmlúv o dielo - vždy sa jednalo o preklad alebo korektúru inej knihy - úhrnný príjem z tých piatich zmlúv bol do 6000 Sk. Mám, či nemám tento príjem uviesť do daňového priznania?
Podľa toho, čo som prečítala asi nie, ale keďže aj názory ľudí okolo mňa sú nejednotné, rada by som dostala finálne a jasné ÁNO - ak zdaniť, NIE - ak nezdaniť.
Vopred ďakujem kompetentnej osobe, ktorá mi odpovie.
P.S. Celý tento projekt sa mi vidí super :-)
0 0
katkas katkas

katkas je offline (nepripojený) katkas

Ahojte, co, ake cinnosti mozu byt predmetom zmluvy o dielo a co v prikaznej zmluve?
0 0
Viera25 Viera25

Viera25 je offline (nepripojený) Viera25

Jozef Mihál
Príspevky č.35 až 37 dostatočne vystihujú nastolenú problematiku, takže lutik, ďalšie komentáre sú myslím zbytočné.
Ja by som ešte stála o komentár k tejto veci:
Ak ide o dôchodcu s príležitostným príjmom podľa par.8/1/a
za rok 2004 vo výške 30 000,-Sk
podľa par.9/1/h ich musí zdaniť lebo presahujú 5xŽM=21 050,-.
Ale podľa par.32/1 nemusí podať daňové priznanie ak jeho zdaniteľné príjmy nepresahujú 50% z 80 832=40 416,- takže ich nezdaní.
Rozumiem tomu dobre?
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Viera 25 - rozumieš tomu dobre. Ale je tu riziko, že ak ho vyzve správca dane, tak tento človek musí podať priznanie a asi aj daň zaplatiť.
0 0
mv66 mv66

mv66 je offline (nepripojený) mv66

oref
Môže mať takýto príjem aj žena na MD a môže ísť aj o manželku???
Je tu riziko, ze manzelka pride o rodicovsky prispevok 4110,- za ten mesiac, v ktorom jej to vyplatia. Ale VRAJ od 1.7.(alebo inokedy?) ma tu sumu poberat bez ohladu na to, ci ma prijem alebo nie.
0 0
Jahodka Jahodka

Jahodka je offline (nepripojený) Jahodka

Ahojte poraďáci,

zdravím všetkých poraďákov - veľmi sa mi páči táto web stránka a preto som sa rozhodla vstúpiť prvýkrát online do debaty ! Prosím Vás o pomoc:

Robím daňové priznanie fyzickej osoby - ide o zamestnanca, ktorý okrem príjmu z TPP mal v minulom roku aj príjem z prenájmu vo výške 20000,- Sk. V Poradcovi Daňové priznania za rok 2004, str. 18-19 som sa dočítala, že podľa § 9 písm. h) zák. o dani z príjmov je počnúc 1.1.2004 oslobodený od dane príjem z prenájmu, ak nejde o príjem z prenájmu vykonávaný ako živnosť, alebo ako závislá činnosť; a to do 5-násobku sumy životného minima, t.j. aktuálne do 21050,- Sk.

Mám vypísať daňové priznanie typ A alebo B ?
Treba niekde uviesť ten príjem 20000,- v DP alebo len ten, kto vyplatil, má hlásiť na DÚ ???

Dík vopred za pomoc.


bea
Netýka sa to len študentov alebo dôchodcov, ale každého, kto má príjem v zmysle § 9 ods. 1 písm. h) do výšky 5 násobku životného minima (teraz myslím 4580,-- x 5 = 22900,-- Sk). Patrí tam okrem prenájmu aj príjem v zmysle § 8 ods. 1 písm. a), d) až f). Zaujímavé je to písmeno a) kde sú príjmy z príležitostných činností . Je to podľa mňa aj napr. jednorazový preklad, výpomoc a pod.
0 0
Jahodka Jahodka

Jahodka je offline (nepripojený) Jahodka

Prosím o POMOC !!!
ĎAKUJEM !
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

Príjem z prenajmu u zamestnanca do 5*ŽM je oslobodený od dane z príjmov podľa § 9 ods. 1 písm h). Oslobodené príjmy sa neuvadzajú v DP. Teda, pre tohoto zamestnanca vyplnite len DP typ A pre jeho príjmy zo závislej činnosti.
0 0
Jahodka Jahodka

Jahodka je offline (nepripojený) Jahodka

ĎAKUJEM za pomoc
0 0
teta teta

teta je offline (nepripojený) teta

Mňa by zaujimal prijem §8 a) príležitostna činnosť- jednorazovy honorár. Môžem si na nepreukazateľné výdavky uplatniť 25% podľa §8 odst.9. Nie som podnikateľ a som normálny zamestnanec. Alebo je tento príjem podľa §6 odst.2 b) a výdavky podľa odst. 10 (25)?
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

To Teta:
uve&ďte Váš príjem ako príjem podľa § 6 odsek 2 písm. b) a možete si uplatniť paušálne výdavky vo výške 25 %.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Mne tam najviac sedí §6 ods.2a plus ten odsek 10 o 25% výdavkoch. Z tohto § sa však platia odvody do fondov od určitej výšky. Asi je dobré uviesť aj výšku honorára. Ten §8 sa tiež dá myslím za urč. okolností použiť ale ten tvoj odst. 9 sa týka poľnohospodárov.
0 0
teta teta

teta je offline (nepripojený) teta

Výška toho honorára je 68.600.--. Musím z toho platiť odvody do fondov? Odvody z ostatných príjmov ( zo závislej činnosti) platí za mňa zamestnávateľ.
Prípadne ako by sa to dalo opraviť, keď už účtovnička môjho zamestnávateľa daňové priznanie za mňa odoslala a honorár mi jednoducho pripočítala k príjmom zo závislej činnosti.
Dík za rýchlu odpoveď.
Naposledy upravil teta : 29.03.05 at 20:02
0 0
janasv janasv

janasv je offline (nepripojený) janasv

mv66
Je tu riziko, ze manzelka pride o rodicovsky prispevok 4110,- za ten mesiac, v ktorom jej to vyplatia. Ale VRAJ od 1.7.(alebo inokedy?) ma tu sumu poberat bez ohladu na to, ci ma prijem alebo nie.
A čo ak je to žena, ktorá je doma s dieťaťom ako osoba, ktorá sa osobne a celodenne stará o dieťa od 3 do 6, resp. 7 rokov jeho veku? Tá nedostáva rodičovský príspevok. Odvody za ňu platí štát. Je to vlastne plne odpočítatelná položka pre manžela.
0 0
schreiterka schreiterka

schreiterka je offline (nepripojený) schreiterka

jedna danova poradkyna nam poradila uzavriet ZMLUVU O DIELO {so studentom, dochodcom}
0 0
r.galovic r.galovic

r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

Ja by som k tejto téme doplnil, že podľa novely zákona o dani z príjmov platnej od 1.1.2005 je podľa §9 ods.1 písm. h) príjem podľa §8 oslobodený do výšky 5-násobku životného minima platného k 1.1., a suma presahujúca túto hranicu sa zdaňuje bežným spôsobom. To znamená, že keď ste minulý rok mali napr. príležitosný príjem 40.000,- tak ste ho museli zdaniť celý. Ale od 1.1.2005 zdaníte iba sumu 40.000 - 5xŽM = cca iba 20.000,-. A z tejto sumy si môžte ešte odrátať alikvótnu časť vynaložených nákladov na dosiahnutie tohto príjmu. Eto vsjo. Dúfam že som niekoho potešil.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať